Avukatlardan 'Türk' ve 'Türkiye' İbarelerinin Kaldırılmasıyla İlgili Açıklama - Son Dakika
Güncel

Avukatlardan 'Türk' ve 'Türkiye' İbarelerinin Kaldırılmasıyla İlgili Açıklama

Avukatlardan \'Türk\' ve \'Türkiye\' İbarelerinin Kaldırılmasıyla İlgili Açıklama

Adıyaman Barosu avukatları sivil toplum kuruluşlarındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ ibarelerinin kaldırılacak olmasından dolayı açıklamada bulundu.

12.02.2018 13:19

Adıyaman Barosu avukatları sivil toplum kuruluşlarındaki 'Türk' ve 'Türkiye' ibarelerinin kaldırılacak olmasından dolayı açıklamada bulundu.

Demokrasi Parkında düzenlenen basın açıklamasına Adıyaman Baro Başkanı Mustafa Köroğlu ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra avukatlar katıldı.

Adıyaman Baro Başkanı Mustafa Köroğlu, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliğinin unvanlarında ki 'Türk 've 'Türkiye' ibarelerinin çıkartılması ile ilgili olarak, "Türkiye Barolar Birliği, adını 07 Temmuz 1969 tarihinde yürürlüğe giren 1136 sayılı Avukatlık Kanunundan almaktadır. Türkiye Barolar Birliği bütün baroların katılımı ile oluşan, kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliğe haiz bir üst meslek kuruluşudur. Avukatlık Kanununun 109.maddesinde Türkiye Barolar Birliğinin, Türkiye'deki bütün baroların katılması ile oluşan bir kuruluş olduğu açıkça düzenlenmiştir. Haliyle Barolar Birliğinin başındaki 'Türkiye' ibaresi tüm baroların ortak paydasıdır. Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelerden ayrılmadan sürdüren baroların çatı örgütü olan Barolar Birliğinin adının önünde yer alan 'Türkiye' ifadesi, tüm Türkiye avukatlarını ve yargının üç sac ayağından biri ve vatandaşın sesi olan savunma makamını kucaklamaktadır. Türkiye yargısında savunma makamını temsil eden mesleğimizin Türkiye çapındaki sesi olmaktadır" dedi. - ADIYAMAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Avukatlardan 'Türk' ve 'Türkiye' İbarelerinin Kaldırılmasıyla İlgili Açıklama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement