1 Eylül Dünya Barış Günü - Son Dakika

1 Eylül Dünya Barış Günü

01.09.2013 10:14
1 Eylül Dünya Barış Günü

ADD Aydın Şube Başkanı Güneş: " Sorunlarla dolu coğrafyada yer alan Türkiye, barış ve huzurun korunması, demokrasinin yerleşip, kökleşmesi için çabalarını sürdürmeli, komşularımızla barış içinde bir politikadan asla vazgeçmemelidir"

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aydın Şube Vaşkanı Günver Güneş, sorunlarla dolu coğrafyada yer alan Türkiye'nin, barış ve huzurun korunması, demokrasinin yerleşip, kökleşmesi için çabalarını sürdürmesi ve komşularıyla barış içinde yaşama politikasından asla vazgeçmemesi gerektiğini belirtti.

Güneş, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya'yı işgal ederek 2. Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül'ün "Dünya Barış Günü" olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Dünya tarihinin en kanlı savaşının üzerinden geçen 74 yılın ardından, Türkiye'nin bölgesinde ve küresel ölçekte yeniden açık işgaller, katliamlar ve kültürel kıyımların artarak devam ettiğine işaret eden Güneş, şunları kaydetti:

"İnsanlığın savaşsız ve sömürüsüz bir dünyaya duyduğu derin özlem, yeni dünya düzeninin kışkırttığı azgın yayılmacı anlayışın neden olduğu çatışmalar yüzünden engellenmektedir. Barışı savunmanın ön koşulunun, bağımsızlığı savunmak, gericiliğe ve her türlü ırkçı milliyetçiliğe karşı çıkmak olduğu unutulmamalıdır. Bu koşullarda uygarlıkların beşiği ve binlerce yıllık kültürel birikimi geleceğe taşıyan ve uygarlık tarihine büyük katkılar sağlamış olan Anadolu coğrafyasında ve bölgemizde toplumsal barışın, kardeşliğin bir an önce gerçekleşmesi daha da önemli hale gelmiştir. Ortaya çıkan yeni durumda dünya barışını sağlamak, bütün bireylerin görevi haline gelmiştir. Sorunlarla dolu coğrafyada yer alan Türkiye, barış ve huzurun korunması, demokrasinin yerleşip, kökleşmesi için çabalarını sürdürmeli, komşularımızla barış içinde bir politikadan asla vazgeçmemelidir." - Aydın

YORUMLAR
500
Aydınlı sporcu Türkiye birincisi oldu Aydınlı sporcu Türkiye birincisi oldu Düğün sezonu açıldı, faytoncular zamanla yarışmaya başladı Düğün sezonu açıldı, faytoncular zamanla yarışmaya başladı Spor Tırmanış Milli Takımı, Balkan şampiyonu oldu Spor Tırmanış Milli Takımı, Balkan şampiyonu oldu
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 1 Eylül Dünya Barış Günü - Son Dakika


Advertisement