250 Yıl Önceki Düzenekle İsmail Fakirullah'ın Kabri Aydınlatıldı - Son Dakika
Güncel

250 Yıl Önceki Düzenekle İsmail Fakirullah'ın Kabri Aydınlatıldı

250 Yıl Önceki Düzenekle İsmail Fakirullah\'ın Kabri Aydınlatıldı

Siirt'in Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretleri'nin, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için yaptırdığı güneş düzeneği, bu sabah güneş doğarken bir kez daha gerçekleşti.

21.03.2014 09:10

Siirt'in Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretleri'nin, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için yaptırdığı güneş düzeneği, bu sabah güneş doğarken bir kez daha gerçekleşti.

Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde yaşanan olayda; gece ve gündüz süresinin eşit olduğu bu zamanlarda, İbrahim Hakkı Hazretleri tarafından hocası için yapılan düzenekle güneş, doğarken ilk ışıklarını İsmail Fakirulhah Hazretleri'nin kabrinin başucuna vuruyor. Düzenlenen programı Siirt Valisi Ahmet Aydın ve binlerce vatandaş izlerken, ilahi dinletisiyle başlayan programda saatler 05.34'ü gösterdiğinde güneş ışıkları İsmail Fakirullah Hazretleri'nin türbesinin başucuna yansıdı. Hava bulutlarının güneş ışınlarının önüne geçmesi nedeniyle yaklaşık bir dakika süren yansıma görüntüsü Tillo meydanına kurulan LED ekrana yansıtılarak binlerce kişi tarafından izlendi.

Siirt Müftüsü Faruk Arvas yaptığı konuşmada, evliyalar diyarı olarak tabir ettiği Tillo'nun önemine vurgu yaptı. Müftü Arvas, "Tillo 12 bin evliyanın kaldığı büyük bir ilim merkezidir. İsmail Fakirullah bu mübarek beldeye gelmeden önce de Tillo'da 12 bin evliya vardı. İsmail Fakirullah hazretleri burayı taçlandırmış. Tillo yıllarca din ve müspet ilimleriyle bölgeye ışık saçmıştır. Din ilimlerinin fen, matematik, astronomi burada yapılmıştır. Bu mübarek insan İbrahim Hakkı Hazretleri, bu bölgeyi bilerek astronomi ilmine göre yılda iki defa olmak üzere 3 km uzaklıkta bir kule ve bu kula vasıtasıyla yansıyan güneşin ışığının kubbe vasıtasıyla hocasının kabrini aydınlatıyor" dedi.

Düzenlenen etkinlik sonrası türbe ziyareti yapıldı. Türbe ziyareti sonrası açıklama yapan Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt'in manevi değerlere sahip bir il olduğunu, büyük zatların metfun olduğu Tillo'da bir kez daha güneş hadisesinin tekrarlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Vali Aydın, "Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül'de yani ekinoks dediğimiz tarihlerinde güneş hadisesi gerçekleşiyor. Güneş hadisesinin mimarı İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo'da kendisini yetiştiren hocası İsmail Fakirullah'ın vefat etmesinin ardından duyduğu derin saygıyı ifade etmek bu düzeneği yapmıştır. Türbe ve Tillo'nun yaklaşık 3 kilometre uzağında bir tepe üzerinde, ortasında 40×50 santimetrelik açık bir pencerenin de bulunduğu taştan bir duvar inşa eder. Güneş, 21 Mart ve 23 Eylül'de bu duvarın ardından doğmaktadır. Duvardaki pencereden giren güneş ışığı, 3 kilometre ilerideki türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden içeri girer ve hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatır. İlim ve İrfan beldesi Tillo yıllarca fen ve din ilimleriyle talebe yetiştirmiştir. Din ilimlerinin yanında müspet ilimleri ile İbrahim Hakkı Hazretleri her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde güneş hadisesi yaparak, 'Yeni yılda doğan güneş, ilk olarak hocamın başucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim?' diyerek, hocasına olan saygısını göstermiştir" diye konuştu.

İHA ŞİFRESİZ VE LOGOSUZ OLARAK GÜNEŞ HADİSESİNİ DÜNYAYA CANLI VERDİ

Siirt Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tillo ilçesinde 21 Mart'ta düzenlenen, 'Güneş Hadisesi'nin logosuz ve canlı olarak İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından yayınlandı belirtildi. Kale-tül Üstat Tepesi, İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi ve Tillo Meydan'a kurulan kameralar vasıtasıyla o tarihi an bir kez dana kaydedilerek canlı olarak LED ekrana yansıtıldığı ve aynı zamanda tüm televizyonlara logosuz, şifresiz, ücretsiz ve canlı olarak verildiği bildirildi. - SİİRT

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 250 Yıl Önceki Düzenekle İsmail Fakirullah'ın Kabri Aydınlatıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement