Avusturyalılar Sandık Başına Gidiyor - Son Dakika
Dünya

Avusturyalılar Sandık Başına Gidiyor

Avusturyalılar Sandık Başına Gidiyor

Avusturya'da Federal Konsey'in yeni üyelerini belirlemek 6,4 milyon seçmen, 15 Ekim Pazar günü sandık başına gidecek.

14.10.2017 02:16

Avusturya'da Federal Konsey'in yeni üyelerini belirlemek 6,4 milyon seçmen, 15 Ekim Pazar günü sandık başına gidecek.

Sosyal Demokratlarla koalisyonu bitirip erken seçime giden Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri Sebastian Kurz seçimden sonra aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile koalisyonu tercih edeceğini açıklamıştı:

"Bugün, göçmenlerin sosyal sistemimizden faydalanması ve kötüye kullanmasını engelemek için ellimden gelen herşeyi yapacağıma söz veriyorum. Artık sadece ülkemizdeki gerçek ihtiyaç sahibleri bu yardımları elde edebilecek."

Meet Sebastian Kurz, the 31-year-old widely expected to become Austria's next Chancellor after Sunday's election https://t.co/TZ4X9pBUSR pic.twitter.com/rbGyOJ0iJ3— CNN International (@cnni) 13 octobre 2017

Seçim kampanyalarında en çok konuşulan konuların başında, göçmenler, sığınmacı krizi ve İslam yer aldı. Fakat Avusturya Başbakanı ve Sosyal Demokrat Partisi lideri Christian Kern işsizliğe karşı mücadele ve sosyal adalet gibi konuların üzerinde durdu:

"Yorumcuların görüşlerinin hiçbir önemi yok. Asıl önemli olan hükümetin vatandaşlarına nasıl sahip çıktığı. Örneğin gelecekte insanlarımız için sağlıklı bir emeklilik sistemine sahip miyiz? Onaların haytlarınının son kısmını rahatlık ve saygınlık içerisende geçirebilmesi için gererkli olan çalışmalar nerlerdir? İşte asıl sorulması gereken budur."

Aşırı sağcı FPÖ'nün lideri Heinz Christian Strache ise seçim kampanyasında, İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı gibi konularla öne çıktı:

"Bazı kesimler bizi kendi toplumumuzda bir azınlık olarak göstermeye çalışıyor. O yüzden burada size sesleniyorum : Artık Bu kırmızı, siyah veya yeşil siyasetçilerden kurtulmanın zamanı geldi. "

In #AustriaElection #nrw17 Sunday: #EU skeptic (& #AfD, #FrontNational like) #FPOE in strong position to be #OEVP's coalition partner

Will power tame anti-establishment #Strache or will #Austria & #SebastianKurz take hardline against #Islam? #HCStracheFPhttps://t.co/uIxkM6QEkf pic.twitter.com/bYRJZnUFFE— BeltwayGuy (@BeltwayGuy) 13 octobre 2017

Yapılan son anketlere göre Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34'le yarışı önde götürüyor. Yüzde 25 civarında olan SPÖ ile FPÖ ise ikincilik için yarışıyor.

Europe now turns to Austria. 58% of vote in the latest polls for the two right-wing parties. Expecting strong 70%+ turnout, 15% undecided pic.twitter.com/PV4fK4y2cK— Matthew Goodwin (@GoodwinMJ) 27 septembre 2017

Auteur:

Tags: Gepost: 13 oktober 2017

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Avusturyalılar Sandık Başına Gidiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement