Perakende Satış Hacmi ve Cirosu Azaldı - Son Dakika

Perakende Satış Hacmi ve Cirosu Azaldı

16.08.2013 10:51
Perakende Satış Hacmi ve Cirosu Azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2, perakende ciro yüzde 2,8 oranında azaldı Haziran ayında gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,8, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda yüzde 4,1 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 2,8 azalma gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacminin haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2, aynı ayda perakende cironun yüzde 2,8 oranında azaldığını açıkladı.

TÜİK, 2013 yılı haziran ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 4,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,3 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9 arttı. Aynı ayda otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 4,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 14 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında azaldı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,8, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda yüzde 4,1 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 2,8 azalma gerçekleşti. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 oranında arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 14,9 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 2,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,5 azalma gösterdi.

Ciro yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,5 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende satış hacminde 2013 yılı ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında artış gerçekleşti. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,9 oranında azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5, takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 arttı. - Ankara

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi Perakende Satış Hacmi ve Cirosu Azaldı - Son Dakika


Advertisement