Coca-Cola Binası Sanat Galerisine Dönüştü - Son Dakika
Coca-Cola Binası Sanat Galerisine Dönüştü

Coca-Cola Binası Sanat Galerisine Dönüştü

17.04.2012 14:05

Coca-Cola Türkiye'nin Genel Müdürlük binası sanat galerisine dönüştü.

10 genç sanatçının küratör Beral Madra önderliğinde, Coca-Cola'dan ilham alarak ortaya çıkardığı sanat yapıtları, Coca-Cola'nın İstanbul Ofisi binalarında sergileniyor."Gallery Red" isimi verilen proje, Coca-Cola'nın sanat alanında toplumsal farkındalık yaratacak bir çalışma yapma düşüncesiyle oluştu.

Dünyanın her yerinde ve her kültürde, marka sevgisiyle 126 yıldır birçok tasarımcıyı etkilemiş ve eserlerine ilham kaynağı olmuş olan Coca-Cola, şimdi de Türkiye'nin genç sanatçılarına esin kaynağı oldu. Coca-Cola'nın verdiği ilhamdan yola çıkılarak tasarlanan Gallery Red projesi, Türkiye'nin çağdaş sanat alanındaki atılımlarına destek olacak bir çalışmaya imza atma ve genç sanatçılara destek olmak düşüncesiyle oluşturuldu.

Sanat Eserlerinde 10 Genç Sanatçının İmzası

Gallery Red projesi için, 10 sanatçı, sanat eleştirmeni Beral Madra küratörlüğünde bir araya gelerek, her biri birbirinden değerli, farklı bakış açılarının ve tekniklerinin kullanıldığı eserlerini, Coca-Cola'nın 126 yıllık marka sevgisinden esinlenerek oluşturdular. Funda Alkan, Ragıp Basmazölmez, Kardelen Fincancı, Naci Güneş Güven, Melike Kılıç, Sümer Sayın, Meltem Sırtıkara, Tunca Subaşı, Merve Şendil ve Yuşa Yalçıntaş, eserlerini Coca-Cola markasının yansıttığı mutluluk, umut, paylaşım, iyimserlik ilkelerini temel alarak tasarladılar.

Gallery Red projesiyle ilgili bilgi veren kuratör Beral Madra "Bu proje çağdaş sanata destek vermek isteyen kurum ve kuruluşlar için başarılı bir modeldir. Coca-Cola bu açıdan bu modele öncülük etmektedir. Günümüz ekonomik koşullarında sanatın da bir ekonomik güç olduğunun kabul edilmesi ve bu gücü yaratanlar için üretim olanaklarının hazırlanmasıdır. Coca-Cola, bütün çalışanlarına yaşadıkları dönemin sanatını sunarken aynı zamanda bu modelin özellikle bu boyutunu yerine getirmektedir" şeklinde konuştu.

Coca-Cola'nın dünyadaki beş yönetim merkezinden biri olan ve çok sayıda uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan Coca-Cola Avrasya & Afrika Grubu ve Türkiye bölümü binalarının çeşitli alanlarında sergilenen eserler, karışık teknikle yapılmış resimlerden, videolardan ve üç boyutlu yerleştirmelerden oluşuyor. Eserlerde resim, desen, kağıt kesme, kolaj gibi geleneksel sanat tekniklerinin yanı sıra, örme, hali gibi el sanatları örnekleriyle, dijital teknolojilerin kullanımı da dikkat çekiyor.

Coca-Cola Tarihi Boyunca Sanatla İç İçe Oldu

Tarihi boyunca sanatla iç içe yer alan Coca-Cola, her zaman modern sanatın bir parçası ve ilham kaynağı oldu. Efsanevi Coca-Cola şişesi, sanatında günlük hayatı konu alan Andy Warhol'un resimlerinde yer buldu. Warhol'un "Yeşil Coca-Cola Şişeleri" dizisi şu anda New York'ta, The Whitney Museum of American Art'da sergileniyor. Coca-Cola'dan ilham alan sanatçılar arasında, Warhol'un yanı sıra, Howard Finster, Tom Wesselmann, Ulrich Walter ve Carlos Vergar gibi isimler de bulunuyor.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi Coca-Cola Binası Sanat Galerisine Dönüştü - Son Dakika


Advertisement