Günyeli, Dervişleriyle Houston Müzesi’nde - Son Dakika
Güncel

Günyeli, Dervişleriyle Houston Müzesi’nde

Günyeli, Dervişleriyle Houston Müzesi’nde

Mehmet Günyeli'nin 2007 yılında çektiği Dervişler 'İnancın Dansı' adlı serisinden fotoğrafları, The Museum of Fine Arts Houston'da, Light of the Sufis: The Mystical Arts of Islam ( Sufi Işığı: Mistik İslam Sanatı) adlı sergide 16 Mayıs – 8 Ağustos 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

14.05.2010 14:52

The Museum of Fine Arts Houston'da Sufizm ile ilgili açılacak ilk sergi olan Light of the Sufis, 9. yüzyıldan başlayıp günümüze kadar gelen, İslam'ın tasavvuf inancı doğrultusunda şekillenmiş minyatürler, kaligrafiler, objeler, şiirler, fotoğraflar ve çağdaş sanat eserlerinden oluşuyor. Küratörlüğünü Francesca Leoni ve Ladan Akbarnia'nın gerçekleştirdiği, Sufi inancına ve geleneklerine odaklanan sergide yer alan eserlerin ortak noktasını "ışık" oluşturuyor. Sergiye adını veren bu ışık aynı zamanda, tasavvufta Tanrı'nın tezahürü olarak algılanıyor ve aydınlanmayı sembolize ediyor.

Mehmet Günyeli'nin, Dervişler serisini oluşturan siyah beyaz fotoğraflarındaki Rumi felsefesini ön plana çıkartışı ve ışığın dramatik etkisi, Light of the Sufis sergisinin İslam'ın tasavvuf inancının insanı olgunlaştıran yönüyle örtüşüyor. Birçok İslam Müzesi'nden ve özel koleksiyonlardan seçilen eserlerden meydana gelen serginin kataloğu Yale Üniversitesi Yayınları tarafından hazırlandı.

Batı'nın Doğu Sanatı'na ilgisinin yoğunlaştığı bugünlerde, Houston Müzesi, Sufi Işığı sergisinin yanı sıra müze koleksiyonunu da İslam coğrafyası sanatçılarının eserlerini alarak genişletti. Sergide, ülkemizi temsil eden tek sanatçı olan Mehmet Günyeli'nin Dervişler serisinden üç fotoğrafı, müzenin daimi koleksiyonu için satın alındı.

16 Mayıs'da açılacak Light of the Sufis adlı sergide, İslam Sanatı'nın binlerce yıllık köklü geçmişinin, tasavvuf inancının beraberinde getirdiği sabrın, sembolizmin ve sadeliğin sanata yansımalarını, aralarında Mehmet Günyeli'nin "Dervişler"inin de bulunduğu elliden fazla sanat eserini Houston Müzesi'nde 8 Ağustos 2010'na kadar görebilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Günyeli, Dervişleriyle Houston Müzesi’nde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement