Bütçe Görüşmeleri Başladı... Süleyman Girgin: "2023 Bütçesi, Kur Korumalıyı Koruyan Bütçedir, Zenginin Bütçesidir" - Son Dakika
Güncel

Bütçe Görüşmeleri Başladı... Süleyman Girgin: "2023 Bütçesi, Kur Korumalıyı Koruyan Bütçedir, Zenginin Bütçesidir"

Bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün başladı. Komisyon toplantısına bütçeyi eleştiren dövizlerle gelen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “2023 bütçesi, kur korumalıyı koruyan bütçedir, zenginin bütçesidir” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise bütçenin canlı yayınlanması çağrısında bulunarak, “365 gün sayın bakanları, Sayın Cumhurbaşkanını dinliyoruz televizyonlardan. Muhalefetin temsilcilerinin orada sesi yok. Bir gün milletin sesi olacak bütçe ile ilgili hesaplar, o günü de bize çok görüyorsunuz” diye konuştu.

26.10.2022 11:22  Güncelleme: 11:41

Bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bugün başladı. Komisyon toplantısına bütçeyi eleştiren dövizlerle gelen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, "2023 bütçesi, kur korumalıyı koruyan bütçedir, zenginin bütçesidir" dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise bütçenin canlı yayınlanması çağrısında bulunarak, "365 gün sayın bakanları, Sayın Cumhurbaşkanını dinliyoruz televizyonlardan. Muhalefetin temsilcilerinin orada sesi yok. Bir gün milletin sesi olacak bütçe ile ilgili hesaplar, o günü de bize çok görüyorsunuz" diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe maratonu başladı. Komisyon'da bugün, 2023 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi ve 2021 Yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi görüşülüyor.

Komisyon toplantısının yapıldığı TBMM Şeref Salonu'na ilk gelen, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin oldu. Girgin, Komisyon'a, üzerinde "Faize 565 milyar, çiftçiye 54 milyar ayıran bütçe" ve "Zengini abat eden, emekçiyi berbat eder bütçe" yazan iki dövizle geldi.

"2023 BÜTÇESİ, KUR KORUMALIYI KORUYAN BÜTÇEDİR, ZENGİNİN BÜTÇESİDİR"

Süleyman Girgin, "2023 bütçesi; faizci, rantçı bir bütçedir. 2023 bütçesinde iktidar çiftçiye 54 milyar lira ayırırken faize 565 milyar lira kaynak aktarmıştır. Yani çiftçiye ayırdığının tam 10 katını faizciye ayırmıştır. Sosyal yardımlara ayırdığı payın tam iki katını faizciye ayırmıştır. 2023 bütçesi, kur korumalıyı koruyan bütçedir, zenginin bütçesidir" dedi. Girgin, "Zenginin parasını vatandaş koruyacak da vatandaşı kim koruyacak" diye iktidara sordu.

"HALKIN BÜTÇESİ HALKTAN KAÇIRILMASIN"

Usul hakkında söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, "Bütçe tercihlerinin adaletsiz olduğunu düşünüyoruz, değişmesi için de elimizden geleni yapacağız. Maalesef Meclis'imizin de saraydan gelen bütçenin bir virgülünün dahi değiştirmesine gücünün olmadığını biliyoruz" diyerek bütçe görüşmelerinin halka açılmasını ve canlı yayınlanmasını istedi.

Paylan, "Halkın bütçesi halktan kaçırılmasın. Burada kurulan sistem var, kameralar var. Bu kurulan sistemde ben kendimi görüyorum. Teknolojiden, uzaya gitmekten bahsediyor sayın hükümet, ama şu kameraların ucuna bir kablo bağlayıp sisteme verilmesi ve basının orandan görüntü almasının önüne geçiyor. Bu, sansür yasası gündemdeyken bu meseleyi sansürlemenizin bir tezahürüdür" diye konuştu.

Paylan, bakanların ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın konuşması canlı yayınlanırken kendilerinin yaptığı konuşmalarının canlı yayınlanmamasını eleştirerek, "Yalnızca sayın bakanlar konuşurken onları çekiyorlar. Akşam televizyonlara bakıyorsunuz, sayın bakanların icraatın içinden konuşmalarını dinliyoruz. 365 gün sayın bakanları, Sayın Cumhurbaşkanı'nı dinliyoruz televizyonlardan. Muhalefetin temsilcilerinin orada sesi yok. Bir gün milletin sesi olacak bütçe ile ilgili hesaplar, o günü de bize çok görüyorsunuz" dedi.

Muhalefet milletvekilleri, 2023 bütçesini eleştiren dövizler taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise bütçe görüşmeleri başlamadan milletvekillerinin selamladı.

Bütçe Görüşmeleri Başladı... Süleyman Girgin: "2023 Bütçesi, Kur Korumalıyı Koruyan Bütçedir, Zenginin Bütçesidir"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Bütçe Görüşmeleri Başladı... Süleyman Girgin: '2023 Bütçesi, Kur Korumalıyı Koruyan Bütçedir, Zenginin Bütçesidir' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement