Kadınlar Ellerinde Süpürge ile Meydana Çıktı - Son Dakika
Güncel

Kadınlar Ellerinde Süpürge ile Meydana Çıktı

Kadınlar Ellerinde Süpürge ile Meydana Çıktı

Tokat’ta Dünya Kadınlar günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak isteyen kadınlar sorunlarının yazılı olduğu kağıtları süpürdü.

08.03.2017 10:35

Tokat'ta Dünya Kadınlar günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak isteyen kadınlar sorunlarının yazılı olduğu kağıtları süpürdü.

Hüdayi Sayıbaş Yeraltı Çarşısı üzerinde Dünya Kadınlar günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte gönüllü turizm elçisi Fatma Esin Tuna ve beraberindeki bir grup kadın sıra dışı bir eyleme imza attı. Kadınların yaşadıkları sorunların başında gelen 'şiddet', 'tecavüz', 'taciz', 'eşitsizlik', 'çocuk gelin', haksızlık', 'dışlanma' gibi olayların yazılı olduğu kağıtları yere bırakan kadınlar daha sonra el süpürgesi ile süpürdü. Sorunlarını süpürerek mesaj veren kadınları erkekler dikkatle izledi. Bazı erkeklerde etkinliğe katılarak kadınlara ellerinde süpürge ile temizlik yaparak destek verdi.

Kadınların karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek istediklerini ifade eden Fatma Esin Tuna, toplumsal temizliği vurgulamak istediklerini söyledi. Temizliğe artık sosyal hayatta önce kendi hayatlarındaki olumsuzlukları süpürerek baktıklarını ifade eden Tuna, "Toplumsal olumsuzluğu süpürerek bunu vurgulamak istedik. Kadınların karşılaştığı bir sürü sorunlar var. Bunlar sadece bir kişinin üstünden geleceği sorunlar değil. Başkasının sorunu benimde sorunumdur, tüm kadınların sorunudur. O yüzden biz bugün süpürge ile meydanlara çıktık, hayatımızı tertemiz yapıyoruz. Tabi taciz, tecavüz, çocuk gelin, dışlanma gibi sorunları öncelikle bugün süpürdük" dedi. Ekinliğe katılan kadınlar kadına karşı şiddetin yok edilmesini istediklerini ifade ederek yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Ayrıca programda 8 Mart kadınlar günü dolayısı ile hediye çekilişi yapıldı. Zarflar arasında çekiliş yapan erkekler eşine bir hediye kazanacağını beklerken başka bir sürpriz ile karşılaştı. Kadınlar günü dolayısı ile eşlerine ev işlerinde yardımcı olmaları için "Ütü yapmak", "Bulaşık yıkamak", Cam Silmek" gibi işlerle karşılaşanlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çekilişte çıkan işi yaparak eşine yardımcı olacağını söyleyenlerin yanı sıra karşı çıkanlarda oldu.

Sürpriz çekilişten "cam silme" çıktı

Yaklaşık 40 yıldır evli olan 60 yaşındaki Ömer Erdoğan, kendi şansına çıkan 'cam silme' işini yapamayacağını ifade ederek, "Ben cam silmem erkeğin işi ayrı kadının işi ayrı. Şimdi ev işlerinde elektronik aletler bayanlara yardımcı oluyor. İşleri kolaylaşıyor şimdi benim kalkıp cam silmem ayıp olmaz mı" diye konuştu. - TOKAT

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kadınlar Ellerinde Süpürge ile Meydana Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement