Son Dakika Son Dakika Son Dakika
El Salvador'da Cabanas Vilayeti Çetelerle Mücadelede Abluka Altına Alındı - Son Dakika

El Salvador'da Cabanas Vilayeti Çetelerle Mücadelede Abluka Altına Alındı

El Salvador'un Cabanas vilayetinde çetelerle mücadele kapsamında asker ve polis tarafından abluka uygulandı. Operasyonun amacı, çete üyelerinin hareket alanını kısıtlamak ve tedarik zincirini kırmaktır. Devlet Başkanı Nayib Bukele, 7 bin asker ve 1000 polis memurunun güvenlik hattı oluşturduğunu duyurdu. Kuşatma, tüm suçlular yakalanana kadar devam edecek. El Salvador'da çete olaylarının artması nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmiş ve 70 bin kişi tutuklanmıştır.

El Salvador\'da Cabanas Vilayeti Çetelerle Mücadelede Abluka Altına Alındı
02.08.2023 - 11:19,

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da Cabanas vilayeti çetelerle mücadele kapsamında asker ve polis tarafından abluka altına alındı.

BBC'nin haberine göre, El Salvador'un Honduras sınırındaki Cabanas'ta çete üyelerinin hareket alanını kısıtlamak ve çetenin tedarik zincirini kırmak için polis ve asker ortak operasyon düzenledi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, operasyona ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu sabahtan beri, 7 bin asker ve 1000 polis memuru bir güvenlik hattı oluşturdu." ifadesini kullandı.

Kuşatmanın "tüm suçlular" yakalanana kadar kaldırılmayacağını belirten Bukele, bölge sakinleri ve turistleri günlük yaşantılarını sürdürmeye teşvik etti.

Bukele, geçen haftalarda bazı çete üyelerinin Cabanas'ta saklandıklarını tespit ettiklerini, bu nedenle vilayetin tamamını kuşatma altına aldıklarını ifade etti.

El Salvador'da çete olaylarında gözlenen artış sebebiyle Mart 2022'de olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından bugüne kadar çete üyesi olduğundan şüphelenilen 70 bin kişi tutuklandı.

Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü nedeniyle ciddi güvenlik sorunu yaşıyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Dünya El Salvador'da Cabanas Vilayeti Çetelerle Mücadelede Abluka Altına Alındı - Son Dakika


Advertisement