İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı Kutlaması - Son Dakika
Güncel

İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı Kutlaması

İngiliz Parlamentosu\'nda Tıp Bayramı Kutlaması

İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı kutlaması İngiltere Türkiyeli Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) 14 Mart Tıp Bayramı'nı İngiliz Parlamentosu'nda düzenlediği etkinliklerle kutladı.

14.03.2015 10:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı kutlaması

İngiltere Türkiyeli Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) 14 Mart Tıp Bayramı'nı İngiliz Parlamentosu'nda düzenlediği etkinliklerle kutladı.

Son üç yıldır 14 Mart Tıp Bayramı Londra'da kutlayan ITSEB'in etkinlik programı, Westminter Parlamento binasında gerçekleştirilen seminerle başladı.

Southgate milletvekili David Burrowes'un ev sahipliği ve moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda ilk olarak Acıbadem Üniversitesi'nden yardımcı doçent doktor Ertuğrul Eryılmaz Lösemi hastalığı konusunda bir sunum yaptı. Daha sonra Dr Naim Kadıoğlu meme kanseri, Profesör Dr Reha Yavuzer plastik cerrahi ve Psikiyatrist Dr Rabia Bilici de uyuşturucu kullanımı konulu birer sunum gerçekleştirdiler.

Dr Julian Müller'in de İngiltere sağlık teşkilatı NHS ve Türk sağlık sistemini karşılaştırdığı seminere Lordlar Kamarası Lideri Barones Stowell'de katılarak bir konuşma yaptı. Türk doktorların denklik ve vize sorunlarını ilettikleri Stowell, söz konusu sıkıntıları hükümet nezdinde ilgili mercilere aktaracağı sözünü verdi.

Haringey Belediye Başkanı Kaushika Amin ve meclis üyelerinin yanısıra Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay ve kurum yöneticilerinin aralarında bulunduğu bir izleyici grubunun takip ettiği toplantıda Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar da söz aldı. ITSEB etkinliği için Türkiye'den davet edilen rektör ve doktorlardan oluşan sekiz kişinin vize problem yaşadıkları için gelemediklerini hatırlatan Yorulmazlar, profesyonel meslek sahiplerine uygulanan vize uygulamalarının esnetilmesi çağrısında bulundu.

Konuşmasında, İngiltere'de yaşayan Türk toplumunun sağlık alanında daha fazla desteğe ve Türk doktorlara ihtiyaç duyduğunu da kaydeden Başkonsolos, ITSEB'in bu konudaki çalışmalarını desteklediklerini vurguladı.

Milletvekili David Burrowes da doktor ve profesyonellerin İngiltere vizelerinin kolaylaştırılması için Home Office nezdinde çalışmalar yürütmeye devam ettiğini belirterek, İTSEB'in bu konuda politika belirleyici etkiye ulaştığını; vize konusundaki uygulamaların kısa sürede yumuşamasını beklediğini söyledi.

ITSEB'in düzenlediği Tıp Bayramı kutlamaları, akşam saatlerinde verilen bir resepsiyonla devam etti. İngiltere'de ve Türkiye'de görev yapan doktorların yanısıra Almanya gibi ülkelerden gelen uzmanların da aralarında bulunduğu 150 dolayında davetlinin hazır bulunduğu resepsiyon geç saatlere kadar devam etti. Farklı yerlerde görev yapan doktorların tanıştıkları bir network etkinliğine dönüşen etkinlikte, Londra'da bulunan Great Ormond Çocuk Hastanesi'ne de 3 bin sterlin bağışta bulunuldu. Bağış çekini hastane vakfının yöneticilerine teslim eden ITSEB Başkanı Dr Ali Demirbağ, söz konusu yardımı elde ettikleri gelirlerin yanısıra Kuzey Londra'da faaliyet gösteren Türk işletmelerinin sundukları desteklerle sağladıklarını belirtti. Bu sene kutlamaların ana temasının uyuşturucu kullanımı ve lösemi hastalığı olduğunu belirten Demirbağ, bu konuda toplumsal bir duyarlılık yaratmak ve yetkililerin dikkatini bu konulara çekmek istediklerini vurguladı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı Kutlaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kütahya'da Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı Başlıyor
  13:54 Kütahya'da Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı Başlıyor

  Kütahya'da düzenlenecek olan 14. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı, 9-12 Mayıs tarihlerinde Pazartesi Pazarı Fuar Alanı'nda gerçekleştirilecek. Fuar, tarım ve hayvancılık sektörünün yenilikçi yüzlerini sergileyecek, sektör profesyonellerini bir araya getirecek ve son teknoloji ürünlerle tanışma fırsatı sunacak. Ziyaretçiler, dört gün boyunca geniş ürün yelpazesini keşfedebilecek ve sektördeki en son gelişmeleri öğrenebilecekler.

 • AŞTİ'de Ramazan Bayramı yoğunluğu: 706 bin 480 yolcu sirkülasyonu
  13:54 AŞTİ'de Ramazan Bayramı yoğunluğu: 706 bin 480 yolcu sirkülasyonu

  Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne, (AŞTİ) Ramazan Bayramı yoğunluğu sebebiyle 17 bin 662 otobüs giriş-çıkış yaparken toplamda 706 bin 480 yolcu sirkülasyonu gerçekleşti. Bayram tatilini memleketlerinde veya diğer şehirlerde geçiren vatandaşlar, AŞTİ'de yoğunluk oluşturdu. Biletlerin günler öncesinden satılması nedeniyle otobüs firmaları sefer sayılarını artırırken, AŞTİ on binlerce vatandaşın uğrak noktası oldu. AŞTİ'de, yoğunluk nedeniyle tatil öncesinde ve tatil boyunca temizlik, güvenlik, trafik gibi konularda tüm önlemler artırılırken süreç boyunca herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

 • Çin'deki Kunming'deki Yangınlar Söndürüldü
  13:50 Çin'deki Kunming'deki Yangınlar Söndürüldü

  Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin merkezi Kunming'de çıkan tüm yangınlar Pazartesi günü saat 21.56 itibarıyla söndürüldü. Jinning ilçesi orman ve çayır yangınlarını önleme merkezinden yapılan açıklamada, herhangi bir can kaybı olmadığı ve yangının nedeninin araştırıldığı belirtildi. Yangın Cuma günü Erjie kasabasının Diantou köyünde başlamıştı.

 • Artvin'de Genç, Çoruh Nehri'nde Mahsur Kaldı
  13:50 Artvin'de Genç, Çoruh Nehri'nde Mahsur Kaldı

  Artvin'in Borçka ilçesinde bir genç balık tutmak için gittiği Çoruh Nehri'nde baraj kapakları açılıp nehrin debisi yükselince köprü ayağında mahsur kaldı. Genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.

 • Çorum Boğazkale ve Alaca Ören Yerleri Ramazan Bayramı'nda 9 Bin 921 Turist Ağırladı
  13:49 Çorum Boğazkale ve Alaca Ören Yerleri Ramazan Bayramı'nda 9 Bin 921 Turist Ağırladı

  Çorum Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Ören Yeri ve Alaca ilçesindeki Alacahöyük Ören Yeri ve müzeler, Ramazan Bayramı tatilinde toplamda 9 bin 921 turist ağırladı. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hattuşa Ören Yeri 4 bin 100 kişi, Alacahöyük Ören Yeri ise 3 bin 381 kişi tarafından ziyaret edildi. Boğazkale ve Alaca müzeleri ise 2 bin 440 turist ağırladı. Hattuşa Antik Kenti ve Alacahöyük Ören Yeri, Anadolu'nun binlerce yıllık geçmişine ışık tutan önemli arkeolojik merkezlerdir.


Advertisement