Rapor: Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye'nin 7 milyar dolarlık fosil yakıt ithalatını önledi - Son Dakika
Dünya
BBC

Rapor: Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye'nin 7 milyar dolarlık fosil yakıt ithalatını önledi

Rapor: Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye\'nin 7 milyar dolarlık fosil yakıt ithalatını önledi

İklim ve enerji alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen düşünce kuruluşu Ember'in bugün yayımladığı yeni bir rapora göre Türkiye'nin rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi, son 12 ayda 7 milyar dolarlık fosil yakıt ithalatını önleyerek enerji ithalatını düşürdü.

24.05.2022 11:18  Güncelleme: 11:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İklim ve enerji alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen düşünce kuruluşu Ember'ın bugün yayımladığı yeni bir rapora göre Türkiye'nin rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi, son 12 ayda 7 milyar dolarlık fosil yakıt ithalatını önleyerek enerji ithalatını düşürdü. Önümüzdeki aylarda gaz fiyatlarının sabit kalması durumunda her ay yaklaşık 700 milyon dolar tasarruf edileceği hesaplanıyor.

Türkiye, geçen yıl elektriğinin neredeyse üçte birini doğal gazdan üretti. Kuraklık nedeniyle azalan hidroelektrik kapasitesinin gazla telafi edilmesi gaz tüketiminde yeni bir rekor kırılmasına katkıda bulundu. Buna karşılık gaz fiyatlarında bir yılda yedi kattan fazla artış yaşandı ve bu, elektrik fiyatlarına altı kat artış olarak yansıdı.

Rapora göre Türk lirasındaki değer kaybı gaz fiyatlarının elektrik fiyatlarına etkisini daha da artırdı ve gaz fiyatlarındaki değişikliklere karşı ülkenin kırılganlığını artırdı. Buna karşın, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen her bir birim elektrik üretimi, fosil yakıt ithalatını engelliyor.

1 Mayıs 2021 ile 30 Nisan 2022 arasında rüzgar ve güneş santralleri 46,3 TWh elektrik üretti. Eğer bu elektrik doğal gaz santralleri tarafından üretilseydi 7 milyar dolarlık fazladan ithalat yapılması gerekecekti. Üretimin maksimum seviyeye ulaştığı Mart 2022'de rüzgar ve güneşin sağladığı katkı 1 milyar doları geçti.

Rapor, yenilenebilir enerjiye yatırımın Türkiye'de elektrik fiyatlarını düşürmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Buna göre Türkiye'nin süregelen elektrik piyasasında tavan fiyat uygulamaları elektrik üretim maliyetini değiştirmiyor, dolayısıyla maliyet yükünü hafiflemiyor.

Diğer taraftan Türkiye'de rüzgar ve güneş enerjisi için kısıtlı kapasiteler ayrılıyor. Raporda ihale süreçlerinde ihale edilen kapasitelerden 10-15 kat daha fazla başvuru alındığının altı çiziliyor. Rüzgar ve güneşe tahsis edilen kapasitelerin yükseltilmesi ve yatırım iştahının daha verimli kullanılması gerektiği vurgulanıyor.

Ember Elektrik ve İklim Veri Analisti Ufuk Alparslan: "Enerji kriziyle mücadele, özellikle güneş enerjisi gibi çok hızlı uygulanabilen çözümlere ihtiyaç duyuyor." diyor

Rapora göre Türkiye'de elektrik üretiminde geçtiğimiz yıldaki kapasite artışının yüzde 97'si yenilenebilir kaynaklardan oluştu. Ancak Türkiye, son yıllarda elektrik talebindeki artışı karşılamaya yetecek kadar yenilenebilir enerji artışı sağlayamadı.

Türkiye, yıllık 8 GW kapasite ile Avrupa'nın en yüksek güneş paneli üretim kapasitesine sahip ancak her yıl 1 GW'tan daha az güneş santrali devreye alınıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye'nin güneş paneli üretiminde Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sırada olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Rapor: Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye'nin 7 milyar dolarlık fosil yakıt ithalatını önledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem
  18:01 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Doğanşehir ilçesi olarak belirlendi.

 • Bursa'da Batan Geminin Kayıp Mürettebatından Birinin Cesedi Bulundu
  16:42 Bursa'da Batan Geminin Kayıp Mürettebatından Birinin Cesedi Bulundu

  Bursa'nın Karacabey ilçesi İmralı Adası açıklarında batan geminin kayıp 4 mürettebatını arama çalışması yürütülen bölgede, deniz yüzeyinde ceset bulundu. Arama çalışmalarının 18'inci gününde İmralı Adası açıklarında arama yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler, su yüzeyinde bir cansız bedene ulaştı. Cansız bedenin kimliği henüz belirlenemedi.

 • Rize Pazar'da çıkan yangında 10 dönüm arazi zarar gördü
  16:38 Rize Pazar'da çıkan yangında 10 dönüm arazi zarar gördü

  Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Seslidere köyünde ormanlık alanda çıkan yangın, kısa sürede büyüyerek 10 dönümlük araziye zarar verdi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ve Orman Müdürlüğü ekipleri yangını kontrol altına almayı başardı. Yangının çıkış sebebi ise incelemelerin ardından belirlenecek.

 • İsrail Saldırısında İki Çocuğunu ve Eşini Kaybeden Filistinli Anne: 'Bebeklerime Doyamamıştım'
  16:37 İsrail Saldırısında İki Çocuğunu ve Eşini Kaybeden Filistinli Anne: 'Bebeklerime Doyamamıştım'

  İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde düzenlenen bombalı saldırıda iki çocuğunu ve eşini kaybeden Filistinli anne, on yıllık evlilikten sonra dünyaya gelen bebeklerine 'doyamadığını' ifade etti. Saldırıda hayatını kaybeden çocuklarını ve eşini gözyaşları içinde uğurlayan anne, İsrail'in saldırıları nedeniyle zorla yerinden edilen ailesinin de yanlarında olduğunu belirtti. Aynı saldırıda hayat arkadaşını da kaybeden anne, felaketin dehşetiyle karşı karşıya kaldığını ve çocuklarının ve eşinin bedelini kimin ödeyeceğini sordu. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, bölgede büyük bir insani felaket yaşanıyor.

 • Avustralya'da Aborjin kökenli bir kişi Müslüman oldu
  16:08 Avustralya'da Aborjin kökenli bir kişi Müslüman oldu

  Avustralya'nın Sydney şehrinde yaşayan Aborjin kökenli Felix Auburn, arkadaş çevresinden etkilenerek İslam dinini araştırdı ve Müslüman oldu. Diyanet İşleri Başkanlığına başvuru yapan Felix için Gelibolu Camii'nde ihtida merasimi gerçekleştirildi. Felix'e ihtida belgesinin yanı sıra İngilizce Kur'an-ı Kerim ve ilmihal kitapları hediye edildi.

BBC

Advertisement