Merkez Bankası'na müdahalesine Özgür Demirtaş'tan çağrı: Yapmayın - Son Dakika

Merkez Bankası'na müdahalesine Özgür Demirtaş'tan çağrı: Yapmayın

03.12.2021 20:10

Merkez Bankası 7 yıl aradan sonra bir hafta içinde dolara ikinci kez müdahale etti. Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, "Rezerv satmayın, yapmayın" uyarısında bulunurken Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ise, "Yapmayın, sadece ilave döviz talebi yaratıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası 1 Aralık Çarşamba tarihinde, 2014'ten bu yana ilk kez döviz piyasasında satım yönünde müdahalede bulunmuştu. 7 yıl aradan sonra bu hafta iki kez müdahale yapıldı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada,"Doğrudan Döviz Müdahalesine İlişkin Basın Duyurusu... Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur" denildi.

"REZERV SATMAYIN"

Bu müdahale sonrası Ekonomist Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nı "Yapmayın" diye uyardı. "Rezerv satmayın. Rezerv satarak kur dengelemek sağlıksız ve verimsiz bir yöntemdir" diyen Demirtaş şöyle devam etti:

"Rezerv satmayın. Rezerv satarak kur dengelemek sağlıksız ve verimsiz bir yöntemdir. Rezervimizdeki her dolar çok değerli. Rezerv satmayın. Rezerv satmayın. Merkez Bankası'nın para politikasını düzeltin ve güven verin yeter"

Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası'na müdahale çağrısı: Yapmayın

ESKİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI: YAPMAYIN

Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz ise "Yapmayın, sadece ilave döviz talebi yaratıyorsunuz. Sn CB'na "susmanız daha hayırlı olacaktır" demeniz döviz satmaktan daha etkili olacaktır" ifadelerini kullandı.

Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası'na müdahale çağrısı: Yapmayın
YORUMLAR (5)
  • Sadullah Nas: sen kimsin ya ne biliyorsun çözümün varsa yaparsın.... boş boş konuşman kimsenin dikkatini çekmez. neymiş efendim abd de okumuş her orada okuyan adam mı oluyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Mehmet Divi: Yaptıkları müdahale yarım saat sürüyor, iniyor yarım saat sonra eski fiyata geri çıkıyor, bu durumda maniplasyon 'u düşündürüyor. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'na müdahalesine Özgür Demirtaş'tan çağrı: Yapmayın - Son Dakika Ekonomi


Advertisement