Son dakika: İşveren 3100 TL asgari ücret önerdi! Türk İş: Yetersiz, beklentileri karşılamaz - Son Dakika

Son dakika: İşveren 3100 TL asgari ücret önerdi! Türk İş: Yetersiz, beklentileri karşılamaz

09.12.2021 13:10
Son dakika: İşveren 3100 TL asgari ücret önerdi! Türk İş: Yetersiz, beklentileri karşılamaz

Son dakika: Asgari ücretin belli olmasının ardından açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat," İşçi kesimi olarak beklentileri karşılamaktan uzak. Bugünün geçim şartları düşünülmeden oran tespit edilmiştir." dedi.

2021 yılına ilişkin asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Bunun üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat'ın asgari ücreti yetersiz bulduklarını belirtti.

Nazmi Irgat'ın açıklamaları şu şekilde:

"İşveren hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğu ile verildiği. İşçi kesimi olarak kendi ve aileleri için çaba gösterdik. İşçi kesimi olarak beklentileri karşılamaktan uzak. Bugünün geçim şartları düşünülmeden oran tespit edilmiştir.

Görüşümüzü 4 Aralık'tan bu yana kamuoyuna açıkladık. Temel alınması gereken ilkeleri paylaştık. İşveren kesimi tarafından karşılık görmediğini anlıyoruz. İşçiler geçim şartlarının her geçen gün artan şartlarla karşı karşıya.

Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır.

Ortak noktada buluşamadık. Yaşanan enflasyon ve üzerine refah payı istedik. Çalışanların memnun olacağı bir ücrette anlaşamadık. Erken bitmesini bekliyorduk ancak olmadı. İşverenlerin itirazı üzerine TÜİK rakamları açıklamadı.

Hükümete dolarlaihale alanlara vergi muafiyeti ama en düşük ücret yoksul insanlardan %20-%27 vergi alınıyor. Dogru değil bizler dolarla maaş da almıyoruz ama dolar etkili alışveriş ekonomi var."

YORUMLAR (7)
  • Koray Demir: işverenlere bakarsan hıc bırı zam olsun ıstemez burada bakan devreye gırmesı lazım hukumet devreye gırmesı lazım 3000 tl ev kirası zaten bu devırde neyın hesabı bu Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Vedat Kuru Kuru: Onuda vermeyin eski ücretle devam etsin insanlar 3100 TL yi söylemeye utanır insan yazıklar olsun sizlere haklarımız haram olsun Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Yunus Turhan: Asgari ücretlı iş verenın vicdanına kalsa vay halimize o 175 tl de vermesınler iş verene olsun allah var yukarda 5 kg sıvı yağ olmuş 130 tl Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ekonomi Son dakika: İşveren 3100 TL asgari ücret önerdi! Türk İş: Yetersiz, beklentileri karşılamaz - Son Dakika Ekonomi


Advertisement