Avusturya Kritik Seçimler İçin Sandık Başında - Son Dakika
Dünya

Avusturya Kritik Seçimler İçin Sandık Başında

Avusturya Kritik Seçimler İçin Sandık Başında

Avusturya'da halk yeni parlamentoyu belirlemek için sandık başına gitti.

16.10.2017 09:43

Avusturya'da halk yeni parlamentoyu belirlemek için sandık başına gitti. Katılımın son seçimlere göre daha yüksek olması beklenen seçimlerde liderler de oylarını kullandı. Kampanyaların en çok tartışılan konuları tüm Avrupa'yı etkileyen göç krizi ve buna karşı tercih edilecek politikalar oldu. Seçimlerin favorilerinden Avusturya Sosyalist Partisi (SPÖ) lideri ve son Başbakan Christian Kern sağın yükselişinden tedirgin olduğunu gizlemiyor.

seçimin bir diğer iddialı partisi de Avusturya Halk Partisi. Eski Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un liderliğini yaptığı Halk Partisi (ÖVP) kampanyasında ekonomi ve sosyal güvenliğe dönük mesajlara ağırlık verdi.

Avrupa'nın birçok ülkesinde sağın yükselişine paralel olarak Avusturya'da da Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ)'nün alacağı oy merakla bekleniyor. Heinz Christian Strache liderliğindeki parti 2013 seçimlerinde yüzde 20.5 oy almış ve parlamentoda 34 vekille temsil hakkı kazanmıştı.

Yaklaşık 6,5 milyon seçmen bulunan ülkede seçim öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları en güçlü ihtimal olarak ülkeyi yeniden bir koalisyon hükümetinin beklediğini ortaya koyuyor.

Auteur:

Tags:Gepost: 15 oktober 2017

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Avusturya Kritik Seçimler İçin Sandık Başında - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement