Pakistan Milli Kütüphanesi'ne Türk Köşesi - Son Dakika
Güncel

Pakistan Milli Kütüphanesi'ne Türk Köşesi

Pakistan Milli Kütüphanesi\'ne Türk Köşesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent İslamabad’da bulunan Pakistan Milli Kütüphanesi’ne Türk Köşesi kuruldu.

28.12.2017 17:44

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent İslamabad'da bulunan Pakistan Milli Kütüphanesi'ne Türk Köşesi kuruldu.

TİKA, Pakistan'da eğitimin geliştirilmesine ve Türk kültürünün tanıtılmasına yönelik projeler kapsamında 500 okuyucu kapasitesine sahip Pakistan'ın en büyük kütüphanesi olan Pakistan Milli Kütüphanesi'nde Türk Köşesi kurdu. Türk Köşesi'nin açılışı, İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Türkiye Milli Kütüphanesi Başkanı Zülfi Toman, TİKA İslamabad Koordinatörü Mehmet Emre Aktuna ve Ulusal Tarih ve Yazınsal Miraslar Bölümü Müsteşarı Aamir Hasan'ın katılımıyla yapıldı.

Açılış töreninde konuşan Büyükelçi Girgin, Türk Cumhuriyeti tarafından Pakistan'da ilk kez kurulan Türk Köşesi'yle Pakistan halkının Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacağını ve köşenin iki ülke halkı arasında iletişimin artırılmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

Ulusal Tarih ve Yazınsal Miraslar Bölümü Müsteşarı Aamir Hasan ise, Türk Devleti'ne modern ekipmanlarla donatılan ve 2 bin adet kitabın bulunduğu Türk Köşesi için teşekkür ederek, köşenin Pakistanlı öğrenciler ve araştırmacıların Türk kültürü ve tarihi üzerine yapacağı çalışmalar için çok önemli bir başvurusu noktası olacağını vurguladı.

Türkiye Milli Kütüphanesi Başkanı Zülfi Toman ise açılışta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk Köşesi'nin kurulması kapsamında 2 bin adet kitabın Milli Kütüphane tarafından temin edildiğini belirtti. Toman, köşenin kurulmasında emeği geçen tüm kurumlara da teşekkür etti.

TİKA İslamabad Koordinatörü Mehmet Emre Aktuna ise, 2017 yılının ili ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yılı olduğunu belirterek, 70. yıl etkinlikleri çerçevesinde TİKA tarafından kurulan köşenin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişimine hizmet edeceğini vurguladı. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Pakistan Milli Kütüphanesi'ne Türk Köşesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement