Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Güney Afrika haberleri, Güney Afrika son dakika, son dakika Güney Afrika

Son Dakika Güney Afrika Haberleri

Son dakika Güney Afrika haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son güney afrika haberleri anında burada.


 • 19:07 Güney Afrika'da elektrik krizi: 1,5 milyon kişi işsiz kaldı

  Güney Afrika'da elektrik krizi: 1,5 milyon kişi işsiz kaldı Güney Afrika'da yaşanan elektrik krizi sonucunda son 2 yıl içinde yaklaşık 1,5 milyon kişi işini kaybetti. Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle 2022 yılında 640 bin kişi, 2023 yılında ise 840 bin kişi işsiz kaldı. Güney Afrika'da işsizlik oranları yüzde 30 seviyelerinde seyretmektedir ve elektrik krizi uzun süredir devam etmektedir. Ülkenin eskiyen üretim altyapısı, sabotajlar ve kablo hırsızlığı gibi sorunlar nedeniyle elektrik krizi giderek derinleşmektedir.

 • 16:51 Tanzanya Devlet Başkanı Yardımcısı'nın yerinin belirsizliği endişe yaratıyor

  Tanzanya Devlet Başkanı Yardımcısı'nın yerinin belirsizliği endişe yaratıyor Tanzanya Devlet Başkanı Yardımcısı Philip Mpango, 31 Ekim'den beri haber alınamıyor. Mpango'nun nerede olduğuna dair endişeler artarken, halk arasında sağlığıyla ilgili söylentiler yayılıyor.

 • 11:13 "Dünyanın ilk elektrikli mega yatı" Türk tasarımcının imzasını taşıyacak

  'Dünyanın ilk elektrikli mega yatı' Türk tasarımcının imzasını taşıyacak Türk yat tasarımcısı Baran Akalın, başta moda, otomotiv, gemi ve yat olmak üzere birçok sektörde global tasarım firmalarına sahip İtalya'ya, 67 metre uzunluğuyla dünyanın ilk elektrikli mega yatının 6 tasarımını satmayı başardı.

 • 11:12 Güney Afrika ve Filistin'in ortak kaderi: Ayrımcılık-Boykot-Direniş

  Güney Afrika ve Filistin'in ortak kaderi: Ayrımcılık-Boykot-Direniş İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezinde (İNSAMER) araştırmacı Dr. Serhat Orakçı, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde uzun yıllar uygulanan apertheid rejimi ve İsrail'in Filistin topraklarını işgali arasındaki benzerlikleri, apertheid rejimi boyunca Güney Afrika Cumhuriyeti ve İsrail'in nasıl...

 • Dün Dün 19:16 Güney Afrika'da Filistin ile dayanışma mitingi düzenlendi

  Güney Afrika'da Filistin ile dayanışma mitingi düzenlendi Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın vefatının 10. yıl dönümü vesilesiyle yürütme başkenti Pretorya'da Filistin ile dayanışma mitingi düzenlendi. Mitinge, 40'tan fazla ülkeden siyasetçi, akademisyen, sivil toplum kuruluşu üyesi ve aktivistlerin yanı sıra Güney Afrikalı Filistin destekçileri katıldı. Mitingde, İsrail, ABD ve AB yönetimlerine tepki gösterildi ve Mandela'nın Filistin davasına katkıları anıldı.

 • Dün Dün 18:01 Güney Afrika'nın Eski Devlet Başkanı Nelson Mandela Hayatını Kaybetti

  Güney Afrika'nın Eski Devlet Başkanı Nelson Mandela Hayatını Kaybetti Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela, 5 Aralık 2013 tarihinde hayatını kaybetti. Mandela, ömrünün 67 yılında insanların siyasi, ekonomik ve sosyal özgürlüğü için mücadele etti.

 • Dün Dün 15:22 Arçelik'ten yenilenebilir enerji atılımı

  Arçelik'ten yenilenebilir enerji atılımı Arçelik, güneş paneli, inverter ve enerji depolama sistemlerinin ardından yerli üretim elektrikli araç şarj cihazlarının da üretimine başlayarak, bayileri ve yetkili servisleriyle tüm Türkiye'ye yayılacak yenilenebilir enerji dönüşümü hamlesini başlattı.

 • Dün Dün 11:06 IEA Başkanı: Fosil Yakıtların Kullanımı İklim Hedeflerine Ulaşmayı Engelliyor

  IEA Başkanı: Fosil Yakıtların Kullanımı İklim Hedeflerine Ulaşmayı Engelliyor Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, fosil yakıtların bugünkü seviyede kullanılması halinde iklim hedeflerine ulaşılamayacağını belirtti. Birol, yenilenebilir enerji dönüşümünü hızlandırırken fosil yakıtların da hızla düşürülmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, gelişmekte olan yoksul ülkelerin temiz enerji teknolojilerine erişimini sağlamak için finansal mekanizmaların kurulması gerektiğini ifade etti.

 • Dün Dün 10:52 Altınbaş Üniversitesi, Güney Afrika Gıda ve İçecek Federasyonu üyelerini ağırladı

  Altınbaş Üniversitesi, Güney Afrika Gıda ve İçecek Federasyonu üyelerini ağırladı Altınbaş Üniversitesi, Güney Afrika Gıda ve İçecek Federasyonu üyesi firmalarının yöneticilerini ağırladı. Üniversite, Güney Afrika ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla eğitim semineri düzenledi. Güney Afrika Gıda ve İçecek Federasyonu üyeleri, Türk gıda ve içecek sektöründeki son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Türkiye'nin Afrika'daki en önemli ticaret ortaklarından biri olan Güney Afrika ile ticari ve turizm faaliyetlerinin genişlemesinde Türk Hava Yolları'nın önemli bir faktör olduğu belirtildi. Altınbaş Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Murad Canbulut, Türkiye'nin gastronomik zenginlikleriyle daha fazla ziyaretçiyi cezbetme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

 • 05.12.2023 05 Ara 15:36 Karabük Üniversitesi öğrencileri Türk ve dünya mutfağını öğreniyor

  Karabük Üniversitesi öğrencileri Türk ve dünya mutfağını öğreniyor Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, teorik eğitimin yanı sıra uygulama mutfağında Türk ve dünya mutfağına ait yemekleri yapmayı öğreniyor.

 • 05.12.2023 05 Ara 11:10 Gazze'de yaşananlar karşısında uluslararası mahkemeler etkisiz kalıyor

  Gazze'de yaşananlar karşısında uluslararası mahkemeler etkisiz kalıyor İsrail'in uluslararası hukuk kurallarını açıkça ihlal ederek, işgal ettiği Filistin topraklarında 7 Ekim ve sonrasında işlediği savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım suçları karşısında uluslararası mahkemelerin gerekli adımları atmadığı ve etkisiz kaldığı görülüyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 22:22 Güney Afrika, Filistin'le küresel dayanışma konferansına ev sahipliği yapıyor

  Güney Afrika, Filistin'le küresel dayanışma konferansına ev sahipliği yapıyor Güney Afrika Cumhuriyeti, bugün başlayan ve 5 Aralık'a kadar sürecek "5. Filistin'le Küresel Dayanışma Konferansı"na ev sahipliği yapıyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 16:20 Doğu Afrika Topluluğu Barış Gücü Kongo'dan çekiliyor

  Doğu Afrika Topluluğu Barış Gücü Kongo'dan çekiliyor Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Barış Gücü, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden (KDC) çekilmeye başladı. EAC Barış Gücü askerlerinin ilk grubu, görev süresinin uzatılmayacağı açıklamasının ardından bölgeden ayrıldı. KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, EAC Barış Gücü'nü isyancılarla birlikte hareket etmekle suçlayarak, bölgeden çekilmeleri çağrısında bulunmuştu.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:17 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Cumhuriyet döneminin ilk kağıt paraları 5 Aralık 1927'de tedavüle çıkarıldı.

 • 02.12.2023 02 Ara 23:11 Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları

  Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları Henley Pasaport Endeksi'ne göre Singapur, Almanya ve İspanya dünyanın en güçlü pasaportları olarak sıralandı. Türkiye ise 52. sırada yer aldı.

 • 02.12.2023 02 Ara 19:13 Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarmak için 118 ülke taahhütte bulundu

  Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarmak için 118 ülke taahhütte bulundu Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 2030'a kadar üç katına ve enerji verimliliğindeki ilerleme hızını iki katına çıkarma yönündeki taahhüde 118 ülke katıldı.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:25 İstanbul'da Tanzanyalı öğretmenler Svahili dili eğitimi vermeye başladı

  İstanbul'da Tanzanyalı öğretmenler Svahili dili eğitimi vermeye başladı Al Selam Derneği ile Tanzanya Büyükelçiliği arasında imzalanan protokol kapsamında İstanbul'da bulunan derneğin merkezinde Tanzanyalı öğretmenler tarafından Svahili dili eğitimi verilmeye başlandı. Tanzanya Büyükelçiliği, eğitimlerin yapılabilmesi için gerekli kitap, sözlük ve ekipman desteği sağladı. Svahili dili, Türkiye'de ve dünyanın farklı yerlerinde öğretilerek Tanzanya kültürünün tanıtılması amaçlanıyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 20:53 Güney Afrika'da HIV Vakalarında Düşüş Yaşanıyor

  Güney Afrika'da HIV Vakalarında Düşüş Yaşanıyor Güney Afrika'da son yıllarda HIV vakalarında düşüş yaşandığı ve HIV taşıyıcısı nüfusun azaldığı belirtildi. Yeni vaka sayılarındaki azalış ve AIDS'e bağlı ölümler bu düşüşte etkili oldu.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:42 RÖPORTAJ-Profesör Salman Sayyid, İsrail'e karşı protestolar ve yeni dünya düzeniyle ilgili AA Analiz'e konuştu

  RÖPORTAJ-Profesör Salman Sayyid, İsrail'e karşı protestolar ve yeni dünya düzeniyle ilgili AA Analiz'e konuştu Leeds Üniversitesinden İslamofobi uzmanı Profesör Salman Sayyid, Gazze'deki soykırım girişimine karşı direnişin daha iyi bir dünya için yeni bir vizyon olasılığının önünü açtığını söyledi.

 • 30.11.2023 30 Kas 17:24 Akvaryumda deniz kızı kostümünün kuyruğu sıkışan genç kadın ölümden döndü

  Akvaryumda deniz kızı kostümünün kuyruğu sıkışan genç kadın ölümden döndü Güney Afrika'daki bir alışveriş merkezinin dev akvaryumunda deniz kızı kostümüyle gösteri yapan Gabriela Green-Thompson Kay, ölümden son anda kurtuldu. Kostümünün kuyruğu su tankına takılan Kay, zamanla yarıştı. Kay, kuyruk tahliyesi adı verilen bir teknikle kostümden kurtulmayı başardı.

 • 30.11.2023 30 Kas 15:36 Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti: (1)

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti: (1) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, öncü göstergelerin, enflasyonun ana eğiliminde yavaşlamanın öngörülerle uyumlu şekilde devam ettiğine işaret ettiği belirtildi.

 • 30.11.2023 30 Kas 11:40 100 yaşında ölen Henry Kissinger, 5 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumluydu

  100 yaşında ölen Henry Kissinger, 5 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumluydu Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybederken, hayatı boyunca eleştirilen isimden geriye kanlı bir geçmiş kaldı. Kamboçya, Doğu Timor ve Bangladeş'te soykırımları kolaylaştıran Kissinger, Afrika'da hızlanan iç savaşları, Güney Amerika'daki darbeleri ve ölüm mangalarını destekleyerek 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmuştu.

 • 30.11.2023 30 Kas 10:51 Güney Afrika'da kuş gribi salgını nedeniyle kümes hayvanı ürünlerinde fiyat artışı

  Güney Afrika'da kuş gribi salgını nedeniyle kümes hayvanı ürünlerinde fiyat artışı Güney Afrika'da kuş gribi salgını sebebiyle yarım milyona yakın kümes hayvanının itlaf edilmesi, ülkede kümes hayvanı ürünlerinin fiyatlarında artışa neden oluyor. Yerel üreticilerin kıtlığı önlemek için 83 milyon döllenmiş kümes hayvanı yumurtası ithal ettiği belirtiliyor. Bu durumun fiyatları ciddi şekilde etkileyeceği ve hükümetin tedbir alması gerektiği vurgulanıyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 23:45 Güney Afrika'da banka soygunu şüphelisi 5 kişi öldü

  Güney Afrika'da banka soygunu şüphelisi 5 kişi öldü Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Gauteng eyaletinde, polisle çatışmaya giren banka soygunu şüphelisi 5 kişi hayatını kaybetti. Polislerin takibe aldığı araçtaki şüpheliler, polislerin 'dur' ihtarına uymayarak ateş açtı. Çıkan çatışmada 5 şüpheli ölürken, araçlardan birinde bulunan 1 kadın polise teslim oldu. Olayda, polisin el koyduğu araçların daha önce 3 ayrı suçta kullanıldığı belirlendi.

 • 28.11.2023 28 Kas 19:13 Güney Afrika'da Elektrik Kesintileri

  Güney Afrika'da Elektrik Kesintileri Güney Afrika Cumhuriyeti'nde elektrik santrallerinde yaşanan arızalar nedeniyle 5 gün boyunca günde 10 saate varan elektrik kesintileri uygulanacak. Ülkede eskiyen üretim altyapısı, sabotajlar ve kablo hırsızlığı gibi sorunlar nedeniyle uzun süredir ciddi bir elektrik krizi yaşanıyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 14:47 Güney Afrika'da Maden Kazasında 11 İşçi Hayatını Kaybetti

  Güney Afrika'da Maden Kazasında 11 İşçi Hayatını Kaybetti Güney Afrika'nın Northern West eyaletinde bulunan bir maden ocağında meydana gelen kazada, 11 işçi hayatını kaybetti ve 75 kişi yaralandı. Kazaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

 • 28.11.2023 28 Kas 13:14 Güney Afrika'da maden ocağında asansör kazası: 11 ölü, 75 yaralı

  Güney Afrika'da maden ocağında asansör kazası: 11 ölü, 75 yaralı Güney Afrika'nın Rustenburg şehrindeki bir madende işçileri taşıyan asansörün düşmesi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi yaralandı.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:57 Güney Afrika'da maden kazasında 11 madenci hayatını kaybetti

  Güney Afrika'da maden kazasında 11 madenci hayatını kaybetti Güney Afrika'nın Kuzey Batı eyaletinde bulunan Impala Platinum madeninde meydana gelen asansör kazasında 11 madenci hayatını kaybetti. Asansör beklenmedik şekilde 200 metre aşağı düştü. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 08:25 Kömür Madenleri Kaynaklı Metan Emisyonları Hükümet Raporlarının İki Katı Olabilir

  Kömür Madenleri Kaynaklı Metan Emisyonları Hükümet Raporlarının İki Katı Olabilir Dünyadaki kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarının hükümetlerin raporladığı seviyenin iki katı olabileceği tahmin ediliyor. Kömür madenleri, uygun maliyetli çözümler bulunmasına rağmen metan emisyonlarıyla mücadele göz ardı ediliyor. Bağımsız çalışmalara göre, birçok kömür üreticisi ülke kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarını raporlamıyor ve raporlanan verilerin yüzde 97'si direkt ölçülen metan emisyonları üzerinden sağlanmıyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 00:09 Güney Afrika'da Organize Suç Olayları Artıyor

  Güney Afrika'da Organize Suç Olayları Artıyor Güney Afrika, organize suç olaylarının en yaygın görüldüğü ülkeler listesinde üst sıralara tırmanarak 3. sıraya yükseldi. Ülkede cinayet suçu sayılarında yüzde 40'ın üzerinde artış kaydedildiği ve uyuşturucu kaçakçılığı, silah ticareti, insan ticareti gibi yaygın organize suçlarla mücadele edildiği belirtiliyor.

 • 27.11.2023 27 Kas 12:59 Doğu Afrika Topluluğu barış gücü Kongo'dan çekiliyor

  Doğu Afrika Topluluğu barış gücü Kongo'dan çekiliyor Doğu Afrika Topluluğu (EAC) barış gücü birlikleri, gelecek ay Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden (KDC) çekilmeye başlayacak. Tanzanya'da yapılan EAC Devlet Başkanları Zirvesi'nde alınan karara göre, 8 Aralık'ta süresi dolan KDC'deki barış gücünün görevi uzatılmayacak. KDC hükümeti, faydalı olmadığını ileri sürerek hem Birleşmiş Milletler (BM) hem de EAC barış gücünün bölgeden çekilmesi çağrısı yapmıştı.

 • 27.11.2023 27 Kas 12:58 Namibya'da yapılan operasyonda 24 adet fildişi ele geçirildi

  Namibya'da yapılan operasyonda 24 adet fildişi ele geçirildi Namibya Çevre, Orman ve Turizm Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Zambezi bölgesi üzerinden uluslararası yasadışı fil avcılığı yapan bir suç örgütüne karşı 24 adet fildişi ele geçirildi. Operasyonda bir şüpheli yakalanırken, 7 kişi kaçtı.

 • 26.11.2023 26 Kas 18:25 Bagnaia, MotoGP Dünya Şampiyonası'nı kazandı

  Bagnaia, MotoGP Dünya Şampiyonası'nı kazandı Ducati Lenovo takımının İtalyan pilotu Francesco Bagnaia, MotoGP Dünya Şampiyonası'nın 20. ayağı olan Valencia Grand Prix'sini kazanarak şampiyonluğa ulaştı. Bagnaia, sezonu 467 puanla lider tamamlayarak üst üste ikinci MotoGP şampiyonluğunu elde etti.

 • 26.11.2023 26 Kas 16:03 Afyonkarahisar'da işlenmiş mermer ürünleri 50 ülkeye ihraç ediliyor

  Afyonkarahisar'da işlenmiş mermer ürünleri 50 ülkeye ihraç ediliyor Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren bir madencilik firması, işlenmiş mermer ürünlerini 50'den fazla ülkeye ihraç ederek ekonomiye katkı sağlıyor. Firma, dekoratif, peyzaj, duvar, cephe ve zemin kaplama ürünlerinin yüzde 95'ini ihraç etmektedir. Ana pazarları ABD olmakla birlikte, Avusturalya, Yeni Zelanda, Orta Doğu ülkeleri, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Libya, İngiltere, İrlanda, Fransa, Kuzey Avrupa ülkeleri, Hindistan ve Malezya gibi birçok ülkeye de ihracat yapmaktadırlar.

 • 25.11.2023 25 Kas 19:59 MotoGP Valencia Grand Prix'sinde Jorge Martin birinci oldu

  MotoGP Valencia Grand Prix'sinde Jorge Martin birinci oldu MotoGP Dünya Şampiyonası'nın son etabı olan Valencia Grand Prix'sinde Prima Pramac pilotu Jorge Martin sprint yarışını kazandı. Martin'i Brad Binder ve Marc Marquez takip etti. Yarışın galibi ise yarın yapılacak olan son yarışta belli olacak. Şu anki pilotlar klasmanında ise Francesco Bagnaia birinci sırada yer alıyor.

 • 25.11.2023 25 Kas 15:53 İklim kaygısı aramalarında artış yaşanıyor

  İklim kaygısı aramalarında artış yaşanıyor Google'ın BBC 100 Kadın ile paylaştığı verilere göre "iklim kaygısı" ile ilgili çevrimiçi aramalar bu yıl keskin yükselişe geçti.

 • 24.11.2023 24 Kas 23:40 Güney Afrika'da Elektrik Kesintileri Devam Ediyor

  Güney Afrika'da Elektrik Kesintileri Devam Ediyor Güney Afrika Cumhuriyeti'nde elektrik santrallerinde meydana gelen arızalar nedeniyle günde 10 saate varan düzenli elektrik kesintileri yapılıyor. Son 24 saatte 5 elektrik santralinde yaşanan arızalar nedeniyle üretim kapasitesinde 6 bin megavata yakın kayıp yaşandığı belirtiliyor. Güney Afrika, eskiyen üretim altyapısı, sabotajlar ve kablo hırsızlığı nedeniyle uzun süreden bu yana ciddi bir elektrik krizi yaşıyor.

 • 24.11.2023 24 Kas 17:06 Mozambik'te askerlik hizmet süresi uzatıldı

  Mozambik'te askerlik hizmet süresi uzatıldı Mozambik Meclisi, askerlik hizmet süresinin 5 yıla çıkarılmasına dair yasa tasarısını onayladı. Meclis, 2 yıl olan askerlik hizmet süresinin 5 seneye yükseltilmesi kararı aldı. Özel kuvvetler için askerlik hizmet süresi de 6 yıl oldu. Mozambik Savunma Bakanı Cristovao Chume, ordunun ulusal güvenliğe yönelik zorluklarla yüzleşebilmesi için daha profesyonel olması gerektiğini belirtti.

 • 24.11.2023 24 Kas 15:47 Pakistan, BRICS'e katılmak için başvuruda bulundu

  Pakistan, BRICS'e katılmak için başvuruda bulundu Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç, ülkesinin BRICS'e katılmak için resmi başvuruda bulunduğunu açıkladı. Beluç, Pakistan'ın BRICS'e katılarak uluslararası işbirliğinin ilerletilmesinde ve kapsayıcı çok taraflılığın yeniden canlandırılmasında önemli bir rol oynayabileceğini belirtti.

 • 24.11.2023 24 Kas 11:44 TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı

  TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı TBMM, 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısını bir önceki döneme göre artırarak 147'ye çıkardı. Hollanda, El Salvador, Trinidad ve Tobago ile Filipinler de dostluk grupları arasına katılan ülkeler arasında yer aldı.

 • 24.11.2023 24 Kas 11:23 MotoGP'de Şampiyon Valencia Grand Prix'siyle Belirlenecek

  MotoGP'de Şampiyon Valencia Grand Prix'siyle Belirlenecek Motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonu MotoGP'de şampiyon pilot, İspanya'nın ev sahipliği yapacağı sezonun 20. ve son yarışı Valencia Grand Prix'siyle belirlenecek. Valencia kentindeki 4 kilometrelik Ricardo Tormo Pisti'nde düzenlenecek yarışın sıralama turları, yarın TSİ 12.50'de, 13 turluk sprint yarışı ise aynı gün TSİ 17.00'de başlayacak. Yarış ise 26 Kasım Pazar günü TSİ 17.00'de 27 tur üzerinden yapılacak. Ducati Lenovo takımının İtalyan pilotu Francesco Bagnaia, sprint yarışı sonrası Jorge Martin'in 4 puan önünde yer alması halinde şampiyonluğu garantileyecek. Aksi durumda ise şampiyonluk mücadelesi pazar gününe taşınacak. Valencia Grand Prix'si öncesi pilotlar klasmanında puan durumu şöyle: 1. Francesco Bagnaia (İtalya): 437 puan, 2. Jorge Martin (İspanya): 416, 3. Marco Bezzecchi (İtalya): 326, 4. Brad Binder (Güney Afrika): 268, 5. Johann Zarco (Fransa): 204

 • 23.11.2023 23 Kas 23:53 BM ve KDC, Barış Gücü'nün çekilmesine ilişkin anlaşma imzaladı

  BM ve KDC, Barış Gücü'nün çekilmesine ilişkin anlaşma imzaladı Birleşmiş Milletler (BM) ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC), ülkedeki Barış Gücü'nün çekilmesine ilişkin anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre, KDC birlikleri Barış Gücü'nün yerini alacak.

 • 23.11.2023 23 Kas 14:02 Güney Afrika, apartheid ile mücadelesini İsrail'e karşı sürdürüyor

  Güney Afrika, apartheid ile mücadelesini İsrail'e karşı sürdürüyor Geçmişinde ırkçı rejimin yaralarını taşıyan Güney Afrika Cumhuriyeti, "apartheid devleti" olarak tanımladığı İsrail'in saldırılarına karşı Filistin'e verdiği destek ve attığı somut adımlarla dikkati çekiyor.

 • 23.11.2023 23 Kas 12:43 Mali, Rusya ile altın rafinerisi inşa etmek için anlaşma imzaladı

  Mali, Rusya ile altın rafinerisi inşa etmek için anlaşma imzaladı Mali Ekonomi ve Maliye Bakanı Alousseni Sanou, başkent Bamako'da Rusya ile yeni anlaşmalar imzaladıklarını ve bunlardan birinin altın rafinerisi inşa edilmesine yönelik olduğunu açıkladı. Rusya tarafından açılacak olan altın rafinerisinin Batı Afrika'nın en büyük rafinerisi olması bekleniyor. Mali, Afrika'nın en büyük altın üreticilerinden biri olup geçen sene 79 ton altın üretmişti. Mali'nin ekonomik gelirlerinin önemli bir kısmı altından elde edilmekte ve bu altın genellikle Güney Afrika, İsviçre ve Avustralya gibi ülkelere ihraç edilmektedir. Mali ile Rusya arasındaki ilişkiler, özellikle 2021'deki iktidar değişimi sonrası ve Fransız kuvvetlerinin Barkhane Harekatı'nı durdurmasının ardından artış göstermektedir.

 • 23.11.2023 23 Kas 11:29 İsrail'in Gazze'ye saldırılarının "UCM'de soruşturulması çağrıları" yanıt bekliyor

  İsrail'in Gazze'ye saldırılarının 'UCM'de soruşturulması çağrıları' yanıt bekliyor İsrail'in Gazze Şeridi'nde "soykırım, savaş ve insanlığa karşı işlediği suçlar" nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesinde (UCM) yargılanmasına ilişkin çağrılar yükselirken, UCM'nin bu konuyu "ağırdan alması" dikkati çekiyor.

 • 23.11.2023 23 Kas 11:04 GÖRÜŞ-İsrail'in Gazze'ye saldırıları ve uluslararası insancıl hukuk

  GÖRÜŞ-İsrail'in Gazze'ye saldırıları ve uluslararası insancıl hukuk Prof. Dr. Yücel Acer, İsrail'in, Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarını, uluslararası insancıl hukuk kurallarını ihlalini ve ilerleyen süreçte Uluslararası Ceza Mahkemesince sürecin nasıl yürütülebileceğini AA Analiz için kaleme aldı.

 • 22.11.2023 22 Kas 13:53 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (3)

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (3) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uyguladıkları dezenflasyon programının çok büyük ihtimalle lirada reel olarak bir değerlemeye sebep olabileceğini belirterek, "Yani Türk lirasının reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir.

 • 22.11.2023 22 Kas 13:10 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İnşallah çok kısa bir zamanda Netanyahu pılını pırtısını toparlayıp buradan çekilecek."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İnşallah çok kısa bir zamanda Netanyahu pılını pırtısını toparlayıp buradan çekilecek.' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İnşallah çok kısa bir zamanda Netanyahu pılını pırtısını toparlayıp buradan çekilecek.

 • 22.11.2023 22 Kas 12:04 Türkiye'nin CDS'si Diğer Gelişmekte Olan Ülkelerden Daha Hızlı Geriliyor

  Türkiye'nin CDS'si Diğer Gelişmekte Olan Ülkelerden Daha Hızlı Geriliyor Türkiye'nin kredi risk primi, yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik adımları ve enflasyonla mücadele konusundaki atılımların etkisiyle hızla düşüş gösteriyor. Türkiye'nin CDS'si, diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha hızlı bir şekilde gerileyerek, Mart 2021'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

 • 22.11.2023 22 Kas 00:14 İran Cumhurbaşkanı İsrail'in savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınmasını destekliyor

  İran Cumhurbaşkanı İsrail'in savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınmasını destekliyor İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınmasını desteklediklerini belirtti. Reisi ayrıca BRICS üyesi ülkelerin İsrail üzerinde baskı yapması gerektiğini ve İsrail rejimini terör devleti ve ordusunu terör örgütü olarak tanıması gerektiğini söyledi.

Advertisement