Manisa'ya Özgü Güvercinler Için Güzellik Yarışması - Son Dakika
Güncel

Manisa'ya Özgü Güvercinler Için Güzellik Yarışması

Salihli ilçesinde Manisa'ya özgü, Manisa Azmanı ve Klasik Hünkari cinsi Türk kuşlarına azalan ilgiyi artırmak için güzellik yarışması düzenlendi.

12.02.2017 17:11

Salihli ilçesinde Manisa'ya özgü, Manisa Azmanı ve Klasik Hünkari cinsi Türk kuşlarına azalan ilgiyi artırmak için güzellik yarışması düzenlendi.

Güvencin güzellik yarışması tertip komitesinde bulunan ziraat mühendisi Serkan Gündüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, yerli kuş türlerine olan ilginin son dönemlerde giderek azaldığını, Osmanlı döneminde revaçta olan Klasik Hünkari cinsi kuşlara karşı yetiştiricileri teşvik etmek istediklerini söyledi.

Salihli Sanayi Sitesi Kooperatif binasında 'Türk kuşunu hatırla ve yaşat' temasıyla düzenledikleri güzellik yarışmasına 110 civarında güvercin katıldığını belirten Gündüz, şunları kaydetti:

"Manisa'ya özgü olan Klasik Hünkari ve Manisa Azmanı cinsi güvercinlerimizin tanıtımının yapılması ve çoğalmalarını sağlamak için bu yarışmayı düzenledik. Bu kuş türlerimiz, Manisa'ya özgü olmalarına rağmen modern güvercin çeşitlerinin baskısı altına kendi ana vatanlarında yok olma tehlikesi yaşıyor. Bu da biz güvercin yetiştiricilerinde bir rahatsızlık yaratıyor. Bu nedenle popüler olan pahalı kuş türleri yerine anavatanı Türkiye olan kuş türleri için bu yarışmayı düzenleme kararı aldık. Yarışmamıza Kütahya, Afyonkarahisar, Aydın, Uşak, Balıkesir, Manisa, İstanbul ve İzmir gibi illerden katılım oldu. 1800'lü yıllara ait kayıtlara bakıldığında Osmanlı döneminde özellikle Klasik Hünkari'ye çok büyük bir önem veriliyordu. Bu kuş türlerinin azalmak yerine kendi anavatanlarında daha çok artması lazım."

Yarışma sonunda jüri heyeti tarafından yapılan değerlendirmede kategorilerinde dereceye giren güvercinlerin sahiplerine kupa ve madalya verildi.

Manisa\'ya Özgü Güvercinler Için Güzellik Yarışması
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Manisa'ya Özgü Güvercinler Için Güzellik Yarışması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement