Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Vatikan haberleri, Vatikan son dakika, son dakika Vatikan

Son Dakika Vatikan Haberleri

Son dakika Vatikan haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son vatikan haberleri anında burada.


 • Dün Dün 20:21 Türkiye'deki inanç turizmi destinasyonları Vatikan'da tanıtıldı

  Türkiye'deki inanç turizmi destinasyonları Vatikan'da tanıtıldı Vatikan'ın Papalık Lateran Üniversitesi'nde düzenlenen seminerde, Türkiye'nin önde gelen inanç turizmi destinasyonları tanıtıldı. Türkiye'nin zengin kültürel ve dini mirası vurgulanan seminerde, Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti, Kapadokya, Antakya'nın antik kiliseleri ve Konya gibi bölgelerin görülmesi gereken yerler olduğu belirtildi. Ayrıca, Türkiye ve KKTC'ye yönelik 5 farklı tur güzergahı da açıklandı.

 • 04.12.2023 04 Ara 13:08 "Mahsusa" dizisi bugün yaşanan olaylara mercek tutmayı amaçlıyor

  'Mahsusa' dizisi bugün yaşanan olaylara mercek tutmayı amaçlıyor 1911-1912'de yaşanan Osmanlı-İtalya Savaşı olarak da anılan Trablusgarp Savaşı'nı ekrana taşıyan "Mahsusa" dizisinin ilk sezonu izleyiciyle buluştu.

 • 03.12.2023 03 Ara 15:56 Papa Franciscus: İsrail ve Filistin'deki durum ciddi

  Papa Franciscus: İsrail ve Filistin'deki durum ciddi Papa Franciscus, pazar duası mesajında İsrail ve Filistin'deki durumu ciddi olarak değerlendirdi ve ateşkesin bozulmasının ölüm, yıkım ve sefalet anlamına geldiğini belirtti. Ayrıca, Papa rahatsızlığı nedeniyle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'nı takip ettiğini ve iklim değişikliğine siyasi değişikliklerle yanıt verilmesi gerektiğini vurguladı.

 • 01.12.2023 01 Ara 10:14 Papa'yı bile çılgına çevirdiler! İsrail saldırıları için "terör" ifadesini kullandı

  Papa'yı bile çılgına çevirdiler! İsrail saldırıları için 'terör' ifadesini kullandı Papa Franciscus, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı özel telefon görüşmesinde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için 'terör' ifadesini kullandı.

 • 29.11.2023 29 Kas 14:08 Papa Franciscus Gazze'deki insani aranın devamını umuyor

  Papa Franciscus Gazze'deki insani aranın devamını umuyor Papa Franciscus, Gazze'deki çatışmalara verilen insani aranın devam etmesini umduğunu söyledi. Papa, Vatikan'da yaptığı konuşmada Filistin ve İsrail'deki durum için dua etmeye devam edilmesini istedi ve barışın sağlanmasını temenni etti.

 • 28.11.2023 28 Kas 23:15 Papa Franciscus, Dubai'ye yapacağı ziyareti iptal etti

  Papa Franciscus, Dubai'ye yapacağı ziyareti iptal etti Papa Franciscus'un sağlık sorunları nedeniyle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı için yapacağı Dubai ziyareti iptal edildi. Papa'nın grip geçirmesi ve solunum yollarındaki iltihaplanma nedeniyle doktorlar seyahate katılmamasını önerdi.

 • 26.11.2023 26 Kas 16:56 Papa Franciscus, Gazze'ye insani yardım ve barış için diyalog istedi

  Papa Franciscus, Gazze'ye insani yardım ve barış için diyalog istedi Papa Franciscus, pazar duası mesajında Gazze'ye daha fazla insani yardımın ulaşmasını dilediğini ve barış için diyalog konusunda ısrar ettiklerini bildirdi. Ayrıca Holodomor trajedisine de değinen Papa, gelecek hafta Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'na katılacak.

 • 26.11.2023 26 Kas 10:11 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Gazetelerde, mecmualarda, levha, tabela ve ilanlarda 1 Aralık 1928'den itibaren Latin harfleri kullanılmaya başlandı.

 • 24.11.2023 24 Kas 16:05 GKRY Lideri İtalya ve Vatikan'da Temaslarda Bulundu

  GKRY Lideri İtalya ve Vatikan'da Temaslarda Bulundu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Hristodulidis, İtalya ve Vatikan'da temaslarda bulundu. Hristodulidis, İtalya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşerek işbirliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Ayrıca, Vatikan'da Papa Franciscus ve Vatikan Devlet Sekreteri ile görüşen Hristodulidis, ilişkiler, göçmen konusu ve uluslararası durum hakkında görüş alışverişinde bulundu. Kıbrıs sorununda iki devletli çözümün kabul edilemez olduğunu ifade eden Hristodulidis, AB'nin bir Kıbrıs temsilcisi atamasının faydalı olabileceğini söyledi. Ayrıca, Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin farklı formlarda sürebileceğini savundu.

 • 22.11.2023 22 Kas 21:53 Papa Franciscus, Filistinlilerin yaşadıklarını 'soykırım' olarak tanımladı

  Papa Franciscus, Filistinlilerin yaşadıklarını 'soykırım' olarak tanımladı Filistinli aileler, Gazze'de yakınlarının başına gelenleri anlattıkları Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un yaşananları 'soykırım' olarak tanımladığını ifade ederken, Vatikan bu iddiayı doğrulamadı. Papa, Gazze'deki ailelerin durumunu çok iyi bildiğini ve rehinelerin geri dönmesi gerektiğini söyledi. Filistinli aileler, görüşmede 'soykırım' kelimesinin kullanıldığını duyduklarını belirtti. Vatikan ise 'soykırım' kelimesini kullanmadığını ve sadece Gazze'deki korkunç durumu belirten ifadeler kullandığını açıkladı.

 • 22.11.2023 22 Kas 19:35 Papa, İsrail ve Gazze'den gruplarla görüştü

  Papa, İsrail ve Gazze'den gruplarla görüştü Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Vatikan'da İsrail ve Gazze'den birer grupla görüştü. Papa, görüşmelerin ardından halka açık bir tören düzenleyerek barış çağrısında bulundu. Filistinli heyet, Papa'nın Gazze'deki durumu 'soykırım' olarak nitelendirdiğini söyledi.

 • 22.11.2023 22 Kas 16:08 Aristoteles Kimdir? Antik Yunan Filozofunun Hayatı ve Eserleri

  Aristoteles Kimdir? Antik Yunan Filozofunun Hayatı ve Eserleri Aristoteles, Antik Yunan döneminin en önemli filozoflarından biridir. Bilim, felsefe, mantık, etik, politika ve sanat gibi birçok farklı alanda çalışmalar yapmıştır.

 • 22.11.2023 22 Kas 15:59 Galileo Galilei: Gökyüzüne yön veren deha ve bilimsel icatları

  Galileo Galilei: Gökyüzüne yön veren deha ve bilimsel icatları Galileo Galilei, 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış olan İtalyan astronom, matematikçi ve filozoftur. Bilim tarihinde 'modern fizik'in babası olarak kabul edilir.

 • 22.11.2023 22 Kas 14:57 Papa Franciscus, İsrailli ve Filistinli heyetlerle görüştü

  Papa Franciscus, İsrailli ve Filistinli heyetlerle görüştü Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Gazze'de yakınları esir olan İsrailli ve İsrail'de tutuklu bulunan Filistinli iki heyetle görüştü. Papa, İsrail ve Filistin'de yaşananlara değinerek, inananları barış için dua etmeye çağırdı.

 • 22.11.2023 22 Kas 05:15 Papa Franciscus, Arjantin Devlet Başkanı Seçilen Javier Milei ile Görüştü

  Papa Franciscus, Arjantin Devlet Başkanı Seçilen Javier Milei ile Görüştü Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Arjantin'de yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Javier Milei ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Milei'nin Papa'yı 2024'te ülkesine davet ettiği ve Papa'nın Milei'ye tespih hediye edeceği belirtildi. Milei, daha önce Papa'ya yönelik kullandığı ağır ifadeler için özür diledi ve Papa'yı Arjantin'de büyük bir onurla karşılayacağını söyledi. Milei, seçim sonuçlarına göre oyların yüzde 55,69'unu alarak devlet başkanı seçilmişti.

 • 21.11.2023 21 Kas 11:06 Arjantin'de tartışmalı siyasi figür: Javier Milei

  Arjantin'de tartışmalı siyasi figür: Javier Milei Arjantin'de, 19 Kasım seçimlerini açık ara kazanan Javier Milei, kampanyası süresince ülke tarihinde "görülmemiş" vaatlerde bulunması ve geçmiş yıllardaki "aykırı" çıkışlarıyla tartışmalı siyasi bir figüre dönüştü.

 • 17.11.2023 17 Kas 16:48 Vatikan Devlet Sekreteri: Hastane ve ibadet yerlerine saygı uluslararası insancıl hukukun temelidir

  Vatikan Devlet Sekreteri: Hastane ve ibadet yerlerine saygı uluslararası insancıl hukukun temelidir Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin, hastane ve ibadet yerlerine saygının uluslararası insancıl hukukun temel konusu olduğunu belirtti. Kardinal Parolin, Orta Doğu'daki duruma ilişkin endişelerini dile getirerek, hastanelerin savaş eylemlerinde kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, rehinelerin serbest bırakılmasının önemine değinen Kardinal Parolin, Papa Franciscus ile rehinelerin aileleri arasında olası bir toplantı üzerinde çalıştıklarını aktardı. Haberde ayrıca, İsrail'in Gazze'yi işgalindeki son durum ve Ukrayna Savaşı'na ilişkin açıklamalar da yer aldı.

 • 12.11.2023 12 Kas 16:09 Papa Franciscus: Gazze'deki yaralılara acilen yardım edilmeli

  Papa Franciscus: Gazze'deki yaralılara acilen yardım edilmeli Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Gazze'de acilen yaralılara yardım edilmesi, sivillerin korunması ve zor durumdaki halka daha fazla yardım ulaştırılması gerektiğini söyledi. Papa, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ve Sudan'daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, silahların durması ve barışın sağlanması çağrısında bulundu.

 • 10.11.2023 10 Kas 15:45 Büyük Önder Atatürk, Avrupa'da anıldı

  Büyük Önder Atatürk, Avrupa'da anıldı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. yılında, Avrupa'daki temsilciliklerde törenle anıldı.

 • 09.11.2023 09 Kas 18:51 İtalya Parlamentosu, Vatikanlı Kayıp Kızların Akıbetini Araştırmak İçin Komisyon Kurulmasını Kararlaştırdı

  İtalya Parlamentosu, Vatikanlı Kayıp Kızların Akıbetini Araştırmak İçin Komisyon Kurulmasını Kararlaştırdı İtalya parlamentosu, 1983 yılında Roma'da kaybolan Vatikan vatandaşı Emanuela Orlandi ve Mirella Gregori'nin akıbetlerini araştırmak için ortak soruşturma komisyonu kurulması kararı aldı. Komisyonun kurulması için yapılan oylamalar sonucunda Senato ve Temsilciler Meclisi, Vatikanlı kayıp kızların akıbetini araştıracak komisyonun kurulmasına onay verdi. Emanuela Orlandi'nin ağabeyi Pietro Orlandi, bu kararın hakikate ulaşma umudu olduğunu belirtti. Orlandi'nin kaybolmasıyla ilgili olarak daha önce yapılan araştırmalarda somut bir bulguya rastlanmamıştı.

 • 09.11.2023 09 Kas 13:32 Vatikan, Transseksüel Kişilerin Vaftiz Edilebileceğini Açıkladı

  Vatikan, Transseksüel Kişilerin Vaftiz Edilebileceğini Açıkladı Vatikan'ın İnanç Doktrini Departmanı, yayımladığı belgeyle transseksüel kişilerin vaftiz edilebileceğini, vaftiz anne-baba olabileceğini ve dini nikahlarda şahitlik yapabileceğini açıkladı. Bu adım, LGBTİ+ Katoliklerin kilisede kabul görmesi açısından önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Papa Francesco'nun da imzasını taşıyan belge, bir piskoposun sorularına yanıt olarak yayımlandı.

 • 09.11.2023 09 Kas 00:06 Trabzon'lu fenomen Resat Hacıahmetoglu'nun filmi galada büyük ilgi gördü

  Trabzon'lu fenomen Resat Hacıahmetoglu'nun filmi galada büyük ilgi gördü Ünlü Trabzon'lu internet fenomeni Resat Hacıahmetoglu'nun ilk kez kamera karşısına geçtiği ve komedinin sevilen usta isimlerini buluşturan film, galada yoğun ilgiyle karşılandı. Galaya fenomenler ve oyuncular da yüksek katılım gösterdi. Filmde izleyiciyi; sevdiği kıza kavuşabilmek için arkadaşlarıyla birlikte imkansız bir görevin üstesinden gelmeye çalışan yeni nesil Temel'in; samimi, komik ve heyecanlı hikayesi bekliyor. Her ailenin kendinden bir parça bulacağı, sinemalarda Trabzon fırtınası estirecek komedi dozu yüksek film 'Vatikan'ın Şifresi: Bir Temel Macerası' 10 Kasım'da izleyiciyle buluşacak!

 • 08.11.2023 08 Kas 17:14 Gazze'deki sivil kıyımı nedeniyle İsrail'e karşı uluslararası tepkiler artıyor

  Gazze'deki sivil kıyımı nedeniyle İsrail'e karşı uluslararası tepkiler artıyor SÜMEYYE DİLARA DİNÇER/BÜŞRANUR KOCA - İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana süren yoğun bombardımanına dünyadan tepkiler artarak devam ederken İsrail'e geleneksel desteğini sürdüren Batı yönetimleri gerek kendi ülkeleri gerek dünyadan gelen eleştiriler karşısında...

 • 08.11.2023 08 Kas 00:39 Vatikan'ın Şifresi: Bir Temel Macerası filminin gala gösterimi yapıldı

  Vatikan'ın Şifresi: Bir Temel Macerası filminin gala gösterimi yapıldı Yönetmenliğini Okan Ege Ergüven'in üstlendiği, senaryosu Erol Hızarcı'ya ait olan 'Vatikan'ın Şifresi: Bir Temel Macerası' filminin gala gösterimi, Torun Center Biletinial Sinemaları'nda gerçekleştirildi. Filmin oyuncuları basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve film 10 Kasım'da vizyona girecek.

 • 07.11.2023 07 Kas 07:31 İtalya, tedavisi olmayan İngiliz bebek Indi Gregory'ye vatandaşlık verdi

  İtalya, tedavisi olmayan İngiliz bebek Indi Gregory'ye vatandaşlık verdi İngiltere'de tedavisi olmayan bir hastalığa sahip olan 8 aylık bebek Indi Gregory'nin yaşam desteğinin kesilebileceği yönündeki mahkeme kararının ardından İtalya hükümeti, bebeğe vatandaşlık vererek İtalya'da bir hastanede yaşam desteğinin sürdürülmesini planlıyor. Bebeğin ailesi, İtalya'ya transfer edilmesini talep etmiş ancak bu talep mahkeme tarafından reddedilmişti. İtalya Bakanlar Kurulu ise Indi Gregory'ye vatandaşlık verme kararı aldı ve tedavi masraflarını da karşılayacaklarını duyurdu.

 • 07.11.2023 07 Kas 07:31 İtalya, tedavisi olmayan İngiliz bebek Indi Gregory'ye vatandaşlık verdi

  İtalya, tedavisi olmayan İngiliz bebek Indi Gregory'ye vatandaşlık verdi İngiltere'de tedavisi olmayan bir hastalığa sahip olan 8 aylık bebek Indi Gregory'nin yaşam desteğinin kesilebileceği yönündeki mahkeme kararının ardından İtalya hükümeti, bebeğe vatandaşlık vererek İtalya'da bir hastanede yaşam desteğinin sürdürülmesini planlıyor. Bebeğin ailesi, İtalya'ya transfer edilmesini talep etmiş ancak bu talep mahkeme tarafından reddedilmişti. İtalya Bakanlar Kurulu ise bebeğe vatandaşlık verme kararı aldı ve tedavi masraflarını da karşılayacaklarını duyurdu.

 • 05.11.2023 05 Kas 22:58 İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Papa Franciscus'tan Gazze saldırılarına son vermesi için yardım talep etti

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Papa Franciscus'tan Gazze saldırılarına son vermesi için yardım talep etti İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Papa Franciscus'a Gazze'deki saldırıların durdurulması ve zalim ile mazlumun kim olduğunun doğru şekilde açıklanması çağrısında bulundu. Papa ise saldırıların durdurulması için elinden geleni yapacağını belirtti.

 • 05.11.2023 05 Kas 13:53 Gazze'deki Filistin Hükümeti, İsrail'in Medya Mensuplarına Yönelik Saldırılarını Kınadı

  Gazze'deki Filistin Hükümeti, İsrail'in Medya Mensuplarına Yönelik Saldırılarını Kınadı Gazze'deki Filistin hükümeti, İsrail'in yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde medya mensuplarının hayatlarının korunması ve ölümlerinden İsrail'in sorumlu tutulması çağrısında bulundu. Filistinli medya kuruluşları, İsrail'in siber saldırılarına maruz kaldıklarını ve bu saldırıların faaliyetlerini durdurmasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca, İsrail'in medya kuruluşlarına yönelik saldırılarının düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği ve şahitleri ortadan kaldırmaya çalıştığı uyarısı yapıldı.

 • 02.11.2023 02 Kas 01:12 Papa'dan İsrail-Filistin sorunu için "iki devletli çözüm" çağrısı

  Papa'dan İsrail-Filistin sorunu için 'iki devletli çözüm' çağrısı Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İsrail-Filistin sorunu için "iki halk, iki devletli çözüm"ü işaret etti.

 • 31.10.2023 31 Eki 17:48 Polonya'da Rahip Tutuklandı: 4 Çocuğa Cinsel İstismar

  Polonya'da Rahip Tutuklandı: 4 Çocuğa Cinsel İstismar Polonya'nın Gdansk kentinde bir rahip, 10 yıl boyunca 4 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Rahibin eylemlerinin bir kısmı Polonya'da, bir kısmı ise yurtdışında gerçekleştiği belirtildi. Vatikan Dışişleri Sekreterliği'nde de görev yaptığı bilinen rahip, daha önce pedofili suçlamasıyla görevinden alınmıştı.

 • 31.10.2023 31 Eki 02:22 Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliğinden "Cumhuriyet'in 100. yılı" resepsiyonu

  Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliğinden 'Cumhuriyet'in 100. yılı' resepsiyonu Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus arasındaki karşılıklı temasları sayesinde iki ülke ilişkilerinde önemli bir ivmelenme yaşandığını söyledi.

 • 30.10.2023 30 Eki 13:11 Vatikan, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmayı görüştü

  Vatikan, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmayı görüştü Vatikan Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Paul Richard Gallagher ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmayı görüştü. Gallagher, çatışmanın genişlemesinden kaçınılması ve Orta Doğu'da istikrarlı bir barış için iki devletli çözüme varılmasının gerekliliğini vurguladı.

 • 29.10.2023 29 Eki 15:50 Papa Franciscus, Gazze'de ateşkes çağrısı yaptı

  Papa Franciscus, Gazze'de ateşkes çağrısı yaptı Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Gazze'de insani yardıma alan açılması ve rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini belirterek, ateşkes çağrısı yaptı. Papa, İsrail-Filistin çatışmasında durumu endişeyle takip ettiklerini ve silahların bırakılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Orta Doğu'da görevli bir rahiple beraber ateşkes çağrısında bulundu ve savaşın her zaman bir yenilgi olduğunu söyledi. Gazze'deki saldırılar sonucunda ölen ve yaralananların sayısı da verildi.

 • 29.10.2023 29 Eki 15:24 Papa Franciscus: "Gazze'de insani yardımın sağlanmasına alan açılmalı, rehineler derhal serbest bırakılmalı. Silahları bırakma ihtimalinden kimse...

  Papa Franciscus: 'Gazze'de insani yardımın sağlanmasına alan açılmalı, rehineler derhal serbest bırakılmalı. Silahları bırakma ihtimalinden kimse... Papa Franciscus: "Gazze'de insani yardımın sağlanmasına alan açılmalı, rehineler derhal serbest bırakılmalı. Silahları bırakma ihtimalinden kimse vazgeçmesin.

 • 29.10.2023 29 Eki 10:03 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Siyasi yaşamında "Karaoğlan" olarak anılan ve "Üçüncü Adam" yakıştırması yapılan Bülent Ecevit, 172 gün boyunca tedavi gördüğü GATA'da, 5 Kasım 2006'da vefat etti.

 • 28.10.2023 28 Eki 00:07 Papa Franciscus, liderlerin barış yollarını arayabilmesi için dua etti

  Papa Franciscus, liderlerin barış yollarını arayabilmesi için dua etti Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İsrail-Filistin çatışması ve Ukrayna savaşı gibi gelişmeler nedeniyle dünya barışı için dua etme ve oruç tutma günü olan 27 Ekim'de, Vatikan'ın Aziz Petrus Bazilikası'nda bir saat boyunca dua etti. Papa, barış duasında savaşların reddedilmesi gerektiğini vurgulayarak liderlerin barış yollarını arayabilmesi için dua etti. Etkinlikte Hristiyan ilahiler okunarak barış temennisi dile getirildi.

 • 28.10.2023 28 Eki 00:02 İtalya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlandı

  İtalya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlandı Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yılı dolayısıyla Türkiye'nin Roma Büyükelçiliğince 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi.

 • 27.10.2023 27 Eki 16:38 Papa Franciscus, taciz iddialarıyla suçlanan rahibin dosyasının yeniden incelenmesini talimat verdi

  Papa Franciscus, taciz iddialarıyla suçlanan rahibin dosyasının yeniden incelenmesini talimat verdi Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Cizvit rahip Marko Rupnik'in kadınları taciz etmekle suçlanmasının ardından dosyanın yeniden incelenmesi talimatını verdi. Sloven rahip Rupnik hakkında yapılan iddiaların soruşturulabilmesi için Papa tarafından zaman aşımı hükmü kaldırıldı. Papa Franciscus, Rahipler Meclisi toplantılarında acı çekenleri dinlemek gerektiğini vurgulayarak bu kararı aldı. Rupnik'in Cizvit tarikatı tarafından ihraç edilmesiyle birlikte Vatikan'da ciddi sıkıntılar yaşandığı ve mağdurlara ulaşılamadığı belirtildi.

 • 27.10.2023 27 Eki 15:49 İspanya'da Kamu Denetçiliği Kurumu, Katolik Kilisesi'nin çocuklara yönelik cinsel istismarı inkar ettiğini açıkladı

  İspanya'da Kamu Denetçiliği Kurumu, Katolik Kilisesi'nin çocuklara yönelik cinsel istismarı inkar ettiğini açıkladı İspanya Kamu Denetçiliği Kurumu, yaptığı araştırma sonucunda Katolik Kilisesi'nin çocuklara yönelik cinsel istismarı inkar ettiğini ve küçümsediğini açıkladı. Hazırlanan 777 sayfalık rapor, İspanyol yetişkinlerin yüzde 11,7'sinin Katolik bir din insanı tarafından cinsel istismara uğradığını, yüzde 0,6'sının ise cinsel saldırı mağduru olduğunu ortaya koydu. Raporda ayrıca, suçlanan din insanlarının çoğunun görevine devam ettiği veya başka yere atandığı vurgulandı.

 • 27.10.2023 27 Eki 11:42 Gazze'de kim ateşkes istiyor, kim karşı? İşte ülke ülke son durum

  Gazze'de kim ateşkes istiyor, kim karşı? İşte ülke ülke son durum İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 7 binden fazla insan hayatını kaybetti. Dünyada Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülke ateşkes çağrısı yaparken; Avrupa Birliği ve 13 ülke ise ateşkese karşı çıkıyor. İşte ülke ülke son durum.

 • 26.10.2023 26 Eki 12:01 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva ile görüştü İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin barış diplomasisi trafiğini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Fransuva ile telefonda görüştü. Erdoğan, 3 semavi dinin kutsal mekanlarını barındıran bölgede kalıcı barışın ancak 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması ile mümkün olacağını söyledi.

 • 26.10.2023 26 Eki 11:39 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva ile telefonda görüştü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva ile telefonda görüştü.

 • 24.10.2023 24 Eki 12:59 Vatikan'da ilk kez Osmanlı tarihi öğretilmeye başlandı

  Vatikan'da ilk kez Osmanlı tarihi öğretilmeye başlandı Vatikan'ın köklü yüksek öğrenim kurumlarından Papalık Şarkiyat Enstitüsü'nde, Türkçe derslerinin ardından Dr. Canan Parmaksızoğlu Aksoy tarafından ilk kez Osmanlı tarihi de öğretilmeye başlandı.

 • 23.10.2023 23 Eki 09:30 FATİH'te Arkadaşını Silahla Öldüren Şüpheli Polis Merkezine Teslim Oldu

  FATİH'te Arkadaşını Silahla Öldüren Şüpheli Polis Merkezine Teslim Oldu FATİH'te yaşanan olayda, tartıştığı arkadaşına silahla 6 el ateş ederek öldüren şüpheli polis merkezine giderek teslim oldu. Cinayet anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Olayın ardından çevredekiler durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Hayatını kaybeden Kadir Çakır'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Mahalle sakinleri ise olayın arkadaşlar arasında yaşanan bir tartışma sonucu gerçekleştiğini düşünüyor.

 • 22.10.2023 22 Eki 23:38 ABD Başkanı Joe Biden, Papa Franciscus ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail-Filistin çatışmasını ele aldı

  ABD Başkanı Joe Biden, Papa Franciscus ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail-Filistin çatışmasını ele aldı ABD Başkanı Joe Biden, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail-Filistin çatışmasındaki son gelişmeleri ele aldı. Biden'ın Papa ve Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmelerinde, bölgede gerilimin tırmanmasının önlenmesi ve Orta Doğu'da kalıcı barış için çalışılması gerektiği konusunda mutabık kalındığı belirtildi. Ayrıca, Biden ve Netanyahu'nun, Hamas'ın elinde olan tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'den ayrılmak isteyen ABD vatandaşları ve diğer sivillerin güvenli geçişlerinin sağlanması için çaba gösterdiği ifade edildi.

 • 22.10.2023 22 Eki 20:56 Fener Rum Patriği Bartholomeos İsrail-Filistin çatışmaları hakkında konuştu

  Fener Rum Patriği Bartholomeos İsrail-Filistin çatışmaları hakkında konuştu Fener Rum Patriği Bartholomeos, İsrail-Filistin çatışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, barış sembolü olan zeytin ağacının ürün vermemesinin sonuçlarını Orta Doğu'da gördüklerini belirtti. Bartholomeos, problemlerin silahla değil, diyalogla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 • 22.10.2023 22 Eki 20:21 Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri: Gazze'deki saldırılar bir Holokost

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri: Gazze'deki saldırılar bir Holokost Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları bir Holokost olarak nitelendirdi. Karadaği, yaşanan zulmü ve uluslararası camianın sessizliğini eleştirerek, Gazze'de modern zamanların en büyük insani trajedilerinden birinin yaşandığına dikkat çekti. Karadaği, Filistin halkının mücadelesinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, küresel dayanışma ve acil eylem çağrısında bulundu.

 • 22.10.2023 22 Eki 14:15 Papa Franciscus, Gazze'deki insani durumu düşündüğünü ve kilise ile hastanenin vurulmasının kendisine acı verdiğini söyledi

  Papa Franciscus, Gazze'deki insani durumu düşündüğünü ve kilise ile hastanenin vurulmasının kendisine acı verdiğini söyledi Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İsrail-Filistin çatışması ve Gazze'deki ağır insani durum hakkında endişe duyduğunu belirtti. Papa, Anglikan hastanesi ve Rum Ortodoks kilisesinin vurulmasının kendisine acı verdiğini ifade ederek, insani yardımların devam etmesi ve rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Ayrıca, dünya barışı için bir saatliğine dua edeceklerini de sözlerine ekledi.

 • 21.10.2023 21 Eki 21:57 Türk Standı Belgrad Kitap Fuarı'nda İlgi Odağı Oldu

  Türk Standı Belgrad Kitap Fuarı'nda İlgi Odağı Oldu Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Uluslararası Belgrad Kitap Fuarı'nda Türk standı büyük ilgi gördü. Fuarda Türkiye'den 6 yayınevi temsil edildi ve Türkçe kitaplara olan ilgi yüksek seviyede oldu.

 • 20.10.2023 20 Eki 18:05 Büyükelçi Göktaş, Dışişleri Bakanlığı Basın Başdanışmanı oldu

  Büyükelçi Göktaş, Dışişleri Bakanlığı Basın Başdanışmanı oldu Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Büyükelçi Lütfullah Göktaş'ı Basın Başdanışmanı olarak görevlendirdi.

Advertisement