Çorum'da ayçiçeği üretiminde rekor rekolte bekleniyor - Son Dakika
Ekonomi

Çorum'da ayçiçeği üretiminde rekor rekolte bekleniyor

Çorum\'da ayçiçeği üretiminde rekor rekolte bekleniyor

Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çorum'da, bu yıl ayçiçeği üretiminde rekor düzeyde rekolte bekleniyor.

10.08.2022 16:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çorum'da, bu yıl ayçiçeği üretiminde rekor düzeyde rekolte bekleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkıları ile çiftçilere dağıtılan yağlık ayçiçeği tohumları ile ekim alanı yüzde 50 artarken hasadı yaklaşan ayçiçeğinin çiftçilerin yüzlerini güldürmesi bekleniyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, kentte Tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı belirterek, Çorum'un ayçiçeği üretiminde de bölgesinde ön planda olduğunu söyledi.

Yağlık ayçiçeği üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla geçtiğimiz Şubat ayında üreticilere dağıtılan tohumların hasadının yaklaştığını belirten İl Müdürü Orhan Sarı, "Geçmiş yıllardaki tecrübelerimiz bize ayçiçeğinin oldukça stratejik bir ürün olduğunu gösterdi. Bu yüzden ayçiçeğinde ekilen alanlarımızı da, verimimizi de artırmalıyız. Bu yıl Bakanlığımızın katkısıyla bin 820 üreticimize 70 bin dekar alana yetecek kadar tohum dağıttık. İlimizde yağışların da güzel gitmesi neticesinde hasatta da yüksek randıman bekliyoruz. Teknik ekiplerimiz sürekli sahada ve çiftçimizle yan yana. Bölgemizde ayçiçeği tarlalarında hastalık ve zararlı kontrolleri devam ediyor. Özellikle çayır tırtılı takibimiz altında idi ve tarlalarda bir zarar oluşturmadı" dedi.

Çorum'un ayçiçeği üretiminde Türkiye'deki ilk 6 ilden birisi olduğunu hatırlatan Sarı, "Ayçiçeği ekim alanlarımız her yıl artmaya devam ediyor. Geçen yıl 400 bin dekar ayçiçeği ekim alanımız varken bu yıl dağıttığımız tohumlarla nadas alanlarının da ekimi sağlanarak mevcutta 600 bin dekarın üzerinde üretim alanımız oluştu. Mevsimin de güzel gitmesiyle birlikte ayçiçeğinde verim, geçmiş yıllara göre çok daha iyi olacağı görülüyor. Geçen sene ortalama verim 200 kg'a kadar düşmüşken bu sene dönüme ortalama 350-400 kilogram verim bekliyoruz. Bu da en az 65 bin ton ayçiçeği yağı demek "şeklinde konuştu. - ÇORUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Çorum'da ayçiçeği üretiminde rekor rekolte bekleniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • BİM, Ape Ryder DC20 Elektrikli Bisikleti Satışa Sunuyor
  01:09 BİM, Ape Ryder DC20 Elektrikli Bisikleti Satışa Sunuyor

  Türkiye'nin en büyük market zincirlerinden BİM, elektrikli bisiklet satışına başlıyor. Ape Ryder DC20 Elektrikli Bisiklet, 250W motor gücü, 48V 12Ah akü ve Shimano 7 vites gibi özelliklere sahip. Fiyatı ise 39.999 TL olarak belirlendi.

 • Mercedes, 2024'te satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor
  21:09 Mercedes, 2024'te satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor

  Mercedes, 2024'ün ilk 3 ayında satışlarını geçtiğimiz yıla oranla tam %220 artırarak elektrikli araç alanındaki başarısını sürdürüyor. Ayrıca elektrik otomobil pazarında da %300'lük bir yükseliş kaydedildi. Şirket yönetimi, 2024 yılından itibaren satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor.

 • Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı
  19:24 Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı

  Gercüş Ovası'nda fıstık yetiştiricileri, bahçelerini yeşeren yabani otlardan temizleyerek fıstık ağaçlarının bakımını yapıyor. Traktörlerle tarlayı süren yetiştiriciler, ağaç diplerini de kazma ile çapalıyor. Fıstık üreticisi Hüseyin Yılmaz, baharın gelmesiyle birlikte çapa ve bakım çalışmalarının başladığını belirterek, emek sarf etmenin insanı mutlu ettiğini ifade etti.

 • Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu
  18:37 Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu

  Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Ramazan Bayramı'nın hemen ardından sahaya inerek esnaf ve vatandaşın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafını da ziyaret eden Başkan Mutlu, Konak'ı el birliği ile kalkındırmak için çalışacaklarını belirtti.

 • İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi
  18:19 İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi

  İzmir Konak Meydanı'nda İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları ile Türkiye'nin İsrail'le ticareti tamamen durdurmaması protesto edildi. Açıklamada, “İsrail'le ticaretin kısıtlanması açıklamasının bir ateşkes süreci hedefi ile hareket etmesi anlamsızdır ve gerçeklikten uzaktır. Bizler direnen şerefli ve izzetli Filistin halkının dostları olarak kısıtlama değil tam bir boykot ve yaptırım talep ediyoruz” denildi.

 • Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  17:28 Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Kütahya'nın ünlü çini ve porselenlerinin satışa sunulduğu Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çarşı yönetimi, çarşının görünürlüğünün artması ve lokantanın kaldırılmasıyla ziyaretçilerin rahatça park edebildiğini ve alışveriş hareketliliğinin yaşandığını belirtti. Çarşı esnafları da yoğunluktan memnun olduklarını ifade etti.

 • Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor
  17:09 Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor

  2020 yılında, Avrupa'nın yeni emisyon düzenlemelerinin ilk yılında Volkswagen, Jaguar Land Rover gibi büyük otomobil üreticileri başta olmak üzere, sektörün devleri karbondioksit emisyon hedeflerini kaçırmanın finansal sonuçlarıyla yüzleşti. Karbondioksit emisyon hedeflerini kaçıran şirketler, toplamda 552 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Bu cezalar, emisyon hedeflerini tutturamayan otomobil üreticilerine karşı uygulanan sıkı politikaların bir sonucu olarak görülüyor. Volkswagen, 2020 yılı hedeflerini 0.75 gram/km sapma ile kaçırarak, 106 milyon dolarlık bir ceza ödediğini açıkladı. Benzer şekilde, Jaguar Land Rover da kendi hedeflerini 3 gram/km sapma ile kaçırdı ve 43.5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Otomobil üreticileri yeni stratejiler geliştirerek cezaları minimize etmeye çalışıyor. Örneğin, Jaguar Land Rover ve Honda, emisyon oranları düşük olan Tesla ile bir havuz oluşturarak cezalarını azaltmayı başardı. Bu gelişmeler, otomobil sektörünün sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirdikleri inovatif çözümleri gözler önüne seriyor.


Advertisement