Son dakika Abhazya haberleri, Abhazya son dakika, son dakika Abhazya

Son Dakika Abhazya Haberleri

 • Türkiye'ye petrol satan ülke vanayı kapatıyor
  10:04 Türkiye'ye petrol satan ülke vanayı kapatıyor

  Rusya, tüketicilerin ve çiftçilerin artan talebi ve rafinerilerindeki bakım çalışmaları öncesinde iç talebi karşılamak amacıyla 1 Mart'tan itibaren petrol ihracatını altı ay süreyle askıya alacağını duyurdu. Bu kritik kararın, petrol ithalatçısı ülkelerden biri olan Türkiye'yi de etkilemesi bekleniyor.

 • Rusya, petrol ihracatını altı ay süreyle askıya alacak
  27 Şub Rusya, petrol ihracatını altı ay süreyle askıya alacak

  Rusya, tüketicilerin ve çiftçilerin artan talebi ve rafinerilerinde planladığı bakım çalışmaları öncesinde iç talebi karşılamaya yetecek yakıtı garanti altına almak için 1 Mart'tan itibaren petrol ihracatını altı ay süreyle askıya alacağını açıkladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın duyurduğu karar, 2023 yılında Rusya'nın en büyük ihracatçıları arasında olan Türkiye'yi de etkileyecek.

 • Gürcistan, Sovyet İşgalinin 103. Yıl Dönümünü Anıyor
  25 Şub Gürcistan, Sovyet İşgalinin 103. Yıl Dönümünü Anıyor

  Gürcistan'ın Sovyetler Birliği tarafından 1921'de işgal edilmesinin 103. yıl dönümü vesilesiyle ülke genelinde anma törenleri düzenlendi. Kızıl Ordu ile çatışmalarda hayatını kaybeden Gürcü askerlerin anısına bayraklar yarıya indirildi. Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Parlamento Başkanı, Sovyet işgalinin gününü hatırlatarak ülkenin geleceğini korumak için birlik ve kararlılık mesajları verdi.

 • Hamsi gazından zehirlenen 3 balıkçı hayatını kaybetti
  18 Şub Hamsi gazından zehirlenen 3 balıkçı hayatını kaybetti

  Rusya Federasyonu'na bağlı Abhazya'da bulunan, Sarıyer-Rumeli Feneri'ne bağlı 'Eminoğulları 4' isimli balıkçı teknesindeki 3 mürettebat, ambardaki hamsi gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Ünye Limanı'ndan ayrılan tekne, Rusya'nın Soçi açıklarında hamsi avlamak için çalışırken mürettebat zehirlendi. 3 Türk balıkçı hayatını kaybederken, 3 balıkçı ise tedavi altına alındı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Hamsi gazından zehirlenen 3 Türk balıkçı hayatını kaybetti
  18 Şub Hamsi gazından zehirlenen 3 Türk balıkçı hayatını kaybetti

  Rusya Federasyonu'na bağlı Abhazya'da bulunan, Sarıyer-Rumeli Feneri'ne bağlı 'Eminoğulları 4' isimli balıkçı teknesindeki 3 Türk mürettebat, ambardaki hamsi gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Balıkçıların cenazeleri Ünye Lİmanı'na getirildi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşı diplomasi faaliyetlerimiz devam edecek
  15 Şub Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşı diplomasi faaliyetlerimiz devam edecek

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşı Türkiye'nin benzer düşüncedeki ülkelerle yoğun diplomasi faaliyeti içinde olmayı sürdüreceğini belirtti. Fidan, Türkiye-Gürcistan ilişkileri, Ahıska Türkleri, Karadeniz güvenliği ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi konuları da ele aldıklarını söyledi.

 • Bakan Fidan, Gürcistan Dışişleri Bakanı Darchiashvili ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi
  15 Şub Bakan Fidan, Gürcistan Dışişleri Bakanı Darchiashvili ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır ziyaretinin tarihi bir görüşme olduğuna dikkat çekerek, "Geçtiğimiz yıllarda ihmal edilen bütün ilişkilerdeki alanlardaki açıkları bir an önce kapatılması konusunda iki lider tarafından büyük bir irade ortaya kondu.

 • Gürcistan Cumhurbaşkanı Rusya'yı Karadeniz'de gerginlik yaratmakla suçladı
  06 Şub Gürcistan Cumhurbaşkanı Rusya'yı Karadeniz'de gerginlik yaratmakla suçladı

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, yaptığı yıllık konuşmada Rusya'yı, Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini işgal etmekle suçladı. Zurabişvili ayrıca Rusya'nın Karadeniz'de yeni üs kurma kararını eleştirerek, ülkeyi gerginlik yaratmakla suçladı. Gürcistan'ın AB ile entegrasyon süreci devam ederken, Zurabişvili hükümeti ve muhalefeti demokratik ilkelere uymaya ve yapıcı politika yürütmeye çağırdı.

 • Karadeniz'de Hamsi Göç Etti
  24 Oca Karadeniz'de Hamsi Göç Etti

  Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, Karadeniz'de su sıcaklığının hala yüksek olduğunu belirterek, hamsinin göç ettiğini söyledi. Malkoç, hava sıcaklıklarının etkisiyle teknelerin çaça balığı avına çıktığını ve istavritin boyunun küçük kaldığını ifade etti.

 • Karadeniz'de Hamsi Avı Düşüşe Geçti
  11 Oca Karadeniz'de Hamsi Avı Düşüşe Geçti

  Karadeniz'de son yılların en bereketli hamsi sezonu yaşanırken, yılbaşından sonra hamsi avı düşüşe geçti. Bu durum hamsi fiyatlarına da yansıdı. Gürcistan sularında başlayan hamsi avı da beklentileri karşılayamadı. Denizer Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Recep Denizer, hamsinin Türk karasularında ortadan kaybolduğunu belirtti. Hamsi göçünü erken tamamladığı için şu anda Karadeniz'deki kuyularda kalıyor. Sezonun hamsi açısından iyi geçtiği ifade edildi.

 • 2023'te Türkiye'nin Komşu Ülkelerindeki Askeri Hareketlilik ve Çözüm Çabaları
  29 Ara 2023'te Türkiye'nin Komşu Ülkelerindeki Askeri Hareketlilik ve Çözüm Çabaları

  Askeri Stratejist Dr. Kemal Olçar, 2023 yılında Türkiye'nin komşu ülkelerinde yaşanan askeri hareketliliği, çatışmaları ve çözüm çabalarını değerlendirdi. Olçar, Türkiye'nin jeopolitik konumunu avantaja dönüştürmek için oyalama, zaman kazanma ve denge politikaları uyguladığını belirtti. Terörün Türkiye'nin önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Olçar, 2023 yılı boyunca yaşanan çatışmaları ve Türkiye'nin çözüm çabalarını anlattı. Türkiye'nin bölgedeki sorunlara karşı sert ve yumuşak güç unsurlarını kullandığını ifade eden Olçar, 2023 yılından 2024 yılına kadar sorunların ve çözüm çabalarının devam edeceğini söyledi.

 • Karadeniz'de Hamsi Bolluğu: Türk Tekneleri Gürcistan'a Yöneldi
  25 Ara Karadeniz'de Hamsi Bolluğu: Türk Tekneleri Gürcistan'a Yöneldi

  Karadeniz'de hamsi sezonunun bereketli geçtiği belirtilirken, bazı Türk balıkçı tekneleri yılbaşından sonra Gürcistan ve Abhazya karasularında hamsi avına odaklandı. Hamsinin Gürcistan kara sularında daha yoğun olduğu ifade edildi.

 • Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı 1. Olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Seçildi
  29 Kas Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı 1. Olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Seçildi

  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı (TDST) 1. Olağan Genel Kurulu’nda genel başkanlığa seçildi. Atalay, “Burada 50 milyonu çalışan, 11 milyon faal üyesi olan 5 sendikayız. Şimdi bu üyeleri çoğaltmak da mümkün. Macaristan, Türkmenistan, Kıbrıs var. Daha ötesinde Türkiye'de sendikalar var. Yani bizim dışımızda da sendikalar var. Arzumuz onların hepsini, bu çatının altında beraber, bu zor yolculuğu beraber yapmak. Bugün ben burada başkan olduysam TÜRK-İŞ başkanı olmasam ben başkan olamazdım. Ben işçiyim. İşçi olmasam TÜRK-İŞ başkanı olamazdım” dedi.

 • Bakan Güler, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
  27 Kas Bakan Güler, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuştu Açıklaması

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Güney Kafkasya'da barışın, huzurun ve işbirliğinin tesisi yolunda önlerinde tarihi bir fırsat bulunduğu halde Ermenistan'ın bu tarihi fırsatı yeterince değerlendiremediğini görüyoruz.

 • Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları 10. Toplantısı Bakü'de gerçekleştirildi
  27 Kas Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları 10. Toplantısı Bakü'de gerçekleştirildi

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları 10. Toplantısı'nda gerçekleştirdiği konuşmasında, "Bölgesel huzur ve istikrarın yolunun Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğine inanıyoruz" dedi.

 • ORAMİRAL TATLIOĞLU KARADENİZ'DE NATO VEYA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'Nİ İSTEMİYORUZ
  18 Kas ORAMİRAL TATLIOĞLU KARADENİZ'DE NATO VEYA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'Nİ İSTEMİYORUZ

  YALOVA'da düzenlenen 'Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133'üncü Yıl Dönümü Töreni'ne katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Karadeniz Bölgesi'nde muhtelif sıkıntılar var. NATO, Karadeniz'de bazı tedbirler almaya çalışıyor.

 • Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tatlıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
  17 Kas Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tatlıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tatlıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar "Amacımız şu, Montrö'ye uyulsun. Biz Karadeniz'de bütün güvenliği sağlarız Türkiye olarak. Karadeniz'i bir Orta Doğu'ya çevirmesinler.

 • Deniz Kuvvetleri Komutanı Tatlıoğlu net konuştu: Amerika ve NATO'yu Karadeniz'de istemiyoruz
  17 Kas Deniz Kuvvetleri Komutanı Tatlıoğlu net konuştu: Amerika ve NATO'yu Karadeniz'de istemiyoruz

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Karadeniz'de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaparak, ''Amacımız şu, Montrö'ye uyulsun. Biz Karadeniz'de bütün güvenliği sağlarız Türkiye olarak. Karadeniz'i bir Orta Doğu'ya çevirmesinler.'' ifadelerini kullandı.

 • Oramiral Tatlıoğlu: Karadeniz'de NATO veya Amerika Birleşik Devletleri'ni istemiyoruz
  17 Kas Oramiral Tatlıoğlu: Karadeniz'de NATO veya Amerika Birleşik Devletleri'ni istemiyoruz

  YALOVA'da düzenlenen 'Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133'üncü Yıl Dönümü Töreni'ne katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, "Karadeniz Bölgesi'nde muhtelif sıkıntılar var. NATO, Karadeniz'de bazı tedbirler almaya çalışıyor.

 • Gürcü uzmanlar: Rusya Abhazya'da yeni üs kurarsa Ukrayna'nın meşru hedef olabilir
  23 Eki Gürcü uzmanlar: Rusya Abhazya'da yeni üs kurarsa Ukrayna'nın meşru hedef olabilir

  Gürcü uzmanlar, Rusya'nın, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'nın Karadeniz kıyısında Rus donanması için kalıcı yeni üs kurması durumunda bölgenin Ukrayna ordusunun meşru hedefi haline gelebileceğini belirtti.

 • Erdoğan Toprak: 'Suriye'de Terör Örgütlerine Destek Veren NATO Müttefiki ABD'nin, TSK'ya Ait Siha'yı Düşürmesi Ne Stratejik Ortaklık Ne de...
  08 Eki Erdoğan Toprak: "Suriye'de Terör Örgütlerine Destek Veren NATO Müttefiki ABD'nin, TSK'ya Ait Siha'yı Düşürmesi Ne Stratejik Ortaklık Ne de...

  CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Suriye’de terör örgütlerine destek veren NATO müttefiki ABD’nin, TSK’ya ait SİHA’yı düşürmesi ne stratejik ortaklık ne de müttefiklikle bağdaşmaz. İktidarın önce sessiz kalıp olay açığa çıkınca ‘teknik anlaşmazlık’ gerekçesine sığınması, Türkiye adına inciticidir ve kabul edilemez. Terörle mücadele Türkiye’nin meşru, hukuki ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakkıdır. ABD’yi PKK-YPG’ye destekten caydıracak siyasi ve diplomatik eylemler acil ve hayati hale geldi" dedi.

 • Gürcistan, Abhazya'nın Rus donanması için yeni üs kurmasına tepki gösterdi
  05 Eki Gürcistan, Abhazya'nın Rus donanması için yeni üs kurmasına tepki gösterdi

  Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Abhazya'nın Karadeniz kıyısında Rus donanması için kalıcı bir üs kurma kararına tepki gösterdi. Bakanlık, Abhazya'nın Gürcistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Rusya'nın işgal politikasını meşrulaştırmak amacıyla atılan bir adım olduğunu bildirdi. Ayrıca, Rusya'ya Avrupa Birliği'nin ara buluculuğuyla imzalanan ateşkes anlaşmasına uyma çağrısı yapıldı. Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesi sonrası iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kesilmiş ve İsviçre arabuluculuk rolü üstlenmişti.

 • Rusya, Abhazya'da Kalıcı Bir Üs Kuracak
  05 Eki Rusya, Abhazya'da Kalıcı Bir Üs Kuracak

  Rusya'nın, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'nın Karadeniz kıyısında Rus donanması için kalıcı yeni üs kuracağı bildirildi. Abhazya Devlet Başkanı Aslan Bjania, Rus İzvestiya gazetesine verdiği röportajda, Rusya ile Abhazya'da üs kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandığını açıkladı.

 • Gürcistan hangi yarım kürede? Gürcistan'ın konumu ve harita bilgisi
  02 Eki Gürcistan hangi yarım kürede? Gürcistan'ın konumu ve harita bilgisi

  Gürcistan, Güney Kafkasya'da yer alırken coğrafi olarak Kuzey Yarımküre'de bulunmaktadır. Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya ile komşu olan bu ülke, çeşitli kültürlerin etkisi altında kalmıştır. Başkenti Tiflis olan Gürcistan, aynı zamanda ekonomik ve kültürel merkez olarak kabul edilir. Ülke, Büyük Kafkas Dağları'nın bir bölümüne ev sahipliği yapar ve Karadeniz kıyıları güzel plajlara sahiptir. İç bölgeleri yeşil vadiler, nehirler ve göllerle kaplıdır.

 • Gürcistan Başbakanı: Rusya'nın işgal ettiği bölgelerin kurtarılması ve ülkemizin birleşmesi temel sorunumuz
  27 Eyl Gürcistan Başbakanı: Rusya'nın işgal ettiği bölgelerin kurtarılması ve ülkemizin birleşmesi temel sorunumuz

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Abhazya ve Güney Osetya'nın Rusya tarafından işgal edilen bölgeler olduğunu belirterek, ülkenin birleşmesinin devletin ve toplumun temel sorunu olduğunu söyledi. Garibaşvili, Abhazya Savaşı'nın 30. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, savaşın ülkenin yeni tarihinde dramatik bir olay olduğunu ve etnik temizlik sonucunda yüz binlerce insanın yerinden edildiğini vurguladı. Gürcistan'ın toprak bütünlüğü sorununu barışçıl yollardan çözmeye kararlı olduklarını belirten Garibaşvili, Abhaz ve Oset kardeşlerle birleşik, güçlü bir ülke inşa etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 • Azerbaycan'ın Dağlık-Karabağ zaferi, Rusya'nın gücünün sınırlarını ortaya koyuyor.
  26 Eyl Azerbaycan'ın Dağlık-Karabağ zaferi, Rusya'nın gücünün sınırlarını ortaya koyuyor.

  Azerbaycan'ın Nagorno-Karabağ zaferi, Rusya'nın jeopolitik başarısızlık olarak kabul ediliyor. Sovyet sonrası stratejisi genellikle komşularını zayıflatmak için çatışmaları körüklemek olan Moskova, bu kez Azerbaycan'ın yükselen gücüne uyum sağlamak zorunda kaldı ve eski bir müttefiki olan Ermenistan'ı feda etme konusunda istekli görünüyor.

 • Gürcistan Başbakanı: Topraklarımızın yüzde 20 Rusya'nın işgali altında
  23 Eyl Gürcistan Başbakanı: Topraklarımızın yüzde 20 Rusya'nın işgali altında

  Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu belirtti. Garibashvili, ülkesinin 2008 yılında yaşadığı askeri saldırının yıkıcı sonuçlarına rağmen hedeflerinden vazgeçmediğini vurguladı. Ayrıca, Rusya'ya baskı uygulama çağrısı yaparak, uluslararası toplumu Cenevre Uluslararası Görüşmeleri'ne katılmaya ve 2008 Ateşkes Anlaşması'nı uygulamaya davet etti. Abhazya ve Güney Osetya'da yaşayan halka birlik ve beraberlik çağrısı yapan Garibashvili, Ukrayna'ya da tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

 • Gürcistan Başbakanı: Gürcistan'ın yüzde 20'si Rusya'nın işgali altında
  23 Eyl Gürcistan Başbakanı: Gürcistan'ın yüzde 20'si Rusya'nın işgali altında

  Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu ifade etti. Garibashvili, Rusya'ya baskı uygulama çağrısı yaparak, uluslararası toplumu 2008 Ateşkes Anlaşması'nın tam olarak uygulanması konusunda destek vermeye çağırdı. Ayrıca, Abhazya ve Güney Osetya'da yaşayan halka birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

 • Gürcistan Başbakanı: Gürcistan'ın yüzde 20'si hala Rusya'nın işgali altında
  23 Eyl Gürcistan Başbakanı: Gürcistan'ın yüzde 20'si hala Rusya'nın işgali altında

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü sorunlarına değinerek, ülkenin yüzde 20'sinin hala Rusya'nın işgali altında olduğunu belirtti. Garibaşvili, Rusya'ya askerlerini çekmesi ve Cenevre müzakerelerine geri dönmesi konusunda uluslararası baskı yapılmasını istedi. Ayrıca, Ukrayna'ya olan desteklerini ve Gürcistan'ın AB üyeliği sürecini vurguladı.

 • Samsun'da Baygın Halde Bulunan Kişi Hayatını Kaybetti
  16 Ağu Samsun'da Baygın Halde Bulunan Kişi Hayatını Kaybetti

  Samsun'un İlkadım ilçesinde, Kökçüoğlu Mahallesi Kökçüoğlu Camisi karşısındaki yolda baygın halde bulunan bir kişi, hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Gürcistan Başbakanı: Toprak bütünlüğü sorunlarını akılla çözmeliyiz
  11 Ağu Gürcistan Başbakanı: Toprak bütünlüğü sorunlarını akılla çözmeliyiz

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde yaşanan toprak bütünlüğü sorunlarının akılla ve tutarlı adımlar atılarak çözülmesi gerektiğini belirtti. Garibaşvili, Güney Osetya işgal hattına yakın Şindisi köyünde yapılan bir anıtın açılışına katılarak köy sakinleriyle bir araya geldi. Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması amacını vurgulayan Garibaşvili, Abhazya ve Güney Osetya'nın Rus işgali altında olduğunu ifade etti.

 • Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya hala topraklarımızın yüzde 20'sini işgal altında tutuyor
  08 Ağu Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya hala topraklarımızın yüzde 20'sini işgal altında tutuyor

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Rusya'nın ülkenin topraklarının yüzde 20'sini hala işgal altında tuttuğunu belirtti. Zurabişvili, Rusya ile yaşanan 2008 Güney Osetya Savaşı'nın 15. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü barış yollarıyla sağlayacağını vurguladı. Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili de savaşın 15. yıl dönümünde Rusya ile savaşta hayatını kaybedenleri anarak, ülkenin toprak bütünlüğünü tekrar sağlamak için barışçıl yolları tercih ettiklerini ifade etti.

 • Rusya'ya karşı protesto gösterisi Batum Limanı'nda
  31 Tem Rusya'ya karşı protesto gösterisi Batum Limanı'nda

  Rusya'nın Soçi kentinden hareket eden bir kruvaziyer, Gürcistan'ın Batum kentindeki limanda protesto gösterisi ile karşılandı. Göstericiler, Rusya'ya karşı sloganlar atarak, gemideki Rus turistlerin Batum'a girmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Polis ile göstericiler arasında arbede çıktı ve 9 kişi gözaltına alındı.

 • Eski CHP Milletvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Oldu
  03 Tem Eski CHP Milletvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Oldu

  Eski CHP milletvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı olarak atandı. Özkoç, Parti Örgütü ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı olarak görevlendirildi.

 • Gürcistan'da Rusya ile doğrudan uçuşların başlatılmasına protesto
  19 May Gürcistan'da Rusya ile doğrudan uçuşların başlatılmasına protesto

  Gürcistan'da bir grup gösterici, ülkeleri ile Rusya arasında 2019'dan bu yana ilk kez doğrudan uçuşların başlatılmasını protesto etti. Göstericiler Moskova-Tiflis seferlerin başlatılmasına tepki gösterdi. Gürcistan milli marşı okundu ve Rusya karşıtı sloganlar atıldı. Protestoların, önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

 • Düzce'de AK Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkardı (2)- Yeniden
  15 May Düzce'de AK Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkardı (2)- Yeniden

  DÜZCE'de 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkardı.

 • Düzce'de AK Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkardı
  15 May Düzce'de AK Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkardı

  DÜZCE'de 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkardı.

 • Putin, bu yıl Moldova liderine 9 Mayıs Zafer Bayramı mesajı göndermedi
  08 May Putin, bu yıl Moldova liderine 9 Mayıs Zafer Bayramı mesajı göndermedi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nı mağlup etmesi nedeniyle kutlanan 9 Mayıs Zafer Bayramı için bu yıl Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu'ya tebrik mesajı göndermedi.

 • Perinçek: Herkes iş güç sahibi olacak
  07 May Perinçek: Herkes iş güç sahibi olacak

  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye Abhazyayı Tanısın konferansında yaptığı konuşmada, herkesin iş güç sahibi olması gerektiğini ve üretenleri gözeten, koruyan, teşvik eden ekonomi politikalarıyla Türkiye'nin zorluklardan çıkacağını söyledi. Perinçek, Vatan Partisi'nin ekonomik programında her vatandaşa bir altın bilezik kazandırılacağının yer aldığını belirtti ve Türkiye'nin ufkunda aydınlıkların bulunduğunu dile getirdi.

 • Yeşil Sol Parti Ankara Adayı Metin Kılıç: 'Hem Çerkeslerin Hem Ankaralıların Kendilerini Gelecekte Daha Özgür Kılacak Bir Tercih Yapmaları Açısından...
  02 May Yeşil Sol Parti Ankara Adayı Metin Kılıç: "Hem Çerkeslerin Hem Ankaralıların Kendilerini Gelecekte Daha Özgür Kılacak Bir Tercih Yapmaları Açısından...

  Yeşil Sol Parti’nin Ankara üçüncü bölge birinci sıra milletvekili adayı Metin Kılıç, "14 Mayıs'a sayılı günler kaldı. Hem Çerkeslerin hem Ankaralıların kendilerini gelecekte daha özgür kılacak bir tercih yapmaları açısından Yeşil Sol Parti'ye oy vermelerini, yalnızca oy vermelerini değil iradelerinin de sandığa yansıdığını göstermeleri açısından oylarının takipçisi olmalarını istiyoruz. 15 Mayıs sabahına mutlu bir güne uyanmak istiyoruz. Meclis’te yer alırsak 21 Mayıs Çerkes sürgün ve soykırımın kabul edilmesine dair önergelerimiz olacak, ana dil ile ilgili taleplerimiz olacak" dedi.

 • AİHM, Güney Osetya Savaşı nedeniyle Rusya'yı Gürcistan'a tazminat ödemeye mahkum etti
  28 Nis AİHM, Güney Osetya Savaşı nedeniyle Rusya'yı Gürcistan'a tazminat ödemeye mahkum etti

  AİHM, 2008'deki Güney Osetya Savaşı ile ilgili davada Rusya'nın Gürcistan'a 129 milyon avrodan fazla manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı. Mahkeme, Güney Osetya ve tampon bölgedeki sivil ölümler, yeterince araştırılmamış ölümler ve evlerine dönüşün engellenmesi gibi gerekçelerle tazminat ödenmesine hükmetti. Gürcistan ve Rusya arasındaki sorunlar da özetlendi.

 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 'Gençlik İçin Hemen Şimdi' Programı'nda konuştu: (2)
  25 Nis Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Gençlik İçin Hemen Şimdi" Programı'nda konuştu: (2)

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim gururla saydığımız her savunma sanayi projemiz, aynı zamanda gerisindeki tasarım, yazılım, üretim gücüyle, gençlerimizin geleceklerini inşa eden birer teknoloji lokomotifidir.

 • Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu: Rusya'nın Latin Amerika Politikası
  25 Nis Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu: Rusya'nın Latin Amerika Politikası

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Latin Amerika turu sonrası bölgenin Rusya için önemini ve ziyaret gündemindeki konuları Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu AA Analiz için değerlendirdi. Latin Amerika'nın Rusya için neden önemli olduğu, ziyaret gündeminde hangi konuların yer aldığı ve Rusya ve Latin Amerika ülkeleri arasındaki işbirliğinin önündeki engellerin neler olduğu konularına yer verildi.

 • PROF. DR. AYDIN HAMSİ, TÜRK SOMONUNUN YEMİ OLDU
  08 Nis PROF. DR. AYDIN HAMSİ, TÜRK SOMONUNUN YEMİ OLDU

  ORDU Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Bu sene yakaladığımız hamsiyi, insan gıdası olarak tüketemedik.

 • PROF. DR. AYDIN HAMSİ, TÜRK SOMONUNUN YEMİ OLDU
  08 Nis PROF. DR. AYDIN HAMSİ, TÜRK SOMONUNUN YEMİ OLDU

  ORDU Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Bu sene yakaladığımız hamsiyi, insan gıdası olarak tüketemedik.

 • Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan liderleri Münih Güvenlik Konferansı'ndaki panelde konuştu
  19 Şub Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan liderleri Münih Güvenlik Konferansı'ndaki panelde konuştu

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, 59. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panele konuşmacı olarak katıldı.

 • Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan liderleri Münih Güvenlik Konferansı'ndaki panelde konuştu
  19 Şub Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan liderleri Münih Güvenlik Konferansı'ndaki panelde konuştu

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, 59. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panele konuşmacı olarak katıldı.

 • HAVALAR SOĞUDU, SAMSUNLU BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLDÜ
  04 Şub HAVALAR SOĞUDU, SAMSUNLU BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLDÜ

  KARADENİZ'in soğumasıyla avlanan balıkta çeşitlilik artarken, bolluk ise tezgahlara yansıdı.

 • HAVALAR SOĞUDU, SAMSUNLU BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLDÜ
  04 Şub HAVALAR SOĞUDU, SAMSUNLU BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLDÜ

  KARADENİZ'in soğumasıyla avlanan balıkta çeşitlilik artarken, bolluk ise tezgahlara yansıdı.

 • Gürcistan Başbakanı Garibaşvili ile Avusturyalı mevkidaşı Nehammer ortak basın toplantısı düzenledi
  31 Oca Gürcistan Başbakanı Garibaşvili ile Avusturyalı mevkidaşı Nehammer ortak basın toplantısı düzenledi

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Ukrayna'daki savaşın Avrupa kıtasındaki en büyük sorun olduğunu belirtti.

 • Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samsun: Hamsinin Boyu ve Yağ Oranı Düşük. Kontrollü Avlanma İçin Karadeniz Ülkeleri Önlem Almalı
  11 Oca Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samsun: Hamsinin Boyu ve Yağ Oranı Düşük. Kontrollü Avlanma İçin Karadeniz Ülkeleri Önlem Almalı

  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, önceki yıllara göre hamsinin boy ve yağ oranının düştüğünü belirterek, kontrollü avlanma için 6 Karadeniz ülkesinin bir araya gelerek ortak kararlar alması gerektiğini söyledi.

 • Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yeni Yılını Kutladı
  30 Ara Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yeni Yılını Kutladı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni yılını kutladı. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Vladimir Putin, 2022 yılında iki ülkenin birçok alanda iş birliği önemli ölçüde genişlettiğini, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türkiye'de bölgesel bir gaz merkezinin inşası da dahil olmak üzere uzun vadeli bölgesel enerji güvenliğini sağlamak için önemli ortak projeler üzerinde başarıyla çalıştıklarını belirtti. Rus lider ayrıca, birlikte hareket ederek Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğini, halklarının yararına ve Avrasya'da daha fazla istikrar ve güvenliğin çıkarına olacak biçimde her alanda geliştirebileceklerine olan inancını dile getirdi” dendi.

 • Türkiye'den getirilen ilaçlar sayesinde Gürcistan'da ilaç fiyatları yüzde 60 ila 80 düştü
  27 Ara Türkiye'den getirilen ilaçlar sayesinde Gürcistan'da ilaç fiyatları yüzde 60 ila 80 düştü

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkesinin ilaç pazarını bu yıl Türkiye'den getirilen ilaçlara açtıklarını belirterek "Türkiye pazarının (Gürcistan'a) açılmasının ardından ilaç fiyatlarını yüzde 60 ila 80 oranında, önemli ölçüde düşürmeyi başardık.

 • Profesörden 'Karadeniz'de hamsi avcılığı yasaklansın' çağrısı
  14 Ara Profesörden "Karadeniz'de hamsi avcılığı yasaklansın" çağrısı

  Profesörden "Karadeniz'de hamsi avcılığı yasaklansın" çağrısı Prof. Dr. Aydın: "Avlanmayı sürdürürsek ilerleyen yıllarda denizlerde hamsi türü kalmayacak" Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması
  13 Ara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK/PYD/YPG'nin Suriye ve Irak'ta barınmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgulayarak, "Bu konuda kim ne derse desin, gereğini yapacağız." dedi.

 • Sosyal medyada gündem olan, 'Atla midibüse binme' olayının Türkiye'de yaşanmadığı ortaya çıktı
  03 Kas Sosyal medyada gündem olan, "Atla midibüse binme" olayının Türkiye'de yaşanmadığı ortaya çıktı

  Sosyal medyada Kars'ta çekildiği iddia edilen "atla midibüse binme" olayının Türkiye'de yaşanmadığı ortaya çıktı. Elde edilen bilgilerde videonun Abhazya ülkesinin başkenti Sohum'da çekildiği öğrenildi.

 • TBMM Genel Kurulu'nda 'Hamburger' Tartışması… Engin Altay: Bay Kemal Yetim Hakkı Yemedi, Devleti Beşli Çeteye Peşkeş Çektirmedi
  01 Kas TBMM Genel Kurulu'nda "Hamburger" Tartışması… Engin Altay: Bay Kemal Yetim Hakkı Yemedi, Devleti Beşli Çeteye Peşkeş Çektirmedi

  TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı’nın Azerbaycan tezkeresi görüşülürken,  AKP Kayseri Milletvekili İsmail Emrah, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretine ilişkin “Bizim heyetimizin ABD’deki programı belli. Kendi genel başkanları gibi ABD’de burger yemek için 8 saat ortadan kaybolmadı” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Karayel’e “Bay Kemal hamburger yemiş. Ben de soracaktım cheeseburger mi diye. Ama Bay Kemal yetim hakkı yemedi, devleti beşli çeteye peşkeş çektirmedi. Bay Kemal oğluna buradan dolar yollatıp, kızına ABD’de gökdelen diktirmedi. O gökdelenin hesabını vereceksiniz” karşılığını verdi.

 • Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresi uzatıldı
  01 Kas Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresi uzatıldı

  AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin uzatılmasına yönelik tezkereye ilişkin, "Türk askerinin orada bulunması hem kardeş Azerbaycan'a bir güven sağlanması hem de bu bölgede barışın, istikrarın temini anlamında son derece önemli." dedi.

 • Gürcistan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'nun Abhazya ziyaretini kınadı
  28 Eyl Gürcistan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'nun Abhazya ziyaretini kınadı

  Gürcistan hükümeti, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya bölgesini ziyaret etmesine sert tepki gösterdi.

 • Türk bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den tek tek çıkıyor! Bu duruma sinirlenen Putin: ABD baskısı yüzünden oldu
  28 Eyl Türk bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den tek tek çıkıyor! Bu duruma sinirlenen Putin: ABD baskısı yüzünden oldu

  ABD'nin yaptırım uyarılarının ardından İş Bankası ve DenizBank'tan sonra üç kamu bankası da Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bundan böyle Mir üzerinden işlem yapmayacak. Duruma tepki gösteren Rusya kanadından ise "Bu kararın emsali görülmemiş bir ABD baskısı altında alındığı açık" açıklaması yapıldı.

 • Bloomberg HT: Türk bankaları Mir sisteminden çıktı
  28 Eyl Bloomberg HT: Türk bankaları Mir sisteminden çıktı

  Bloomberg HT Türkiye'de özel bankaların ardından kamu banklarının da Rus ödeme sistemi Mir'den çıktığını duyurdu.

 • ABD'nin yaptırım uyarıları sonrası kamu bankaları da Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı
  27 Eyl ABD'nin yaptırım uyarıları sonrası kamu bankaları da Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı

  İş Bankası ve DenizBank'ın ardından kamu bankaları Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank da Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi, Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uyarısı yapmıştı.

 • Rusya, eski Sovyet coğrafyasıyla iş birliğini konsept haline getirdi
  07 Eyl Rusya, eski Sovyet coğrafyasıyla iş birliğini konsept haline getirdi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayladığı yurt dışında beşeri politikalar konseptinde, eski Sovyet ülkeleri ile birlikte, bu coğrafyada sözde yönetimlerini ilan etmiş ayrılıkçı yönetimlerle ikili iş birliğinin derinleştirilmesi öncelik olarak değerlendiriliyor.

 • Gürcistan hükümetinden Abhazya ve Güney Osetya halkına ülkeyi beraber inşa etme çağrısı
  14 Ağu Gürcistan hükümetinden Abhazya ve Güney Osetya halkına ülkeyi beraber inşa etme çağrısı

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkesinin yıllardır yaşadığı toprak bütünlüğü sorunlarının barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduklarını, "güçlü, huzurlu, demokratik bir devleti inşa etmeyi sürdüreceklerine" inandıklarını söyledi.

 • Rusya-Gürcistan savaşının 14. yıl dönümü
  07 Ağu Rusya-Gürcistan savaşının 14. yıl dönümü

  Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu ile Gürcistan arasında 2008'de yaşanan ve Güney Osetya savaşı olarak da bilinen çatışmaların 14. yıl dönümü vesilesiyle Rusya'ya "askerlerini Gürcü topraklarından çekme" çağrısında bulundu.

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Gürcistanlı mevkidaşıyla ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması
  28 Tem Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Gürcistanlı mevkidaşıyla ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'da kalıcı ateşkesin sağlanabilmesi için üçüncü ülkelerin de destek vermesi gerektiğini belirterek, "Eninde sonunda bu savaş diplomasi masasında bitecek.

 • Son Dakika | UCM'den Güney Osetya olaylarıyla ilgili 3 yakalama kararı
  30 Haz Son Dakika | UCM'den Güney Osetya olaylarıyla ilgili 3 yakalama kararı

  Edinilen son dakika gelişmesine göre Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya Federasyonu'nun desteklediği Güney Osetya idaresinde yetkili üç kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

 • Gürcistan'da, AB'ye aday statüsü verilmediği için gösteri düzenlendi
  24 Haz Gürcistan'da, AB'ye aday statüsü verilmediği için gösteri düzenlendi

  Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te binlerce kişi, ülkelerine Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü verilmediği için protesto düzenledi.

 • Gürcistan'da halk, AB'den 'aday ülke' statüsü alamayan hükümeti protesto etti
  24 Haz Gürcistan'da halk, AB'den "aday ülke" statüsü alamayan hükümeti protesto etti

  Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te sokağa çıkan göstericiler, ülkelerine Avrupa Birliği (AB) tarafından dün "aday ülke" statüsü verilmemesi nedeniyle hükümeti suçlayarak Başbakan İrakli Garibaşvili'ye istifa çağrısında bulundu.

 • ST. PETERSBURG - Tokayev, Kazakistan'ın sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacağını açıkladı
  17 Haz ST. PETERSBURG - Tokayev, Kazakistan'ın sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacağını açıkladı

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Ukrayna'nın doğusundaki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacaklarını söyledi.

 • Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya'da, Rusya'ya katılma referandumu askıya alındı
  31 May Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya'da, Rusya'ya katılma referandumu askıya alındı

  Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya'nın desteklediği Güney Osetya'da, Rusya'ya doğrudan katılmak için 17 Temmuz'da referandum düzenlenmesi kararı askıya alındı.

 • Gürcistan'da bağımsızlık günü töreninde Ukrayna için dayanışma çağrısı
  26 May Gürcistan'da bağımsızlık günü töreninde Ukrayna için dayanışma çağrısı

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Rusya'nın saldırı düzenlediği Ukrayna'nın, bugün sadece kendi değil, Avrupa'nın da bağımsızlık ve egemenliği için mücadele verdiğini belirterek Ukrayna'nın güçlü bir dayanışmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

 • Haftanın tarihine bakış
  22 May Haftanın tarihine bakış

  Osmanlı Devleti'nin son payitahtı İstanbul, 29 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi.

 • Büyük sürgün 158. yılında da unutulmadı
  22 May Büyük sürgün 158. yılında da unutulmadı

  Büyük sürgün 158. yılında da unutulmadı Düzce'de, Çarlık Rusyası'nın, Kafkaslardan binlerce kişiyi sürgüne göndermesinin 158.'nci yılı unutulmadı.

 • Abhazlar, Kafkas sürgününün 158. yılını Karadeniz kıyısında andı
  21 May Abhazlar, Kafkas sürgününün 158. yılını Karadeniz kıyısında andı

  Abhazlar, Kafkas sürgününün 158. yılını Karadeniz kıyısında andı Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan Abhazlar, atalarının sürgün edildikten sonra Anadolu topraklarında ilk ayak bastığı Kandıra Kefken sahilinde bir araya gelerek 158. yılını andı.

 • SÜRGÜNÜN 158'İNCİ YILINDA ATALARINI ANDILAR
  21 May SÜRGÜNÜN 158'İNCİ YILINDA ATALARINI ANDILAR

  KOCAELİ'nin Kandıra ilçesi Babalı sahilinde Çerkesler, 158 yıl önce Çarlık Rusya tarafından sürgüne gönderilen ve büyük çoğunluğunun açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybettiği atalarını andı.

 • Gürcistan'dan ayrılan Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için referandum düzenleyecek
  16 May Gürcistan'dan ayrılan Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için referandum düzenleyecek

  Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için sandığa gidecek. İlgili referandumun 17 Temmuz'da yapılması için kararname imzalandı.

 • Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için 17 Temmuz'da referandum düzenleyeceğini açıkladı
  14 May Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için 17 Temmuz'da referandum düzenleyeceğini açıkladı

  Rusya'nın resmi haber ajansı TASS'ın haberine göre Güney Osetya lideri Anatoli Bibilov, referandum yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Güney Osetya Seçim Komisyonu da referandum için hazırlıkların başladığını duyurdu.

 • Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için 17 Temmuz'da referanduma gidecek
  13 May Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya, Rusya'ya katılmak için 17 Temmuz'da referanduma gidecek

  Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'nın Rusya'ya katılmak için 17 Temmuz'da referandum düzenleyeceği bildirildi.

 • Gürcistan, Güney Osetya'daki sözde devlet başkanlığı seçimlerini kınadı
  09 May Gürcistan, Güney Osetya'daki sözde devlet başkanlığı seçimlerini kınadı

  Gürcistan hükümeti, ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya Federasyonu'nun desteklediği Güney Osetya'da ikinci turu düzenlenen sözde devlet başkanlığı seçimlerine tepki gösterdi.

Advertisement