Almanya'dan Lübnan'a giden Türk  gurbetçi patlama anını anlattı - Son Dakika
Dünya

Almanya'dan Lübnan'a giden Türk  gurbetçi patlama anını anlattı

Almanya\'dan Lübnan\'a giden Türk  gurbetçi patlama anını anlattı

Almanya'nın Stuttgart şehrinden Lübnan'a giden Türk gurbetçi Serkan Eren, Beyrut'ta meydana gelen patlama anında yaşadıklarını " Patlama esnasında büyük bir kaçış vardı.

09.08.2020 10:59  Güncelleme: 11:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Almanya'nın Stuttgart şehrinden Lübnan'a giden Türk gurbetçi Serkan Eren, Beyrut'ta meydana gelen patlama anında yaşadıklarını " Patlama esnasında büyük bir kaçış vardı. Karşı taraftan çok sayıda arabalar geliyordu. Kanlar içinde yüzlerce insan yatıyordu" sözleriyle anlattı.

Lübnan'daki Beyrut limanında 157 kişinin ölümüyle sonuçlanan yıkıcı patlamanın yankıları sürüyor. Almanya'nın Stuttgart şehrinden patlama öncesi  Lübnan'a kurduğu derneğin yardım çalışmalarına ilişkin ziyarette bulunan Türk gurbetçi Serkan Eren, kıyamet gününü andıran Beyrut'taki patlamayla ilgili yaşadıklarını Demiören Haber Ajansı'na anlattı.

"SANKİ HAFTALARDIR SAVAŞ VARMIŞ GİBİYDİ"

Eren yaşanan korku dolu olaya ilişkin yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: " 5 sene önce Almanya'da yardıma muhtaç aileler için Stelp adında bir insani yardım derneği kurdum. Böyle bir proje için Lübnan'a gelmiştim. Patlama esnasında 40 km uzaktaydım. Patlamayı duyar duymaz aracımıza binip olay yerine gitmeye çalıştık. Karşı taraftan çok sayıda arabalar geliyordu. Yani insanlar şehirden kaçıyorlardı.  Şehir merkezine vardığımızda karşılaştığımız manzara çok kötüydü. Her yerde ağlayan insanlar her yerde kan ve ölen insanlar vardı. Sanki haftalardır savaş varmış gibi bir durum vardı."

"PATLAMANIN ENKAZINI KALDIRMAK UZUN YILLAR ALABİLİR"

Facianın gerçekleştiği sırada olayın gerçekleştiği bölgeye 40 km uzaklıkta olduğunu ve sesi duyar duymaz  olay yerine gittiğini ifade eden Eren, "Patlamanın gerçekleştiği bölgeye çok yakın bir otelde kaldım. Oda kapısının yatağının üzerine uçtuğunu gördüm. Patlamanın enkazını kaldırmak uzun yıllaralabilir " dedi.

300 BİN İNSAN EVSİZ KALDI

Patlama etkisiyle yıkılan binaların altına mahsur kalan insanların olduğuna dikkat çeken Eren, "Bizler de hemen yaşlı ve yaralı insanları çöken binaların altından taşıdık. Ambulanslar rahat ilerlesin diye yolları temizledik. Buradaki en büyük sorun 300 binden fazla insan evsiz kaldı. Hastaneler de çok büyük hasar gördü" diye konuştu.

PATLAMA NEDENİYLE 5 HEMŞİRE HAYATINI KAYBETTİ

Gittiği hastanede patlama nedeniyle 5 hemşirenin hayatını kaybettiğini ve yeterince sağlık çalışanın da olmadığını belirten Eren, "Lübnan'ın şu anda yurt dışından çok yardıma ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Almanya'dan Lübnan'a giden Türk  gurbetçi patlama anını anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu 2024
  00:01 Antalya Diplomasi Forumu 2024

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen "Barış için Yeni Gündem: Barışa Doğru Paradigma Değişimi" başlıklı panelde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçen yıl temmuzda yayımlanan, üye ülkeleri barış için yeniden taahhütte bulunmaya davet eden "Barış İçin Yeni Gündem" başlıklı politika belgesi...

 • ABD Başkanı Biden, İtalya Başbakanı Meloni'nin saçlarını öptü
  23:22 ABD Başkanı Biden, İtalya Başbakanı Meloni'nin saçlarını öptü

  İtalya Başbakanı Georgia Meloni, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu ABD'de, Başkan Joe Biden tarafından Beyaz Saray'da kabul edildi. ABD Başkanı Biden, görüşme sonrası ayaküstü sohbet ettiği İtalya Başbakanı Meloni'nin saçını öptü.

 • İsrail 6 hafta sürecek ateşkesi kabul etti, gözler Hamas'a çevrildi
  23:09 İsrail 6 hafta sürecek ateşkesi kabul etti, gözler Hamas'a çevrildi

  Gazze'ye 7 Ekim'den beri insanlık dışı saldırılarını sürdüren İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde sona gelindi. ABD'li bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre İsrail, bölgede 6 hafta sürecek bir ateşkesi kabul etti. Yetkili, "Şimdi de Hamas'ın kabul etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.


Advertisement