Kerry, Zebari ile Görüştü - Son Dakika
Güncel

Kerry, Zebari ile Görüştü

Kerry, Zebari ile Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Washington'da temaslarını sürdüren Irak Başbakanı Maliki'nin heyetinde yer alan Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile görüştü Irak ve bölgedeki son gelişmelerin ele al...

01.11.2013 18:49

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington'da temaslarda bulunan Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin heyetinde yer alan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kerry ile Zebari arasında dün düzenlenen görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Irak ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Kerry, iki ülke arasındaki güçlü ortaklığı yeniden teyit ederken, ortak meseleler üzerinde Irak hükümetiyle birlikte yakın çalışmayı sürdürme kararlılığını dile getirdi.

Suriye'deki durumun da konuşulduğu görüşmede Bakan Kerry, ABD'nin bir siyasi çözüm için yoğun gayret sarf etmeye devam ettiğinin altını çizdi. İki bakan, Cenevre-2 konferansının düzenlenmesine yönelik ivmeyi ilerletme hususunda görüş alışverişinde bulundu.

Kerry, Suriye sorununun giderek artan mezhepçi yapısı ve Irak'ta artan şiddetle bağlantısından duydukları kaygıyı dile getirdi. Bakan Kerry, Irak'a Esed rejimine yönelik askeri tedariği engelleyici tedbirleri artırma ve böylelikle bir siyasi çözümü ilerletmek için gerekli baskıyı çoğaltma çağrısında bulundu.

Zebari'nin Türkiye ziyaretine övgü -

Görüşmede Kerry, Zebari'nin Irak-Türkiye ilişkilerini geliştirmek ve bölgeye istikrar getirilmesi yönündeki karşılıklı çıkarları konuşmak üzere 25 Ekim'de Ankara'ya düzenlediği ziyarete dair takdir ve desteğini de ifade etti.

Kerry, bu diplomatik girişimin olumlu sonuçlar vermeye devam edeceği ümidini dile getirdi ve bu çabayı kolaylaştırmak için faydalı olabilecek her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Irak'ın Kuveyt ve Ürdün'le ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunu de ele alan iki bakan, Irak'ın bölgedeki diğer ülkelere yönelik açılımlarına değindi. Kerry, Zebari'ye ABD'nin Irak'ın bölgedeki komşularıyla ilişkilerini geliştirme çabalarını desteklemeye devam edeceğine dair güvence verdi.

Kerry, Irak'ta ulusal parlamento seçimlerinin 30 Nisan 2014 tarihinde yapılacağının açıklanmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Kerry ve Zebari, seçimlere uzanan dönemde, şiddet yanlısı radikallerin durumu daha fazla istismar etmelerine izin vermeyecek şekilde, siyasi sürece dair şikayetler dile getirenlerin meşru endişelerini ele almak için siyasi konularda ortak zemin yaratmanın önemi üzerinde mutabık kaldı.

Bakan Kerry, seçimlerin teknik olarak hazır olması, takvime uygun düzenlenmesi, güvenilir ve meşru görülmesi için BM Irak'a Yardım Misyonu ve Iraklı siyasi liderlerle birlikte çalışacaklarını vurguladı. - Washington DC

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kerry, Zebari ile Görüştü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement