Avcı: "Türkiye Unesco Yürütme Kurulu'nda Temsil Edilmeyi Çoktan Hak Etmiş Bir Ülkedir" - 2 - Son Dakika
Güncel

Avcı: "Türkiye Unesco Yürütme Kurulu'nda Temsil Edilmeyi Çoktan Hak Etmiş Bir Ülkedir" - 2

Avcı: "Türkiye Unesco Yürütme Kurulu\'nda Temsil Edilmeyi Çoktan Hak Etmiş Bir Ülkedir" - 2

Dha DIŞ HABER ? Avcı: "Türkiye UNESCO Yürütme Kurulu'nda temsil edilmeyi çoktan hak etmiş bir ülkedir" Paris'teki temasları kapsamında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı UNESCO Genel Direktör Irina Bokova, Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Khatera Afghan ve Irak Eğitim Bakanı Muhammed İkbal Omar'le bir araya geldi.

06.11.2015 23:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dha DIŞ HABER ? Avcı: "Türkiye UNESCO Yürütme Kurulu'nda temsil edilmeyi çoktan hak etmiş bir ülkedir"

Paris'teki temasları kapsamında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı UNESCO Genel Direktör Irina Bokova, Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Khatera Afghan ve Irak Eğitim Bakanı Muhammed İkbal Omar'le bir araya geldi. 'Şiddete varan Aşırıcılığın önlenmesi için eğitim teşvikinde UNESCO'nun rolü' konusunda ABD Hükümeti tarafından düzenlenen üst düzeyli yemek formatında konferansa katıldı. UNESCO görüşmeleri sonrası Paris'te Türk basın mensuplarıyla bir araya gelen

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Türkiye hem coğrafi konumu itibariyle, hem tarihi ve kültürel derinliği itibariyle UNESCO Yürütme Kurulu'nda temsil edilmeyi çoktan hak etmiş bir ülkedir" dedi. Bakan Avcı şöyle konuştu:

'Üyeliğimizin desteklenmesi konusunda olumlu cevaplar alıyoruz. 2017'de UNESCO Yürütme kurul üyesi olarak göreceğimizi ümit ediyorum.

UNESCO BM'nin en yüksek sayıda ülkenin temsil edildiği kuruluşlarından bir tanesi. Türkiye son on yılda yaptığı uluslararası çalışmalarla dünyada en yüksek insani, kültürel yardım programlarını yürürlüğe koyan ülkelerden biri haline geldi. Ulusal gelirimizle kıyaslandığında dünyada örnek gösterilecek bir dayanışma sergiliyor Türkiye. Dünya mazlumlarıyla. Türkiye'nin uluslararası camiadaki görünürlüğü ve imajı son on yılda çok ciddi anlamda olumlu anlamda arttı.

Türkiye'nin geçen yıl UNESCO tarihinde pek az rastlanan bir oy çokluğuyla Dünya Kültürel Miras Komitesi başkanlığına seçildiğini gördük. Dünya Kültür mirasının nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğunu bu konuda BM ve UNESCO'nun neler yapabileceğini vurguladım konuşmamda da.

Türkiye hem coğrafi konumu itibariyle, hem tarihi ve kültürel derinliği itibariyle UNESCO'da yürütme kurulunda da temsil edilmeyi çoktan hak etmiş bir ülkedir.

İnşallah 2017'de hak ettiğimiz görevi daha güçlü bir biçimde yerine getirecek bir pozisyonda olacağız."

Türkiye'de seçim sonrası yeni kurulacak kabineye ilişkin soruları da cevaplayan Avcı kendi bakanlığıyla ilgili bir soruya "Hayırlı olsun, kabine inşallah 15-20 gün içerisinde şekillenmiş olur. Dolayısıyla bizim kişisel olarak herhangi bir beklentimiz olmaz. Ama görev verildiği zaman da devam ederiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam ederiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı olduğu takdirde yapacağı ilk icraata ilişkin bir soruyu ise, "Zaten yaptığımız pek çok şey var. Başlatılmış ve devam etmekte olan projeler var. Kim Milli Eğitim Bakanı olursa olsun bu projeler devam eder. Son yıllarda çok sık dolaştırılan bir dezenformasyon var. Milli Eğitim Bakanları çok değişiyor. Bakanlıkta bir türlü düzen ve istikrar sağlanamadı. Bu doğru değil. Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki bakan değişikliği diğer bakanlıklardaki bakan değişikliklerinden daha fazla değildir. Cumhuriyet tarihi boyunca Milli Eğitim Bakanlarının görev sürelerine baktığımızda AK Parti döneminde son on yılda görev yapan bütün bakanların görev süreleri cumhuriyet tarihindeki görev yapan bakanların ortalamasının üzerindedir. Bildiğim kadarıyla Hüseyin Çelik'in bakanlık süresi Hasan Ali Yücel'den sonra en uzun süredir. İstikrarsızlık söz konusu olmamıştır değildir ayrıca değişen bakanlar da aynı partinin kurduğu görev yapan bakanlardır. Yani bakan değişikliği politika değişikliği anlamına gelmez. Çünkü hükümet programları aynı parti tarafından hazırlanmıştır. Benim yaptığım uygulamalarda benden önce bakan arkadaşlarımızın başlattığı projelerin devamı ve tamamlanmasıdır. MEB bakana göre politika değişikliği olmaz. Kurumsal hafızası çok güç bir bakanlıktır. Bu günde öyledir. Dün de öyleydi bundan sonrada öyle olacaktır. Dolayısı ile bu tür şehir efsanelerine de çok fazla pirim vermemek gerekir. Sınav değişikliklerindeki yöntemler milli eğitim politikalarının değişmesi anlamına gelmez. Teknolojideki, müfredattaki gelişmelere, iyileştirmelere bağlı olarak zaman zaman değişiklikler yapılır. Yapılmazsa yanlış olur. Yapılması kınanacak değil taktir edilecek bir uygulamadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği için en uygun olanlarını yürürlüğe koyar, koyacaktır.?

Bakan Avcı, Mültecilerin Suriye'den çıkan sığınmacıların Avrupa ülkelerinde bazı aşırı sağ partiler tarafından işsizliğin ve anarşinin, istihdam daralmasının sebebi gibi gösterilmeye çalışıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

'Bu nedenle de bazı ülkelerde yabancı düşmanlığının siyaset üzerinde tehlikeli bir gidişe sebep olduğunu vurguladım. UNESCO Genel Sekreteri Irina Bokova Suriye'deki olaylar hemen başladıktan sonra konunun aciliyetine UNESCO ve uluslar arası toplum olarak zamanında tedbir almazsak ileride başımızın çok ağrıyacağına yönelik açıklamaları ve girişimleri oldu .Özellikle Irak ve Suriye'deki tarihi eserlerin bu kargaşa ortamında tahribinden duyduğu endişeleri ve alınması gereken tedbirleri sığınmacı sorununu UNESCO gündemine getirmekte gecikmedi.

Avrupa'nın pek çok yerinde duyarlılığın paylaşılmadığını belirten Mültecilere sadece sınırlarına dayanmış bir baş ağrısı gibi baktıklarını görüyoruz. Türkiye'nin bu konuda yaptıklarının Avrupa kamuoyunda bilinmesinde büyük fayda var. Türkiye'nin Suriye krizinin başından beri iki buçuk milyonu aşan Suriyeliye her türlü hizmeti verdiğini, bütün insani hizmetleri en üst düzeyde verdiğini ve bununda her kese örnek olması gerektiğinin çok net bir biçimde konuşmamada vurguladım. Bunu anlatmamız lazım. Avrupa kamu oyu Türkiye'nin bu konuda yaptıklarını bilmesi ve kendi ülkelerin yapmadıkları ile de karşılaştırması lazım. Buralarda bilinçlenmeye ciddi ihtiyaç var.?

Seçim öncesinde okullarda Arapça'nın yabancı dil olarak okutulmasına ilişkin tartışmalarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Avcı, konunun yanlış anlaşılmasının tamamen ön yargılarla ilgili olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

'Bu konu ile ilgili olarak şunların bilinmesinde yarar var. Okullarda hangi dilin yabancı dil olarak okutulacağı Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenir. Bakanlar Kurulu kararında 10'a yakın dilden söz ediliyor. Sadece İngilizce, Almanca, Fransızca değil. İspanyolca, Hollandaca, İtalyanca, Çince de var. Arapça da var. Arapça listeye yeni girmiş değil. Arapça'nın programı yeni hazırlanabildi. Bütün bu dillerin hangi program çerçevesinde nasıl okutulacağı Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan programlarla belirlenir. Program yeni açıklandı. Bir ay önce açıklandı. Tam seçim üzerinde bazıları bu konudaki kamuoyundaki veya kendilerince kamuoyunda var olduğunu zannettikleri bir takım ön yargılarla buradan siyasi bir sonuç üretebileceklerini zannettiler. Bu yanlıştı ve bu yanlış da seçim sonuçlarıyla da görüldü. Ben mümkünse çocuklarımızın sadece İngilizce, Fransızca, Çince, Arapça değil bütün komşu dillerde de mümkünse eğitim almalarını ikinci, üçüncü dil olarak. Yeni tekniklerle çocukların farklı farklı dilleri ileri sınıflarda almalarını ve öğrenmelerini kolaylaştıran ortam oluştu zaten. Komşu bütün diller. Komşularımızın kültürlerini, dillerini, müziklerini, adetlerini, geleneklerini, göreneklerini bilmek bizi zenginleştirir. Komşularımızla daha iyi ilişkiler kurmamızı sağlar. Barış ortamına katkıda bulunur. Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Yunus Emre gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Bu konuda üretilmek isten polemik tutmadı. Açıkçası artık Türkiye onları geçti, aştı. Velilerimiz kendi tercihlerine bağlıdır. Siirt'li bir grupla seçim çalışması yaparken bana Arapçayı seçmeli dil yapıyorsunuz ama Siirt'te kullanılan Arapça mahalli bir Arapçadır. Biz Siirt ve o bölgede bu mahalli lehçenin kullanıldığı bize göre bir program hazırlanmasını istiyoruz. Vatandaştaki talep düzeyini ve belli konuları talep ederken bilinç düzeyini gösteren bir örnek olarak veliler kendi yörelerinde konuşulan lehçeyi istiyorlar. Bu da makul meşru bir gerekçe. Seçim zamanında bu tür irrasyonel seçim şeyleri ortaya atılabiliyor. Ama sabun köpüğü gibi gelir geçer bunlar. Geriye sağlam ve köklü dayanakları olan konular kalır. Bu onlardan biri değildi. Bu sabun köpüğü gibi bir polemik vesilesi olarak değerlendirilmek istendi ama ilgili kamuoyu da bunlara itibar etmedi.?

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Avcı: 'Türkiye Unesco Yürütme Kurulu'nda Temsil Edilmeyi Çoktan Hak Etmiş Bir Ülkedir' - 2 - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran, İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçilerini çağırdı
  15:01 İran, İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçilerini çağırdı

  İran, Tahran'daki Fransa, İngiltere ve Almanya Büyükelçilerini, İsrail'in İran aleyhine girişimleri karşısında sorumsuz tutum sergiledikleri gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İngiltere, Fransa ve Almanya'nın Tahran Büyükelçileri, İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı, Siyonist rejimin ülkemizin vatandaşlarına ve çıkarlarına karşı gerçekleştirdiği eylemlere tepki göstermeyen İngiliz, Fransız ve Alman yetkililerin sorumsuz tutumlarını eleştirdi.

 • Edirne'de boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen Petek Aksak toprağa verildi
  15:01 Edirne'de boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen Petek Aksak toprağa verildi

  Edirne'nin Atatürk Mahallesi'nde boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen 22 yaşındaki Petek Aksak, yüzlerce kişinin katılımıyla gözyaşları içinde toprağa verildi. Olayın şüphelisi olan Berşan Aksak'ın mahkemesi ise devam ediyor.

 • Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor
  14:58 Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor

  Beyşehir Gölü'nde 15 Mart'ta başlayan balık av yasağı, 9 günlük bayram tatili süresince de denetlenmeye devam ediyor. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı su ürünleri kontrol ekipleri, göl çevresinde 24 saat boyunca denetimlerini sürdürüyor. Jandarma ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Yapılan denetimlerde av yasağına aykırı av malzemeleri ele geçirildi ve kaçak avlanmaya geçit verilmediği vurgulandı.

 • Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi
  14:57 Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi

  Diyarbakır'da Akyol Medya'nın kurucusu Serdar Akyol ve Zelal Bekiroğulları düğün salonunda yapılan düğünle evlendi. Berdan Mardini ve yerel sanatçıların şarkılarıyla eğlenceli bir gece geçiren yüzlerce davetliye teşekkür ettiler.

 • Yol verme tartışması meydan savaşına döndü... O anlar kamerada- Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar
  14:57 Yol verme tartışması meydan savaşına döndü... O anlar kamerada- Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde birbirlerine yol vermediği ileri sürülen sürücüler ve yakınları arasında çıkan tartışma, tekme tokat kavgaya dönüştü. Bayramlaşmaya giderken yaşanan olayda, ticari taksi şoförü ve yolcular dakikalarca darp edildi. Kadınların saç baş birbirlerine girdiği anlar ise bir vatandaş tarafından kaydedildi. Polis ekiplerinin müdahalesiyle kavga sonlandırıldı ve taraflar karakolda şikayetçi oldu. Soruşturma devam ediyor.

 • Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü
  14:54 Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü

  Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını, ekiplerin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Olay, Çankırı-Kastamonu karayolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ağaçlık alanda bilinmeyen sebeple yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü.

 • İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü
  14:53 İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü

  İzmir'in Gaziemir ilçesinde çıkan ev yangınında dumandan etkilenen ve kalbi duran bir kedi, itfaiye ekibinin müdahalesiyle hayata tutundu. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale ederken evde kayıp olduğu belirtilen kedinin dumandan etkilendiğini ve kalbinin durduğunu tespit etti. Kalp masajı ve solunum cihazıyla desteklenen kedinin kalbi yeniden atmaya başladı. Kedinin sağlık durumu ise veteriner hekim tarafından iyi olduğu belirlendi. Ayrıca, Konak ilçesinde bir kirpinin tel örgüye sıkışması sonucu itfaiye ekibi tarafından kurtarıldığı görüntüler de paylaşıldı.


Advertisement