Son dakika TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu haberleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu son dakika, son dakika TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu

Son Dakika Tbmm Plan Ve Bütçe Komisyonu Haberleri

 • Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti
  28 Şub Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek Başkan Mustafa Demir ile görüştü. Ziyarette yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

 • Ulaştırma Bakanı: Hızlı tren ağı Karadeniz'e ulaşacak
  28 Şub Ulaştırma Bakanı: Hızlı tren ağı Karadeniz'e ulaşacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hızlı tren ağını Karadeniz'e ulaştıracaklarını söyledi. Ankara-Samsun arası seyahat süresi 2 saat 45 dakikaya düşecek. Samsun'un ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 73 milyar 391 milyon lira yatırım yapıldı.

 • Ulaştırma Bakanı: Samsun-Çarşamba Havalimanı'na Yeni İç Hatlar Terminal Binası İnşa Edilecek
  28 Şub Ulaştırma Bakanı: Samsun-Çarşamba Havalimanı'na Yeni İç Hatlar Terminal Binası İnşa Edilecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Samsun-Çarşamba Havalimanı'nda yeni iç hatlar terminal binasının inşa edileceğini açıkladı. Yeni terminal binası 23 bin 463 metrekare alanda yapılacak ve mevcut terminal binası dış hatlar terminal binası olarak kullanılacak. Ayrıca apron sahası genişletilecek, yeni güç merkezi binası ve otopark inşa edilecek. Projenin yapım maliyeti yaklaşık 2 milyar lira olacak ve ihalesi en kısa sürede gerçekleştirilecek.

 • Ulaştırma Bakanı: Hızlı tren ağımızı Karadeniz'e ulaştıracağız
  28 Şub Ulaştırma Bakanı: Hızlı tren ağımızı Karadeniz'e ulaştıracağız

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile Karadeniz'e hızlı tren getireceklerini açıkladı. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Samsun arası seyahat süresi 2 saat 45 dakikaya düşecek.

 • CHP Milletvekili Cevdet Akay, Karabük'ün işsizlik sorununu gündeme taşıdı
  08 Şub CHP Milletvekili Cevdet Akay, Karabük'ün işsizlik sorununu gündeme taşıdı

  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük'ün işsizlik sorununu TBMM Genel Kurulu'na taşırken, Karabük ilçelerinin OSB taleplerini dile getirdi. Akay, Karabük'ün nüfusunun artmasına rağmen iş imkanlarının aynı kaldığına dikkat çekerek, yeni OSB'lerin kurulması gerektiğini vurguladı.

 • AK Parti, Samsun'un 17 ilçesindeki belediye başkan adaylarını açıkladı
  04 Şub AK Parti, Samsun'un 17 ilçesindeki belediye başkan adaylarını açıkladı

  AK Parti'nin, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Samsun'un 17 ilçesindeki belediye başkan adayları açıklandı. Aday tanıtım toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, aday seçim sürecinde değişiklikler olduğunu ve yeni adayların bayrağı devralacağını belirtti. AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur ve diğer parti yetkilileri de konuşma yaptı.

 • Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü: Yönetim Kurulu Üyeleri Huzur Hakkı Almıyor
  01 Şub Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü: Yönetim Kurulu Üyeleri Huzur Hakkı Almıyor

  Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Salim Arda Ermut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin soruları ve değerlendirmelerine ilişkin açıklama yaparak "Biz, Cumhurbaşkanımızın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminden sonra Yönetim Kurulu'nun değiştiği dönem itibarıyla kamuya da açıklandı, toplantıda karar verildi, Yönetim Kurulu üyeleri huzur hakkı almamaktadır" dedi.

 • CHP ve DEM Parti Milletvekilleri Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi
  01 Şub CHP ve DEM Parti Milletvekilleri Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP ve DEM Parti milletvekilleri, TİP Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. Milletvekilleri "Hukuka Darbe", "Anayasaya Darbe", "Milli İradeye Darbe" dövizlerini kullandı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Milli irade deyip duruyorsunuz, resmen Yargıtay milli iradenin ırzına geçmiştir, Meclis Başkanı’na, Anayasa Mahkemesi’ne, milletvekillerine ayar vermiştir. Bu parlamentoya 1920'de düşman kuvvetleri, 2015'te FETÖ ayar veremedi, bugün Yargıtay ayar verdi. Bu bir darbe girişimidir. Adalet Bakanlığı yapan birinin bunu okuması utanç durumudur” dedi.

 • SSK ve Bağ-Kur Emekli Aylığına Yüzde 5 Zam Öngören Torba Yasa Teklifi Kabul Edildi
  19 Oca SSK ve Bağ-Kur Emekli Aylığına Yüzde 5 Zam Öngören Torba Yasa Teklifi Kabul Edildi

  Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylığına yüzde 5 zam öngören torba yasa teklifinin getirdiği yenilikleri açıkladı. Milyonlarca emekliye yüzde 5 oranında refah payı verilmesi, en düşük emekli aylığının 10 bin liraya çıkarılması ve işverene 700 lira asgari ücret desteği verilmesi gibi düzenlemelerin yer aldığı torba teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.

 • Emekliye ek zam önergesi TBMM plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi
  18 Oca Emekliye ek zam önergesi TBMM plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

  En düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağkur emekli maaşlarında ek yüzde 5 artış içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

 • AKP'nin çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi görüşmelere başlandı
  18 Oca AKP'nin çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi görüşmelere başlandı

  AKP'nin TBMM'ye sunduğu çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Kanun teklifi, asgari ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi konuları içermektedir.

 • İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Görüşmeleri Başladı
  18 Oca İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Görüşmeleri Başladı

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, işsizlik sigortası kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinin görüşmelerine başladı. Komisyon, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplandı. Teklifin sunumunu AK Parti Adıyaman Milletvekili Resul Kurt yapıyor.

 • Anka Haber Ajansı 18 Ocak 2024 Gündemi
  18 Oca Anka Haber Ajansı 18 Ocak 2024 Gündemi

  ANKA HABER AJANSI 18 OCAK 2024 GÜNDEMİ

 • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, 2023'e damga vuran fotoğrafları oyladı
  17 Oca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, 2023'e damga vuran fotoğrafları oyladı

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Anadolu Ajansının (AA) gözünden 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğrafların yer aldığı 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı. Muş, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği fotoğrafları inceleyerek, farklı kategorilerdeki fotoğrafları oyladı. Muş, seçtiği fotoğrafların anlamlarını ve önemini paylaşarak, AA'yı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

 • Adıyaman'da Deprem Konutları ve Yardım Ödemeleri Değerlendirildi
  12 Oca Adıyaman'da Deprem Konutları ve Yardım Ödemeleri Değerlendirildi

  Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, 2023 yılında yapımına başlanan deprem konutları ve AFAD tarafından yapılan acil yardım ödemelerini değerlendirdi. Kurt, deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, konut sayıları ve yardım miktarlarını açıkladı. Ayrıca, yerinde dönüşüm projeleri ve nakdi destekler hakkında da bilgi veren Kurt, devletin depremzede vatandaşların yanında olduğunu belirtti.

 • AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın cenazesi toprağa verildi
  08 Oca AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın cenazesi toprağa verildi

  ANKARA'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 24, 25, 26, ve 27'nci Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın cenazesi, memleketinde toprağa verildi.

 • AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın cenazesi memleketinde defnedildi
  08 Oca AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın cenazesi memleketinde defnedildi

  ANKARA'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 24, 25, 26, ve 27'nci Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın cenazesi, memleketinde toprağa verildi.

 • CHP Milletvekili Cevdet Akay: Asgari ücrete yapılan zam yetersiz, emeklilerin durumu da sıkıntılı
  07 Oca CHP Milletvekili Cevdet Akay: Asgari ücrete yapılan zam yetersiz, emeklilerin durumu da sıkıntılı

  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük'te basın mensuplarıyla bir araya gelerek asgari ücrete yapılan zamın yetersiz olduğunu ve emeklilerin durumunun da sıkıntılı olduğunu belirtti. Akay, memurlarla emekliler arasındaki zam farkının da yüzde 12 olduğunu ve bu konuda bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Ocak ayı ortasında bir torba yasa ile ilgili mücadele yapacaklarını söyledi.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Anayasamızdaki değişiklikler vesayetçi ruhu azalttı ama tamamen ortadan kaldırmaya yetmedi
  28 Ara Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Anayasamızdaki değişiklikler vesayetçi ruhu azalttı ama tamamen ortadan kaldırmaya yetmedi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Samsun'da yaptığı konuşmada, Anayasamızdaki değişikliklerin vesayetçi ruhu azalttığını ancak tamamen ortadan kaldırmaya yetmediğini belirtti. Tunç, ayrıca yeni bir anayasa ihtiyacı olduğunu ve tüm partilerin bunun üzerinde mutabık olduğunu söyledi. Ayrıca, yargı sisteminin güçlendirilmesi ve adaletin daha etkin bir şekilde sağlanması için çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

 • Bakan Tunç: Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var
  28 Ara Bakan Tunç: Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

  ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açık. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkes bunda mutabık. Her parti kürsüye çıktığında yeni anayasa şart diyor" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Memur ve memur emeklilerine yüzde 50 civarında zam yapılacak
  23 Ara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Memur ve memur emeklilerine yüzde 50 civarında zam yapılacak

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emeklilerine yapılacak zamla ilgili oran verdi. Yılmaz, "2024 yılı ocak ayında memur emeklilerinin emekli aylıkları, memurlar gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacaktır." dedi. Yüzde 50 zam yapılması durumunda en düşük memur maaşı 22 bin TL'den 33 bin TL'ye çıkacak.

 • Bir asgari ücret zammı önerisi de CHP'den: En az 19 bin 392 lira olmalı
  19 Ara Bir asgari ücret zammı önerisi de CHP'den: En az 19 bin 392 lira olmalı

  Asgari ücret pazarlığı devam ederken, bir zam önerisi de CHP'den geldi. Asgari ücrete 2024'te 2 kez zam yapılması gerektiğini belirten CHP Malatya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, ''Ocak-Temmuz 2024 dönemi için bizim teklifimize göre, asgari ücretin en az net 19 bin 372 lira olması gerekmektedir.'' dedi.

 • ''Para sayma'' işareti tepki çekmişti! Bakan Koca görüntüleri bu sözlerle savundu
  17 Ara ''Para sayma'' işareti tepki çekmişti! Bakan Koca görüntüleri bu sözlerle savundu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın doktorların yurt dışına gitme sebebini paraya bağlayıp eliyle yaptığı hareket kamuoyunda tepki çekmişti. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Koca, ''Özür dilememi gerektirecek bir durum yok. Benim oradaki kastım yaşanan göçün Katar, Dubai ve Kuveyt gibi ülkelere olmasıydı. Yine de kastımı yanlış anlayarak kırdığım bir meslektaşım varsa onlardan da özür dilerim'' dedi.

 • CHP Genel Merkezi Balıkesir'de aday adaylarıyla görüştü
  09 Ara CHP Genel Merkezi Balıkesir'de aday adaylarıyla görüştü

  CHP Genel Merkezi, 31 Mart Yerel Seçimleri için Balıkesir'e gelen CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay önderliğinde 80 belediye başkanı aday adayıyla bir araya geldi. Akay, bölgede yapılan çalışmalara yoğun şekilde başladıklarını ve en iyi adayları belirlemek için objektif kriterler kullanacaklarını belirtti. Balıkesir'in önemli bir seçim noktası olduğunu vurgulayan Akay, Büyükşehir Belediyesi'ni almayı hedeflediklerini ve belediye başkanlığı sayısını artırmak istediklerini söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Alevi kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle buluştu Açıklaması
  09 Ara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Alevi kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle buluştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Türkiye Yüzyılı özgürlüklerin, insanların yaşam tarzlarını rahatlıkla istedikleri, inandıkları gibi yaşadıkları ama bir taraftan da farklılıklarını çatışma konusu değil, zenginlik olarak gördükleri bir dönem olacaktır.

 • Çalışan Emeklilere 5 Bin Lira Ödeme Yapılacak
  06 Ara Çalışan Emeklilere 5 Bin Lira Ödeme Yapılacak

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemeden 4 milyon 688 bin 945 kişinin yararlanacağını bildirdi. Muş, düzenlemenin vergi yükünü artırmayacağını ve vergi uyumunu artırmaya yönelik olduğunu vurguladı.

 • TBMM Genel Kurulu toplandı (3)
  06 Ara TBMM Genel Kurulu toplandı (3)

  TORBA YASA TEKLİFİNİN GENELİ ÜZERİNDEKİ MADDELERE GEÇİLDİTBMM Genel Kurulu'nda, görüşmeleri devam eden ekonomik düzenlemeler içeren torba yasa teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelere geçildi.

 • AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Samsun Şehir Hastanesi'nde incelemelerde bulundu
  03 Ara AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Samsun Şehir Hastanesi'nde incelemelerde bulundu

  AK Parti Samsun Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, Samsun Şehir Hastanesi'nin inşaatını inceleyerek, hastanenin tamamlanması için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesine su temin projesiyle altyapı yatırımları hizmete alındı
  02 Ara Samsun'un Bafra ilçesine su temin projesiyle altyapı yatırımları hizmete alındı

  Samsun'un Bafra ilçesinde, 19 Mayıs Barajı'ndan su temin projesiyle altyapı yatırımları hizmete alındı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hizmetleri tamamlandı. Yapılan yatırımların açılışı için tören düzenlendi ve toplamda 1 milyar 165 milyon liralık yatırım yapıldığı belirtildi.

 • Bafra'da yapılan 1 milyar 165 milyon liralık yatırımlara görkemli açılış
  02 Ara Bafra'da yapılan 1 milyar 165 milyon liralık yatırımlara görkemli açılış

  Bafra'da yapılan 1 milyar 165 milyon liralık yatırımlara görkemli açılış Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından son 4,5 yılda Bafra ilçesinde yapılan yol, su ve altyapı yatırımları düzenlenen törenle hizmete alındı.

 • AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP ve İYİ Parti arasındaki ziyaretleri eleştirdi
  01 Ara AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP ve İYİ Parti arasındaki ziyaretleri eleştirdi

  AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaretine ilişkin, 'Dün tekrar 6'lı masayı canlandırma girişimlerine tanık olduk. Hakikaten oynanan maskeli tiyatro söz konusu' dedi.

 • Büro Memur-Sen: Ek tazminat tüm memurlar için yapılmalı
  01 Ara Büro Memur-Sen: Ek tazminat tüm memurlar için yapılmalı

  Büro Memurları Sendikası Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetici ve uzmanlarına verilen ek tazminatın tüm memurları kapsaması gerektiğini belirtti.

 • Ali Babacan: Asgari ücret artışı gerçek enflasyonun altında tutulmak isteniyor
  30 Kas Ali Babacan: Asgari ücret artışı gerçek enflasyonun altında tutulmak isteniyor

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümetin asgari ücretin sınırlı tutulması çabasında olduğunu belirterek, bu yıl oluşan enflasyon farkının halka unutturularak, gelecek yıl için açıklanan düşük bir enflasyon üzerinden zam yapılacağını söyledi. Babacan ayrıca, TBMM'de kabul edilen ekonomik düzenlemelere ilişkin kanun teklifinde haksız servet transferini önleyecek, imar rantlarını vergilendirecek, vergide adaleti ve öngörülebilirliği sağlayacak hiçbir adım olmadığını ifade etti.

 • CHP Milletvekili Veli Ağbaba, huzur hakkı ödemelerini eleştirdi
  30 Kas CHP Milletvekili Veli Ağbaba, huzur hakkı ödemelerini eleştirdi

  CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda torba kanun teklifiyle getirilen huzur hakkı ödemelerini eleştirerek, fakir-fukaranın gözünün içine baka baka 4 yerden huzur hakkı alma ve 4 kez alma hakkını getirildiğini belirtti. Ağbaba, bu uygulamanın büyük vicdansızlık ve haksızlık olduğunu ifade etti.

 • Ekonomiye İlişkin Düzenlemeleri İçeren Torba Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kabul Edildi
  29 Kas Ekonomiye İlişkin Düzenlemeleri İçeren Torba Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kabul Edildi

  AKP’nin 86 maddelik ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife, çalışan emeklilere de bir sefere mahsus 5 bin lira ikramiye verilmesi; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlük tarihinin 31 Aralık 2023'ten 31 Aralık 2024'e ertelenmesi düzenlemeleri eklendi.

 • Çalışan Emeklilere 5 Bin TL Ödenmesini İçeren Kanun Teklifi Kabul Edildi
  29 Kas Çalışan Emeklilere 5 Bin TL Ödenmesini İçeren Kanun Teklifi Kabul Edildi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifi, çalışan emeklilere 5 bin TL ödenmesini içeriyor. Ayrıca, teklifle birlikte çeşitli düzenlemeler de yapılacak.

 • Çalışan Emeklilere 5 Bin TL İkramiye Ödemesi
  29 Kas Çalışan Emeklilere 5 Bin TL İkramiye Ödemesi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde, çalışan emeklilere de bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme torba kanun teklifine eklendi.

 • CHP'li Milletvekili Cavit Arı, KDV istisnasının uzatılmasına tepki gösterdi
  29 Kas CHP'li Milletvekili Cavit Arı, KDV istisnasının uzatılmasına tepki gösterdi

  CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda devam eden torba kanun teklifi görüşmelerinde, şehir içi raylı ulaşım sistemlerinin belediyeler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasındaki devir teslimlerinde KDV istisnasının 31 Aralık 2028'e kadar uzatılmasını eleştirdi.

 • CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmamasını eleştirdi
  29 Kas CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmamasını eleştirdi

  CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki torba yasa görüşmelerinde Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kararlar doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmasını eleştirdi. Çakırözer, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluğuna ilişkin ihlal kararlarına rağmen cezaevinde olan milletvekillerinin mahkemenin sözünü dinlermiş gibi görünmek çifte standart olduğunu belirtti. Ayrıca, Çakırözer, Anayasa Mahkemesi'nin ifade ve basın özgürlüğü alanında verdiği kararların da uygulanmadığını vurguladı. Çoklu maaş uygulamasına da tepki gösteren Çakırözer, bu uygulamanın son bulması gerektiğini söyledi.

 • CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal: Emeklinin dayanacak gücü kalmadı
  29 Kas CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal: Emeklinin dayanacak gücü kalmadı

  CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ekonomiye ilişkin 80 maddelik kanun teklifinin görüşmelerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ettiğini hatırlattı. Köksal, emeklilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, emeklilere verilecek bir defaya mahsus 5 bin lira ödemenin çalışan-çalışmayan ayrımına tabi tutulmasını eleştirdi.

 • CHP Milletvekili Fatih Terim fonu vurgununu gündeme getirdi
  29 Kas CHP Milletvekili Fatih Terim fonu vurgununu gündeme getirdi

  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda devam eden torba kanun teklifi görüşmelerinde, Fatih Terim fonu vurgunu olarak bilinen ve futbol dünyasından birçok kişinin dolandırıldığı fon vurgununu gündeme getirerek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül'e 'SPK bir soruşturma başlatmayı düşünüyor mu' diye sordu. SPK Başkanı Gönül ise konunun mevzuatlarına tabi olmadığını olayın dolandırıcılık olduğunu ifade ederek 'Aslında bir fon değil bu, adının fon olması, fon olarak lanse edilmesi bizim mevzuatımızdaki yeri kapsamıyor' yanıtını verdi.

 • SPK Başkanı: Yüksek karlı gizli fon dolandırıcılıktır
  29 Kas SPK Başkanı: Yüksek karlı gizli fon dolandırıcılıktır

  SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, kamuoyunda 'yüksek karlı gizli fon' olarak bilinen davayı dolandırıcılık olarak nitelendirdi ve sermaye piyasası mevzuatına göre bir fon olmadığını belirtti.

 • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ekonomi Kanunları Görüşülüyor
  29 Kas TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ekonomi Kanunları Görüşülüyor

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, ekonomi alanında düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin bugünkü görüşmelerine başladı. AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplanan komisyon, dün kabul edilen teklifin maddeleri üzerinde görüşmeler yapıyor.

 • Türkiye Ekonomisi Aralık Ayında Yoğun Gündemle Karşılaşacak
  29 Kas Türkiye Ekonomisi Aralık Ayında Yoğun Gündemle Karşılaşacak

  Türkiye, aralık ayında birçok ekonomik verinin açıklanacağı ve toplantıların gerçekleşeceği bir döneme giriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın 3. çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. Ayrıca, dış ticaret rakamları, enflasyon verileri, işsizlik oranı, bütçe gerçekleşmeleri ve asgari ücret gibi önemli konular da aralıkta gündeme gelecek.

 • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kanun Teklifi'nin 33 maddesi kabul edildi
  28 Kas TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kanun Teklifi'nin 33 maddesi kabul edildi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ekonomi alanında düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 33 maddesi kabul edildi. Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerin görüşülmesine geçildi.

 • CHP Milletvekili Veli Ağbaba, torba kanun teklifi görüşmelerinde devletin şans oyunlarından elde ettiği vergi artışını eleştirdi
  28 Kas CHP Milletvekili Veli Ağbaba, torba kanun teklifi görüşmelerinde devletin şans oyunlarından elde ettiği vergi artışını eleştirdi

  CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki torba kanun teklifi görüşmelerinde devletin şans oyunlarından elde ettiği vergi artışını eleştirerek, devletin kumarbaz ve alkolik gibi işletildiğini söyledi.

 • CHP'li Akay: Torba kanun teklifi Anayasa'ya aykırı
  28 Kas CHP'li Akay: Torba kanun teklifi Anayasa'ya aykırı

  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda torba kanun teklifi görüşmelerinde, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği yönetim ve danışma kurullarında görev alacak kamu görevlilerine huzur hakkı düzenlemesinin yer aldığını belirterek, kanunun Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

 • Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
  28 Kas Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

  MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun teklifinde, vatandaşlara bazı alanlarda kolaylık getiren ve mali yüklerini azaltan, uygulamada karşılaşılan bazı ihtilafları sona erdirmeye dönük düzenlemeler olduğunu söyledi.

 • AKP'nin 80 maddelik torba kanun teklifi görüşülmeye başlandı
  28 Kas AKP'nin 80 maddelik torba kanun teklifi görüşülmeye başlandı

  AKP'nin hazırladığı 80 maddelik torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Muş Milletvekili Sezai Temelli, torba yasaların artık çuval yasalar olduğunu belirterek, bu yasaların içine gereksiz maddelerin eklendiğini ve anayasa ihlallerine yol açtığını söyledi. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin vergiden kaçan bir sistem olduğunu ve döviz ihtiyacının yüksek olduğu bir dönemde torba yasada gereksiz maddelerin bulunduğunu ifade etti.

 • İYİ Parti Milletvekili Ümit Özlale, torba kanun teklifiyle ilgili vergi düzenlemelerini eleştirdi
  28 Kas İYİ Parti Milletvekili Ümit Özlale, torba kanun teklifiyle ilgili vergi düzenlemelerini eleştirdi

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan torba kanun teklifiyle ilgili, YouTuber'ların vergilendirilmesi ve vergi istisna ve muafiyetlerinin azaltılması konularında eleştirilerde bulundu.

 • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ekonomi düzenlemeleri görüşülüyor
  28 Kas TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ekonomi düzenlemeleri görüşülüyor

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başladı. Teklif, ekonomik düzenlemeler içeriyor ve Türkiye'nin ekonomik hedeflerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

 • CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanı Güler'e tepki gösterdi
  26 Kas CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanı Güler'e tepki gösterdi

  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in temel eğitim uçağı Hürkuş'un TSK envanterinde olup olmadığına ilişkin çelişkili açıklamalar yapmasına tepki gösterdi. Ceylan, Bakan Güler'in savunma sanayimizi iç siyasete alet etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

 • DEVA Milletvekili Ekmen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hutbelerin siyasi mesaj verdiği şikayetlerine dikkat çekti
  25 Kas DEVA Milletvekili Ekmen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hutbelerin siyasi mesaj verdiği şikayetlerine dikkat çekti

  DEVA Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cami cemaatinin hutbeleri dinledikten sonra nasıl bir hissiyatla camiden ayrıldığına dair bir çalışma yapması gerektiğini belirtti. Ayrıca, bütçe düzenlemeleri ve tasarruf genelgeleri konusunda da eleştirilerde bulundu.

 • Anonsla işçi arayan ilçeye yeni sanayi sitesi
  25 Kas Anonsla işçi arayan ilçeye yeni sanayi sitesi

  İşsizlik sorununu çözen ve anonsla işçi arayan Samsun'un Kavak ilçesinde yeni sanayi sitesinin temeli törenle atıldı.

 • DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, Cumhurbaşkanlığı bütçesini değerlendirdi
  25 Kas DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, Cumhurbaşkanlığı bütçesini değerlendirdi

  DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı bütçesini değerlendirdi. Dalgın, bütçenin itibar, hukuk, demokrasi, milli para, pasaport, kadınların katılımı ve gençlerin geleceği gibi konularda yanlış arayışlara sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, harcamaların itibar getirmediğini, algı yönetimiyle de sanal bir itibar oluştuğunu ifade etti.

 • Cevdet Yılmaz: Diktatörün Olduğu Ülkede İkinci Tur Seçim Olmaz. Diktatörlerin Olduğu Ortamlarda İstanbul Gibi Metropoller Partiler Arasında El...
  24 Kas Cevdet Yılmaz: Diktatörün Olduğu Ülkede İkinci Tur Seçim Olmaz. Diktatörlerin Olduğu Ortamlarda İstanbul Gibi Metropoller Partiler Arasında El...

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı 2024 yılı bütçe görüşmelerinde, eleştiri ve soruları yanıtladı. Yılmaz, "Kusura bakmayın, diktatörlerin olduğu bir yerde ikinci tur seçim olmaz. Hiçbir diktatörün olduğu ülkede ikinci tur seçim olmaz. Diktatörlerin olduğu ortamlarda İstanbul gibi büyük metropoller partiler arasında el değiştirmez" dedi. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki yüzde 85 oranındaki artışla ilgili de "Deprem önemli bir faktör. Depremin yanı sıra hem EYT hem de bu personel maaşlarında yaptığımız, enflasyona karşı satın alma gücünü korumak için yaptığımız oldukça yüksek oranlı artışlar hem kamu işçilerine hem memurlara yaptığımız, seyyanen verdiğimiz zamlar, yüksek artışlar bir de tabii ilave aldığımız personel bütün bunlar bütçemizde enflasyonun getirdiği tabii rakamlarla da birlikte oldukça önemli bir artış oranı oluşturmuş durumda" diye konuştu.

 • CHP Milletvekili: Sosyal medya imamları Diyanet'in koruması altında
  24 Kas CHP Milletvekili: Sosyal medya imamları Diyanet'in koruması altında

  CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, sosyal medya imamlarının sayısının hızla arttığını ve birçoğunun Diyanet'in koruması altında olduğunu belirtti. Konuralp, Diyanet'in bu sözde din adamlarına karşı mücadele etmesi ve toplumu koruması gerektiğini ifade etti.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın bütçe maratonu sona erdi
  24 Kas Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın bütçe maratonu sona erdi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın bütçe ve kesin hesap sunumlarıyla başlayan 36 günlük bütçe maratonu, bugün Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmeleri ile son buldu. Görüşmelerde toplam 21 birleşim ve 70 oturumda yaklaşık 218 saat mesai yapıldı.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 'Diktatörlerin olduğu bir yerde ikinci tur seçimi olmaz'
  24 Kas Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Diktatörlerin olduğu bir yerde ikinci tur seçimi olmaz"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de seçimlerin özgür bir şekilde yapıldığını belirterek, "Kusura bakmayın, diktatörlerin olduğu bir yerde ikinci tur seçimi olmaz. Hiçbir diktatörün olduğu ülkede ikinci tur seçimi olmaz.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP'li Özkan'ın konuşmasına tepki gösterdi
  24 Kas Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP'li Özkan'ın konuşmasına tepki gösterdi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda CHP'li Özkan'ın konuşması üzerine bürokratlara hakaret etme yetkisinin olmadığını ve temiz bir dil kullanma zorunluluğu olduğunu belirtti.

 • Tuncay Özkan: Önümüzdeki Seçimde Hepinizin Görüntüsünü Koyacağız, 'Bunlar PKK'lı' Diyeceğiz.
  24 Kas Tuncay Özkan: Önümüzdeki Seçimde Hepinizin Görüntüsünü Koyacağız, 'Bunlar PKK'lı' Diyeceğiz.

  CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı 2024 yılı bütçe görüşmelerinde; “Önümüzdeki seçimde İletişim Başkanlığı'ndaki arkadaşlar veya sizlerin her birisini, 'PKK liderleriyle görüntülerini yayınlayacağız, her birimizin PKK ile ortak olduğunu söyleyeceğiz.' Buna kampanya der misiniz? Sayın Adalet Bakanı böyle kampanya olur mu? Yaparsak ne dersiniz Sayın Adalet Komisyonu Başkanı, haksızlık olur değil mi? Olur mu? Sayın bürokratlar, İletişim Başkanlığı’ndaki arkadaşlar. Hepinizin görüntüsünü koyacağız, ‘bunlar PKK’lı’ diyeceğiz. ‘Bunlar PKK ile işbirliği yapıyorlar’ diyeceğiz. ‘Bunlar terör örgütünün çocukları’ diyeceğiz. Olur mu? Olmazsa bize niye yapıyorsunuz? Neden yaptınız? Nasıl yaptınız bunu, bu ülkenin bütçesinden? Neden itiraz etmediniz? Bunu nasıl yapıyorsunuz, bu yapılamaz niye demediniz? Biz PKK’lı mıyız? Biz FETÖ’cü müyüz? Biz hangi terör örgütüyle yan yana gelebiliriz? Daha dün yargılıyordunuz Ergenekon diye? Niye Türk bayrağı sallıyorsun diye soruyordu Fethullahçı yargıç. Şimdi PKK'lı olduk, öyle mi? Hepinize PKK yaftası yapıştırırsak, hepinizin görüntülerini koyarsak ne yapacaksınız? O zaman da adliyeniz mi devreye girecek? Polislerimiz mi gelecek? Lanet olsun bu düzene, yıkılsın bu düzen. Kahrolsun oligarşi” dedi.

 • Cengiz Çandar: '2017 Yılından Bu Yana Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Adeta Bir Kriz Üretim Merkezi Gibi Çalışıyor ve Korkarım Hep Böyle Olacak'
  24 Kas Cengiz Çandar: "2017 Yılından Bu Yana Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Adeta Bir Kriz Üretim Merkezi Gibi Çalışıyor ve Korkarım Hep Böyle Olacak"

  HEDEP Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı 2024 yılı bütçe görüşmelerinde; "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden bir tartışma söz konusu. Anayasa değişikliğinin yapıldığı 2017 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adeta bir kriz üretim merkezi gibi çalışıyor ve korkarım hep böyle olacak. Çünkü temelinde, kuruluşunda hukuksuzluk var" dedi.

 • Ümit Özlale: 'Kayıtlı Çalışanların Yarısını Asgari Ücrete Mahkum Ettiğiniz Ortamda Rekabet Ettiğiniz Ülkeler Mısır, Ürdün Gibi Ülkeler Olur.
  24 Kas Ümit Özlale: "Kayıtlı Çalışanların Yarısını Asgari Ücrete Mahkum Ettiğiniz Ortamda Rekabet Ettiğiniz Ülkeler Mısır, Ürdün Gibi Ülkeler Olur.

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; "AR-GE'ye ayrılan payın çok daha fazla artması lazım. Artık önümüzdeki dönem bizler dışarıyla rekabet etmek için ve dışarıdan da doğrudan yabancı yatırımı çekmek için bir şeyler yapmak istiyorsak bunu sadece ucuz iş gücü üzerinden götüremeyiz, zaten Türkiye'ye de bu yakışmaz yani emeği baskıladığınız, bütün kayıtlı çalışanların yarısını asgari ücrete mahkûm ettiğiniz bir ortamda sizin rekabet ettiğiniz ülkeler Mısır gibi, Ürdün gibi ülkeler olur ama bizler başta Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere bu ülkelerle rekabet etmek zorundayız" dedi.

 • Veli Ağbaba: 'Saray Önümüzdeki Yıl Günde 33,6 Milyon Lira, Saatte 1,4 Milyon Lira, Dakikada 23 Bin 333 Lira Para Harcayacak'
  24 Kas Veli Ağbaba: "Saray Önümüzdeki Yıl Günde 33,6 Milyon Lira, Saatte 1,4 Milyon Lira, Dakikada 23 Bin 333 Lira Para Harcayacak"

  CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; "Cumhurbaşkanlığı’nın 2023'te 6,6 milyar olan bütçesi 2024 yılında 12,3 milyar liraya çıkartılıyor. Artış oranı yüzde 85. Saray önümüzdeki yıl günde 33,6 milyon lira harcayacak. Saatte 1,4 milyon lira, dakikada 23 bin 333 lira para harcayacak. Yani önümüzdeki yıl sarayın dakikada harcaması 2 asgari ücrete eşit olacak" diye konuştu. Ağbaba, "Siyasette rakip olabilirsiniz ama Kemal Kılıçdaroğlu ile PKK'nın militanlarını aynı videoda montaj yaparak göstermek siyasi tarihinin gördüğü en büyük ahlaksızlıktır" dedi.

 • CHP Milletvekili Türeli, ödenek üstü harcamaların Anayasaya aykırı olduğunu belirtti
  24 Kas CHP Milletvekili Türeli, ödenek üstü harcamaların Anayasaya aykırı olduğunu belirtti

  CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 2022 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi'nde öngörülen ödenek üstü harcamaların Anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Türeli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, önergesini sunarak bu durumun düzeltilmesini talep etti.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 'MİT, FETÖ mensuplarına dünyanın her yerinde takipte olduklarını hissettirmiştir'
  24 Kas Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "MİT, FETÖ mensuplarına dünyanın her yerinde takipte olduklarını hissettirmiştir"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "MİT, FETÖ mensuplarına dünyanın her yerinde takipte olduklarını hissettirmiştir" Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Avrupa Komisyonu 2023 yılı e-Devlet Kıyaslama Raporu'nda ülkemiz 35 ülke arasında ilk kez 10.

 • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2024 yılı bütçelerini görüşmeye başladı
  24 Kas TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2024 yılı bütçelerini görüşmeye başladı

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların 2024 yılı bütçeleri üzerinde görüşmelere başladı. Komisyon, çeşitli kurumların bütçelerini ve raporlarını ele alacak.

 • HEDEP Milletvekili Sezai Temelli: Kamu-özel iş birliği projeleri büyük maliyetlere yol açıyor
  24 Kas HEDEP Milletvekili Sezai Temelli: Kamu-özel iş birliği projeleri büyük maliyetlere yol açıyor

  HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde kamu-özel iş birliği projelerinin büyük maliyetlere yol açtığını belirtti. Temelli, yanlış projelendirmelerin finansal ve toplumsal maliyetleri derinleştirdiğini ifade etti.

 • Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, yap-işlet-devret modeline yanıt verdi
  23 Kas Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, yap-işlet-devret modeline yanıt verdi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Yap-işlet-devret modeline getirilen eleştirilere yanıt veren Uraloğlu, 'En çok eleştirilen yap-işlet-devret modeli, biz öyle imkan bulduk öyle yaptık. Yarın farklı imkan bulduğumuzda öyle de yapacağız' dedi. Vatandaşların paralı yolları kullanamadığı eleştirilerine de yanıt veren Uraloğlu, 'Parası olan otoyoldan gider. Mevcut devlet yolu rahatlamış olur parası olmayan da oradan rahat rahat gider' diye konuştu.

 • İnternet Hızı Türkiye'nin Gerisinde
  23 Kas İnternet Hızı Türkiye'nin Gerisinde

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin mobil ve sabit geniş bant internet hızının düşük olduğunu belirtti. Mobil internet hızında Uganda ve Etiyopya'nın gerisinde olan Türkiye, dünyada 72'nci sırada yer alıyor. Sabit geniş bant internet medya indirme hızında ise 109'uncu sıradayız. Özlale, Türkiye'nin internet hızını artırmak için fiber ağlarla altyapıyı güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 • Ulaş Karasu: 'Ulaştırma Bakanlığı'nın Bir Kamu Zararı Bakanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün de Düyun-U Umumiye'ye Dönüştüğü Artık Net Olarak...
  23 Kas Ulaş Karasu: "Ulaştırma Bakanlığı'nın Bir Kamu Zararı Bakanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün de Düyun-U Umumiye'ye Dönüştüğü Artık Net Olarak...

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Ulaştırma Bakanlığı'nın bir kamu zararı bakanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de Düyun-u Umumiye’ye dönüştüğü artık net olarak görünüyor. Vatandaşın geleceğini karartan, bütçemizde koca bir delik açan garantili ödemelerden kurtulmak için çözüm arayışınız var mıdır? KÖİ projelerinin Meclis tarafından acilen soruşturulmasını; bu sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesi konusundaki görüşümüzü bir kez daha yineliyorum" dedi.

 • Askeri okulda Atatürk fotoğrafı krizi iddiası! MSB kaynaklarından açıklama geldi
  23 Kas Askeri okulda Atatürk fotoğrafı krizi iddiası! MSB kaynaklarından açıklama geldi

  Tuzla Piyade Temel Okul Komutanlığı'nda 10 Kasım töreninde bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmayı reddedip yırttığı ve bazı askerlerin tepki göstermesiyle arbede yaşandığı iddiası büyük ses getirdi. MSB kaynakları söz konusu iddianın sorulması üzerine, haberleri "Dezenformasyonun bariz bir örneği" olarak nitelendirerek, konuyla ilgili adli ve idari sürecin başlatıldığını belirtti.

 • Ömer Fethi Gürer: 'Bugün, Köylerde Artık 10 Yaşında Çocuklar Madde Bağımlısı Olmuş'
  23 Kas Ömer Fethi Gürer: "Bugün, Köylerde Artık 10 Yaşında Çocuklar Madde Bağımlısı Olmuş"

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dünkü bütçe görüşmelerinde; “Güçlü birey’, ‘güçlü kadın’, “güçlü aile’, ‘güçlü Türkiye…’ Kulağa çok hoş geliyor ama yoksullaşan birey, şiddete uğrayan kadın, dağılan aile ve madde bağımlısı gençlik; bunlarsa Türkiye için ne yazık ki herkesin düşünmesi gereken konular.  Bugün, köylerde artık 10 yaşında çocuklar madde bağımlısı olmuş, dağılan aileler var, yıkılan yuvalar var, yoksulluktan intihar edenler var. 5 milyona yakın insana yardım verilmesine rağmen, bu anlamda yoksulluk derinleşiyorsa demek ki bir yanlış yapılıyor” dedi.

 • CHP Milletvekili, zarara uğrattığı mahkeme kararı ile kesinleşen Genel Müdür Yardımcısının görevine tepki gösterdi
  23 Kas CHP Milletvekili, zarara uğrattığı mahkeme kararı ile kesinleşen Genel Müdür Yardımcısının görevine tepki gösterdi

  CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Opera ve Balesi (DOBGM) Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Ersoy'un, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı zarara uğrattığı mahkeme kararı ile kesinleşmesine rağmen görevine devam etmesine tepki gösterdi. Akkuş İlgezdi, Bakanlığın bu durumu açıklamasını ve kişiyi görevden almasını talep etti. Ayrıca, Harika Çocuk Yasası'nın uygulanması konusunda da endişelerini dile getirdi ve Bakanlığın bu konuda bir açıklama yapmasını istedi.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: 'Kadın ve Çocuk Mağduriyeti Konusunda Her Türlü Vakada Varsa Tespitleriniz Gelin Birlikte Konuşalım, Çözelim'
  22 Kas Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: "Kadın ve Çocuk Mağduriyeti Konusunda Her Türlü Vakada Varsa Tespitleriniz Gelin Birlikte Konuşalım, Çözelim"

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde; milletvekillerinin çocuk istismarı, kadına şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin sorularına kişilerin unutulma hakkını göz önüne alarak yazılı yanıt vereceğini söyledi. Göktaş, "Çocukların mahremiyetini korumak benim için önemli bir vazifedir. Her vakaya müdahil oluyoruz, sorunların peşini bırakmıyoruz bu iddia dahi olsa. Kadın ve çocuk mağduriyeti konusunda her türlü vakada varsa tespitleriniz gelin birlikte konuşalım, çözelim, doğrudan vakanın üzerine gideceğim" dedi. Göktaş, koruma altındaki çocukların kurumlardan kaçmalarına ilişkin soruya "Kuruluştan izinsiz ayrılan çocuklarla ilgili bir kriz masası kurduk, iyi uygulama örneklerini çalışmaya başladık, bu konuya dair psikolojik profil çalışması yapıyoruz" yanıtını verdi.

 • Serkan Sarı: '2022 Yılında Cinsel Suç Mağduru Çocuk Sayısı 31 Bin 890. Cinsel Suç Mağduru Çocuk Sayısı 9 Yılda 3 Katına Çıktı'
  22 Kas Serkan Sarı: "2022 Yılında Cinsel Suç Mağduru Çocuk Sayısı 31 Bin 890. Cinsel Suç Mağduru Çocuk Sayısı 9 Yılda 3 Katına Çıktı"

  CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde; "Kadınlarımızın 3’te 1’i işsiz. Her 4 gencimizden 1’i işsiz. Çocuklarda iş gücüne katılma oranı yüzde 18,7. 2022 yılında cinsel suç mağduru çocuk sayısı 31 bin 890. Cinsel suç mağduru çocuk sayısı 9 yılda 3 katına çıktı. Doğum yapan 19 yaş altı genç kadın ve kız çocuğu sayısının 2002’den bu yana 2 milyonu aştı. Bu rakamlar sizi ürkütmüyor mu? Bu tablo her geçen gün kararırken siz nasıl bir güçlü politikadan söz edebilirsiniz" dedi.

 • Sevda Karaca'dan Bakan Göktaş'a: 'Bakanlığınız Hala Deprem Bölgesinde Kaybolan Çocukların Tarikat Cemaat Evlerinden Çıkmasını Açıklayamadı'
  22 Kas Sevda Karaca'dan Bakan Göktaş'a: "Bakanlığınız Hala Deprem Bölgesinde Kaybolan Çocukların Tarikat Cemaat Evlerinden Çıkmasını Açıklayamadı"

  EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde; "Yurtlarda kalan kız çocuklarının emniyet görevlilerince fuhşa sürüklendiği haberleri gırla. Ancak iktidarınız çözümü yetkin ve yeterli meslek elemanlarıyla aramak yerine yine dini dernek ve vakıflara kapı açıyor. Bakanlığınız hala deprem bölgesinde kaybolan çocukların tarikat cemaat evlerinden çıkmasını açıklayamadı. Bizzat iç denetim raporunuzda yazıyor: Koruyucu ve önleyici hizmetlere ayrılan bütçe kaynağı yetersiz. Üstelik var olan bütçe de uluslararası kuruluşlar tarafından sağlanan fonlardan oluşuyor. İç denetim raporunuz bile diyor ki bu fonun miktarını bilmiyoruz, denetlenmiyor. Kime peşkeş çekiliyor bu bütçe" dedi.

 • Cevdet Akay: 'Ekonomık Nedenlerle Aılesının Bakamadığı Çocuk Sayısı 2002'de 12 Bın 75 Iken En Son Ağustos 2023 Itıbarıyla 165 Bıne Yükselmış'
  22 Kas Cevdet Akay: "Ekonomık Nedenlerle Aılesının Bakamadığı Çocuk Sayısı 2002'de 12 Bın 75 Iken En Son Ağustos 2023 Itıbarıyla 165 Bıne Yükselmış"

  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2024 yılı bütçe görüşmelerinde; "Türkiye çocuk yoksulluğu açısından OECD'ye üye 41 ülke arasında yüzde 22 oranıyla en yüksek yoksulluk oranına sahip 2'nci ülke konumundayız. Toplan nüfusa baktığımızda da bu oran yüzde 15'e tekabül ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan rapora göre ekonomik yoksunluk nedeni korunmaya, yardıma ve bakıma muhtaç yani ekonomik nedenlerle ailesinin bakamadığı çocuk sayısı 2002'de 12 bin 75 iken en son Ağustos 2023 itibarıyla -bunlar sizin veriniz- 165 bine yükselmiş durumda" dedi.

 • CHP Milletvekili Türkan Elçi, kadınların hijyen ürünlerine erişim sorununu gündeme getirdi
  22 Kas CHP Milletvekili Türkan Elçi, kadınların hijyen ürünlerine erişim sorununu gündeme getirdi

  CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde, kadınların ped gibi hijyen ürünlerine erişemediğini ve bu nedenle ihtiyaçlarını tişört ve hasta bezi gibi alternatiflerle giderdiklerini belirtti. Elçi, ayrıca küçük çocukları olan kadınların çalışma hayatına dahil olamadığını ve kreşlere erişimin evrensel bir hak olarak tanımlanması gerektiğini vurguladı.

 • CHP Milletvekili Cumhur Uzun, Adalet Bakanı Tunç'a Yargı Krizi Sorusu Sordu
  22 Kas CHP Milletvekili Cumhur Uzun, Adalet Bakanı Tunç'a Yargı Krizi Sorusu Sordu

  CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe görüşmelerinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a, yaşanan yargı krizine ilişkin sorular yöneltti. Uzun, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi kararını yok sayarak Anayasa'ya aykırı davrandığını belirterek, Adalet Bakanı Tunç'tan bu durumu eleştirmesini ve Anayasa'ya sahip çıkmasını istedi.

Advertisement