UNESCO, Gazetecilerin Güvenliğinin Sağlanmasını İstedi - Son Dakika
Dünya

UNESCO, Gazetecilerin Güvenliğinin Sağlanmasını İstedi

UNESCO, Gazetecilerin Güvenliğinin Sağlanmasını İstedi

UNESCO'nun genel direktörü İrina Bokova, Suriye yönetiminden, ülkede görev yapan gazetecilerin sivil statüsüne saygı göstermesini ve bu kişilerin güvenliğini güvence altına almasını istedi.

23.02.2012 22:11  Güncelleme: 08:50

Merkezi Paris'te bulunan BM Bilim, Kültür ve Eğitim Örgütü'nün (UNESCO) genel direktörü İrina Bokova, Suriye yönetiminden, ülkede görev yapan gazetecilerin sivil statüsüne saygı göstermesini ve bu kişilerin güvenliğini güvence altına almasını istedi.

Suriye'deki askeri birliklerin bombardımanı sonucu iki gazetecinin hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama yapan Bokova, "Suriyeli yöneticilere ve askeri birliklere, savaş bölgesindeki gazetecilerin sivil statülerine saygı göstermeleri ve onların güvenliğini güvence altına almaları çağrısı yapıyorum. Gazetecilere saldırı, Suriye'nin onayladığı Cenevre Sözleşmesi'ne ve savaş bölgesindeki gazetecilerin korunmasıyla ilgili 1738 numaralı BM Güvenlik Konseyi kararına aykırı bir durumdur" dedi.

Gazetecilerin ölümüne yol açan saldırıyı kınadığını belirten Bokova, yaralı gazetecilerin durumunu da endişeyle izlediğini kaydetti.

- PARİS

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya UNESCO, Gazetecilerin Güvenliğinin Sağlanmasını İstedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement