Ders Kitaplarında Fetö Parmağı - Son Dakika
Güncel

Ders Kitaplarında Fetö Parmağı

Ders Kitaplarında Fetö Parmağı

Karanlık eller, hükümetin FETÖ ile mücadelesini sinsice sabote etmeye çalışıyor.

22.09.2017 13:03

Karanlık eller, hükümetin FETÖ ile mücadelesini sinsice sabote etmeye çalışıyor. Ders kitaplarında FETÖ projelerinin alenen propagandasının yapıldığı ortaya çıktı.

Türkiye, yeni eğitim yılına TEOG, müfredat ve ders kitaplarının içeriğiyle ilgili tartışmalarla girdi. Milli Eğitim Bakanlığı bu sene de öğrencilere 190 milyon ücretsiz ders kitabı dağıttı. Ancak bazı kitaplarda yer alan ifadeler, "Bu kadar da olmaz" dedirtti. FETÖ izinin alenen dikkat çektiği sayfalarda "algı operasyonu yapıldığı" gözlemlendi.

Sosyal Bilgiler 7. sınıf çalışma kitabında, basın özgürlüğü dersi adı altında 17/25 Aralık'ta FETÖ üyelerinin imza attığı propaganda ifadeleri kullanıldı. Kitapta "Bir ülkede, tek başına hükümete gelen iktidarların bir süre sonra yolsuzluk haberlerini örtbas için basını sansürleyeceği" ifadesi yer aldı. "Tek parti iktidarının doğası gereği basını sansürleyeceğinin" söylendiği ifadelerle, direkt olarak AK Parti hedef alındı. Sosyal medyayı sallayan kitabın toplatılmasına karar verildi.

6. sınıf sosyal bilgiler kitabının 148. sayfasındaki "Medeniyetler Ülkemizde Buluştu" başlıklı metinde, FETÖ'nün Vatikan adına yürüttüğü 'Dinler arası Diyalog' projesi açıkça övüldü.

"YAPANLAR MASUM DEĞİL"

Satırları skandal olarak nitelendiren Milat Gazetesi Yazarı Ufuk Coşkun "17-25 Aralık resmen meşrulaştırılıyor" görüşünde. "O metinler tamamen FETÖ propagandası" diyen Coşkun, "Yazanların masum olmadığını düşünüyorum. Bir art niyet arıyorum. Bunlar yenilir yutulur bilgiler değil. Bizim çanla ezanın buluşması gibi bir gayemiz olabilir mi? Bu FETÖ'nün isteğiydi" diye konuştu.

Ders kitaplarında yer alan skandal bu örnekle bitmiyor. İşte birkaçı:

4. sınıf Türkçe kitabında "Müzik Yeryüzüne Nasıl Geldi?" başlıklı metinde İslamiyet'e ters, miniklerin zihinlerini bulandıran ifadeler yer aldı.

4. sınıf öğrencilerine okutulan kitaplarda, "Halkın ne söz hakkı vardı ne de oyu/ Mutlak hakim idi padişah soyu/ Uyutulmuş idi asırlar boyu" sözleri ile Osmanlı aşağılandı.

7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi kitabında FETÖ firarisi Osman Eğri'nin makalesi yer aldı.

MEB tarafından hazırlanıp çocuklara dağıtılan kitaplarda yer alan skandallar "FETÖ'nün adamları hala MEB'de aktif" yorumlarına yol açtı.

KİM NE DEDİ '

Konu hakkında Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, "Bu kitaplar nasıl kontrol ediliyor. Ders kitapları nasıl elden geçiriliyor' FETÖ hala operasyon mu yapıyor? Yeni müfredat deniliyor. Bunun neresi yeni? Sol kesim müfredat değişiyor diye bağırıyor. Asıl bağırması gereken biziz" dedi.

Sosyoloji Profesörü Bedri Gencer ise, "Daha önce derslerdeki Darwin ve Evrim mevzuu tartışılıyor; bu, 'din ve bilim çatışması' şeklinde sunuluyordu. Bugünkü tehlike ise daha sinsi. Ders kitaplarında paganist söylemler sokuldu. Gizli bir elin de, medyadaki programlar ve dizler yoluyla Türkiye'ye Illuminati mesajları verdiği yolunda ciddi şüpheler var. FETÖ, Türkiye'de siyaseten tasfiye edilirken, deizm ve satanizm karışımı bir felsefenin yayıldığı hususunda ciddi endişeler mevcut. Paganizmin ders kitapları yoluyla sinsi bir şekilde telkin edilmesi, cemiyetteki bütün maneviyatın silinmesine yol açabilir. Böylece nihilist, hiçbir değeri olmayan bir nesil ortaya çıkabilir. Milli Eğitim, ders kitaplarını ve yardımcı materyalleri çok ciddi bir şekilde tetkik etmeli" diye konuştu.

Eğitim-Sen Sekreteri Özgür Bozdoğan da, "Ders kitaplarıyla ilgili süreç sağlıklı gelişmiyor. Talim Terbiye Kurulunun içindeki ders kitapları inceleme birimi kapatıldı. Biz uyarmıştık, 'ders kitapları birimini kapatırsanız tamamen denetimsiz olabilir' diye. MEB şimdi panel sistemine geçti. Yazdığınız ders kitabı panele teslime diyorsunuz. Birçok kişi inceliyor. Arkasından kitap kurula çıkıyor. Kurul onay verdikten sonra ders kitabı halini alıyor. Çok ciddi sıkıntıların yaşandığı ortada" ifadelerini kullandı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ders Kitaplarında Fetö Parmağı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement