Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı - Son Dakika

Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı

Son Güncelleme: 23.05.2023 09:15

Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yaylalara göç yavaş yavaş başladı.

Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı

TRABZON - Doğu Karadeniz Bölgesi'nde havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yaylalara göç yavaş yavaş başladı. Özellikle küçükbaş hayvan ticaretiyle uğraşanlar bu günlerde sürüleriyle yaylaların yolunu tutarken, bu maceralı yolculuk günlerce sürüyor.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinden çok sayıda çoban köpeği eşliğinde bin 200 kadar küçükbaş hayvanla zorlu yollardan geçerek Gümüşhane'nin Yağmurdere Yaylası'na gitmeye çalışan Ömürhan Akgün, yaklaşık 1 asırdır dede mesleğini sürdürdüğünü belirtti.

Genelde Mayıs ayında yaylaya çıktıklarını belirten Akgün, 4-5 gündür yolda olduklarını kaydederek, "Akçaabat'tan, Gümüşhane'nin Yağmurdere'de Yaylası'na gidiyoruz. Yağmurdere'de yaklaşık 4-5 ay kalacağız. Yaylalara genelde bu zamanlar yani Mayıs ayında çıkıyoruz. Bu meslek bize çok eski kuşaktan kalma yani dedemin dedelerinden kalma diyebiliriz. Dört beş gündür yoldayız. Yaklaşık 1 haftada yaylamıza ulaşacağız. Yollarda belirli yerlerimiz var oralarda mola veriyoruz. Sürüde yaklaşık bin 100 bin 200 civarında koyun, kuzu, keçimiz var" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı - Son Dakika


Advertisement