Kaz Dağlarındaki Bilim Ziyaretlerine Kar Engeli - Son Dakika

Kaz Dağlarındaki Bilim Ziyaretlerine Kar Engeli

04.12.2016 10:41
Kaz Dağlarındaki Bilim Ziyaretlerine Kar Engeli

Türkiye’nin tek, dağ merkezli bilimsel çalışma alanına sahip olan Kaz Dağları Bilim Köyü’ne gerçekleştirilmesi planlanan okulların bilim gezileri kar engeline takılıyor.

Türkiye'nin tek, dağ merkezli bilimsel çalışma alanına sahip olan Kaz Dağları Bilim Köyü'ne gerçekleştirilmesi planlanan okulların bilim gezileri kar engeline takılıyor.

Bilim adamı Faruk Durukan'ın kurduğu, dağ merkezli bilimsel çalışma alanına sahip 'Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köy yolu, kar nedeniyle kapanınca, bölgedeki çalışmalar da aksadı. 4 gün önce Kaz Dağları'na yağan yoğun kar nedeniyle, bilimsel çalışmalar ile ülkedeki üniversite ve liselerin bilim gezileri de ertelendi. Balıkesir'e bilim gezisi için gelen ve Türkiye'nin en ünlü liseleri arasında yer alan Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, 1 haftalık programlarının en önemli kısmını ertelemek zorunda kaldı. Edremit ilçesindeki ar-ge tesislerinde bilim adamı Faruk Durukan'ı ziyaret eden öğrenci heyeti, Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü'ne gidip çalışmaları yerinde incelemek istedi. Bilim köyüne kar nedeniyle ulaşım olmadığını öğrenen öğrenciler, Faruk Durukan'ın Edremit'teki tesislerinde inceleme yaptı ve çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Liseli öğrenciler, Kaz Dağları'nın etiklerinde olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Balıkesir'in Edremit ilçesinde ziyaretler yaptık. Zeytin topladık. Bilgiler topladık. Şimdide bilim ziyaretindeyiz. Bilim köyüne gidemedik ama Faruk Durukan bize çok önemli bilgiler verdi. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Durukan, öğrencilere ziyaret sözü verdi

Üniversitelerin yanı sıra, liselerden de öğrenci heyetlerinin Kaz Dağları Bilim Köyü'ne ziyaretler gerçekleştirdiğini söyleyen bilim adamı Faruk Durukan, "Kaz Dağları'nda kurduğumuz bilim köyümüzü sürekli üniversitelerden gelen bilim heyetleri ziyaret ediyor. Son olarak, bu yıl içinde Süleyman Demirel Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi'nin bilim heyetleri ve öğrencileri ziyaretler gerçekleştirmişti. Bugünkü misafirlerimiz de, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri oldu. Fakat şanssızlık oldu ve bölge kar altında olduğu için gidemiyoruz. Çalışmalarımızı burada kendilerine gösterdik. Ama onlara söz verdik ve uygun hava koşulları olduğu bir zamanda onları Kaz Dağları'nda misafir edeceğiz ve onlara bir ziyafet vereceğiz. Bilim köyümüzde çalışmalarımız devam ediyor. Yeni projelerimiz de var sürdürülen. Sevinçli güzel haberleri, yeni bilimsel çalışmaları ülkemize müjdeleyeceğiz" dedi.

Kaz Dağları Bilim Köyü'ne hafta sonu yapılması planlanan bilimsel gezi etkinliklerinin de iptal edildiği öğrenildi. - BALIKESİR

YORUMLAR
500
Kılıçdaroğlu: Şimdi Sıra Geldi Türkiye'ye. Barışık, Büyüyen, Güzelleşen, İtibarı Olan Bir Türkiye'yi Yeniden İnşa Edeceğiz Kılıçdaroğlu: Şimdi Sıra Geldi Türkiye'ye. Barışık, Büyüyen, Güzelleşen, İtibarı Olan Bir Türkiye'yi Yeniden İnşa Edeceğiz Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 5'inci gününde madalya sıralamasındaki birinciliğini korudu Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 5'inci gününde madalya sıralamasındaki birinciliğini korudu 9. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye zirvedeki yerini korudu 9. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye zirvedeki yerini korudu
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kaz Dağlarındaki Bilim Ziyaretlerine Kar Engeli - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement