Merkez Bankası: 2011 Yılsonu Enflasyonu Yüzde 10'un Biraz Üzerinde - Son Dakika
Ekonomi

Merkez Bankası: 2011 Yılsonu Enflasyonu Yüzde 10'un Biraz Üzerinde

Merkez Bankası: 2011 Yılsonu Enflasyonu Yüzde 10\'un Biraz Üzerinde

Merkez Bankası, 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı Merkez Bankası, 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı.

02.01.2012 15:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Merkez Bankası, 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı Merkez Bankası, 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlamasının önem taşıdığına dikkat çeken Merkez Bankası, bu kapsamda 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gidildiği vurguladı.

Merkez Bankası, istisnai dönemlerde uygulanacak para politikasına ilişkin açıklama yaptı. 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesi beklendiğini belirterek, mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlaması önem taşıdığı vurgulandı. Bu kapsamda Merkez Bankası'nın 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gittiğinin altı çizildi.

-EK PARASAL SIKILAŞTIRMANIN GÜÇLÜ, ETKİLİ VE GEÇİCİ OLMASI ESAS OLACAK-

Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlandığına dikkat çekilen açıklamada, politika faizinden yapılan fonlama miktarının geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebildiğine dikkat çekildi. Gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabildiğine işaret edilen açıklamada, burada amaçlananın, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermediği dile getirildi.

Açıklamada, "Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi enflasyon görünümünü etkileyen ana unsurlardaki düzelmenin hızına bağlı olarak değişebilecektir.Merkez Bankası, enflasyon görünümüne dair gelişmeleri yakında izleyerek temel amacı olan fiyat istikrarı doğrultusunda gereken tedbirleri almaya devam edecektir" denildi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası: 2011 Yılsonu Enflasyonu Yüzde 10'un Biraz Üzerinde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Türkiye ve Suudi Arabistan, ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor
  18:09 Türkiye ve Suudi Arabistan, ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid el-Kasabi ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret hacmini orta vadede 10 milyar dolara ulaştırma hedefleri üzerinde istişarelerde bulunduklarını bildirdi. Bolat, Türk şirketlerinin Suudi Arabistan'ın mega projelerinde aktif rol almasının niyetlerini yineledi ve ticaret hacminin 2023'te 6,8 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarılması hedefini paylaştı.

 • Emekliler İstanbul Kartal Meydanı'nda Taleplerini Sıraladı
  17:40 Emekliler İstanbul Kartal Meydanı'nda Taleplerini Sıraladı

  Birleşik Emekliler Sendikası, İstanbul Kartal Meydanı'nda bir araya gelerek taleplerini sıraladı. Sendika Genel Sekreteri Aysel Lüle, AKP iktidarını emeklileri oy deposu olarak görmekle suçladı. Emeklilerin talepleri arasında en düşük emekli aylığının yükseltilmesi, sağlıkta katkı payının kaldırılması ve emekli ücretlerinin toplu sözleşmeyle belirlenmesi yer alıyor.

 • Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: 'Murat Kurum'u misafir ettik, ama 31 Mart'ta anahtarını vereceğiz'
  16:21 Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: 'Murat Kurum'u misafir ettik, ama 31 Mart'ta anahtarını vereceğiz'

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı'nda düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, İstanbul'un önemine vurgu yaparak, 31 Mart seçimlerinde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum için destek çağrısı yaptı. Yumaklı, 'Biz bugün Murat Kurum'u misafir ettik. Ancak 31 Mart'ta şehrin emini olarak anahtarını vereceğiz. Ondan sonra biz misafir olacağız' dedi.

 • DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Meslek Komiteleriyle İstişarelerde Buluştu
  15:42 DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Meslek Komiteleriyle İstişarelerde Buluştu

  Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, meslek komitesi üyeleriyle bir araya gelerek sektörleriyle ilgili istişarelerde bulundu. Toplantıda, kara, hava, deniz yolu ile yolcu, yük, petrol ve kargo taşımacılığı faaliyetleri, kuryelik, depolama, antrepo, gümrük komisyonculuğu, müşavirlik vb. hizmetler, motorlu ve motorsuz taşıtların üretim ve satışı, oto yedek parçalarının üretim ve satışı, servis ve bakım hizmetleri faaliyetleri ile enerji, yakacak maddeleri, akaryakıt, doğal gaz, madeni yağ ve benzerinin üretimi, iletimi ve satışıyla iştigal eden DTO üyeleri yer aldı. Başkan Erdoğan, üyelerin yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılımını teşvik etti ve bu yıl düzenlenecek 25 farklı fuar için organizasyon yapıldığını belirtti.

 • Kuyruğun başı var sonu yok! Kırmızı ete 130 liralık indirimi duyan dükkana akın etti
  15:10 Kuyruğun başı var sonu yok! Kırmızı ete 130 liralık indirimi duyan dükkana akın etti

  Küresel boyuttaki ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'de de son dönemde kırmızı et fiyatlarına art arda zamlar gelirken İstanbul Güngören'de özel bir işletmenin yaptığı indirim kapıda uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu. 448 TL olan etin kilosunu 318 TL'ye indiren işletmenin kapısında oluşan kuyruğa ilişkin görüntüler kısa sürede gündem oldu.

 • Yenimahalle Belediye Başkanı Toptancı Hali'ni Ziyaret Etti
  15:04 Yenimahalle Belediye Başkanı Toptancı Hali'ni Ziyaret Etti

  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile birlikte Ankara'ya sebze ve meyve girişini sağlayan Toptancı Hali'ni ziyaret ederek hal esnafına hayırlı işler diledi.

 • CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Hayvan Varlığının Azalması Et Fiyatlarını Artırıyor
  14:40 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Hayvan Varlığının Azalması Et Fiyatlarını Artırıyor

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, azalan hayvan varlığına ve bu nedenle et fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Gürer, yaptığı açıklamada, hayvan varlığının azalması ve yem fiyatlarının artmasıyla birlikte et fiyatlarının tırmandığını belirtti. Devletin ithalata yönelmesine rağmen et fiyatlarının düşmediğini ifade eden Gürer, hayvancılıkta gerekli önlemlerin alınmaması halinde sorunların devam edeceğini söyledi.

 • Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Muhacir Pazarı esnaflarını ziyaret etti
  14:22 Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Muhacir Pazarı esnaflarını ziyaret etti

  Konya'nın Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Muhacir Pazarı esnaflarını ziyaret ederek alışveriş yapan vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Kavuş, esnaflara bol kazançlar dileyerek teşekkür etti.


Advertisement