Mahmut Bıyıklı: "Edebiyatın Ustaları Bize Örnek Oldu" - Son Dakika
Güncel

Mahmut Bıyıklı: "Edebiyatın Ustaları Bize Örnek Oldu"

Mahmut Bıyıklı: "Edebiyatın Ustaları Bize Örnek Oldu"

5.İstanbul Edebiyat Festivali başladı.

18.11.2013 17:03

5. İstanbul Edebiyat Festivali başladı. Altı gün sürecek festivalde, 'Ustaların İzinde' teması işleniyor. Festivalin ilk günü Türk şiirinin öncü isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek tüm yönleriyle ele alındı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan festival, Kızlarağası Medresesi'nde başladı. Festivalin ilk günü "Necip Fazıl'ın İzinde" başlığı altında iki oturum yapıldı. Necip Fazıl'ı anlatan bir belgesel izletildi. Programın sonunda 'Necip Fazıl Kısakürek Şiir Akşamı' düzenlendi. 12 şair, Necip Fazıl'ın şiirlerini okudu. Saat 13.00'de başlayan festival akşam 20.00'ye kadar devam etti. Festival, edebiyatseverlerden ilgi gördü. Festivalin sunuculuğunu Selahaddin Kocaaslan yaptı.

ÖNCÜ İSİMLER

Festivalin açılışında konuşan TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, TYB İstanbul Şubesi olarak düzenledikleri 5. Edebiyat Festivali'ni Türkiye'nin son yüzyılında önemli izler bırakmış Ustaların İzinde edebiyat yürüyüşüyle başlattıklarını söyledi. Yürüyüşe, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil ile başlamak istediklerini anlatan Bıyıklı, şunları söyledi: "Yönümüzü yeniden kıbleye döndürmek için onların mücadele azmine, ideal aşkına, kaynaştırıcı irfanına, derin sezgili diriliş önergelerine ve hayatı bir bütün olarak algılayan klas duruşlarına ihtiyacımız var. Onlar bize düştüğümüz yerden ancak sanatla ayağa kalkabileceğimizi yaşayarak öğretti. Edebiyat Mevsimi'ndeki hedefimiz öncü isimlerle yeni nesilleri buluşturmak. Kendimizi ustaların hikayesine kattığımızda daha bir iyileşiyoruz."

KÜLTÜR ŞEHRİ

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul'un kültür şehri olduğunu söyledi. Edebiyat festivali ile 5 değerli fikir insanının edebiyat, ruh ve inanç dünyamıza değerler katacağını ifade eden Vali Mutlu, şöyle konuştu: "Bu değerli fikir adamlarının eserlerinden toplum en iyi şekilde istifade ederek kendini daha güçlü hale getirecektir."

EDEBİ DÜNYAMIZI İMAR ETTİLER

TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan da, bu sene Edebiyat Festivali'nin 5'ncisini icra ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu memnun olduğumuz bir faaliyet. O beş üstat iyi ki var. Onlar dünyamızı doldurup imar ettiler. Ufkumuzu açtılar. Türk Edebiyatına yön veren bu üstatlar edebiyatımızla milli değerlerimizi aynı paralellikte ileriye taşıdılar."

BÜYÜK DOĞU ONUN SİLAHIYDI

Festivalin birinci oturumunu Dursun Gürlek yönetirken, Mustafa Yazgan 'Kültür ve Sanat Dünyamızda Necip Fazıl', Prof.Dr. Bedri Gencer 'Ulemadan Üdebaya Necip Fazıl Kısakürek', Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş 'Necip Fazıl'ın Büyük Doğu Mücadelesi', Ali Ural 'Poetikasının Mihenk Taşında Necip Fazıl Şiiri' başlıklı konuşma yaptılar.

SÜREKLİ MÜCADELE ETTİ

Nevzat Yalçıntaş, üstad Necip Fazıl'ın bir savaşçı olduğunu anlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Neyle savaşıyordu; İslamofobi'nin o günkü temsilcileriyle. Büyük Doğu onun silahıydı. Sürekli zorluklarla mücadele ediyordu. Dergisi ve kendisi hakkında sürekli dava açılırdı. Eskiden şairler her hafta toplanır topluluğa karşı şiir okurdu. Bu okumalardan sonra üstad Necip Fazıl için şiir makinesi tabirini kullanırlardı."

SON İSLAMCI

Prof.Dr. Bedri Gencer de, "Sosyal teorisyen Namık Kemal'dir ve Necip Fazıl, onun çizgisini devam ettirmiştir. Mehmet Akif Ersoy ön İslamcıdır. Necip Fazıl da son İslamcıdır. ve birbirlerini tamamlayıcı roller üstlenmişlerdir. Necip Fazıl, şiirselliğiyle ön plana çıkmıştır. Mehmet Akif de nesre yakınlığıyla ön plana çıkmıştır" şeklinde konuştu.

NECİP FAZIL ŞİİRLERİ OKUNDU

Oturumların bitiminde 'Necip Fazıl Kısakürek Şiir Akşamı'na geçildi. 12 şair, Necip Fazıl'ın şiirlerini okudu. O şairler şöyle; Vahap Akbaş, Bestami Yazgan, Özcan Ünlü, Nurettin Durman, Yusuf Özkan Özburun, Cihat Şimşek, Hüseyin Emin Öztürk, Ahmet Yenilmez, Ebubekir Kurban, Aykut Kuşkaya, Davut Göksu, Şeref Akbaba.

PROGRAM DEVAM EDİYOR

Bu yıl 5'ncisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali 'Ustaların İzinde' teması işleniyor. Türk Edebiyatı'nda derin etkileri olan 5 büyük edebiyatçı tüm yönleriyle ele alınıyor. Festivalin ilk günü Necip Fazıl Kısakürek anlatıldı.İkinci gününde (19 Kasım) Nurettin Topçu, üçüncü gününde (20 Kasım) Cemil Meriç, dördüncü gününde (21 Kasım) Sezai Karakoç, beşinci gününde de (22 Kasım) Nuri Pakdil anlatılacak.

YARIN NURETTİN TOPÇU GÜNÜ

Edebiyat Festivali'nde yarın (19 Kasım) Türk edebiyatına büyük katkıları olan Nurettin Topçu'nun eserleri, edebiyatı, şahsiyeti gibi özellikleri anlatılacak. Program saat 13.00'de başlayıp 20.00'ye kadar sürecek. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Mahmut Bıyıklı: 'Edebiyatın Ustaları Bize Örnek Oldu' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement