Son dakika Eğitim Sen haberleri, Eğitim Sen son dakika, son dakika Eğitim Sen

Son Dakika Eğitim Sen Haberleri

Son dakika Eğitim Sen haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son eğitim sen haberleri anında burada.


 • 14:30 Antalya'da 24 Kişinin Gözaltına Alındığı Olayda; Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarına 'Terör Örgütü Yöneticisi' Denildiği ve Gezmiş'in İdamından Önceki Son... Antalya'da 24 Kişinin Gözaltına Alındığı Olayda; Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarına "Terör Örgütü Yöneticisi" Denildiği ve Gezmiş'in İdamından Önceki Son...

  Antalya’da Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andığı için gözaltına alınan 24 kişiye emniyetin, “Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) terör örgütü kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın anmasına katıldığınız tespit edilmiştir” suçlamasını yönelttiği ve anmada Gezmiş’in son mektubunun okunmasının da “suç unsuru” sayıldığı ortaya çıktı. Oysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluk arkadaşı, eski milletvekili Metin Külünk de Gezmiş ve arkadaşlarını “ AntiEmperyalist Bağımsız Türkiye mücadelesi veren herkesi ülke sevdasının kesinliğinde görme arzumuzu Deniz Gezmiş’in ölüm yıldönümünde anıyoruz” mesajıyla anmıştı. Futbolcu Rıdvan Dilmen de Erdoğan’ı “Parkasız Deniz Gezmiş”e benzetmişti. 68 öğrenci hareketinin önderlerinden bu 3 isimin anmalarına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve birçok siyasi lider de katılıyor.

 • 19.09.2023 19 Eyl 13:11 Yüzde 25 Artış Yapılmasına Karşın Ücretli Öğretmenlerin Aldığı Para Asgari Ücretin Altında Kaldı...'Bu Düzende Yaşamamız Mucize Gibi Bir Şey' Yüzde 25 Artış Yapılmasına Karşın Ücretli Öğretmenlerin Aldığı Para Asgari Ücretin Altında Kaldı..."Bu Düzende Yaşamamız Mucize Gibi Bir Şey"

  Ders saati ücreti karşılığında eğitim kurumlarında görev yapan ücretli öğretmenler, geçim sıkıntısıyla karşı karşıya. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ek ders ücretlerinde yaptığı yüzde 25'lik artışın ardından ders saat ücreti 75 TL'ye çıktı ancak haftada en fazla 120 saat derse giren bir ücretli öğretmenin maaşı 10 bin 800 TL olarak asgari ücretin altında kaldı. İstanbul'da iki çocuğuyla beraber kirada kalan ücretli öğretmen Özlem Akmeşe, "Aldığımız ücretler sadece çocukların masrafına gidiyor ki İstanbul'da en düşük kira ücretleri 15 binden başlıyor. Ücretli öğretmenlerin bu düzende yaşaması mucize gibi bir şey oluyor" derken; deprem bölgelerindeki ücretli öğretmenlerin birçoğu ise yeni eğitim döneminde işsiz kaldığını söylüyor. Malatya'da ücretli öğretmenlik yapan Züleyha Mecit, "Burada bu yıl ücretli öğretmenlerin çoğu görev alamadı, çoğumuz boştayız. Benim kendi kurumumdan bildiğim 50 arkadaşım var. Bakan 45 bin atama yaparken bizi hiç  düşünmedi mi" diye konuştu.

 • 18.09.2023 18 Eyl 20:47 Samsun'da cemaat okullarına tepki: 'Faaliyetlerine son verilmelidir' Samsun'da cemaat okullarına tepki: 'Faaliyetlerine son verilmelidir'

  Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi ve Anadolu Özel Külliyat Ortaokulu'nda sarıklı ve cübbeli kişilerin ders verdiği, kız öğrencilere verilen 'İslam'ın kızı' ve 'İffet abidesi' şeklinde belgelere ilişkin görüntülere dikkat çekerek, bu ve benzeri cemaat okullarının faaliyetlerine son verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Cumhuriyetin 100. yılında bu görüntülerin üstünün kapatılamayacağını ve gerekirse demokratik ve hukuki haklarını kullanacaklarını ifade etti.

 • 16.09.2023 16 Eyl 19:56 Eğitim Örgütleri İzmir'de Çedes'i Protesto Etti... Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: 'Çedes Projesi'yle Paralel Bir Eğitim Kurulmaya Çalışılıyor' Eğitim Örgütleri İzmir'de Çedes'i Protesto Etti... Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: "Çedes Projesi'yle Paralel Bir Eğitim Kurulmaya Çalışılıyor"

  Eğitim örgütleri, İzmir Gündoğdu Meydanı'nda ÇEDES’e Hayır, Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık” Mitingi düzenledi. Mitingde konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, "Tarafsız olması gereken, kamu hizmetini tarafsız ve eşit biçimde vermesi gereken bir devlet, bugün hayatın en azından yarısını yok sayarak tüm kamu hizmetlerinin niteliğini bir yandan düşürerek, bir yandan ayrımcı politikalarla bizleri parça parça etmeye çalışıyor" dedi. Eğitim-Sen İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Özcan Çetin de, "Seçim sonrası yukarıdan aşağıya hızlanacak Siyasal İslam rejiminin inşasının en açık göstergelerinden birisi olan ÇEDES'tir. Cumhuriyet tarihi boyunca laiklik, aydınlanma mücadelesinin temsilcisi öğretmenle öğretmenlik mesleğini hedef alarak cumhuriyetle hesaplaşmak dertleri. İktidarın değil, halkın öğretmenleriyiz" dedi.

 • 15.09.2023 15 Eyl 23:05 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: 'Bakan Tekin'in '68 bin öğretmen ihtiyacımız var' söylemini kıymetli buluyorum' Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: "Bakan Tekin'in '68 bin öğretmen ihtiyacımız var' söylemini kıymetli buluyorum"

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: "Bakan Tekin'in '68 bin öğretmen ihtiyacımız var' söylemini kıymetli buluyorum" Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: "Cumhuriyetin 100'üncü yılında 100 bin atama bekliyoruz" "Deprem bölgesindeki öğretmenlerimizin en başta gelen sorunu barınma...

 • 15.09.2023 15 Eyl 15:28 Eğitim-Sen'den Çedes Projesine Karşı 'Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık' Mitingine Çağrı.... Nejla Kurul: 'Paralel Bir Eğitim Sistemi... Eğitim-Sen'den Çedes Projesine Karşı 'Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık' Mitingine Çağrı.... Nejla Kurul: "Paralel Bir Eğitim Sistemi...

  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), veli dernekleri, Alevi örgütleri ve Halkevleri, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesinin iptal edilmesi için 100 kuruluşla birlikte yarın "Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık" sloganıyla İzmir’de yapacağı miting öncesi basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul,“Eğitim alanı, Milli Eğitim Bakanlığı, artık dinci tarikat ve cemaatlere teslim edilmek amacıyla bir anlamda taşeronlaştırıldı. Yani paralel bir eğitim sistemi kurulmaya çalışılıyor” dedi.

 • 15.09.2023 15 Eyl 12:30 Eğitim Sen Sinop Şube Başkanı Aydın: 'Şu Ana Kadar Yapılan Tüm Mülakatlar AKP'nin Kendi Siyasi Kadrolarını Oluşturmak İçin Yapılmış Mülakatlardır' Eğitim Sen Sinop Şube Başkanı Aydın: "Şu Ana Kadar Yapılan Tüm Mülakatlar AKP'nin Kendi Siyasi Kadrolarını Oluşturmak İçin Yapılmış Mülakatlardır"

  Eğitim Sen Sinop Şube Başkanı Hacer Aydın, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmen alımlarında mülakatların devam edeceği ve ‘mülakatların mülakat gibi yapılacağı’ açıklamasına tepki gösterdi. Aydın, "Daha öncekiler nasıldı? O zaman bir şaibe doğuyor. Daha önceki mülakatlar acaba nasıl yapıldı? Demek ki bunu kabul etmiş oluyorlar. Şu ana kadar yapılan tüm mülakatlar AKP’nin kendi siyasi kadrolarını oluşturmak için yapılmış mülakatlardır. Bu son beyanlarıyla da bunu kabul etmiş durumdalardır.” dedi.

 • 14.09.2023 14 Eyl 15:44 Bursa'da bir lisede okul müdürüne saldırıya tepki Bursa'da bir lisede okul müdürüne saldırıya tepki

  Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir lisede okul müdürünün öğrencinin ablası tarafından darbedilmesi, eğitimcilerin tepkisine neden oldu. Türk Eğitim Sen, Eğitim Bir-Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve Eğitimin Gücü Sendikası'nın temsilcileri, saldırıyı kınayarak yetkilileri daha ciddi tedbirler almaya çağırdı. Şiddet vakalarının önlenmesi için mevzuat düzenlemeleri yapılması, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi ve okullarda güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği vurgulandı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 10:57 Eğitim-Sen Genel Başkanı Kurul, Muğla'dan İzmir'deki Miting İçin Çağrı Yaptı: Laik Eğitime Dokunamazsınız, Karma Eğitim İlkesi Askıya Alınamaz... Eğitim-Sen Genel Başkanı Kurul, Muğla'dan İzmir'deki Miting İçin Çağrı Yaptı: Laik Eğitime Dokunamazsınız, Karma Eğitim İlkesi Askıya Alınamaz...

  Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erce, Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesine karşı İzmir’de düzenlenecek olan mitinge Muğla’dan çağrı yaptı. Kurul, "Biz 12 Eylül’ü eleştirerek Ankara'dan yola çıktık çünkü bugünün taşlarını, 12 Eylül karanlığı döşedi ve neredeyse 50 yıllık bir süre içerisinde Türkiye toplumunun her türlü eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış ve emek mücadelesini yok etmek üzere planlanmış bir süreç, bugün çok sessiz bir kamuoyu yarattı. Canlandırmak için yola çıktık. Laik eğitime dokunamazsınız, karma eğitim ilkesi askıya alınamaz diyeceğiz" dedi.

 • 13.09.2023 13 Eyl 22:49 İzmir'de Khk Eylemi... Eğitim-Sen Myk Üyesi Sinan Muşlu: 'İhraçlar Politik Bir Tutumdur' İzmir'de Khk Eylemi... Eğitim-Sen Myk Üyesi Sinan Muşlu: "İhraçlar Politik Bir Tutumdur"

  Eğitim Sen İzmir 2 No'lu Şube, kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) çalıştıkları kurumlardan ihraç edilenlerin görevlerine döndürülmeleri talebiyle başlattığı oturma eylemini, 259'üncü haftada da sürdürdü. Eyleme destek veren Eğitim-Sen MYK üyesi Sinan Muşlu, “İhraçlar bizlere yönelik bir politik tutum. KESK'i ve bağlı iş kollarını da bu ihraçlarla kıskaç altına alalım politikasıdır bu" dedi.

 • 13.09.2023 13 Eyl 20:10 Öğretmen Atamalarında Mülakat Uygulaması Tartışılıyor Öğretmen Atamalarında Mülakat Uygulaması Tartışılıyor

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmen atamalarının mülakatla yapılacağına dair açıklamaları değerlendirdi. Geylan, öğretmen atamalarında mülakatın belirleyici olacağı bir kurgunun endişe ve huzursuzluğa neden olduğunu ifade etti. Ayrıca, öğretmen yetiştirme sürecinin masaya yatırılması gerektiğini vurguladı. Geylan, mülakat sürecinin birçok sıkıntıya neden olabileceğini ve değerlendirme süreçlerinin önemli bir sorun olacağını belirtti.

 • 13.09.2023 13 Eyl 14:35 Okul Müdürüne Saldırı Orhangazi'de Protesto Edilecek Okul Müdürüne Saldırı Orhangazi'de Protesto Edilecek

  Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Erenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Aysel Bağın, okulda 9.sınıfta eğitim gören bir öğrencinin ablası tarafından makamında saldırıya uğradı. Türk Eğitim Sen yapılan saldırıyı kınadı. Yarın ise tüm sendikalar okul önünde bir basına açıklaması düzenleyerek saldırıyı protesto edecek. Okulun ikinci günü yaşanan olay sonrasında İl Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakam okul müdürünü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sundu.

 • 13.09.2023 13 Eyl 14:24 Türk Eğitim-Sen Başkanı Geylan'dan 'mülakat' açıklaması Türk Eğitim-Sen Başkanı Geylan'dan 'mülakat' açıklaması

  TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında öğretmen atamalarının kurulacak bir komisyon huzurunda 45 dakikalık bir mülakatla yapılacağını ifade etti.

 • 12.09.2023 12 Eyl 17:05 Öğretmenler, 'Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık' Mitingi İçin Ankara'dan İzmir'e Doğru Yola Çıktı. Öğretmenler, "Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık" Mitingi İçin Ankara'dan İzmir'e Doğru Yola Çıktı.

  Sendika, sivil toplum kuruluşları ve gençlik örgütlerinin temsilcileri bugün Ankara'dan 16 eylülde İzmir'de yapılacak “Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık” mitingine katılmak üzere yola çıktı. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Eşit, laik bir eğitim istiyoruz. Laik bir yaşam istiyoruz. Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz. Artık yurttaşlarına taraflı davranmadan yorulmuş yurttaşlarız. Bugün mülakatları kaldıracağım diyenler, yeniden mülakatları önümüzde getiriyorlar. Nasıl bir tarafsızlık olacak” diye konuştu. Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Cemal Erdoğan ise, “Yoksul mahallelerin çocukları temiz suya ulaşamıyor, yeterli öğretmen atanmadığı için öğretmene ulaşamıyorlar. Eşit eğitim fırsatına ulaşamıyorlar. Bu ciddi bir problem” dedi.

 • 12.09.2023 12 Eyl 16:42 Artvin 78'liler Derneği: '12 Eylül Darbesini Unutmadık ve 12 Eylül'ün Karanlık Zihniyetine Karşı Mücadelemiz Devam Ediyor' Artvin 78'liler Derneği: "12 Eylül Darbesini Unutmadık ve 12 Eylül'ün Karanlık Zihniyetine Karşı Mücadelemiz Devam Ediyor"

  Artvin 78’liler Derneği, “12 Eylül darbesini unutmadık ve 12 Eylül’ün karanlık zihniyetine karşı mücadelemiz devam ediyor” sloganıyla Ata Park’ta açıklama yaptı. Dernek Başkanı Seyfettin Altukulaç, "12 Eylül, IMF ile bağıtlanan 24 Ocak 1980 ekonomi kararlarının üzerine gerçekleşmiş emek ve demokrasi karşıtı, kapitalizmin neoliberal uygulamalarına geçişi sağlayan faşist bir darbedir. 12 Eylül'ün anti-demokratik anayasası ve kurumları, sermaye yanlısı-emekçi düşmanı düzenlemeleri, dinci gericiliğe açtığı kapılar, bugün AKP iktidarı aracılığıyla mantıksal ve fiili gelişmesinin doruğuna ulaşmıştır" dedi.

 • 12.09.2023 12 Eyl 14:03 Hatay'da Okullar Açıldı, Sorunlar Çözülmedi....Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Tıraş: 'Liseler, Kaymakamlık, İl Emniyet Binası Olarak Kullanılıyor' Hatay'da Okullar Açıldı, Sorunlar Çözülmedi....Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Tıraş: "Liseler, Kaymakamlık, İl Emniyet Binası Olarak Kullanılıyor"

  Okullarda 2023-2024 eğitim dönemi 20 milyon öğrencinin sıralarındaki yeri almasıyla başladı. Deprem bölgelerinde de eğitimde yaşanan sorunlar devam ediyor. Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, Defne ilçesindeki liselerin "kamu kurumlarına tahsis edildiğini" açıkladı. Tıraş, "Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi, Hatay Valiliği tarafından kullanılıyordu ama birkaç gün önce bina boşaltıldı. Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi, İl Emniyet Müdürlüğü olarak; Selim Tevfik Eskiocak Anadolu Lisesi, Defne Kaymakamlığı olarak, Çekmece Şehit Türkmen Anaokulu Vilayet karakolu olarak kullanılıyor maalesef. Yetkililer, kullandıkları binanın tadilatının devam edeceğini ya da yeni binanın yapılacağını gerekçe olarak gösteriyorlar" dedi.

 • 12.09.2023 12 Eyl 11:55 İzmir'de deprem sonrası yıkılan okulların sadece dörtte biri yeniden inşa edildi İzmir'de deprem sonrası yıkılan okulların sadece dörtte biri yeniden inşa edildi

  CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, 2020 Bayraklı depreminden bu yana geçen üç yıllık süre içinde 128 okulun hasar nedeniyle yıkıldığı İzmir'de, okulların sadece dörtte birinin yeniden inşa edilebildiğine dikkat çekerek, öğrencilerin mağdur olduğunu belirtti.

 • 12.09.2023 12 Eyl 10:22 Türk Eğitim-Sen, MEB'in ders çizelgesi değişikliklerinin iptali için dava açtı Türk Eğitim-Sen, MEB'in ders çizelgesi değişikliklerinin iptali için dava açtı

  Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla yapılan haftalık ders çizelgesi değişikliklerinin iptali için Danıştayda dava açtı. Yapılan açıklamada, değişikliklerin telafisi güç sorunlara yol açabileceği belirtilerek, dava dilekçesinde değişikliklerin yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edildi.

 • 11.09.2023 11 Eyl 19:04 Eğitim Örgütlerinden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Eylem: 'Derslerin Cuma Namazı Saatlerine Göre Düzenlenmesi ve Karma Eğitim İlkesinin... Eğitim Örgütlerinden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Eylem: "Derslerin Cuma Namazı Saatlerine Göre Düzenlenmesi ve Karma Eğitim İlkesinin...

  Eğitim sendikaları ve örgütleri, yeni eğitim-öğretim yılının ilk günü nedeniyle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Eğitim-Sen İstanbul 7 No’lu Şube Sekreteri Yakup Kaya, “Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline gelmiştir. Bu konuda mesai saatlerinin, okul ders planlarının cuma namazı saatlerine göre düzenlenmek istenmesi, karma eğitim ilkesinin ihlal edilmesi ve benzeri girişimler, kısaca eğitim sisteminin dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez” dedi.

 • 08.09.2023 08 Eyl 12:05 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: Cumhuriyetimizin 100. yılına 100 bin atama yakışır Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: Cumhuriyetimizin 100. yılına 100 bin atama yakışır

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında 100 bin atama yapılmasını talep etti.

 • 07.09.2023 07 Eyl 10:27 MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur, Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar'ı ziyaret etti MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur, Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar'ı ziyaret etti

  MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur ve beraberindekiler, Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar'ı ziyaret etti. Mucur, Acar'dan ilçe hakkında bilgi aldı ve yeni görevlerinde başarılar diledi.

 • 06.09.2023 06 Eyl 19:08 Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Alkan: 'Eskişehir'de 6 Okul Güçlendirme İçin Boşaltılacak' Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Alkan: "Eskişehir'de 6 Okul Güçlendirme İçin Boşaltılacak"

  Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Eskişehir Anadolu Lisesi, Mualla Zeyrek İlkokulu, Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sami Sipahi Ortaokulu, Ziya Gökalp İlkokulu ve Porsuk İlkokulu’nun deprem tehlikesi nedeniyle boşaltılacağını ve güçlendirme yapılacağını söyledi.

 • 03.09.2023 03 Eyl 18:43 İstanbul'da '1 Eylül Dünya Barış Günü' Eylemi: 'Akp-Mhp İktidarı, Ülkemizi ve Bölgemizi Sürekli Ateş Üstünde Tutan Politikalarından Vazgeçmelidir' İstanbul'da "1 Eylül Dünya Barış Günü" Eylemi: "Akp-Mhp İktidarı, Ülkemizi ve Bölgemizi Sürekli Ateş Üstünde Tutan Politikalarından Vazgeçmelidir"

  İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Kadıköy İskelesi’nde eylem yaptı. Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, “AKP-MHP iktidarı, ülkemizi ve bölgemizi sürekli ateş üstünde tutan bu politikalarından bir an önce vazgeçmelidir. Mülteci politikası, temel insan haklarına dayalı, barışa ve demokrasiye hizmet edecek bir şekilde değiştirilmeli, mültecilerin yaşadıkları topraklara sağlıklı koşullar içinde dönebilmelerinin koşulları yaratılmalıdır. Bu da ancak Ortadoğu’da barış politikasının gelişmesiyle mümkündür” dedi.

 • 01.09.2023 01 Eyl 16:23 MEB'in din dersi saatlerini artırmasına tepkiler sürüyor MEB'in din dersi saatlerini artırmasına tepkiler sürüyor

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2023-2024 eğitim öğretim yılı haftalık ders çizelgesinde ortaokul ve liselerde din derslerinin sayısını artırmasına tepkiler sürüyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, din derslerinin artırılmasının laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

 • 31.08.2023 31 Ağu 20:08 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: 'Bu böyle olmaz' Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: 'Bu böyle olmaz'

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun memur ve memur emeklilerine yapılacak zam kararını eleştirerek, adil ve ahlaki olmayan bir duruş sergilendiğini belirtti.

 • 31.08.2023 31 Ağu 15:43 Eğitim Sen 3 No'lu Şube Başkanı Erdoğan: 'Tis Sürecinde İktidar Dalga Geçer Gibi 2024 İçin Yüzde 25, 2025 İçin Yüzde 11 Zam Teklif Ediyor. Eğitim Sen 3 No'lu Şube Başkanı Erdoğan: "Tis Sürecinde İktidar Dalga Geçer Gibi 2024 İçin Yüzde 25, 2025 İçin Yüzde 11 Zam Teklif Ediyor.

  KESK, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun memur ve memur emeklilerinin maaşlarında önümüzdeki iki yılda yapılacak artışlarla ilgili kararını açıklamadan önce iktidara ve kamu emekçilerine seslendi. KESK adına açıklamayı yapan Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Cemal Erdoğan, “TİS sürecindeyse iktidar kamu çalışanlarına dalga geçer gibi 2024 için yüzde 25, 2025 için yüzde 11 zam teklif ediyor. Bu teklif yoksul halkın, ücretli çalışanın iki yıl daha açlıkla mücadelesi demektir. Türkiye’nin çarpık ekonomik ve toplumsal yapısı, nüfusun ezici çoğunluğunu oluşturan emekçileri, yoksulları korumak bir yana yeni yoksullar üretiyor. İktidarın uyguladığı vergi politikaları krizin faturasını yoksulun, ücretli kesimin sırtına yüklüyor” dedi.

 • 23.08.2023 23 Ağu 14:37 Deü İzmir Ydo Müdürü Kuruoğlu'nun Yabancı Öğretim Görevlisinin Sözleşmesini Fesh Edip Yerine Kardeşini Aldığı İddia Edildi. Deü İzmir Ydo Müdürü Kuruoğlu'nun Yabancı Öğretim Görevlisinin Sözleşmesini Fesh Edip Yerine Kardeşini Aldığı İddia Edildi.

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Gülmira Kuruoğlu’nun 17 yıldır kurumda görev yapan İngiliz vatandaşı Nadine Freda Kemp’in iş akdini feshetmesi tepkiye neden oldu. Kuruoğlu’nun diğer İngiliz eğitimci Nigel Paul Ashley’i de emekli olmaya zorladığı, onların yerine kız kardeşi E. S.’yi işe aldığı öne sürüldü. Nadine Freda Kemp’in avukatı Ahmet Serkan Göktürk, “Bu mağduriyetlerin giderilmesi için diğer tarafla görüşmeye çalıştık ancak günümüze kadar herhangi bir mağduriyet giderilmedi. Nadine hanım kanser rahatsızlığına sahip birisi. Şu anda çalışmadığı için çalışma izni de yok. Ve çok büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bunun giderilmesi için hukukçu olarak gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz" dedi. Eğitim-Sen İzmir Üniversiteler Şubesi Başkanı Ümit Akıncı ise, “Yüksekokul müdürünün yine ana dili ya da uzmanlık alanı İngiliz dili olmayan kız kardeşini işe aldığı iddiaları ciddi boyutlara varmışken ana dili İngilizce olan ve on yedi yıldır kuruma hizmet eden kısacası kamu yararı tartışmasız İngiliz vatandaşı bir üniversite emekçisinin işine son vermesi hiçbir teamül ya da akademik ilkeyle bağdaşmamaktadır” değerlendirmesin yaptı.

 • 22.08.2023 22 Ağu 17:39 Hürriyetçi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Oğuz İduğ: 'Memurun ve Memur Emeklisinin Alın Terini Kimseye Heba Ettirmeyiz' Hürriyetçi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Oğuz İduğ: "Memurun ve Memur Emeklisinin Alın Terini Kimseye Heba Ettirmeyiz"

  Kamu Konfederasyonları Platformu bileşenlerinden Hürriyetçi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Oğuz İduğ, taleplerinin yerine getirilmesi için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek, “Memurun ve memur emeklisinin alın terini kimseye heba ettirmeyeceğiz” dedi.

 • 22.08.2023 22 Ağu 15:53 Boğaziçi'nde Rektörlüğün Kulüp Odalarını Taşımasına Öğrenciler Tepkili: 'Üniversitesiyi ve Kulüp Kültürünü Olumsuz Etkileyecek Bu Kararın Yanlış... Boğaziçi'nde Rektörlüğün Kulüp Odalarını Taşımasına Öğrenciler Tepkili: "Üniversitesiyi ve Kulüp Kültürünü Olumsuz Etkileyecek Bu Kararın Yanlış...

  Boğaziçi Üniversitesi Köy ve Kooperatifçilik Kulübü üyesi Tolga Akdaş, öğrenci kulüp odalarının taşınmasıyla ilgili Rektör Mustafa Candan ile görüştüklerini, fakat uzlaşma sağlanamadığını söyledi. Akdaş, “Mustafa Candan toplantı sırasında, temsilcilerin uzlaşmacı bir dille taleplerini anlatmaya çalışmasına karşın gözaltı ile tehdit etti. Güvenliklerle beraber eşyaların o gün içinde boşaltılacağını söyledi. Kulüpler olarak uzlaşıya varılmadan verilen taşıma kararının, Boğaziçi Üniversitesi'ni ve kulüp kültürünü olumsuz yönde etkileyeceğini ve bu kararın yanlış olduğunu tekrar belirtiyoruz. Bu sebeple yerimizden edilmek istemiyoruz” dedi.

 • 21.08.2023 21 Ağu 13:08 Eğitim Sen, Çedes Projesi'nin İptali Talebiyle 16 Eylül'de İzmir'de 'Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık' Mitingi Yapacak Eğitim Sen, Çedes Projesi'nin İptali Talebiyle 16 Eylül'de İzmir'de "Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık" Mitingi Yapacak

  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), veli dernekleri ve Alevi örgütleri, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesinin iptal edilmesi için 100 kuruluşla birlikte 16 Eylül'de İzmir'de "Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık" mitingi yapacağını duyurdu. Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, ÇEDES projesi iptal edilmediği takdirde diğer kentlerde de "laiklik buluşmaları" gerçekleştireceklerini söyledi.

 • 21.08.2023 21 Ağu 10:37 Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarını değerlendirdi Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarını değerlendirdi

  Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açık liseye geçen öğrencilerin sayısındaki artış, örgün eğitimde devamsızlık yapan öğrenci sayısının artması, liselerde sınıf tekrarının geri getirilmesi ve deprem illerindeki öğrenci ve öğretmenlerin sorunlarına ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Kurul, öğretmenlerin barınma sorunu, yüksek kiralar ve içme suyuna erişim gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti ve deprem bölgelerindeki öğrencilerin okul terk etme sorununun devam edeceğini ifade etti.

 • 16.08.2023 16 Ağu 19:52 Kesk, İktidarın Toplu Sözleşme İçin Zam Teklifine Karşı Ülke Genelinde İş Bıraktı: 'Hükümetin Bizleri Yok Sayan İlk Teklifine İlk Uyarımızı Yapıyoruz' Kesk, İktidarın Toplu Sözleşme İçin Zam Teklifine Karşı Ülke Genelinde İş Bıraktı: "Hükümetin Bizleri Yok Sayan İlk Teklifine İlk Uyarımızı Yapıyoruz"

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kamu toplu sözleşme görüşmelerinde iktidarın zam teklifini protesto etmek ve taleplerine dikkat çekmek için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak, eylem dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında, “Hükümet 6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme teklifini açıkladı. Buna göre hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için yüzde 14 + yüzde 9 maaş artışı, 2025 yılı için ise yüzde 6+ yüzde 5 maaş artışı teklif etmiştir. Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek. Hükümetin bizleri yok sayan ilk teklifi için ilk uyarımızı yapıyoruz” dedi.

 • 16.08.2023 16 Ağu 14:33 KESK, hükümetin memurlara yaptığı zam teklifi sonrası ülke genelinde iş bıraktı KESK, hükümetin memurlara yaptığı zam teklifi sonrası ülke genelinde iş bıraktı

  KESK, iktidarın toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve memur emeklileri için yaptığı zam teklifini kabul etmedi. Enflasyonun altında kalan bir teklif yapıldığını belirten KESK, ülke genelinde iş bıraktı.

 • 12.08.2023 12 Ağu 14:02 Eğitim Sen Doçentlik Başvuru Şartlarında Yapılan Değişikliği Mahkemeye Taşıyacak. Eğitim Sen Doçentlik Başvuru Şartlarında Yapılan Değişikliği Mahkemeye Taşıyacak.

  Eğitim Sen, doçentlik başvuru şartlarında yapılan değişiklikleri mahkemeye taşıyacağını açıkladı. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, “İlk başvurusunu yapıp üç dönem beklemek zorunda olanlara ilişkin hak ihlali yaratabilecek muğlaklıklar vardır. Üç dönem bekleyip ikinci başvuruyu yapanların başvuru tarihleri, yeni kriterlerin uygulanacağı akademik takvime denk gelmektedir. Bu durumda eski kriterlerin mi yoksa yeni kriterlerin mi uygulanacağı açık değildir! Bu durumdaki bir akademisyene yeni kriterlerin uygulanması tüm emeklerinin boşa gitmesi anlamına gelecektir” denildi.

 • 10.08.2023 10 Ağu 22:37 KESK İzmir Şubeler Platformu Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı KESK İzmir Şubeler Platformu Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı

  KESK İzmir Şubeler Platformu, toplu sözleşme taleplerini açıkladı ve iş bırakma tehdidinde bulundu. Kamu emekçileri, adaletli bir ücret ve vergi düzenlemesi istediklerini vurguladı.

 • 10.08.2023 10 Ağu 15:38 KESK Ankara Şubeler Platformu, 2024-2025 toplu iş sözleşmesi taleplerini açıkladı KESK Ankara Şubeler Platformu, 2024-2025 toplu iş sözleşmesi taleplerini açıkladı

  KESK Ankara Şubeler Platformu, kamu emekçileri ve emeklilerinin 2024-2025 yılları toplu iş sözleşmesi süreciyle ilgili taleplerini açıkladı. Talepler arasında en düşük maaşın yoksulluk sınırı üzerine çıkarılması, ilave seyyanen ödenek taban aylık katsayısına dahil edilmesi, hayat pahalılığı karşısında eş yardımının artırılması, çocuk yardımının yükseltilmesi ve konut yardımının verilmesi yer alıyor. KESK, TÜİK verileri esas alınarak sadece birkaç başlıkta teklif gelirse iş bırakacaklarını duyurdu.

 • 10.08.2023 10 Ağu 12:50 Türk Eğitim-Sen, öğretmenlere 2. kez yer değiştirme imkanı talep etti Türk Eğitim-Sen, öğretmenlere 2. kez yer değiştirme imkanı talep etti

  Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan il içi ve iller arası yer değiştirmek isteyen öğretmenlere 2'nci kez yer değiştirme imkanı verilmesi için talepte bulundu. Türk Eğitim-Sen, il içi ve il dışı atamalarını iptal ettirmek isteyen öğretmenlerden oluşacak kontenjan boşlukları da dikkate alınarak, boş kontenjanların tamamının tercihe açılması suretiyle il içi ve iller arası yer değiştirmek isteyen öğretmenlere 2'nci kez yer değiştirme imkanı verilmesi hususunda talepte bulundu.

 • 08.08.2023 08 Ağu 20:08 Tuncay Özkan: 'İstismarın Yaşandığı Evde Sanık ile Birlikte Fotoğrafları Ortaya Çıkan Dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu'nun Şanlıurfa... Tuncay Özkan: "İstismarın Yaşandığı Evde Sanık ile Birlikte Fotoğrafları Ortaya Çıkan Dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu'nun Şanlıurfa...

  CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atadığı Asım Sultanoğlu’yla ilgili; “2016 Yılında Karaman’da yaşanan istismar olayının sanığını tanımadığını ifade eden ve sonrasında istismarın yaşandığı evde sanık ile birlikte fotoğrafları ortaya çıkan dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun Şanlıurfa iline İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmasının gerekçesi nedir? Makamına iki sokak uzaklıktaki bir evde on çocuğumuza yönelik istismar vakasını engelleyemeyen ve bu kaçak ev-yurtlara şikayet olmadığı sürece yaptırım uygulayamayacaklarını ifade eden Asım Sultanoğlu, hangi özelliklerinden dolayı Şanlıurfa’ya İl Milli Eğitim Müdür olarak atanmıştır” diye sordu.

 • 07.08.2023 07 Ağu 13:59 Kesk Eş Genel Başkanı Bozgeyik'ten 'Toplu Sözleşme' Açıklaması: 'Bu Masada Eril, Kadının Temsil Edilmediği, Kadın Taleplerinin Görülmediği Bir Toplu... Kesk Eş Genel Başkanı Bozgeyik'ten 'Toplu Sözleşme' Açıklaması: "Bu Masada Eril, Kadının Temsil Edilmediği, Kadın Taleplerinin Görülmediği Bir Toplu...

  KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İzmir'de; kamu toplu sözleşme süreciyle ilgili "Bu masada eril, kadının temsil edilmediği, kadın taleplerinin görülmediği bir toplu sözleşme süreci var. Hem Memur-Sen hem Kamu-Sen açısından değerlendirdiğimizde başta İLO sözleşmeleri ve İstanbul Sözleşmesi olmak üzere birçok sözleşmenin Türkiye'de uygulanmaması yönünde mücadele ettiklerini ve bunu toplu sözleşme masasında ifade ettiklerini burada ifade etmemiz gerekiyor" açıklamasını yaptı. Bozgeyik, 7-10 Ağustos günleri arasında İzmir, İstanbul, Ankara, Van, Mersin, Samsun olmak üzere 7 ilde zamların geri alınması ve ücret talepleri için kamu emekçileriyle bir araya geleceklerini söyledi.

 • 07.08.2023 07 Ağu 13:54 Eğitim Sen Genel Başkanı: En düşük eğitim emekçisi maaşı 45 bin TL olmalı Eğitim Sen Genel Başkanı: En düşük eğitim emekçisi maaşı 45 bin TL olmalı

  Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, kamu toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili taleplerini açıkladı. Kurul, en düşük eğitim ve bilim emekçisi maaşının en az 45 bin TL olması gerektiğini belirtirken, en düşük emekli maaşının da en az 15 bin TL olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, ek ödemelerin emekli maaşlarına da yansıtılması gerektiğini ifade etti. Kurul ayrıca, güvenceli istihdam, hukuk dışı ihraçların geri alınması ve liyakat esasına dayalı bir değerlendirme sistemi taleplerini de dile getirdi.

 • 05.08.2023 05 Ağu 20:34 Ankara'da Sivil Toplum Kuruluşları Açlığı ve Yoksulluğu Protesto Etti Ankara'da Sivil Toplum Kuruluşları Açlığı ve Yoksulluğu Protesto Etti

  Ankara'da pek çok sivil toplum kuruluşu, Tüketici Hakları Derneği'nin çağrısı ile 'açlığı, yoksulluğu ve hayat pahalılığını' protesto etti. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, açıklamasında insanca bir ücret ve yaşam talep ederek, emeklilerin ve çalışanların ücretlerinin yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmasını ve açlık, yoksulluk ve işsizliği giderecek politikaların acilen yürürlüğe konulmasını istedi. Protestoya katılan ve destek veren birçok demokratik kitle örgütü de açıklamaya destek verdi.

 • 05.08.2023 05 Ağu 00:01 Recep Varlıakman'ın ölüm yıldönümünde mevlit programı düzenlendi Recep Varlıakman'ın ölüm yıldönümünde mevlit programı düzenlendi

  Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman'ın 8 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle düzenlenen mevlit programıyla anıldı. Programa sendika başkanları, STK temsilcileri ve siyasiler katıldı.

 • 30.07.2023 30 Tem 12:58 Kamu Emekçisi Özer Kaysavuk, Müzisyenlik Hayalini Gerçekleştirdi Kamu Emekçisi Özer Kaysavuk, Müzisyenlik Hayalini Gerçekleştirdi

  KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen'de yöneticilik yapan kamu emekçisi Özer Kaysavuk, yıllardır hayalini kurduğu müzisyenliğe 'Aşar Gelir' şarkısıyla adım attı. Kaysavuk, çocukluk yıllarından beri müzikle ilgilendiğini ve bu hayalini gerçekleştirmek için stüdyoya girerek ilk parçasını kaydettiğini söyledi. Şarkının klibi tüm müzik platformlarında yerini aldı ve Kaysavuk'a sanatçı dostları ve kurumlar tarafından büyük destek verildi.

 • 29.07.2023 29 Tem 15:43 Kesk Ankara Şubeler Platformu Akbelen'deki Ağaç Kesimini Protesto Etti. Kesk Ankara Şubeler Platformu Akbelen'deki Ağaç Kesimini Protesto Etti.

  KESK Ankara Şubeler Platformu, Akbelen’deki ağaç kesimini protesto etti. KESK adına açıklama metnini okuyan Tarım Orkam Sen Şube Başkanı Osman Özyurt, "Özellikle son yıllarda bölgede binlerce hektar orman ya kesilerek ya da yakılarak bizzat iktidar tarafından yok edilmektedir. Neticede sarayın şirketleri daha çok kazansın diye ormanlarımız katlediliyor. Kömür madeni çıkarmak için toprağımız talan ediliyor. Toprağımızla birlikte yeraltı sularımız yok ediliyor. Kısaca bir bütün olarak yaşam alanlarımız yok ediliyor. Milyonlarca yılda oluşmuş kömür gibi fosil yakıtlar, yakıta dönüştüğünde havadaki karbon miktarı artıyor, salgın hastalıklar artıyor, küresel ısınma hızlanıyor ve iklim krizi derinleşiyor. Kimi zaman yakarak, kimi zaman yıkarak yok etmeye çalıştığınız ormanlarımızı pervasızca yok etmenize göz yummayacağız. Akbelen’de kestiğiniz ormanlar da bizim, Cudi’de yaktığınız ormanlar da bizim. Ormanlarımızın, yaşam alanlarımızın kar için yok edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

 • 21.07.2023 21 Tem 10:34 Danıştay, Doçentlik Başvurusu İptal Edilen Adayların İkinci Başvuru Hakkını İptal Etti Danıştay, Doçentlik Başvurusu İptal Edilen Adayların İkinci Başvuru Hakkını İptal Etti

  Danıştay 8. Dairesi, doçentlik başvurusu reddedilenlerin dava açmaları halinde yeniden aynı dalda başvuru yapması için dava sonucunun beklenmesini öngören hüküm ile başvurusu iptal edilen adayın en erken ikinci başvuru döneminde başvuru yapabileceğini öngören hükmü iptal etti. Dairenin kararına göre, Türk Eğitim-Sen, 15 Nisan 2018 tarihli Doçentlik Yönetmeliği'nde bazı değişiklikleri içeren 10 Ağustos 2021 tarihli Doçentlik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yer alan bazı hükümlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. Kararda, söz konusu hükmün, hak arama özgürlüğünü kullanmak üzere dava açmış olan doçent adaylarının yargı yoluna başvurması yönünden önemli ölçüde caydırıcı nitelik taşıdığı kaydedildi.

 • 13.07.2023 13 Tem 18:03 TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı: Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda düzenleme yapılmalı TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı: Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda düzenleme yapılmalı

  TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Anayasa Mahkemesi'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun (ÖMK) bazı maddelerini iptal etmesiyle ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kanundaki eksiklikleri gidermek ve yanlışları düzeltmek için harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Geylan, yeni kanunun en hızlı şekilde TBMM gündemine getirilmesi gerektiğini ve ÖMK'nın öğretmenlerin tüm süreçlerini içermesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kariyer basamaklarının hizmet yılına göre düzenlenmesi ve öğretmenlere yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin yer alması gerektiğini ifade etti.

 • 06.07.2023 06 Tem 14:08 Eğitim Sen Genel Başkanı Kurul: 'Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu İptal Ederek Eğitim Barışını İvedilikle Sağlamalıdır' Eğitim Sen Genel Başkanı Kurul: "Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu İptal Ederek Eğitim Barışını İvedilikle Sağlamalıdır"

  Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde olan Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin, "Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu iptal ederek eğitim barışını ivedilikle sağlamalıdır" dedi.

 • 06.07.2023 06 Tem 12:45 Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Özbay: 'Öğretmenlik Mesleğini İtibarsızlaştıran, Kategorize Eden Bu Kanunun İptal Edilmesi Gerekliliği Son Derece... Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Özbay: "Öğretmenlik Mesleğini İtibarsızlaştıran, Kategorize Eden Bu Kanunun İptal Edilmesi Gerekliliği Son Derece...

  Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan dava kapsamında dinlediği Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Öğretmenlerin ekonomik, özlük ve sosyal sorunlarına çözüm üretmek için öğretmenlerin birbiriyle yarıştırmaktan vazgeçilmesi gerektiğini, yarışı kazananların yalnızca kısmi maaşla ödüllendirilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade ettik. Kariyer basamakları uygulamasının eğitim hakkı ihlaline de yol açmak olduğunun altını çizdik. Özellikle bu haliyle eğitim bilimine ve anayasaya aykırı olan, çalışma barışını bozan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmen, öğrenci ve veliyi ayrıştıran, kategorize eden bu kanunun iptal edilmesi gerekliliği son derece açıktır” dedi.

 • 05.07.2023 05 Tem 19:45 Kesk'ten İstanbul'da 'Tüik' Protestosu: 'Bizi Tüik'in Sahte Enflasyon Rakamları Değil, Yaşadığımız Gerçek Enflasyon Eziyor' Kesk'ten İstanbul'da "Tüik" Protestosu: "Bizi Tüik'in Sahte Enflasyon Rakamları Değil, Yaşadığımız Gerçek Enflasyon Eziyor"

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, memur zammını etkileyecek 6 aylık enflasyonu yüzde 19,77 olarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) protesto etti. Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, “Ülkeyi yönetenler yıllardır ‘İşçiyi, memuru, emekliyi, asgari ücrete ezdirmedik’ nutukları atıyor. Oysa bizi iktidarın siparişi ile açıklanan TÜİK’in sahte enflasyon rakamları değil, yaşadığımız gerçek enflasyon, hayat pahalılığı eziyor” dedi.

 • 04.07.2023 04 Tem 11:25 ODTÜ Personel Semt Servislerinin Kaldırılmasına Karşı Eylem ODTÜ Personel Semt Servislerinin Kaldırılmasına Karşı Eylem

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) personel semt servislerinin yaz aylarında kaldırılmasına karşı sendikalar, ODTÜ rektörlüğü önünde çadır kurarak eylem yaptı. Sendikalar, emekçilerin kazanılmış haklarını basitçe bir maliyet kalemi olarak gören anlayışı kınadı ve servis hakkının geri verilmesi için mücadele edeceklerini açıkladı.

Advertisement