Bursa'nın Değerleri Filmlerle Dünyaya Tanıtılacak - Son Dakika
Yerel

Bursa'nın Değerleri Filmlerle Dünyaya Tanıtılacak

Bursa Müftülüğü, Osmangazi, Orhangazi, Yıldırım Bayezid, 1.Murat Hüdavendigar, Somuncu Baba, Emir Sultan, Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi gibi devlet adamı ve "maneviyat büyükleri" ile Ulucami ve Yeşil Camii ve benzeri tarihi-dini mekanların kısa ve uzun metrajlı filmlerini çekecek.

10.01.2012 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa Müftülüğü, Osmangazi, Orhangazi, Yıldırım Bayezid, 1. Murat Hüdavendigar, Somuncu Baba, Emir Sultan, Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi gibi devlet adamı ve "maneviyat büyükleri" ile Ulucami ve Yeşil Camii ve benzeri tarihi-dini mekanların kısa ve uzun metrajlı filmlerini çekecek.

İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Sümbüllü Bahçe Konağı'nda düzenlediği basın toplantısında, doğal güzellikleri yanında kestane şekeri, şeftalisi, bıçağı ve havlusuyla da tüm dünyada tanınan Bursa'nın, manevi değerleriyle de tanınmayı hak edecek bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi.

Ay, Osmangazi, Orhangazi, Yıldırım Bayezid, 1. Murat Hüdavendigar gibi devlet adamları, Somuncu Baba, Emir Sultan, Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi gibi maneviyat büyüklerinin hayatlarını ele alarak tüm dünyaya tanıtacak çalışmalar yapacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu tarihi ve dini şahsiyetler ile Ulucami ve Yeşil Camii gibi mekanlarla ilgili özgün senaryolar kaleme alınarak bu senaryoları farklı dünya dillerine çevirmeyi düşünüyoruz. Yerli ve yabancı dillerde hazırlanan bu tanıtımın çalışmalarının kitapçık ve broşürler haline dönüştürülmesini de hedefliyoruz. Müftülüğümüz personeli olup medya alanında çalışmaları bulunan arkadaşlarımızdan bir ekip oluşturarak ve gerekli teknik donanımı sağlayarak, sözü edilen değerlerle ilgili kısa ve uzun metrajlı filmler çekmeyi planlıyoruz. Çekilen filmlerin yerli ve yabancı dillerle seslendirilerek dünya kamuoyuyla paylaşımını, gerek internet gerekse TV kanalları vasıtasıyla sağlamayı hedefliyoruz."

- "Ailemiz Her Şeyimiz" projesi -

Müftülük olarak aile içi iletişim problemlerine çözüm bulma amacıyla

"Ailemiz Her Şeyimiz" adlı proje geliştirdiklerini anımsatan Ay, "Aile içi iletişim konularında vaaz ve hutbelerle toplum nezdinde, özellikle erkekler arasında konunun önemini vurgulamaya ve gündemde tutmaya çalışacağız. Ayrıca Kur'an-ı Kerim kurslarında eğitim öğretim gören gündüzlü öğrencilere, farklı konularda bilgiler verecek uzmanlar aracılığıyla aile içi sevgi ve saygı ortamının oluşmasına katkıda bulunacak çalışmaların gerçekleştirilmesini sağlayacağız" dedi.

Küçük kitapçıklar, broşürler, afiş ve grafik çalışmalarıyla halkın bilgilendirileceğini vurgulayan Ay, cami cemaati içinde saygın bir kadın ve anne ile saygın bir erkek ve baba kimliği kazandırılmasına katkıda bulunmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Ay, hayatta bulunan ve Bursa'da yaşayan emekli müftü, vaiz, Kur'an-ı Kerim kursu hocası, İmam Hatip ve müezzinleriyle iletişime geçeceklerini belirterek, "İletişim kurduğumuz bu kişilerle hak ettikleri değeri vermeyi, zaman zaman kendileriyle bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Bakıma ve yardıma muhtaç durumda olanlarla ilgilenerek, onlara aidiyet duygusu yaşayacakları faaliyetlerde bulunmasını sağlayacağız" diye konuştu.

Müftülüğün internet sitesinin, iletişim ve eğitim öğretim ortamı haline kavuşturulması, vaaz ve hutbelerin internet üzerinden kamuoyuyla paylaşılması konularında çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Ay, Ulu Cami'de engellilerin tekerlekli arabalarıyla gelip ibadetlerini yapabilmeleri için batı kapısında uygun bir yolun yapılacağını söyledi.

- BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bursa'nın Değerleri Filmlerle Dünyaya Tanıtılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement