Farz Etmek Doğru Değil - Son Dakika
Politika

Farz Etmek Doğru Değil

Farz Etmek Doğru Değil

Cemil Çiçek, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu "Başkent Kulisi" adlı programda soruları yanıtladı.

01.01.2012 14:39  Güncelleme: 15:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde meydana gelen olaya ilişkin, "Neticede böyle bir hata olduysa bunu yok farz etmek doğru değil. Olay inceleniyor" dedi.

Çiçek, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu "Başkent Kulisi" adlı programda soruları yanıtladı.

Yeni yılın tüm insanlara barış, huzur ve esenlik getirmesini dileğinde bulunan Çiçek, "2011 yılı içerisinde üzüldüğümüz olaylar oldu, sevindiğimiz gelişmeler oldu. Acısıyla tatlısıyla geride kaldı bir yıl. Mesele, 2012'yi daha verimli hale getirmek" diye konuştu.

Geçen yıl kendilerini en çok üzen olayların başında Van'da ve Simav'da meydana gelen depremler olduğunu belirten Çiçek, devletin halen bu acıları sarmakla meşgul olduğunu söyledi.

Terör olaylarının da milletin canını yakmaya devam ettiğini ifade eden Çiçek, siyaset kurumu açısından ise son milletvekili seçiminin önemli olduğunu ifade etti.

Çiçek, son seçimin hem ülke içerisinde hem de dış dünyada önemli yankıları olduğunu belirterek, "Hoş olmayan bir gelişme, güzel bir seçimin arkasından yaşanan yemin krizidir" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan gelişmelerin de önemli olduğunu ifade etti.

Muhafız ve Tören Taburu'nun Meclisten ayrılmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Çiçek, kurumlar ve kuruluşların ihtiyaçların ürünü olduğuna işaret etti. Çiçek, şöyle devam etti:

"Bir kuruma ihtiyaç olmadığı zaman başka bir yönden o ihtiyaç karşılanıyor. Taburun geçmişine bakıldığında epey değişiklikler olmuş. Takım olarak başlamış, tabur olmuş, alay olmuş, böylece devam etmiş. Savaşlara katılmış, şehit vermiş, gazileri olan bir tabur. Kuruluşunda Ankara'da başkaca güvenlik gücü olmadığı için o günün şartlarında böyle bir ihtiyaçtan kaynaklanmış. Meseleyi bağlamı dışında taşırmak da uygun olmaz. Biz kendilerine müteşekkiriz, şükranlarımızı ifade ediyoruz. Görevlerini şanla, şerefle yapmışlardır."

-Irak sınırında meydana gelen olay-

Çiçek, Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde meydana gelen olaya ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, "Bu türlü olayları değerlendirirken ayaküstü, alelacele açıklamalar yapmak beraberinde başkaca sıkıntılar da getirir" ifadesini kullandı.

Konunun çok yönlü olarak araştırıldığına dair açıklamalar yapıldığını anımsatan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Belki bunu biraz beklemekte fayda var. Ankara'dan bazı şeyleri değerlendirmek kolay oluyor. İlk önce o araziyi bilmek, bu olaydan evvelki olayları, yaşananları bilmek önemli. Geçmişte bazı olaylar da o bölgede cereyan etti. 'Neden tedbir alınmadı-' diye soruldu. Karakol baskınlarında da aynı şekilde bu olay üzücüdür tabi. Hayatını kaybedenler de bizim insanlarımızdır, insan olarak üzülürüz. Geçmişteki olaylarda üzüldüğümüz gibi ama olayı değerlendirirken sağlıklı bilgilere ihtiyaç var. Terör sebebiyle o bölgede yaşananların hepsini birlikte değerledirerek. Oradaki psikolojiyi, oradaki arazi şartlarını iyi bilmek lazım.

Sınır ötesi operasyon yetkisini verdi bu Meclis. Meclis bu yetkiyi neden verdi- 'Bu yetki neden verilmiyor-' diye hükümetlerin de suçlandığını düşünün. Çünkü, Türkiye'yi rahatsız eden terör olaylarının tamamı Kuzey Irak ile bağlantılıydı. Maalesef bu örgütünün halen orada eğitim kampları var. Sınırımıza yakın yerde var, sınırımızdan uzak yerde var. Kandil'den planlandığını biliyoruz. Oradan temin ettiği insanlarla, oradan temin ettiği patlayıcılarla sınırdan geçiyor."

Terör örgütü üyelerinin sınırdan katırlarla, binek hayvanlarla geçtiğine dikkati çeken Çiçek, bu yolla ülkeye patlayıcıların, ağır silahların sokulduğunu anlattı. Terör örgütü üyelerinin daha sonra, bu malzemeleri kullanarak, sınır karakollarını bastığını belirten Çiçek, şöyle konuştu:

"Sonra biz dedik ki 'Devletin orada güvenlik güçleri yok mu eli kolu yok mu, nasıl oluyor da bunları fark edemiyor-' 'Biz bunu hayvan zannettik, kaçakçı zannettik' denildiğinde ise 'Nasıl olur da siz bunu böyle zannedersiniz- Sonra bu kadar vatan evladı şehit oldu' türü suçlamalar da yapıldı. Onun için son olay üzücü tabiatıyla. Onda hiç tereddüt yok. Bir hata varsa onu da kabul etmek gerekir ama oradaki insanların psikolojisini de görmek lazım. Son olay üzücü, onda tereddüt yok."

12 Haziran seçimlerinden sonra terör olaylarında ciddi bir artış olduğuna dikkati çeken Çiçek, "Yeni bir anayasa çalışmasına 4 parti, 'evet' dediği gün birçok askerimiz şehit oldu. Anayasa hazırlık çalışmalarını ilk başladığımız gün

'siftah, bismillah' dedik. Sabahleyin geldiğimizde 24 askerimiz şehit edilmişti. Terör olaylarında giderek bir tırmanış var. Bu tırmanış tabiatıyla ister istemez güvenlik güçlerinde tedirginlikleri meydana getiriyor. Bununla bir şeyi savunmak gibi bir niyetim olmaz ama sadece bu olay değil de geçmişte olanlara bakmak gerekiyor. 12 Nisan 2007'de yapılan açıklamalara bir bakın" diye konuştu.

-"Başındaki belayı..."-

Sınır ötesi operasyon yetkisinin verilme nedeninin ortada olduğunu belirten Çiçek, devletin elindeki imkanları kullanarak, başındaki belayı ülkesinden defetmeye çalıştığını ifade etti.

Türkiye'nin bugüne kadar birçok sınır ötesi operasyon yaptığını hatırlatan Çiçek, şunları kaydetti:

"TSK, bu operasyonlarda, sivillere zarar vermemek için her türlü hassasiyeti gösterdi. Bu kadar çok operasyona rağmen sivil can kaybı olmadı. Bize verilen bilgilerde, terör örgütü dışında siviller yaşamıyor o bölgede. Yerleşim bölgelerinin dışına yapılmış operasyon. Bu yetki kullanıldığından beri, bu bölgede hava kuvvetleri de kara kuvvetleri de operasyon yaptı. Bugüne kadar sivillere zarar vermeme noktasında devlet olarak ve güvenlik güçleri olarak azami hassasiyet gösterildi. Demek ki başlangıçtan bakıldığında o bölgede terör örgütü esas itibarıyla faaliyet gösteriyor.

Neticede böyle bir hata olduysa bunu yok farz etmek doğru değil. İnceleme konusu yapıldı. Onun için ayaküstü bir değerledirme yapmak yerine biraz daha sükunetle sabırla, soğukkanlıca değerledirmek ve olayın her tarafını ortaya koyarak değerlendirme yapmak doğru olur."

Türkiye'de herkesin birbirine biraz önyargıyla baktığını ifade eden Çiçek, bu türlü tartışmaların içerisinde bulunmamak adına daha objektif bakabilmek adına görüşlerini dile getirdiğini ifade etti.

Söz konusu olayın terör örgütünün verdiği bir başka zarar olduğunu dile getiren Çiçek, "Terör örgütünün görevi adam öldürmek. Bu beraberinde pek çok sıkıntıyı getiriyor" dedi.

"Burada bir kaza varsa, bu tespit edilirse devlet özür dilemeli mi-" sorusuna Çiçek, şu yanıtı verdi:

"İncelemenin sonucu bir ortaya çıksın. Tabiatıyla ölen kişiler bizim vatandaşlarımız. Ne olursa olsun. İster kaçakçı, ister şudur, budur. Devlet kendi vatandaşının hukukunu korur. Varsa kendi eliyle yaptığı bir sıkıntı, bir zarar bir şekliyle telafi etmeye çalışır. Bunda tereddüt yok ama olay sıcaklığını koruyor, incelemesini yaptırmak lazım. Türkiye, neden Kuzey Irak meselesi üzerinde duruyor- İşin o kısmına da biraz bakmamız lazım. Kendimi hükümetin yerine koyarak 'şu olsun', 'bu olsun' diyemem. Bu tür olaylarda şarta bağlı açıklama yapmak doğru değil. İncelemenin sonucunu bekleyelim."

"Bu olayın ardından operasyonların devamı sıkıntıya girer mi-" sorusuna da Çiçek, "Bu olay ayrı, öbür taraf ayrıdır. Burada bir yanlışlık yapıldıysa bu işi ayrı tutarsınız. Geçen sefer Gediktepe zannediyorum, 'Nasıl oldu da siz bunları görmediniz- Bunlar bu kadar ağır silahları buradan geçirmiş' tarzında suçlamaların da yapıldığını iyi hatırlayın. Bunları yan yana getirin. Bu olayın vahametini ortadan kaldırmaz ama öbür taraftaki psikolojiyi birlikte ortala koymak gerekir" cevabını verdi. - TBMM

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Farz Etmek Doğru Değil - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Mete Memiş'i ziyaret etti
  09:37 Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Mete Memiş'i ziyaret etti

  Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Mete Memiş'i makamında ziyaret etti. Vali Eldivan ziyarette Başkan Memiş'in göreve başlamasının Bayburt'a hayırlı olması temennisinde bulunarak, görevinde başarılar diledi. Başkan Memiş ise ziyaretlerinden dolayı Vali Eldivan'a teşekkür ederek, 'Valimiz sağ olsunlar incelik gösterdiler. Tüm kurum ve kuruluşlarımız ile iş birliği halinde güzel hizmetler yapacağız. Bayburt'umuzun teveccühü ile görevimize başladık. İnşallah bu teveccühü Bayburt'umuza hizmet olarak döndüreceğiz' şeklinde konuştu.

 • Kayseri'de Terörle Mücadele Operasyonu: 16 Kişiye İşlem Yapıldı
  09:25 Kayseri'de Terörle Mücadele Operasyonu: 16 Kişiye İşlem Yapıldı

  Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Teröre Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, son 1 haftada terör soruşturmaları kapsamında 16 kişiye işlem yapıldı. FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve DEAŞ terör örgütleriyle bağlantılı olan bu kişilere gerekli yasal işlemler yapıldı. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü, terörle mücadelede hukuk devleti ilkelerine bağlı ve insan haklarına saygılı bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

 • Erdoğan 12 yıl sonra Irak'a gidiyor! 20'den fazla anlaşma imzalanacak
  09:24 Erdoğan 12 yıl sonra Irak'a gidiyor! 20'den fazla anlaşma imzalanacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini bugün Irak'a yapacak. 12 yılın ardından gerçekleşecek ziyarette Erdoğan Bağdat'ta merkezi hükümet, Erbil'de Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Erdoğan'ın Irak ziyaretinde 20'den fazla anlaşmanın imzalanması için ön mutabakatlar tamamlandı" dedi.

 • Akçakoca Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan genel kurulu yapıldı
  09:22 Akçakoca Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan genel kurulu yapıldı

  Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan genel kurulu Akçakoca'da gerçekleştirildi. Kaymakam ve ilçe protokolünün katılımıyla yapılan genel kurulda, ilçede yapılan çalışmalar ele alındı ve muhtarların talepleri ve sorunları da dikkate alınarak 2024 yılı yatırım programı oluşturuldu.

 • Kayseri'de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Operasyonu: 28 Kişiye İşlem Yapıldı
  09:17 Kayseri'de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Operasyonu: 28 Kişiye İşlem Yapıldı

  Kayseri'de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri tarafından 15-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda, 4 adet cep telefonu, 3 adet sahte çek, 65 bin 200 dal doldurulmuş makaron, 10 kilogram nargile tütünü, 1 adet antitank lav silahı, 1 adet el bombası, 9 adet ruhsatsız tabanca, 3 adet ruhsatsız tüfek, 3 adet tarihi eser niteliğinde tüfek, 69 adet farklı çap ve markalarda fişek, 231 adet çeşitli dönemlere ait sikke, 12 adet çeşitli dönemlere ait kılıç, 43 adet mızrak ve ok ucu, 2 adet taş sütun, 1 adet İslami döneme ait miğfer takımı, 76 adet tarihi eser niteliği taşıyan obje ve 5 adet el telsizi ele geçirildi. Ayrıca, aranan şahıslar çerçevesinde 21 kişi yakalandı ve toplam 13 olayda 28 şahsa işlem yapılarak, şahıslar adli makamlara sevk edildi.

 • Nevşehir'de Seçim Sonrası Pompalı Tüfekle Kutlama
  09:15 Nevşehir'de Seçim Sonrası Pompalı Tüfekle Kutlama

  Nevşehir'de yapılan seçimler sonrası desteklediği adayın kazanması üzerine bir kişi pompalı tüfekle rast gele ateş açarak kutlama yaptı. Olay cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Akçakoca Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan genel kurulu yapıldı
  09:06 Akçakoca Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan genel kurulu yapıldı

  Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan genel kurulu Akçakoca'da gerçekleştirildi. Kaymakam ve ilçe protokolünün katılımıyla yapılan genel kurulda, ilçede yapılan çalışmalar ele alındı ve muhtarların talepleri ve sorunları da dikkate alınarak 2024 yılı yatırım programı oluşturuldu.

 • Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır Türk Bayraklarıyla teşekkür turu attı
  09:06 Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır Türk Bayraklarıyla teşekkür turu attı

  Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Türk Bayraklarıyla ilçede teşekkür turu attı. Üstü açık otobüsle gerçekleştirilen tura, belediyenin tüm birim müdürleri ve her birimden üniformalarıyla temsili personel katıldı.

 • Kaynaşlı Belediye Başkanı Efdal Altundal, ilçe meydanında mevlid okuttu
  09:04 Kaynaşlı Belediye Başkanı Efdal Altundal, ilçe meydanında mevlid okuttu

  Kaynaşlı Belediye Başkanı Efdal Altundal, ilçe meydanında düzenlenen programa yoğun ilgi gösteren halka mevlid okuttu.

 • İçişleri Bakanı: BOZDOĞAN-28 Operasyonlarında 82 Mağara ve Sığınak İmha Edildi
  09:00 İçişleri Bakanı: BOZDOĞAN-28 Operasyonlarında 82 Mağara ve Sığınak İmha Edildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 8 ilde gerçekleştirilen BOZDOĞAN-28 operasyonlarında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlere ait 82 mağara, sığınak ve barınma alanının imha edildiğini açıkladı. Operasyonlarda çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı madde ele geçirildi.

 • Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır Teşekkür Turu Attı
  08:57 Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır Teşekkür Turu Attı

  31 Mart Yerel Seçimlerinde yeniden Bahçelievler Belediye Başkanı seçilen Dr. Hakan Bahadır, Türk Bayraklarıyla ilçede teşekkür turu attı. Üstü açık otobüsle gerçekleştirilen tura, belediyenin tüm birim müdürleri ve her birimden üniformalarıyla temsili personel katıldı.


Advertisement