Arçelik'ten Çinlilere Özel Buzdolabı - Son Dakika
Ekonomi

Arçelik'ten Çinlilere Özel Buzdolabı

Arçelik\'ten Çinlilere Özel Buzdolabı

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak, Arçelik'in Çin pazarı için pişmiş pirinci en iyi şekilde muhafaza edecek özel bir buzdolabı tasarladıklarını söyledi.

30.03.2013 12:01

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak, Arçelik'in Çin pazarı için pişmiş pirinci en iyi şekilde muhafaza edecek özel bir buzdolabı tasarladıklarını söyledi.

Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergileri iş birliğiyle düzenlenen "Uludağ Ekonomi Zirvesi"nin ikinci günü, "Sürdürülebilir/Sosyal Büyüme" konulu panel ile sürdü. Moderatörlüğünü Marsh&Mclennan Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt'ın yaptığı panelde konuşan Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Erdal Karamercan, tüketici talepleri ve tüketici adetinin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Dünyadaki doğal kaynaklarda her geçen gün azalıyor. Bu çok büyük bir sorun. 7 milyar nüfusu var dünyanın. 2050 yılında 9 milyar olacak. 2050 yılında eğer bu şekilde tüketmeye devam edersek, 2.3 adet dünya lazım bize. Bunlar gerçekler. Bu gerçeklerin üzerine iş modeller üretemezsek konuştuklarımızın anlamı kalmıyor. Çünkü yaşamı devam ettirmek için bir ortamı oluşturma konusunda hepimizin sorumlulukları var" dedi.

Sürdürülebilir kalkınmayı 'insan yaşamının gereksinimleri ile doğal yaşamın dengesi arasında bir bağ kurmak' şeklinde tanımlayan Karamercan, "Çocuğumuza ev, araba bırakmak değil, bunları kullanabilecekleri bir dünya bırakmak asıl olan" diye konuştu.

ÇİNLİLER İÇİN BUZDOLABI TASARLADILAR

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak ise, Arçelik'in Romanya, Rusya ve Çin'de fabrikaları olduğunu anlattı. Güney Afrika'da da Difay şirketini satın aldıklarını, ayrıca Mısır ve Ukrayna'da Avusturya'da şirketler kurduklarını söyleyen Durak, "Arçelik'in reklamı gibi olacak ama, Çin pazarı için buzdolabı tasarlanıyor, pişmiş pirinci en iyi şekilde tutabilecek kompartımanı var. Buna ödül veriliyor, ama farklı ülkelerdeki farklı yaşam tarzına uygun dizaynı yapmak lazım. AB ülkelerinde insanlar daha hızlı yaşadığı için fırının ana kabinini hareketli ürettiler" dedi.

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul ise, ana hedeflerini paydaşlara daha fazla değer sağlamak şeklinde açıklayarak, "İMKB'nin üzerinde bir artış sağladık. Bu yıl da bakıyorum artış yüzde 11 civarında. Hedefimiz bu değeri daha yukarı taşımak. Bugün piyasa değerimiz yaklaşık 12 milyar dolar. Teknosa'nın 280 mağazası var. Sanayi şirketlerimiz var. Biri önemli özel çünkü global bir şirket. kortsa lastiğin içine koyulan bezi üretiyor. Dünyadaki pazar payı yüzde 30. Karlılık içinde büyümeyi başarmak için inovasyon. Buna önem veriyoruz. İnsan kaynaklarına çok yatırım yapmamız yazım. 60 bine yakın çalışanımız var. Bir global ortam ve ülkenin durumu önemli. ülkemiz açısından baktığımızda politik istikrar ve ekonomik istikrar şirketlerin çok önemli. Heyecan verici bir bir dönem bizi bekliyor" şeklinde konuştu.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, sürdürülebilirliğin bir sürü bileşeni olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Küresel bir dünyada yaşarken her yere bakmamız gerekir. Öncelikle biz kendi içimize ve Türkiye'de ne yapacağımıza bakmamız lazım. 60 milyar doları aşan bir enerji ithalatımız var. Enerji dışa bağımlılığını daha farklı noktalara getirmek bu hususta bir düzenleme yapmamız gerekir. Ülkemizde enerji politikalarını daha belirgin ele almamız gerekir. Elektrik için çok sayıda doğalgaz santrali kuruyor, doğalgazı da dışarıdan alıyoruz. Biz Şişecam olarak az enerjiyle çok iş yapmaya çalışıyoruz."

"GEÇEN SENE 115 BİN TON ATIK CAM TOPLADIK"

Son 2 yılda 50 bin ilkokul öğrencisine cam atık toplama işini anlatmaya çalıştıklarını altını çizen Kırman, şöyle devam etti:

"Cam atık toplama işin geliştirmeye çalışıyoruz. Geçen sene 115 bin ton cam topladık. Avrupa ile kıyaslarsanız hiçbir şey değil. Bizde geri dönüşüm oranı yüzde 15, Avrupa'da yüzde 75 ila 85. Bu ne sağlıyor, 5 bin konutun bir senelik ısınması, sıcak su dahil bütün enerji ihtiyacı karşılandı. Bu 45 bin aracın karbon gazı salınımını azaltması anlamına geliyor. 45 bin aracı trafikten çekmişsiniz gibi oluyor. Dolayısıyla AR-GE temelli olarak bütün bunları geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye'nin büyümesini devam ettirmesi enerji verimini maksimuma çıkarmakla olacaktır. Bu konuda niyet ve uygulama var ama daha etkin kullanmak gerekiyor."

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, büyümenin devam ettiğini, yalınlaşıp sadeleştiklerini söyledi. Sürdürülebilirlik adına sosyal şirkete dönüşmeye başladıklarının altını çizen Ülker, AK Gıda Fabrikası'nda 8 milyonluk bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, "Fabrikanın yarı yarıya enerjisi arıtmalardan sağlanmaktadır. Duyarlı olmamız gerekiyor. Ali Babacan'ın dediği gibi kaynaklar sınırlı. Bu kaynakları çocuklarımızdan aldık, onlara da devretmemiz lazım" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Arçelik'ten Çinlilere Özel Buzdolabı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement