Son Dakika Haberleri: Kabile Yürüyüşünde 52 Kişi Hayatını Kaybetti

Kabile Yürüyüşünde 52 Kişi Hayatını Kaybetti

3 yıl önce

1
Etiyopya'da güvenlik güçlerinin, milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde 52 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Aktivistler ise 300 kişinin öldüğünü iddia ediyor. Bazı göstericilerin polisin biber gazı kullanıp ardından plastik mermi ile ateş açması sonucu başlayan izdihamda ezilerek can verdiği belirtildi. Bazılarının ise bir vadiden yuvarlanarak öldükleri ifade edildi.

2
Etiyopya'da güvenlik güçlerinin, milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

3
Başkent Addis Ababa'ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölünün 5 kilometre yakınında, Oromo kabilesinin düzenlediği milli bayram kutlamasında hükümet karşıtı sloganların atılması üzerine polis göstericilere müdahale etti. Sayıları yüz binleri aşan kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucu izdiham yaşandığı, çatışmalardan kaçan binlerce göstericinin göle atladığı ifade edildi. Hükümet kaynakları, izdiham nedeniyle ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

4
Başkent Addis Ababa'ya 40 km mesafedeki Bishoftu bölgesinde dini bir tören için bir araya gelen kalabalıktan bazı kişilerin hükümet karşıtı sloganlar attığı belirtiliyor. Haberlerde, göstericilerin güvenlik güçlerine taş ve şişe fırlattığı kaydedildi. Ancak bazı kaynaklar, gösterinin barışçıl olduğunu aktardı.

5
Cafer Muhammed adlı bir aktivist en az 300 kişinin öldüğünü, çok daha fazla sayıda insanın da yaralandığını söyledi. Muhammed, askerlerin ve askeri helikopterlerin halkın üzerine ateş açtığını, ölenlerin çoğunun kaçmak için uçurumdan atlayan ve göle girmek zorunda kalan kişiler olduğunu belirtti. Bağımsız kaynaklar bu iddiayı doğrulamadı.

6
Başbakan Hailemariam Desalegn ise protestocuları "önceden planlanmış şekilde kargaşa yaratıp, kalabalığı uçuruma sürüklemekle" suçladı. Desalegn polisin göstericilere ateş açtığı iddialarını da yalanladı.

7
Etiyopya'da son birkaç aydır çatışmalar yaşanıyor. Oromia ve Amhara bölgeleri, siyasi ve ekonomik açıdan dışlandıklarından yakınıyor.


8
Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu, Oromo'da Aralık 2015'ten Ağustos 2016'ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti. Resmi verilere göre, bu protestolarda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, uluslararası insan hakları kuruluşları bu sayının çok daha fazla olduğunu iddia ediyor. Oromo eyaletinde nüfus etnik Oromolardan oluşuyor. Etiyopya'nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu Oromolar oluşturuyor.

9
Bölgedeki gerilim Kasım'da hükümetin başkentin sınırlarını Oromia'ya kadar genişletme planını açıklamasından sonra başladı.Oromo etnik grubuna mensup çiftçiler, topraklarını kaybetmek zorunda kalacaklarından endişe ediyor. Oromo, ülkedeki en büyük etnik grup.

10
Hükümet tepkiler üzerine planı rafa kaldırdı. Fakat insan haklarının ihlal edildiğini ve dışlandıklarını söyleyen bölge halkı protestolarını sürdürdü.

11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42Haber Yayın Tarihi: 03.10.2016 09:23 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyaca ünlü tasarımcı Kimberley Garner, bikinili pozlarıyla kendine hayran bıraktı! İngiltere'nin parti müdavimleri yine eğlenceye doyamadı! Alkolün dozu kaçınca ortalık karıştı Yalnızca bir avucu bile istenmeyen kilolara savaş açıyor, yorgunluğu def ediyor! Antarktika kıtasının fotoğrafını çekene 100 bin lira! Güven Bana'ya damga vuran olay! Müge Anlı ayrılmak üzere olan çifti barıştırdı