FED Faiz Kararı Yaklaşırken Prof. Dr. Volkan Öngel'den Açıklama - Son Dakika
Ekonomi

FED Faiz Kararı Yaklaşırken Prof. Dr. Volkan Öngel'den Açıklama

FED Faiz Kararı Yaklaşırken Prof. Dr. Volkan Öngel\'den Açıklama

ABD Merkez Bankası tarafından yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısının ardından, FED faiz kararını piyasalara duyuracak. Yatırımcıları yakından ilgilendiren toplantıda faizin ne yönde olacağı merak edilirken, Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel'den açıklama geldi.

03.05.2023 09:12  Güncelleme: 20:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

FED faiz kararı için geri sayım başladı. ABD Merkez Bankası tarafından yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısının ardından, FED faiz kararını piyasalara duyuracak. Yatırımcıları yakından ilgilendiren toplantıda faizin ne yönde olacağı merak edilirken, Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel'den açıklama geldi. Öngel, "FED'in pas geçme şansı yok. FED uzun süredir devam şahin duruşundan özellikle bankacılık sektöründe ortaya çıkan kriz sebebiyle vazgeçme istediğinde olsa dahi, bu şekilde bir hareket finansal piyasalarda bankacılık sektöründeki sıkıntıların aslında gerektiğinden çok daha derin olduğu şeklinde yorumlanabilir" diye konuştu.

FED faiz kararı 3 Mayıs'ta Jerome Powell tarafından açıklanacak. Açıklama öncesi değerlendirmede bulunan Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, FED'in pas geçme şansının olmadığını söyleyerek, "FED'in pas geçme şansı yok. FED uzun süredir devam şahin duruşundan özellikle bankacılık sektöründe ortaya çıkan kriz sebebiyle vazgeçme istediğinde olsa dahi, bu şekilde bir hareket finansal piyasalarda bankacılık sektöründeki sıkıntıların aslında gerektiğinden çok daha derin olduğu şeklinde yorumlanabilir. Bankacılık sektörü başta olmak üzere henüz finansal piyasalarda suların tam anlamı ile durulmamış olması sebebi ile bu toplantıda da yumuşak bir geçiş yapmayı uygun görecek. Toplantı sonucu çok yüksek ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışıyla devam edilecektir. Fakat sonraki toplantılarda artık faiz artışlarının ortadan kalkacağı bir dönemin yakın olduğu gözükmektedir" dedi.

"BANKALAR ÜZERİNDE ÖNEMLİ BİR ETKİSİ OLMAYACAKTIR"

FED'in yapacağı faiz artışının piyasa açısından sürpriz niteliği taşımayacağını ifade eden İstanbul Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volkan Öngel, "Özellikle finansal piyasalar ve bankalar üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Bundan sonraki süreçte de özelikle iş gücü piyasası ve çekirdek enflasyon verileri bize tarihi yüksek faiz seviyesinin ne süreyle devam ettirileceğini gösterecektir" şeklinde konuştu.

Yatırımcılarla ilgili de açıklama yapan Öngel, "Yatırımcılar için güvenli limanlarda kalmak hem yurt içerisinde özellikle seçim döneminin sonlanması, yurt dışında da FED ve ECB başta olmak üzere büyük merkez bankalarının kararları ve bankacılık sektörlerinde otaya çıkan sorunların çözümüne kadar makul gözükmektedir" dedi.


Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi FED Faiz Kararı Yaklaşırken Prof. Dr. Volkan Öngel'den Açıklama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Meral Akşener: Emekli aylıklarına 11 bin lira zam yapılmalı
  17:45 Meral Akşener: Emekli aylıklarına 11 bin lira zam yapılmalı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, emekli aylıklarına seyyanen 11 bin lira zam yapılması ve en düşük emekli aylığının asgari ücret kadar olması gerektiğini söyledi. Akşener, yerel seçim çalışmaları kapsamında Altındağ Belediye Başkan adayı Remzi Sağlam ile esnaf ziyaretinde bulundu. Akşener, ayrıca Amasya'da İYİ Parti'nin astığı afişlerin AK Parti tarafından kaldırılmasına tepki gösterdi ve emeklilere yönelik taleplerini dile getirdi.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,
  17:35 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kadınların iş gücüne katılım oranı OECD ortalamalarına ulaşırsa, milli gelir yüzde 20 daha yüksek olur"

  Üreten Kadınlar Yarışması Ödül Töreni, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın katılımıyla gerçekleşti.

 • Altın Fiyatları Tarihi Zirveye Ulaştı
  17:23 Altın Fiyatları Tarihi Zirveye Ulaştı

  Altın fiyatları, jeopolitik riskler ve Fed'in faiz indirimi beklentisiyle 2 bin 130 dolara yükselerek tarihi zirveye ulaştı. Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki yükseliş, Orta Doğu'da gerilimler, jeopolitik riskler, hisse piyasalarında geri çekilme ve Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz indirim beklentisi etkisiyle gerçekleşti. Bu yükseliş dolar kuruna bağlı olarak iç piyasada da rekor seviyelere ulaştı.

 • Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan: 'Kimsenin ekmeği ile oynamadım'
  17:18 Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan: 'Kimsenin ekmeği ile oynamadım'

  Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, göreve geldiği ilk günden bu yana adaletli bir kent inşa ettiğini ve kimsenin ekmeği ile oynamadığını söyledi. Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Bozdoğan, Ramazan ayında ekmeği 1 liradan vermeye devam edeceklerini belirtti.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye Karaçulha Toptancı Hali'nde Ürün Pazarlama Alanı ve Üretim Tesisi Açtı
  17:08 Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye Karaçulha Toptancı Hali'nde Ürün Pazarlama Alanı ve Üretim Tesisi Açtı

  Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye Karaçulha Toptancı Hali içinde üreticilerin olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için kurulan ürün pazarlama alanı ve üzüm suyu, sirke, pekmez ve şarap üretim tesisi açılışı yapıldı.

 • Yurt dışından getirilen 3 tırın şase değiştirilerek satıldığı ortaya çıktı
  17:05 Yurt dışından getirilen 3 tırın şase değiştirilerek satıldığı ortaya çıktı

  Kayseri Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, yurt dışından getirilen 3 tırın başka araçlara ait şase tatbik edilerek satıldığı bilgisini aldı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla düzenlenen operasyonda 3 şüpheli gözaltına alındı ve 3 tıra el konuldu. Şüphelilerin işlemleri devam ediyor.

 • Kayseri'de 4 Milyon TL Değerindeki Tırların Şase Numaraları Değiştirilerek Satılmaya Çalışıldı
  17:03 Kayseri'de 4 Milyon TL Değerindeki Tırların Şase Numaraları Değiştirilerek Satılmaya Çalışıldı

  Kayseri'de Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, yurt dışından getirdikleri ve toplam değeri 4 milyon TL olan tırların şase numaralarını değiştirerek satmaya çalışan şahıslar yakalandı. Yapılan operasyonlarda, piyasa değeri yaklaşık olarak 4 milyon TL olan 3 adet tır bulundu. Şahıslar hakkında işlem başlatıldı.

 • Van'ın Edremit Belediyesi Emeklilere Bayram İkramiyesi Verecek
  17:00 Van'ın Edremit Belediyesi Emeklilere Bayram İkramiyesi Verecek

  Van'ın Edremit Belediyesi, ilçedeki emeklilere bayramlarda 2 bin lira ikramiye desteği verecek. Belediye Başkanı İsmail Say, ekonomik yükleri hafifletmek amacıyla emeklilere ikramiye desteği sunacaklarını belirtti. Projelerinin vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik olduğunu vurgulayan Say, desteklerinin miktarından ziyade vatandaşların gönüllerine dokunabilmek olduğunu ifade etti.

 • Konya Tarım Fuarı'nda İlk Gün Yoğunluk Yaşandı
  16:57 Konya Tarım Fuarı'nda İlk Gün Yoğunluk Yaşandı

  Konya Ticaret Odası TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen Konya Tarım Fuarı'nda ilk gün yoğunluk yaşandı. Fuar, 5-6-7-8 Mart'ta 09.30-18.00 saatlerinde, 9 Mart'ta 09.30-17.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

 • Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı
  16:55 Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı

  Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Kilis'te kurulan güneş enerjisi santralinin yapımı tamamlandı. Santralde yıllık 1 milyon 400 bin kilowatt elektrik üretilecek ve bu enerjiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankara'daki tesisleri, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Eyüp İmarethanesi'nin tüketimi karşılanacak. Bu sayede Vakıflar Genel Müdürlüğü yıllık 5 milyon lira tasarruf etmeyi hedefliyor.


Advertisement