"Şehir ve Sanat" Konulu Konferans Düzenlendi - Son Dakika

"Şehir ve Sanat" Konulu Konferans Düzenlendi

03.04.2012 12:40
"Şehir ve Sanat" Konulu Konferans Düzenlendi

Gaziantep'te, "Şehir ve Sanat" konulu konferans düzenlendi.

Gaziantep'te, "Şehir ve Sanat" konulu konferans düzenlendi.

Bülbülzade Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, şair yazar Metin Önal Mengüşoğlu, Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Salonu'nda bir konferans verdi.

Şehirlerin insanlar üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten Mengüşoğlu, şehirlerin topluca ve daha insani bir hayat yaşamak niyetiyle kurulduğunu anlattı. Mengüşoğlu, şunları kaydetti:

"Komşunun güneş, rüzgar gibi istifade ettiği etkenlerin bir diğer komşu tarafından engellenmemesine çok dikkat edilirdi. Cahiliye döneminde Allah'ın elçisi, arınmak için hep Hira Mağarası'na sığınırdı. Ancak ilk vahiyden sonra bir daha asla mağaraya girmedi, şehre gitti. Şehir, adaletin, hukukun yaşanabileceği yegane yerdir. Düşünmek farzdır. İnsanlar zaruret halinde her şeylerini başka insanlara emanet edebilirler. Bir tek şey hariç; düşünmek... İman, akıl faaliyeti sonrasında ortaya çıkar. Bu nedenle müminler şehir kurmalıdırlar. Örneğin Bağdat, Müslümanların kurduğu bir şehirdir. Şehir, bize herkese karşı asgari derecede saygılı olmayı öğretir."

İnsanların içindeki sanatı keşfetmesi gerektiğini, sanat potansiyelini faaliyete geçirmekten herkesin sorumlu olduğunu ifade eden Mengüşoğlu, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'de sanat kelimesi farklı biçimlerde ve yerlerde 27 kez kullanılıyor. Kur'anda sanat kelimesi bir Allah için bir de insan için kullanılıyor. Örneğin, bal yapıyor diye arıya, ağ yapıyor diye örümceğe kullanılmıyor. Eşyanın özünde güzellik ve helallik vardır. Aklın ve vicdanın sesi oldukları sürece ayrı ayrı çıkan seslerden korkmamalıyız. Dünyadaki muhasebe toplumsal, ahirette ise ferdidir. Başkalarına benzemek değil kendimiz olmak zorundayız."

- GAZİANTEP

YORUMLAR
500
Gaziantep'te silahlı saldırıya uğrayan kişi hayatını kaybetti Gaziantep'te silahlı saldırıya uğrayan kişi hayatını kaybetti Halı tasarım öğrencileri Domotex Halı Fuarında Halı tasarım öğrencileri Domotex Halı Fuarında Başkan Fadıloğlu alternatif yol çalışmalarını yerinde inceledi Başkan Fadıloğlu alternatif yol çalışmalarını yerinde inceledi
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Şehir ve Sanat' Konulu Konferans Düzenlendi - Son Dakika


Advertisement