Adıyaman'da 26 eser depremde zarar gördü - Son Dakika
Genel

Adıyaman'da 26 eser depremde zarar gördü

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman'da 6 Şubat depremlerinde hasar gören 26 eserin restorasyon çalışmalarına başladı. Nemrut Dağı başta olmak üzere 300'ün üzerinde ören yeri zarar gördü. Karakuş Tümülüsü'ndeki 'tokalaşma sütunu' restore edildi, Eski Kahta Kalesi'nin restorasyonu tamamlanmak üzere. Depremin birinci yıl dönümüne yaklaşılırken, tarihi ve kültürel varlıkların durumu hakkında bilgi verildi.

31.01.2024 10:56  Güncelleme: 10:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adıyaman'da 26 eser depremde zarar gördü

Kültür ve Turizm Bakanlığı bazı eserlerde kısa sürede restorasyon çalışması başlattı

ADIYAMAN - Nemrut Dağı başta olmak üzere 300'ün üzerinde ören yeri ile adeta 'açık hava müzesi' olan Adıyaman'da 26 eser, 6 Şubat depremlerinde hasar gördü.

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nemrut Dağı başta olmak üzere Perre Antik Kenti, Eski Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü gibi 300'ün üzerinde ören yeri ile ülkemizin önemli turizm kentlerinden birisi olan Adıyaman'da tarihi ve kültürel varlıklarda depremden nasibini aldı.

Binlerce yapının yıkıldığı Adıyaman'da, Karakuş Tümülüsü'nde bulunan 2 bin yıllık 'tokalaşma sütünü' devrildi. 2 bin yıllık Eski Kahta Kalesi ağır hasar gördü. 18. Yüzyıl'da yapılan Tut Vijne Köprüsü yıkıldı. 16. Yüzyıl'da yapılan Adıyaman Ulu Cami yıkıldı. 1701 yılında yapılan Süryani Kadim Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi ağır hasar aldı. Adıyaman'da toplam 26 eser yıkık, ağır, orta ve az hasar aldı.

Bakanlık, tarihi ve kültürel varlıklara hızla müdahale etti

Hasar gören tarihi ve kültürel varlıkları korumak için Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, öncelikle çevre güvenliği ve can güvenliği önlemlerini alarak çalışmalara başladı.

Karakuş Tümülüs'ündeki 'tokalaşma sütunu' iki hafta gibi kısa sürede restore edilerek ziyarete açıldı. Eski Kahta Kalesi'nde restorasyon çalışmalarında sona gelinirken, 2024 turizm sezonunda ziyaretçilerini kabul edecek. Yıkılan Ulu Cami'nin taş ayrımı yapılırken yeniden yapılması için projelendirme çalışmaları sürüyor. Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi'nde ise restorasyon çalışmaları sürüyor.

Depremin birinci yıl dönümüne sayılı günler kala hasar gören tarihi ve kültürel varlıkların son durumu ile ilgili bilgi veren Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse, "6 Şubat depremlerinin ardından Adıyaman genelinde zarar gören tarihi ve kültürel varlıklarımıza ilişkin gerekli çalışmalar ivedilikle ve hassasiyetle gerçekleştirildi. Bunun sonucunda Adıyaman il genelinde 26 adet tarihi ve kültürel varlığımızın hasar aldığını gördük. Bu tarihi ve kültürel varlıklardan yıkık, ağır, orta ve az hasarlı diye tasnif edildi. Bakanlığımız uhdesinde gerekli çalışmalar hızla başlatıldı.

Öncelikle Karakuş Tümülüs'ünde bulunan sütunlardan bir tanesi yıkılmıştı. Rekor bir sürede o sütunumuzu yeniden ayağa kaldırdık. Yine Eski Kahta Kalesi'nde meydana gelen bir takım hasarlar vardı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün girişimleriyle burada da yine gerekli çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar bitmek üzere ve inşallah 2024 turizm sezonunda Eski Kahta Kalesi eski ihtişamıyla ve heybetiyle ziyaretçilerini karşılamaya devam edecek. Yine şehir merkezinde ve il genelinde zarar gören, Vakıflar Bölge Müdürlüğü uhdesinde bulunan bir takım cami, türbe, kilise gibi dini merkezlerimiz bulunmaktaydı. Bunlardan da hasar görenlerle ilgili gerekli işlemler başlatıldı.

Kommagene Uygarlığının 5 büyük eyaletinden birisi olan Perre Antik Kenti, depremde herhangi bir zarar görmedi. Yine Adıyaman'da turizmin odak noktasını oluşturan Nemrut Dağın'daki dev heykellerinin bulunduğu anıt mezarın çevresinde de herhangi bir zarar meydana gelmedi" diye konuştu.

Adıyaman\'da 26 eser depremde zarar gördü
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Adıyaman'da 26 eser depremde zarar gördü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ramazan Bayramı Tatili Tedbirlerini Açıkladı
  07 Nis Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ramazan Bayramı Tatili Tedbirlerini Açıkladı

  Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle alınan tedbirler hakkında bilgi vererek, her gün 2 bin 700 güvenlik personelinin trafik güvenliğini sağlamak için sahada olacağını, vatandaşların da bayram neşesini üzüntüye döndürmemeleri için özellikle kurallara uymasını istedi. Ülke genelinde olduğu gibi Mersin'de de Ramazan Bayramı nedeniyle vatandaşların 9 günlük tatillerini huzurlu ve güvende geçirmesi için ek tedbirler alındı. Özellikle trafik yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde uygulamalar yoğunlaşarak vatandaşlar hem polis hem de jandarma ekipleri tarafından bilgilendirilmeye başlandı.

 • Borsa İstanbul'da Yılın İlk Çeyreğinde 9 Şirket Halka Arz Oldu
  07 Nis Borsa İstanbul'da Yılın İlk Çeyreğinde 9 Şirket Halka Arz Oldu

  Borsa İstanbul'da yılın ilk üç ayında 9 şirket halka arz olurken, halka arza katılan 27 milyon 617 bin 661 yatırımcıdan 18 milyar 391,4 milyon lira finansman sağlandı. Halka arzlar güçlü şekilde devam ediyor.

 • Geyve Belediye Başkanı Makam Aracını Satışa Çıkardı
  07 Nis Geyve Belediye Başkanı Makam Aracını Satışa Çıkardı

  Mahalli İdareler Genel Seçiminde Geyve Belediye Başkanı seçilen Selçuk Yıldız, israfın önüne geçeceklerini belirterek, makam aracını satışa çıkardıklarını açıkladı.

 • Bir kentimizde nisan karı! Her yer beyaza büründü
  07 Nis Bir kentimizde nisan karı! Her yer beyaza büründü

  Soğuk geçen kışlarıyla bilinen Kars'ta nisan ayında da kar yağdı. Yağışın ardından bazı köyler beyaza bürünürken kentin yüksek kesimlerinde kar yağışının etkisi sürüyor.

 • Gelibolu'da Güneyli Köyünde İftar Programı Düzenlendi
  07 Nis Gelibolu'da Güneyli Köyünde İftar Programı Düzenlendi

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak'ın katılımıyla Güneyli köyünde iftar programı düzenlendi. Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Güneyli'de üçüncü kez muhtar seçilen Cahit Kayışoğlu, köydeki düğün salonunda iftar verdi. Programa katılan Gelibolu Belediye Başkanı Soyuak, yaptığı konuşmada, 'Bu güzel günde sizlerle olmaktan ben de çok mutlu oldum. Ramazan ayı birlik ve paylaşma ayıdır. Rabb'im nice ramazan aylarını nasip etsin.' dedi. Muhtar Kayışoğlu da ramazan ayının coşkusunun son günlerinin yaşandığını hatırlatarak, 'Bugünlerde sizlerle birlikte olmak çok güzel. Ayrıca iftar programına katılan ve bizleri onurlandıran Gelibolu'nun yeni Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak'a da çok teşekkür diyorum.' diye konuştu.

 • Bakan Yumaklı, vatandaşlardan korunan alanlara gereken hassasiyeti göstermelerini istedi
  07 Nis Bakan Yumaklı, vatandaşlardan korunan alanlara gereken hassasiyeti göstermelerini istedi

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan Bayramı tatilini değerlendirerek tabiatla iç içe vakit geçirmek isteyen vatandaşlardan korunan alanları ziyaretleri sırasında gereken hassasiyeti göstermelerini beklediklerini belirtti. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki milli parklar ve tabiat parkları, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde doğayla iç içe olmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Genel Müdürlüğün yetki ve sorumluluğundaki milli parklar ve tabiat parkları, vatandaşlara eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sunuyor. DKMP yönetiminde 662 korunan alan bulunuyor ve bu alanlar, özellikle hafta sonları ve tatil dönemlerinde vatandaşlar için cazibe merkezi haline geliyor. Bakan Yumaklı, vatandaşlardan korunan alanları ziyaret ederken hassasiyet göstermelerini ve orman yangınlarına sebebiyet verecek ihmallerden kaçınmalarını istedi.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çalışanlara ve Öğrencilere Bayram Hediyesi Gönderdi
  07 Nis Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çalışanlara ve Öğrencilere Bayram Hediyesi Gönderdi

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, 11 bin çalışanın yanı sıra Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinden faydalanan 7 bin 200 öğrencinin velilerine ve muhtarlara bayram öncesi hediye gönderdi.

 • Bitlis'te Kaymakam Özçelik, Seçilen İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlarla İftar Yaptı
  07 Nis Bitlis'te Kaymakam Özçelik, Seçilen İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlarla İftar Yaptı

  Bitlis'in Hizan Kaymakamı Nurhalil Özçelik, seçilen il genel meclis üyeleri ve muhtarlarla birlikte iftar programında bir araya geldi. Kaymakam Özçelik, birlik ve beraberlik duygularının önemine vurgu yaparak, katılımcılara teşekkür etti.

 • Arnavutköy Belediye Başkanı Mustafa Candaroğlu Göreve Başladı
  07 Nis Arnavutköy Belediye Başkanı Mustafa Candaroğlu Göreve Başladı

  AK Parti'nin Arnavutköy Belediye Başkan adayı olan Mustafa Candaroğlu, seçimlerde yüzde 42 oy oranıyla Arnavutköy Belediye Başkanı seçildi ve mazbatasını alarak görevine başladı. Candaroğlu, halka teşekkür iftarı düzenledi ve görevine dürüstlük ve doğruluk ilkelerine bağlı kalarak devam edeceğini söyledi.

 • Enerji Projeleri İçin Taşınmazların Kamulaştırılması Kararlaştırıldı
  07 Nis Enerji Projeleri İçin Taşınmazların Kamulaştırılması Kararlaştırıldı

  Türkiye'nin çeşitli illerindeki enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Kararları ile Türkiye Elektrik İletim AŞ ve Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından enerji nakil hatları ve dağıtım tesisleri için taşınmazlar kamulaştırılacak. Ayrıca, Şebinkarahisar İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı projesi ve Niğde'deki maden sahası için de kamulaştırma kararı alındı.

 • Kara yollarında yapım ve onarım çalışmaları devam ediyor
  07 Nis Kara yollarında yapım ve onarım çalışmaları devam ediyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde yavaş gidilmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması gerekiyor.

 • Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş'ta taşınmazları acele kamulaştıracak
  07 Nis Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş'ta taşınmazları acele kamulaştıracak

  Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki bazı taşınmazları acele kamulaştıracak. Narlı-Pazarcık 8. Bölge Hududu Devlet Yolu yapımı için Pazarcık ilçesindeki taşınmazlar ve üzerlerindeki müştemilat, KGM tarafından acele istimlak edilecek.


Advertisement