Kargo sektöründe büyüme hamlesi; 5 bin istihdam hedefleniyor - Son Dakika

Kargo sektöründe büyüme hamlesi; 5 bin istihdam hedefleniyor

22.10.2021 11:46
Kargo sektöründe büyüme hamlesi; 5 bin istihdam hedefleniyor

Kargo sektöründe toparlanma yaşandığını belirten GKN Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, "Ülkemize ve sektöre olan güvenimiz tam. Yeni istihdamlarla ve yatırımlarla ajandamızda büyüme var, kısa sürede servis sayımızı 296'ya, personel sayımızı 1072'ye yükselttik" dedi.

Kargo sektöründe toparlanma yaşandığını belirten GKN Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, "Ülkemize ve sektöre olan güvenimiz tam. Yeni istihdamlarla ve yatırımlarla ajandamızda büyüme var, kısa sürede servis sayımızı 296'ya, personel sayımızı 1072'ye yükselttik" dedi. Akyürek, 5 bin yeni istihdam müjdesini de verdi.

Lojistik sektörü 2021 yıl sonuna doğru toparlanmaya başladı. Kargo sektörüne önemli bir ivme katan sektörün dinamik oyuncularından GKN Kargo, yeni yatırım ve istihdamların müjdesini verdi. GKN Kargo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, pandemi öncesi başlayan ekonomik daralmanın sektörü derinden etkilediğini belirtti. Akyürek, "Dünya ticaret hacminde 2018 yılında başlayan daralma, 2019'da pandemi ile derinleşti. 2020 başı itibarı ile küresel ticaretteki korumacı eğilim bir parça yumuşadı. Ancak Çin ile ABD arasında ticaret anlaşmasına rağmen sektör kırılganlık seyrini korudu. Türk lojistik sektörü ise yaşanan ilk şokun ardından hızlı bir şekilde aksiyon alarak 2021 yılında krizin etkilerini büyük ölçüde bertaraf etmeyi başardı" diye konuştu.

"5 BİN YENİ İSTİHDAM OLUŞTURACAĞIZ"

Lojistik, öngörülen gelecekte devasa bir gelişim alanı ve potansiyeli bulunan entegre faaliyetler bütünüdür" şeklinde konuşan Akyürek, "Lojistik sektöründe taşımacılığın yanı sıra depolama, gümrükleme, sigortalama, katma değerli hizmetler, talep ve stok yönetimi gibi faaliyetlerinin de titizlikle yürütülmesi gerekir. Türkiye üç kıtanın kavşak konumunda olması ve üç tarafının denizlerle kaplı olması özellikleri ile bölgesinin lojistik üssü olmaya aday bir ülke haline getiriyor. Türkiye Lojistik Master Planı (TLMP) ülkemiz lojistik sektörü için bir vizyon ve plan ortaya koymaktadır. Bu bakımdan biz her türlü hazırlığımızı yaptık. Yatırımlarımızı planladık. Ülkemizin alt yapısına, konumuna ve insan gücüne güveniyoruz. Biz 5 bin yeni istihdam oluşturacağız" dedi.

Lojistik sektörünün 2021 yılı beklentileri hakkında da konuşan Akyürek şunları söyledi:

"TÜİK verilerine göre 2020 yılı itibariyle Türk Lojistik sektör büyüklüğü, yaklaşık 514 milyar TL. Gayri Safi Yurtiçi Hasılamızın önemli bir bölümünü sektörümüz teşkil ediyor. Elimizdeki verilere göre 2021 senesinin bir toparlanma yılı olmasını bekliyoruz. Bu bağlamda sektörümüzün 2021 yılında geçtiğimiz yıla göre yüzde 5'lik bir büyüyeceğini öngörüyoruz."


Kargo sektöründe büyüme hamlesi; 5 bin istihdam hedefleniyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Kargo sektöründe büyüme hamlesi; 5 bin istihdam hedefleniyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Üniversite öğrencisini satırla öldüren aşçı tutuklandı 18:07 Üniversite öğrencisini satırla öldüren aşçı tutuklandı
18 yaşındaki genç, eğitim gördüğü Üniversitede intihar etti 17:15 18 yaşındaki genç, eğitim gördüğü Üniversitede intihar etti Gedson Fernandes'in babasından Galatasaray taraftarını sevindiren paylaşım geldi 16:43 Gedson Fernandes'in babasından Galatasaray taraftarını sevindiren paylaşım geldi Ham yağ fiyatlarında 100 dolarlık indirim bekleniyor! Ayçiçek yağında fiyatlar düşebilir! 15:42 Ham yağ fiyatlarında 100 dolarlık indirim bekleniyor! Ayçiçek yağında fiyatlar düşebilir! Oyuncu Pelin Öztekin'den oryantallere taş çıkartan kıvraklık 15:20 Oyuncu Pelin Öztekin'den oryantallere taş çıkartan kıvraklık ABD'li adamın idam edilmeden önce baldızıyla ilgili yaptığı itiraf dehşete düşürdü 14:50 ABD'li adamın idam edilmeden önce baldızıyla ilgili yaptığı itiraf dehşete düşürdü Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Stokçuluk yapanın malına el konulacak 13:06 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Stokçuluk yapanın malına el konulacak Analistler tarih verip, 12:24 Analistler tarih verip, "Hazırlığınızı yapın" diyerek uyardı
Advertisement