Taliban yönetimi, Türkiye'de bulunan Afgan mülteciler için heyet gönderiyor - Son Dakika

Taliban yönetimi, Türkiye'de bulunan Afgan mülteciler için heyet gönderiyor

17.08.2022 20:26

Afganistan'dan kaçak yollarla Türkiye'ye gelen düzensiz göçmenlerle ilgili önemli bir gelişme yaşanıyor. Konu hakkında resmi bir adım atan Taliban, önümüzdeki günlerde Türkiye'deki Afganların durumunu değerlendirmek için Ankara'ya heyet gönderecek.

Afganistan, Türkiye'deki Afgan mülteciler için harekete geçti. Taliban, Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığı'ndan bir heyetin Afgan mültecilerin durumunu araştırmak için gelecek hafta Türkiye'ye gideceğini açıkladı. Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala yaptığı açıklamada, Afgan mültecilerin durumu ve Afganistan'a dönüşleri konusunda Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde bir sonuca varmadıklarını ifade ederek, bu konuda henüz bir anlaşmanın olmadığını aktardı.

SON DURUMLARINI VE SORUNLARINI ÖĞRENECEKLER

Arsala, Türkiye'den taleplerinin, mültecilere tanınan uluslararası haklar ve insan hakları temelinde Türkiye'deki Afgan mültecilere kolaylık sağlanması olduğunu belirterek, gelecek hafta içerisinde Afgan mültecilerin durumunu ve sorunlarını araştırmak için Türkiye'ye gideceğini açıkladı.

Taliban, Afgan mülteciler için Türkiye'ye heyet gönderiyor

DÖNÜŞLERİYLE İLGİLİ DETAYLAR DA ELE ALINACAK

Mültecilerin dönüşü, yaşadıkları sorunlar ve onlara yardım konusunda her konuda detaylı görüşmeler yapılacağını aktaran Arsala, tüm sorunların dikkate alınacağını ifade etti.

Taliban, Afgan göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesini önlemek için başta İran ve Pakistan olmak üzere komşu ülkelere heyetler gönderdi. Türkiye'deki Afgan Mültecileri Destekleme Derneği'nin istatistiklerine göre, Türkiye son 7 ay içinde yaklaşık 40 bin Afgan mülteciyi sınır dışı etti.

YORUMLAR (2)
  • Deniz Demir: Çok iyi hepsini talibana teslim edin afganlardan kurtulalım .... sonra esadla görüşüp suriyeliler i gönderelim burası dünyanın mülteci kampı değil artık sabir kalmadı.. türk toplumu sinirleri gergin mülteciler gitsinler... Cevap Yaz 18 0 Yayından Kaldır
500
Başkan Yılmaz mazbatasını aldı Başkan Yılmaz mazbatasını aldı BBP Genel Başkanı Destici, İstanbul İl İstişare Toplantısı'nda konuştu Açıklaması BBP Genel Başkanı Destici, İstanbul İl İstişare Toplantısı'nda konuştu Açıklaması Uludağ Ekonomi Zirvesi sürüyor Uludağ Ekonomi Zirvesi sürüyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Taliban yönetimi, Türkiye'de bulunan Afgan mülteciler için heyet gönderiyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement