Son dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı haberleri, Kültür Ve Turizm Bakanlığı son dakika, son dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Son Dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

 • Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde Sergi ve Sempozyum Düzenlendi
  22:43 Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde Sergi ve Sempozyum Düzenlendi

  Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde uzun yıllardır kazıları yürüten İtalya'nın La Sapienza Üniversitesi'nde Arslantepe'ye yönelik sergi ve sempozyum düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sapienza Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Arslantepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları değerlendirildi ve sergi açıldı.

 • Alaeddin Yavaşca Anma Konseri Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek
  16:32 Alaeddin Yavaşca Anma Konseri Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek

  Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Alaeddin Yavaşca Anma Konseri'nde, ünlü sanatçı Ahmet Özhan sahne alacak. Konserde, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde 18 parça seslendirilecek. Konser, Prof. Dr. Yavaşca'nın doğum günü haftasında saat 20.00'de başlayacak.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Nitelikli personel için sektörün 12 aya yayılması gerekiyor
  27 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Nitelikli personel için sektörün 12 aya yayılması gerekiyor

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, nitelikli turistin önemli unsurlarından birinin de nitelikli personel olduğunu belirterek, "Nitelikli personel sadece eğitimle olmuyor.

 • Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek: '5 Yıllık Süreçte 77 Projeyle Yola Çıktık, 182 Proje Tamamladık'
  27 Şub Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek: "5 Yıllık Süreçte 77 Projeyle Yola Çıktık, 182 Proje Tamamladık"

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, basın mensuplarıyla bir araya geldiği proje tanıtım toplantısında, “Beş yıllık süreçte 77 projeyle yola çıktık, 182 proje tamamladık. Gençlerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın, büyüklerimizin özgürce yaşayabileceği, aydınlık bir Antalya için azimle gururla çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

 • Anadolu'nun güçlü sesi: Yaşar Kemal
  27 Şub Anadolu'nun güçlü sesi: Yaşar Kemal

  Yaşar Kemal, Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olarak bilinir. İnce Memed, Orta Direk, Binboğalar Efsanesi, Ağrı Dağı Efsanesi, Sarı Sıcak ve Tek Kanatlı Bir Kuş gibi birçok esere imza atan Kemal, doğaya ve topluma duyduğu ilgiyle tanınır. Usta yazarın hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

 • Bodrum Turizm Sektörü ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşmaları Gerçekleştirildi
  27 Şub Bodrum Turizm Sektörü ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşmaları Gerçekleştirildi

  Bodrum Turizm Sektörü ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşmaları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla gerçekleştirildi. Programda, Bodrum'un turizm sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

 • Bodrum'da Gerçekleştirilecek Bisiklet Yol Yarışı
  26 Şub Bodrum'da Gerçekleştirilecek Bisiklet Yol Yarışı

  Türkiye Geneli İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Muğla olmak üzere sadece 6 ilde organize edilen Garanfondo Bisiklet Yol Yarışı 4. uzun ve kısa parkur olmak üzere 2 ayrı etapta 10 Mart tarihinde Bodrum'da pedallanacak. Kısa ve uzun parkur olmak üzere iki ayrı rotada gerçekleştirilecek yarış; Tüm Türkiye'nin yanı sıra Dünyanın değişik ülkelerinden Bisiklet tutkunlarını Bodrum'da ağırlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın katkıları ile gerçekleştirilecek yarış, Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı himayelerinde gerçekleştiriliyor. Yarışmada dereceye girenlere değişik ödüller verilirken genel klasman birincilerine Kos adası geliş-gidiş Feribot bileti verecek.

 • Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, İBB Başkanı İmamoğlu'nun açılışa davet edildiği iddialarını yalanladı
  25 Şub Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, İBB Başkanı İmamoğlu'nun açılışa davet edildiği iddialarını yalanladı

  Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı'nın yarınki açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davet edildiği iddialarını yalanladı. Turan, açılışın herkese duyurulduğunu belirtti ve polemik yerine çalışkan bir belediye başkanının İstanbul'un ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 • Ahşap oyma ustası Hanifi Bereket, Sakarya'da minber mihraplara Selçuklu ve Osmanlı motifleri işliyor
  25 Şub Ahşap oyma ustası Hanifi Bereket, Sakarya'da minber mihraplara Selçuklu ve Osmanlı motifleri işliyor

  Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Hanifi Bereket, Sakarya'da bulunan atölyesinde minber ve mihrapları ahşap oyma sanatıyla süslemektedir. Bereket, Selçuklu ve Osmanlı motiflerini eserlerinde kullanarak talebe göre dekoratif ürünler de yapmaktadır. Ancak, 45 yıldır sürdürdüğü işi devam ettirecek çırak bulamamanın üzüntüsünü yaşamaktadır.

 • Bilecikli 'Yaşayan İnsan Hazinesi' okullarda çocuklara çömlek sanatını öğretiyor
  25 Şub Bilecikli "Yaşayan İnsan Hazinesi" okullarda çocuklara çömlek sanatını öğretiyor

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesi Kınık köyünde yaşayan çömlek ustası Salim Yaşar, 68 yıldır sürdürdüğü mesleğini okullarda verdiği uygulamalı eğitimle gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.

 • 2024'te Antalya 17 Milyon Ziyaretçiyle Rekor Kırabilir
  24 Şub 2024'te Antalya 17 Milyon Ziyaretçiyle Rekor Kırabilir

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın 2024 yılında 17 milyondan fazla ziyaretçiyle yeni bir rekor kıracağını söyledi. Ersoy, turizm sektörünün değerlendirildiği toplantıda, Türkiye'nin geçen yıl 56,7 milyon ziyaretçiyle rekor kırdığını belirtti. Antalya'nın da 16 milyon ziyaretçiyle en fazla paya sahip şehir olduğunu ifade eden Ersoy, 2024 hedeflerinin üzerinde bir sayıyla yeni bir rekor kırılacağını söyledi. Ayrıca, Ersoy Side ve Manavgat'ın turizmdeki önemine değinerek, Side'de yeni bir markalaşma projesi başlattıklarını ve bölgenin turizm potansiyelini artırmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

 • Bakan Ersoy: 'Mavi bayrağımızı kaybedersek turizmi kaybederiz'
  23 Şub Bakan Ersoy: "Mavi bayrağımızı kaybedersek turizmi kaybederiz"

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kıyılardaki mavi bayrakların korunmasının öncelik hedefleri olduğunu vurgulayarak, turizmi kaybetmenin şehri kaybetmek anlamına geleceğini belirtti. Bakan Ersoy ayrıca, Hollywood ve Bollywood'dan yapımcıların ülkeye ve Antalya'ya yeni projelerle gelmeye devam edeceğini söyledi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Mavi bayrağı kaybedersek turizmi, turizmi kaybedersek şehri kaybederiz'
  23 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Mavi bayrağı kaybedersek turizmi, turizmi kaybedersek şehri kaybederiz'

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kıyılardaki mavi bayrakların korunmasının öncelikli hedefleri olduğuna vurgu yaparak, "Eğer biz mavi bayrağımızı kaybedersek, turizmi kaybederiz, turizmi kaybedersek şehri kaybederiz.

 • Çeşme'deki Gücücek Koyu'na 5 Yıldızlı Halk Plajı Yapılacak
  23 Şub Çeşme'deki Gücücek Koyu'na 5 Yıldızlı Halk Plajı Yapılacak

  Çeşme'de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın, ücretsiz denize girilen yerlerden biri olan Gücücek Koyu için kiralama ihalesine çıkmasına karşı başlatılan hukuki mücadele sonuç verdi. Bölgeye, beş yıldızlı halk plajı yapılacak. Gücücek Doğal Yaşamı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Seher Gacar, 'Halk ile devletin karşı karşıya durmak yerine sorunlara ortak akıl ile birlikte çözüm arayışının ne kadar kıymetli ve gerekli olduğunu da gösterdiğini düşünüyoruz' dedi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Eğer biz mavi bayrağımızı kaybedersek turizmi kaybederiz'
  23 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Eğer biz mavi bayrağımızı kaybedersek turizmi kaybederiz'

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörünün önemine vurgu yaparak, arıtma altyapılarına yapılan yatırımların mavi bayrakların korunması için önemli olduğunu belirtti. Ersoy, ayrıca Türkiye'nin turizmde süper ligine yükselme hedeflerini ve tanıtım çalışmalarını da anlattı.

 • Sinop Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne Fatih Güzel atandı
  23 Şub Sinop Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne Fatih Güzel atandı

  Fatih Güzel, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sinop Kültür ve Turizm İl Müdürü olarak atanmıştır. Aynı kararnamede Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz da Samsun İl Kültür ve Turizm İl Müdürü olarak belirlenmiştir.

 • Diyarbakır'da Baltık Ülkeleri Turizm Potansiyeli Toplantısı Gerçekleştirildi
  23 Şub Diyarbakır'da Baltık Ülkeleri Turizm Potansiyeli Toplantısı Gerçekleştirildi

  Diyarbakır'da Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen seyahat acenteleri ve tur şirketlerinin katılımıyla kentin turizm potansiyeline yönelik toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel zenginlikleri vurgulanarak, tur operatörlerinin kente katkı sağlaması umut edildi.

 • Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen turizmciler Diyarbakır'ı tanıtacak
  23 Şub Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen turizmciler Diyarbakır'ı tanıtacak

  Letonya, Litvanya ve Estonya'dan gelen seyahat acentesi temsilcileri ve tur operatörleri, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, TÜRSAB ve THY iş birliğiyle Diyarbakır'ı tanıtmak için kente davet edildi. Turizmciler, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezerek gastronomisini deneyimledi. TÜRSAB Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı, Diyarbakır'ın turizm potansiyelini artırarak önümüzdeki 5 yıl içinde 5 milyon turist hedeflediklerini belirtti. Azerbaycan'dan gelen sosyal medya fenomeni ve Litvanya'dan gelen turizm sektörü çalışanı da Diyarbakır'ı çok beğendiklerini ve tekrar gelmek istediklerini ifade etti.

 • Birol Güven Sinema Genel Müdürü olarak atandı
  23 Şub Birol Güven Sinema Genel Müdürü olarak atandı

  Başarılı senarist ve yapımcı Birol Güven, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü olarak atandı. Çocuklar Duymasın başta olmak üzere birçok film ve dizide imzası bulunan ünlü senarist ve yapımcı Birol Güven, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Sinema Genel Müdürü olarak atandı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden faciası sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 5 ismi görevden aldı
  23 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden faciası sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 5 ismi görevden aldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda MASAK'tan TCDD ve Milli Piyango İdaresi'ne kadar pek çok kurumda atama ve görevden alma gerçekleştirildi. Erzincan İliç'teki maden faciası sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda bir Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür yardımcısı, bir Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür yardımcısı ile üç Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür yardımcısı görevden alındı.

 • Cumhurbaşkanı kararıyla bakanlık ve kurumlara atamalar yapıldı
  23 Şub Cumhurbaşkanı kararıyla bakanlık ve kurumlara atamalar yapıldı

  Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığına Hurşit Yıldırım, TCDD Genel Müdürlüğüne Veysi Kurt, Sinema Genel Müdürlüğüne Birol Güven, MASAK Başkanlığına Hasan Kaymak atandı. Ayrıca Hazine ve Maliye, Kültür ve Turizm, Sağlık ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının üst kademelerine atamalar yapıldı. Görevden alınanlar arasında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığından isimler yer aldı.

 • Yeni atamalar Resmi Gazete'de! Senarist ve yapımcı Birol Güven Sinema Genel Müdürü oldu
  23 Şub Yeni atamalar Resmi Gazete'de! Senarist ve yapımcı Birol Güven Sinema Genel Müdürü oldu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yeni atama kararları yayımlandı. Buna göre Çocuklar Duymasın başta olmak üzere birçok dizi ve filmin hem senarist hem de yapımcılığını yapan Birol Güven Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü olarak atandı.

 • Mardin'deki 5 bin yıllık yer altı şehri turizme açılıyor
  22 Şub Mardin'deki 5 bin yıllık yer altı şehri turizme açılıyor

  Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan ve içinde ibadethane, silo, su kuyuları, barınma alanları bulunan 5 bin yıllık yer altı şehrinin 2 etabı bu yıl turizme açılacak. Yer altı şehrinde bulunan buluntular arasında kandiller, ağırşaklar, taş eserler ve kemikler de yer alıyor. Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, 1. ve 2. etabın turizme açılması için restorasyon ve Ziyaretçi Karşılama Merkezi projelerinin onaylandığını belirtti.

 • Galata Kulesi 1 ay ziyarete kapatılıyor
  21 Şub Galata Kulesi 1 ay ziyarete kapatılıyor

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Galata Kulesi'nin depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışmaları sebebiyle 23 Şubat tarihinden itibaren bir ay süreyle ziyarete kapatılacağını duyurdu.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turistin 81 ile yayılmasını hedefliyor
  21 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turistin 81 ile yayılmasını hedefliyor

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bergama'da turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek Geleceğe Miras Bergama Projesi'ni açıkladı. Bakan Ersoy, turizmi 81 ile yaymak ve turistin diğer bölgelere de yayılmasını sağlamak istediklerini belirtti. Ayrıca, gece müzeciliği konseptini Bergama'da da uygulayacaklarını ve ziyaretçi sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

 • Antalya 2024 yılında turizmde 60 milyar dolar hedefine ulaşmayı planlıyor
  21 Şub Antalya 2024 yılında turizmde 60 milyar dolar hedefine ulaşmayı planlıyor

  Antalya Valisi Hulusi Şahin, 2024 yılında turizmde 60 milyar dolar hedefine rahat ulaşacaklarını ve 2028 yılında ise 100 milyar dolar hedeflediklerini belirtti. Şahin, Antalya'nın Türkiye'nin ve dünyanın gözbebeği olduğunu vurgulayarak, bu hedeflere ulaşmak için çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca, Antalya Havalimanı'nın genişletme projesiyle 2025 yılında 82 milyon yolcu kapasitesine ulaşacağı ve ulaşım imkanlarının iyileştirileceği bilgisi paylaşıldı.

 • Ankara-Zonguldak Hattında Karaelmas Turizm Ekspresi Nisan Ayında Başlıyor
  20 Şub Ankara-Zonguldak Hattında Karaelmas Turizm Ekspresi Nisan Ayında Başlıyor

  TCDD tarafından Ankara-Zonguldak hattında başlatılması planlanan Karaelmas Turizm Ekspresi, ilk seferini nisanda gerçekleştirecek. Ankara'dan Zonguldak'a sefer yapacak tren, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Yenice, Safranbolu ve Filyos güzergahını takip ederek bölgenin doğa güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtacak. Turizm potansiyeli artırılacak, yerel ekonomi canlandırılacak ve nostaljik bir yolculuk deneyimi sunulacak.

 • Edirne'den kısa kısa
  20 Şub Edirne'den kısa kısa

  Keşan Kent Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan özel müze statüsü kazanarak 18 Mart'ta açılıyor. Müzede Keşan'ın tarihi, kültürel ve sosyal konular işlenecek. Ayrıca, Jandarma ekipleri de dolandırıcılık yöntemleri ve trafik kuralları konusunda vatandaşları bilgilendiriyor.

 • CHP Milletvekili Şeref Arpacı: 2024 Bütçe Açığı 150 Milyar Lirayı Bulacak
  20 Şub CHP Milletvekili Şeref Arpacı: 2024 Bütçe Açığı 150 Milyar Lirayı Bulacak

  CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, 2024 yılında bütçe açığının 150 milyar lirayı bulduğunu ve bu açığın AKP iktidarının yandaş müteahhitlere, para babalarına ve yandaşlarına verdiği paralardan kaynaklandığını belirtti. Arpacı, bu bütçe açığının vatandaşlara artan vergilerle ödettirileceğini söyledi. Ayrıca, ocak ayında bütçe harcamalarının geçen yıla göre yüzde 139 arttığı ve bütçe gelirlerinin yüzde 113,5 artmasına rağmen nakit açığının 206 milyar lira olduğu ifade edildi. Faiz ödemelerinin beş kat artması ve dolaylı vergilerin yüksekliği de bütçe açığının nedenleri arasında yer aldı.

 • Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri'de kat karşılığında villa yaptırılacak
  20 Şub Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri'de kat karşılığında villa yaptırılacak

  Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Melikgazi ilçesinde kat karşılığında villa yapılması için ihale düzenleyecek. İhalede istenen bağımsız bölümlerin toplam satış değeri 99 milyon 350 bin TL olarak tahmin ediliyor. İhale 5 Mart 2024 tarihinde yapılacak ve teklif zarfları 5 bin TL karşılığında temin edilebilecek.

 • Yozgat'ta Abdal geleneği tehlikede
  19 Şub Yozgat'ta Abdal geleneği tehlikede

  Yozgat'ta yaşayan abdalların geleneklerini yaşatma çabaları ve geçim sıkıntıları

 • Çin'de Bahar Bayramı tatilinde yerli turist sayısı rekor kırdı
  19 Şub Çin'de Bahar Bayramı tatilinde yerli turist sayısı rekor kırdı

  Çin'de sekiz günlük Bahar Bayramı tatili boyunca seyahat eden yerli turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 34,3 artarak 474 milyona ulaştı. Turistlerin yurtiçi tatil seyahatlerdeki harcamaları ise yüzde 47,3 artarak 632,7 milyar yuana yükseldi. Tatil süresince ülke genelinde geçen yıla göre yüzde 52,1 artışla 16.300 ticari performans sergilendi ve bu performanslardan elde edilen gelir yüzde 80,09 artarak 778 milyon yuana çıktı.

 • Didim Kaymakamı Apollon Tapınağı'nın yanındaki tarihi binanın restorasyonunu inceledi
  19 Şub Didim Kaymakamı Apollon Tapınağı'nın yanındaki tarihi binanın restorasyonunu inceledi

  Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Apollon Tapınağı'nın yanında bulunan tarihi binanın restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. 2020 yılında yaşanan şiddetli yağışlar sonucu kısmen yıkılan binanın restorasyonu 3 yıl sonra başladı. Binanın Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Hazineye devredildiği ve Aydın Valiliği'ne bağlı Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na devredildiği bildirildi. Restorasyon çalışmaları Aydın Valiliği tarafından başlatıldı ve mahalle sakinleri memnuniyetlerini dile getirdi. Kaymakam Kuruca, Knuckfuss Evi'nin restorasyonu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 • Kültür ve Turizm Bakanı: 2028'de turist sayısında dünyada ilk 3 sırada yer almayı hedefliyoruz
  17 Şub Kültür ve Turizm Bakanı: 2028'de turist sayısında dünyada ilk 3 sırada yer almayı hedefliyoruz

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin 2028'de turist sayısında dünyada ilk 3 sırada yer alarak 100 milyar dolar gelir hedeflediğini açıkladı. Ersoy, geçen ay elde edilen rekor turist sayısı ve gelir rakamlarının sektörün başarısını gösterdiğini belirtti. Ayrıca, turizmde lider konumda olmak için orta ve uzun vadeli projelerin hazırlanması ve uygulanması gerektiğini vurguladı. Bakan Ersoy, ayrıca gece müzeciliği uygulamasının başlatılacağını ve turistlerin otellerden çıkarak müzelere yönlendirileceğini söyledi.

 • Özgür Özel: 'Cemevlerinin Yasal Bir İbadethane Kabul Edilmesine Kadar Mücadeleyi Sürdüreceğiz'
  17 Şub Özgür Özel: "Cemevlerinin Yasal Bir İbadethane Kabul Edilmesine Kadar Mücadeleyi Sürdüreceğiz"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara'da Pir Sultan Abdal Cemevi’nin açılışında; "Anayasal eşit vatandaşlık hakkı tanınana ve sonuna kadar yaşanana kadar bu toplumun yanındayız, omuz omuzayız, kol kolayız. Camilerin ibadethane olarak kabul edilip, bunun yasal güvenceyle, Meclis’ten çıkacak kanunla, Cumhurbaşkanı'nın onayı ile Resmi Gazete’de yayınlanması ile cemevlerinin yasal bir ibadethane kabul edilmesine kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. ÇEDES programı adı altında laik eğitimin örselendiği bu saldırılara karşı sizlerle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

 • Edirne'deki Gazi Mihal Hamamı'nın restorasyon çalışmaları başladı
  16 Şub Edirne'deki Gazi Mihal Hamamı'nın restorasyon çalışmaları başladı

  Edirne Valisi Yunus Sezer'in talimatıyla, 15. yüzyılda inşa edilen Gazi Mihal Hamamı'nın restorasyon çalışmaları başlatıldı. Vali Sezer, hamamı ziyaret ederek bilgi aldı ve Edirne'nin tarihi değerlerine vurgu yaparak, restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Hamamın duvarlarında çatlaklar oluştuğunu ifade eden Sezer, öncelikli olarak istinat duvarının yapılacağını ve ardından iç restorasyonun gerçekleştirileceğini söyledi. Gazi Mihal Hamamı, 1422 yılında inşa edilmiş olup, orijinal yapısını korumaktadır.

 • Müzik Müzesi, Musiki Muallim Mektebi binasında açıldı
  16 Şub Müzik Müzesi, Musiki Muallim Mektebi binasında açıldı

  Müzik araştırmacısı ve yazar Oğuz Elbaş, Musiki Muallim Mektebi binasında kurduğu Müzik Müzesi'nde dünyanın dört bir yanından yaklaşık 300 enstrümanı sergiliyor. Müze, Mamak Belediyesi tarafından restore edilen tarihi binada sanat kurslarına ev sahipliği yapıyor. Müzik Müzesi, Anadolu'nun müzik tarihini belgelere dayanarak anlatmayı hedefliyor ve Türkiye'nin müzikal zenginliklerini sergilemek için önemli bir kaynak olarak görülüyor.

 • İzmir Ticaret Odası Sağlık Turizmi Zirvesi Gerçekleştirildi
  16 Şub İzmir Ticaret Odası Sağlık Turizmi Zirvesi Gerçekleştirildi

  İzmir Ticaret Odası, 120 sektör temsilcisinin katılımıyla sağlık turizmi zirvesi düzenledi. Toplantıda, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı ile iş birliği yaparak sağlık turizminin gelişimi için projeler üreteceklerini belirtti.

 • 74. Berlin Film Festivali Başladı
  15 Şub 74. Berlin Film Festivali Başladı

  74. Berlin Film Festivali, Cillian Murphy'nin başrolünde olduğu drama filmi 'Small Things Like These'in gösterimiyle başladı. Festival kapsamında Türkiye standında Türk sineması tanıtılacak ve uluslararası arenada projeler görücüye çıkacak. Ayrıca sinema sektöründe ortak yapım ve proje imkanları, yeni sinema yasası ve yabancı film yapım desteği gibi konular da ele alınacak.

 • İstanbul Modern'de Dijital Kültüre Odaklanan Sergi Açıldı
  15 Şub İstanbul Modern'de Dijital Kültüre Odaklanan Sergi Açıldı

  İstanbul Modern Kısa Süreli Sergi Salonu'nda düzenlenen 'Zamansız Meraklar' sergisi, dijital kültüre odaklanarak sanatçıların yenilikçi üretimlerini bir araya getiriyor. Sergide, dijital kültürün etkilerini yansıtan çalışmalar incelenirken, ödüllü projeler de ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Sergi, 11 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Didim'de Turizm Sektör Toplantısına Katıldı
  14 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Didim'de Turizm Sektör Toplantısına Katıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aydın'a yaptığı ziyaret kapsamında Didim'de turizm sektör toplantısına katıldı. Toplantıda, Didim'in turizm potansiyeli ve turizm master planının önemi üzerine konuşmalar yapıldı.

 • Yalova'da İpek Koza Sergisi Açıldı
  14 Şub Yalova'da İpek Koza Sergisi Açıldı

  Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen İpek Koza Sergisi, kursiyerlerin eserlerini sergiledi. Sergi, Vali Hülya Kaya'nın katılımıyla açıldı. Kursun usta öğreticisi Meral Evcin Özdemir, Yalova'nın en iyi kozalarının yetiştiğini belirtti ve amaçlarının unutulmaya yüz tutmuş sanatları canlandırmak olduğunu söyledi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gece müzeciliği çalışması başlattıklarını açıkladı
  14 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gece müzeciliği çalışması başlattıklarını açıkladı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm merkezlerine yakın olan ören yerlerini gece müzeciliği kapsamına alarak turist hareketliliğini arttırmayı ve turizm sezonunu uzatmayı hedeflediklerini belirtti. Ersoy ayrıca, Türkiye'nin turizmde hızlı bir şekilde çıkış yaptığını ve gelecek yıllarda da rekorlar kırarak yoluna devam edeceklerini söyledi.

 • Şırnak'ta 154 Yıllık Su Değirmeninde Geleneksel Tahin Üretimi
  14 Şub Şırnak'ta 154 Yıllık Su Değirmeninde Geleneksel Tahin Üretimi

  Şırnak'ın Kumçatı beldesinde 154 yıllık su değirmeninde günde 400 kilogram tescilli 'Dergul' tahini üretiliyor. Tahin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve birçok şehre gönderiliyor.

 • Tarihi Kurşunlu Camii'nde restorasyon hızla ilerliyor
  14 Şub Tarihi Kurşunlu Camii'nde restorasyon hızla ilerliyor

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bulunan 600 yıllık Kurşunlu Cami'nin restorasyonu için hazırlanan rölöve projeleri onaylandı. Caminin restorasyon çalışmaları hızla ilerliyor ve 2025 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

 • İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na itirazlarını dile getirdi
  13 Şub İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na itirazlarını dile getirdi

  İstanbul Rehberler Odası, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklere karşı çıkarak basın toplantısı düzenledi. Başkan Hüseyin Özgür Özaltun, otobüste rehber bulundurma zorunluluğunun kaldırılması ve yabancı dil sınavı gibi maddelerin mesleğin niteliğini eksilttiğini belirtti.

 • İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na itirazlarını dile getirdi
  13 Şub İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na itirazlarını dile getirdi

  İstanbul Rehberler Odası, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklere karşı çıkarak basın toplantısı düzenledi. Başkan Hüseyin Özgür Özaltun, otobüste rehber bulundurma zorunluluğunun kaldırılması ve yabancı dil bilme koşulunun kaldırılması gibi maddelerin mesleğin niteliğini eksilttiğini belirtti.

 • Bakan Ersoy: Yapay zeka destekli 100 akıllı kütüphane açacağız
  13 Şub Bakan Ersoy: Yapay zeka destekli 100 akıllı kütüphane açacağız

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılı itibarıyla yapay zeka destekli 100 akıllı kütüphane açacaklarını duyurdu. Bakan Ersoy, ayrıca son 5 yılda 300 yeni kütüphane inşa ederek vatandaşların kullanımına sunduklarını belirtti. Gezici kütüphane çalışmalarını hızlandırdıklarını ve deprem bölgelerinde 17 yeni kütüphane inşaatının başladığını da açıkladı.

 • 2024 Yılında 100 Akıllı Kütüphane Açılacak
  13 Şub 2024 Yılında 100 Akıllı Kütüphane Açılacak

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılı itibarıyla yapay zeka destekli 100 akıllı kütüphane açacaklarını duyurdu. Bakan Ersoy, ayrıca son 5 yılda 300 yeni kütüphane inşa edildiğini ve gezici kütüphane çalışmalarının hızlandırıldığını belirtti. Deprem bölgelerinde ise 17 yeni kütüphane inşaatı başlatıldı.

 • Kartepe'deki Roma Köprüsü Yıllara Meydan Okuyor
  13 Şub Kartepe'deki Roma Köprüsü Yıllara Meydan Okuyor

  Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan tarihi Roma köprüsü sel, taşkın ve araç geçişlerine rağmen yıllara meydan okuyor. Köprünün restorasyonu için çalışmalar başlatıldı.

 • Erzincan'da Elif Buse Doğan rüzgarı esti
  12 Şub Erzincan'da Elif Buse Doğan rüzgarı esti

  Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sahne alan Elif Buse Doğan, dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Erzincanlılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğu Gösterisi ve Elif Buse Doğan, Kağan Alptekin, Nilgün Kızılcı konserine yoğun ilgi gösterdi.

 • Elif Buse Doğan, Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü etkinliklerinde sahne aldı
  12 Şub Elif Buse Doğan, Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü etkinliklerinde sahne aldı

  Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sahne alan Elif Buse Doğan, dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Erzincanlılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğu Gösterisi ve Elif Buse Doğan, Kağan Alptekin, Nilgün Kızılcı konserine yoğun ilgi gösterdi.

 • Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzeleri, sel felaketinin ardından yeniden ziyarete açılıyor
  11 Şub Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzeleri, sel felaketinin ardından yeniden ziyarete açılıyor

  Şanlıurfa'da yaşanan sel felaketinden sonra hasar gören Arkeoloji Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi, yaklaşık 11 ay sonra ziyaretçilere kapılarını açacak. Müzelerdeki onarım çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlandığı ve eserlerin güvenli bir şekilde muhafaza edildiği belirtildi. Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, müzelerin önemli bir turistik değer olduğunu ve ziyaretçilerin rahatlıkla eserleri görebileceği hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

 • Kars'ta Türkiye'nin İlk Tematik Peynir Müzesi 2 Yılda 125 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  10 Şub Kars'ta Türkiye'nin İlk Tematik Peynir Müzesi 2 Yılda 125 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Kars'ta bulunan Türkiye'nin ilk tematik peynir müzesi, 2022 yılında kurulduktan sonra 2 yılda 125 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Müzede peynir yapım süreci, endemik bitkiler ve Kars'ın kültürel öğeleri tanıtılıyor.

 • Edirne'de Mevlevihane İnşaatı İçin Semazenler Yetiştiriliyor
  10 Şub Edirne'de Mevlevihane İnşaatı İçin Semazenler Yetiştiriliyor

  Edirne'de 2. Murat döneminde yapılan Mevlevihane'nin restorasyon çalışmaları devam ederken, Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan bir semazen grubu kuruldu. Öğrenciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı semazen sanatçısı Sabahattin Harma'dan eğitim alıyor. Edirne Valisi Yunus Sezer, sema gösterisini izleyerek mevlevihanenin önemine vurgu yaptı ve inşaatın hızlı bir şekilde başlayacağını belirtti.

 • Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, kentin doğal güzelliklerini ve yöresel lezzetlerini tanıttı
  09 Şub Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, kentin doğal güzelliklerini ve yöresel lezzetlerini tanıttı

  Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) katkılarıyla hazırlanan Gezsen Erzincan'ı programı kapsamında kente gelen bir grup sosyal medya fenomenine, şehrin güzellikleri tanıtıldı. Vali Aydoğdu, sosyal medyada içerik üreten Murat Pala ile Ergan Dağı Kayak Merkezi'nde kahvaltı yaparak, Erzincan'ın doğal güzelliklerine ve yöresel lezzetlerine dikkat çekti.

 • EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı başladı
  09 Şub EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı başladı

  27. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, binlerce sektör profesyonelini konuk ediyor.

 • 700 Yıllık Tarihi Kitabe İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne Taşınacak
  09 Şub 700 Yıllık Tarihi Kitabe İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne Taşınacak

  İstanbul Beyoğlu'ndaki Ceneviz Surları'nda bulunan 700 yıllık tarihi kitabenin İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne taşınması kararı alındı. Kitabe, araçların geçişiyle tahrip olma riskiyle karşı karşıya. Replikası yapılarak orijinal eser müzeye taşınacak.

 • 700 yıllık tarihi kitabenin taşınması kararı alındı
  09 Şub 700 yıllık tarihi kitabenin taşınması kararı alındı

  İstanbul Beyoğlu'ndaki Ceneviz Surları'nda bulunan yaklaşık 700 yıllık tarihi kitabenin, İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne taşınması kararı alındı. Kitabe, önündeki dar yoldan geçen araçlar sebebiyle tahrip olma riskiyle karşı karşıya. Replikası yapılarak orijinal eserin müzeye taşınması planlanıyor.

 • Adnan Menderes Demokrasi Müzesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi
  09 Şub Adnan Menderes Demokrasi Müzesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi

  Aydın'ın Koçarlı ilçesinde bulunan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi, İçişleri Bakanlığı koordinesinde Aydın Valiliği tarafından yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. Müze, Aydın Valiliği tarafından imzalanan protokol çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi. Müze, aynı konseptle ziyaretçilere açık olacak.

 • Kırşehir'de 'Halk Ozanı' 251 kişi belge sahibi oldu
  08 Şub Kırşehir'de 'Halk Ozanı' 251 kişi belge sahibi oldu

  Kırşehirli Mahalli Sanatçılar, 'Bozkırın Tezenesi' efsanesini sürdürmek istiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen 'Halk Ozanı' belgesini alan kişi sayısı 251 oldu. Belge sahibi olan sanatçılar, bozkır geleneğini yaşatmak ve aşıklar geleneğini sürdürecek faaliyetlerde bulunabiliyor. Kırşehir'de 251 halk ozanı bulunmaktadır.

 • Diyanet-Sen 6 Bin 406 Diyanet Görevlisine Sordu. Rapor, Ali Erbaş'a Sunuldu: Din Görevlilerinin Yüzde 48,2'si Diyanet'in Özerk Olmasını İstiyor
  08 Şub Diyanet-Sen 6 Bin 406 Diyanet Görevlisine Sordu. Rapor, Ali Erbaş'a Sunuldu: Din Görevlilerinin Yüzde 48,2'si Diyanet'in Özerk Olmasını İstiyor

  Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen'in yaptığı ankete göre, Diyanet çalışanlarının yüzde 48,2'si kurumun özerk olması gerektiğini belirtti. Yüzde 1,7'si ise Başkanlığın görevlerinin cemaatlere devredilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Diyanet çalışanlarının yüzde 60,1'i cemevlerini ibadethane olarak görmediğini belirtti.

 • Tour of Antalya Bisiklet Yarışı Yarın Başlıyor
  07 Şub Tour of Antalya Bisiklet Yarışı Yarın Başlıyor

  16 ülkeden 25 takımın katılacağı TOUR of Antalya powered by AKRA Uluslararası Bisiklet Yarışı yarın başlıyor. Toplam 601,7 kilometrelik yarışta sporcular, 4 etap boyunca kıyasıya rekabet edecek. Yarış, Side'de başlayacak ve 11 Şubat'a kadar sürecek. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya'nın spor turizmi açısından önemli bir şehir olduğunu belirtti ve bisiklet sporuna desteklerinin devam edeceğini söyledi. Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin ise Antalya'yı bisiklette dünya şehri yapma hedeflerine hızla ilerleyeceklerini ifade etti.

 • Sinop Kalesi Surlarının Restorasyonu Tamamlandı
  07 Şub Sinop Kalesi Surlarının Restorasyonu Tamamlandı

  Sinop Kalesi surlarının restorasyon çalışmaları kapsamında acil onarım gerektiren yerlerin önemli bir kısmının tamamlandığı bildirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, yapılan çalışmalar sonucunda Sinop Kalesi'nin güzelliğinin ortaya çıktığını belirtti.

 • Türkiye Turizmde Pandemi Öncesi Seviyelere Geri Döndü
  07 Şub Türkiye Turizmde Pandemi Öncesi Seviyelere Geri Döndü

  Turizm sektörü dünya çapında son verilere göre geçen yıl itibarıyla neredeyse pandemi öncesi seviyelerine geri döndü. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre 2023’te seyahat eden 975 milyon kişi ile turizm pandemi öncesindeki seviyesinin yüzde 90’ını yakaladı. Pazar araştırmaları şirketi Euromonitor International’ın Aralık ayında yayınladığı raporda ise dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri listesinde Türkiye’den iki şehir vardı. Yabancı ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği şehirler arasında İstanbul 20 milyon kişi ile ilk sırada yer alırken Antalya da 16,5 milyon kişi ile dördüncü sırada konumlandı. İstanbul’daki yıllık büyüme 2023 yılında yüzde 26’ya, Antalya’da ise yüzde 29’a işaret ediyor.

 • İstanbul'daki Kariye Camii'nin restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere
  06 Şub İstanbul'daki Kariye Camii'nin restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve cami statüsüne çevrilen İstanbul'daki Kariye Camii'nde restorasyon çalışmaları sona yaklaşıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, caminin mayısta ibadete açılmasına yönelik çalışmaların başladığı ve açılış tarihinin tamamlanınca bildirileceği belirtildi.

 • Ali Babacan: 'Bir Sene Geçti, Hâlâ Burada Yaşayan İnsanlar Gündelik Yaşamlarına Geri Dönemediyse Bu Kötü Yönetimin Sonucu'
  06 Şub Ali Babacan: "Bir Sene Geçti, Hâlâ Burada Yaşayan İnsanlar Gündelik Yaşamlarına Geri Dönemediyse Bu Kötü Yönetimin Sonucu"

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Evladının olduğu bir enkazın başında, günlerce tek başına bırakılan insanlar gördüm. Ellerini parçalaya parçalaya moloz kaldırmak zorunda kalan vatandaşlarımızı gördüm. Günlerce aç-susuz kalmış bebeğine çaresizlikle ağlayarak sarılan anneler gördüm. Ama tüm tabloya baktığımda ne gördüm biliyor musunuz? Göz göre göre gelen bir depremle, göz göre göre yaşanan bir afetle mücadele edemeyen bir hükümet gördüm. Evet bir sene oldu. Tam 365 gün. Konut sözü verdiler ama yok. Türkiye Cumhuriyeti bu kadar zayıf bir devlet değil. Türkiye Cumhuriyeti bu kadar yokluk çeken bir devlet değil. Bir sene geçti, hâlâ burada yaşayan insanlar gündelik yaşamlarına geri dönemediyse bu kötü yönetimin sonucu” dedi.

 • 6 soruda 6 Şubat depremleri
  06 Şub 6 soruda 6 Şubat depremleri

  BBC Türkçe, 6 soruda 6 Şubat depremlerini ve sonuçlarını inceledi.

 • İzmir'deki Çeşme Projesi'nde yapılaşmaya izin veren işlem iptal edildi
  05 Şub İzmir'deki Çeşme Projesi'nde yapılaşmaya izin veren işlem iptal edildi

  İzmir'in Çeşme ilçesinde hayata geçirilmek istenen Çeşme Projesi'nde nitelikli doğal koruma statüsüne sahip 8 bin hektarlık alanı yapılaşmaya imkan veren işlem, mahkeme kararıyla iptal edildi. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve çevre örgütleri, kentin yaşam alanlarını korumak için mücadele etmeye devam edeceklerini açıkladı.

 • Depremin üzerinden geçen 1 yılda, bölgede yapılan çalışmalar
  05 Şub Depremin üzerinden geçen 1 yılda, bölgede yapılan çalışmalar

  Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Bu süre zarfında devlet, bölgede çeşitli iyileştirme ve yeniden yapılandırma çalışmaları gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda birçok konut, iş yeri ve sosyal tesis inşa edildi. Özellikle Gaziantep ve Hatay'da önemli ilerlemeler kaydedildi. Gelin yapılan projelere yakından bakalım.

 • Ünlü isimler deprem bölgesinde moral ziyareti yaptı
  04 Şub Ünlü isimler deprem bölgesinde moral ziyareti yaptı

  Sanat ve TV camiasının sevilen isimleri Serkan & Ebru Çağrı, Züleyha Ortak, Melike Öcalan, Suna Aydın, Mustafa Gökay Ferah, Naz Şimşek Antep - Nurdağı ve Maraş - ŞekerIba ilçelerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinasyonunda gerçekleşen ziyarette, depremzedelerle sohbet edildi, ikramlar yapıldı ve moral verildi. Ziyarette yer alan ünlü isimler, konteyner kentte yaşayan vatandaşlara destek olmak amacıyla bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ses sanatçısı ve TRT müzik programcısı Züleyha Ortak, depremzedelerle buluşarak moral verdiklerini belirtti. İki ilçedeki konteyner kentlerde 300 aile ziyaret edildi ve birlikte şarkılar söylendi. Ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı ise müzikle motivasyon sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. MasterChef yarışmacısı Suna Aydın, yaraların sarıldığını ve normalleşmenin başladığını dile getirerek depremzedelerin mutluluğunun kendilerini de mutlu ettiğini söyledi. Oyuncu Melike Öcalan ise moral motivasyona ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, depremzedelerin istekli ve mutlu olmasıyla kendilerinin de mutlu olduğunu belirtti.

 • 6 Şubat depremlerinin yaraları sarılıyor! İşte 1 yılda yapılanlar
  04 Şub 6 Şubat depremlerinin yaraları sarılıyor! İşte 1 yılda yapılanlar

  İletişim Başkanlığı Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 6 Şubat Depremleri sonrası yapılan çalışmalara ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi. Başkanlık ekonomi ve ticareti güçlendirmeye yönelik çalışmalar, inşa çalışmaları ile eğitim, kültür ve spor alanlarında yapılan faaliyetlerle ilgili açıklama yayınladı.

 • Ünlü isimler depremzedelere moral vermek için bölgeyi ziyaret etti
  04 Şub Ünlü isimler depremzedelere moral vermek için bölgeyi ziyaret etti

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda, sanat ve TV camiasının sevilen isimleri deprem bölgesini ziyaret etti. Züleyha Ortak, Serkan Çağrı, Melike Öcalan ve diğerleri, konteyner kentte yaşayan depremzedelere moral verdi. Ziyaretler sırasında ikramlar yapıldı, sohbetler edildi ve şarkılar söylendi. Züleyha Ortak, ünlü isimlerin depremzedelerle buluşarak moral verdiklerini belirtti.

 • Deprem Bölgesine Ziyaret: Ünlüler Moral Verdi
  03 Şub Deprem Bölgesine Ziyaret: Ünlüler Moral Verdi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleşen ziyarette, şarkıcı Züleyha Ortak ve beraberindeki ünlü isimler, deprem bölgesindeki konteyner kentte yaşayan vatandaşlara moral verdi. Heyet, Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde vatandaşlarla buluştu ve Türkoğlu ilçesine bağlı Şekeroba Mahallesi'ndeki depremzedelerle bir araya geldi. Ziyarette, şarkılar söylendi, hediyeler dağıtıldı ve çocuklara tulum çalındı. Ünlüler, depremzedelerin mutluluğunun kendilerini de mutlu ettiğini belirtti.

 • Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem'in İstiridye Kabuğundan Yaptığı Eserler Büyük İlgi Görüyor
  03 Şub Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem'in İstiridye Kabuğundan Yaptığı Eserler Büyük İlgi Görüyor

  Mimar Sinan'ın mimarlığa başladığı sedef kakma sanatını uzun yıllar icra eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem, istiridyeden yaptığı eserleriyle dikkat çekiyor. Erdem, bu sanatı gelecek nesillere aktarmak istediğini belirtiyor.

 • Türkiye'ye Geri Getirilen 42 Eser Antalya Müzesi'nde Sergilendi
  02 Şub Türkiye'ye Geri Getirilen 42 Eser Antalya Müzesi'nde Sergilendi

  Türkiye'den 1960'lı yıllarda ABD'ye kaçırılan 41, İngiltere'ye kaçırılan 1 olmak üzere toplam 42 eser, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın iş birliğiyle Türkiye'ye geri getirildi. Eserlerin maddi değeri 61,9 milyon dolar olup, Antalya Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. Eserler arasında Roma döneminden Kybele heykelciği, Minerva başı, kadın heykelciği, Satyr heykelciği ve Frig başlığı tipli bronz miğferler bulunmaktadır.

 • Türkiye'ye Geri Getirilen 42 Eser Antalya Müzesi'nde Sergilendi
  02 Şub Türkiye'ye Geri Getirilen 42 Eser Antalya Müzesi'nde Sergilendi

  Türkiye'nin 1960'lı yıllarda ABD ve İngiltere'ye kaçırılan 42 eseri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın iş birliğiyle geri getirildi. Eserlerin maddi değeri 61,9 milyon dolar olan eserler Antalya Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ABD İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh ve diğer yetkililerin katıldığı törende eserler müzeye kazandırıldı. Eserlerin çoğunluğu idol başı olup, nadir bulunan örnekler arasında yer almaktadır. ABD ve İngiltere ile yapılan iş birliği sayesinde eserler yurda döndü.

 • Devlet Tiyatroları Edirne Sahnesi'nde Şubat Ayı Oyunları
  02 Şub Devlet Tiyatroları Edirne Sahnesi'nde Şubat Ayı Oyunları

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Edirne Sahnesi'nde bu ay 'İkinci Caddenin Mahkumu', 'Buzlar Çözülmeden', 'Leenane'in Güzellik Kraliçesi' ve 'İzafiyet' oyunları izlenebilecek. Biletler gişe ve internetten satın alınabilecek.

 • Şanlıurfa'da Depremlerde Hasar Gören Camilerde Restorasyon Devam Ediyor
  02 Şub Şanlıurfa'da Depremlerde Hasar Gören Camilerde Restorasyon Devam Ediyor

  Şanlıurfa'da meydana gelen depremlerde hasar gören camilerin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Depremlerde 2 bin 144 camiden 1'i yıkıldı, 48'i ağır, 131'i orta derecede hasar aldı. 54 cami tadilatın ardından ibadete açılırken, 102 camide bakım ve onarım işlemleri devam ediyor. 24 caminin ise bakım, onarım ve ihalesi yapıldı. Ayrıca, depremlerde az hasarlı 390 camideki onarım çalışmaları da cemaatin katkılarıyla tamamlandı.

 • Hatay'da deprem sonrası kültürel miras eserlerinin restorasyon çalışmaları sürüyor
  01 Şub Hatay'da deprem sonrası kültürel miras eserlerinin restorasyon çalışmaları sürüyor

  Hatay'da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde hasar gören Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyeti ve korumasındaki kültürel miras eserlerinin ayağa kaldırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca kurulan Hatay Vakıflar Danışma Bilim Kurulu koordinasyonunda yürütülen restorasyon...

Advertisement