Birinci Çeyrek Büyüme Rakamları - Son Dakika
Ekonomi

Birinci Çeyrek Büyüme Rakamları

Birinci Çeyrek Büyüme Rakamları

Ing Bank Baş Ekonomisti Şengül Dağdeviren, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, açıklama yaptı.

02.07.2012 11:23  Güncelleme: 11:52

Ing Bank Baş Ekonomisti Şengül Dağdeviren, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "Birinci çeyrek verileri dengeli, beklenen ve istenilen büyüme rakamlarında gerçekleşti" yorumunu yaptı.

Dağdeviren, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiriyle paylaşırken, şunları kaydetti:

"Büyüme rakamları beklenen ve istenilen rakamlarda gerçekleşmiş gözükmekte. Kamu sektörünün tüketimi çok etkili olmuş. Özel sektör tüketimi daha az. 2008'den bu yana ilk kez kamunun etkisini bu denli yüksek görüyoruz. Özelin yetersiz kaldığı noktada kamu dengeleyici olmuş. Net ihracatın katkısı da etken olmuş. İç talepte daralma yaşanmasından stok oluşmuş durumda. Belli ve istenilen bir yavaşlamadan söz edebiliriz. Yatırım talebi düşük. İkinci çeyrekte daha düşük bir yavaşlama bekliyoruz. Çünkü ekonomi yöneticilerinin cari açığı azaltmak için kontrollü büyüme politikalarını uygulamakta olduğu görülmektedir. "

TÜİK, bu yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 3,2 büyüdüğünü açıkladı. GSYH 1. çeyrekte yıllık yüzde 3,2 arttı (4. çeyrek: yüzde +5,2). Takvim etkisinden arındırılmış GSYH yıllık yüzde 2,3 arttı (4. çeyrek: yüzde 4,7). Takvim etkisinden arındırılmış GSYH 1. çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 0,2 arttı

(4. çeyrek: yüzde 0,6).

Muhabir: Ahmet Hacıfazlıoğlu

Yayıncı: Affan Kulunyar - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Birinci Çeyrek Büyüme Rakamları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement