Fındık Üreticileri TMO'yu Tercih Ediyor - Son Dakika
Ekonomi

Fındık Üreticileri TMO'yu Tercih Ediyor

Fındık üreticileri TMO'yu tercih ediyor Sabahın erken saatlerinde gelen üreticiler 10 TL'den fındığını satıyorORDU - Üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisinitercih ediyor.

13.09.2017 09:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fındık üreticileri TMO'yu tercih ediyor

Sabahın erken saatlerinde gelen üreticiler 10 TL'den fındığını satıyor

ORDU - Üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisinitercih ediyor. Fındık alımını devam ettiren TMO'ya fındık verebilmek için vatandaşlar sabahın ilk saatlerinde gelerek sıraya yazılıyorlar ve 10 TL'den mahsullerini veriyorlar.

Ordu'nun Ünye ilçesinde bulunan TMO'nun deposunda üreticiler sırasına göre fındıklarını görevli memurlara teslim ediyor. Ordu'nun birçok ilçesinden gelen üreticiler fındıklarını 10 TL'ye verebilmek için yarışıyorlar.

TMO'nun serbest piyasa göre verdiği fiyattın daha iyi olduğunu söyleyen üretici Adem Kuşçu, "Fatsa ilçesinden fındığımı vermeye geldim. 50 randıman fındık 10 TL'den alınıyor. Üreticilerin geneli burayı tercih ediyor. TMO gerçekten alımı iyi yapıyor ve her şey yolunda biz üreticiler için. Üreticiler sıkıntı yaşamadan fındıklarını görevlilere teslim ediyor. Fiyatın daha yüksek olmasını istiyor ve bekliyorduk. Bize göre 13 TL olsa fındık bizleri daha da mutlu edecekti. Rekoltenin fazla olması da fiyatlara yansımış olabilir" dedi.

"Devletimiz sağ olsun, bizleri serbest piyasanın eline bırakmadı"

TMO'ya 1,5 ton fındık getirdiğini söyleyen üretici Kerim Kuşçu, "Fındık fiyatlarında 10 TL gerçekten üzücü bir rakamdır. Fiyatlar daha yukarıda olsaydı bizler için daha iyi olacaktı. Serbest piyasada fındık 7,5 ile 8 TL arasında değişiyor. Yine de devletimiz sağ olsun, bizleri serbest piyasanın eline bırakmadı. Ünye deposu TMO'nun üreticilerin çok tercih ettiği yerlerden birisi. Bizlerde erken saatlerde gelerek burada sıra aldık ve sıramızın gelmesini bekliyoruz. Devletimize teşekkür ederiz, bizleri mağdur etmedi. Karadenizli üreticiler olarak fındığın yüksek fiyatlarda olmasını isteriz. Bu bizim mahsulümüz" diye konuştu.

600 kilo fındığını TMO'ya getirdiğini söyleyen Ceyhan Demir isimli üretici yaptığı açıklamada, "Serbest piyasaya göre fiyatlar TMO'da daha memnun verici. Daha yüksek fiyatlar bekliyorduk ama bu fiyatlar şuan için razıyız. Bizim için 15 TL çok güzel bir rakam. Serbest piyasa ile TMO alımı arasında neredeyse 2,5 TL gibi bir rakam var. 600 kilo fındık vereceğim" açıklamasını yaptı.

"Fındık 2004 yılında 7 TL iken aradan 13 yıl geçmesine rağmen yine aynı fiyatlarda seyrediyor" diyen Erol Yerebasmaz isimli vatandaş ise, "Her türlü maliyette yüzde yüz artış olurken fiyatların aynı kalması bizleri son derece üzüyor. Çok eski yıllarda fındığın fiyatlarını sanayi ürünü kabul edildiği için Sanayi Bakanlığı açıklıyordu. Şimdi ise Tarım Bakanlığı açıklıyor. Üreticiler mağdur ediliyor ve bu belirsizlik biz üreticilerin moralini bozuyor" şeklinde konuştu.

Fındık Üreticileri TMO\'yu Tercih Ediyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Fındık Üreticileri TMO'yu Tercih Ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gezegenin sırlarının peşinde bir yolculuk:
  11:32 Gezegenin sırlarının peşinde bir yolculuk: "Ulusal Antarktika Bilim Seferleri"

  Türkiye'nin seçkin araştırmacılarının yer aldığı 24 kişilik ekipten oluşan 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlanırken, bilim insanları kıtada gerçekleştirdiği çalışmalarla gezegenin bilinmeyenlerine ışık tutacak.

 • 2023 Yılında 12 Milyon 159 Bin 664 Araç Muayenesi Gerçekleştirildi
  11:20 2023 Yılında 12 Milyon 159 Bin 664 Araç Muayenesi Gerçekleştirildi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen'in soru önergesine yanıt vererek, 2023 yılında muayene tekrarı hariç toplam 12 milyon 159 bin 664 aracın muayenesinin yapıldığını açıkladı. Bu araçların otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork olarak dağılımı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

 • Yabancıların taşınmaz edinimlerinde değerleme raporlarına ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldı
  11:18 Yabancıların taşınmaz edinimlerinde değerleme raporlarına ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldı

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2024/2 sayılı genelgesi kapsamında yabancıların taşınmaz edinimlerinde kullanılacak değerleme raporlarına ilişkin usul ve esaslarda değişikliğe gidildi. Yabancıların taraf olduğu işlemlerde düzenlenecek değerleme raporları, GEDAŞ Gayrimenkul Değerleme A.Ş. tarafından hazırlanacak. Değerleme raporu başvuruları Web Tapu üzerinden yapılacak.

 • Ordu'da Üretilen Kuruyemiş İşleme Makineleri 29 Ülkeye İhraç Ediliyor
  11:17 Ordu'da Üretilen Kuruyemiş İşleme Makineleri 29 Ülkeye İhraç Ediliyor

  Ordu'da üç arkadaşın 13 yıl önce açtığı fabrikada üretilen kuruyemiş kavurma ve işleme makineleri 29 ülkeye ihraç ediliyor. Giresun'da 1993 yılından itibaren gıda ve makine sektöründe çalışan Erol Akbulut, Rıza Bozkurt ve Ömer Yılmaz, daha sonra kendi işletmelerini açmaya karar verdi. Akbulut, Bozkurt ve Yılmaz, 2011'de kuruyemiş kavurma ve işleme makineleri ile entegre tesis imalatı için Ordu Organize Bölgesi'nde (OSB) 1000 metrekare kapalı alanda fabrika kurdu. Yurt dışı pazarına Rusya ile adım atan firma, şu anda Avrupa, Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında toplam 29 ülkeye ihracat yapıyor.

 • Anayasa Mahkemesi limanlarda işletme hakkını 49 yıla uzatan düzenlemeyi iptal etti
  11:09 Anayasa Mahkemesi limanlarda işletme hakkını 49 yıla uzatan düzenlemeyi iptal etti

  Anayasa Mahkemesi, 132 milletvekilinin yaptığı itiraz başvurusu üzerine özelleştirilen limanlarda işletme hakkını 49 yıla uzatan düzenlemeyi, limanların gerçek özelleştirme değerlerinin altında kalmasına yol açabileceği gerekçesiyle iptal etti.


Advertisement