Saffet Emre Tonguç'tan Çok Güzel Hareket - Son Dakika
Güncel

Saffet Emre Tonguç'tan Çok Güzel Hareket

Saffet Emre Tonguç\'tan Çok Güzel Hareket

Çocuklar profesyonel rehberlik kariyerinde 30'uncu yılını kutlayan, bugüne kadar 130 ülke ve 1400 şehir gezmiş Saffet Emre Tonguç'un anlatımlarıyla İstanbul'u dinledi, hissetti, yaşadı ve hayal etti.

06.05.2017 14:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

90 öğrenci ve velileri katıldı. Gün boyu süren gezide çocuklara tarihçi-yazar Saffet Emre Tonguç eşlik etti.
Turkcell'in engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde sürdürdüğü "Engelsiz Eğitim Programı", kültürel geziler ile devam ediyor. 2015'ten bu yana 45 il ve 84 okulda teknoloji sınıfları ve meslek atölyeleri oluşturarak çocukların eğitimini teknolojiyle destekleyen Turkcell, görme ve işitme imkanı olmayan çocuklara bulundukları şehri yaşatmak ve onların tarihi güzelliklere tanık olmasını sağlamak amacıyla kültürel şehir turları düzenliyor. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na denk gelmesiyle de ayrı bir öneme sahip olan şehir turlarının bir yenisi 6 Mayıs'ta İstanbul Boğazı'nda gerçekleşti.

TARİHİ GÜZELLİKLERE TANIKLIK ETTİLER

Maddi imkansızlıklar ya da engelleri dolayısıyla bulundukları şehri gezme ve öğrenme fırsatı bulamayan çocuklar için hayata geçirilen programa Türkan Sabancı Engelliler Okulu'ndan görme engelli 90 çocuk, velileriyle birlikte katıldı. Emirgan'dan başlayan turda çocuklara tarihçi - yazar Saffet Emre Tonguç eşlik etti. Çocuklar, betimleme ustası Saffet Emre Tonguç'un anlatımları eşliğinde Ortaköy ve Arnavutköy sahilinden Rumeli Hisarı'na uzandı. Ardından Tarabya koyuna ilerleyen tekne, Sarıyer ve Beykoz'u geçip Anadolu Hisarı'nı selamladı. Çocuklar, Beylerbeyi Sarayı ve Kız Kulesi'nin muhteşem siluetlerini yaşadı, hissetti ve hayal etti. Gezi Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı'nın ihtişamıyla devam etti. Çocuklar denizin dinlendiren kokusu ve huzur veren sesi eşliğinde Boğaz'da keyifli bir gün geçirdi.

Sadece göze hitap ettiği düşünülen boğazın tüm güzellikleri, Tonguç'un betimlemeleri ile görme engelli çocukların tüm duyularına hitap etti, hayallerinde bu güzelliklere dokunuyorlarmış gibi canlandı.

ÜÇ YILDA 10 BİN ÇOCUĞUN HAYATINA DOKUNDU

2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan Turkcell "Engelsiz Eğitim Programı" ile özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amaçlanıyor. Program kapsamında istihdama yönelik bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlayacak düzeyde meslek atölyelerine teknoloji sınıflarının donatılması sağlandı. Turkcell, Engelsiz Eğitim Programı ile bugüne kadar 45 ildeki 84 okuldan 10 binden fazla öğrenci ve ailesinin hayatına dokundu. Bu sayı her sene mezun olan öğrenci yerine yenisi geldikçe artıyor ve sürdürülebilir bir kazanım sağlanıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Saffet Emre Tonguç'tan Çok Güzel Hareket - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Afyonkarahisar Zafer Müzesi Restorasyonu Tamamlanıyor
  16:07 Afyonkarahisar Zafer Müzesi Restorasyonu Tamamlanıyor

  Afyonkarahisar Valiliği, Kurtuluş Savaşı döneminde kullanılan Zafer Müzesi'nin restorasyon çalışmalarının sona geldiğini ve projeye 7 milyon 130 bin 487 TL bütçe ayrıldığını duyurdu. Restorasyon sürecinde zarar veren betonarme kolon ve kirişlerin kaldırıldığı belirtilen açıklamada, müzenin yaz aylarında ziyarete açılması planlandığı ve orijinal mimari yapısına kavuşacağı ifade edildi.

 • Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti
  16:05 Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti

  Vali Gökmen Çiçek, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Memduh Büyükkılıç'ı makamında ziyaret etti. Çiçek, Büyükkılıç'a şehre hizmetlerden dolayı teşekkür etti ve yeni dönem için başarı diledi. Büyükkılıç da Çiçek'e şehre katkı sağlayan yaklaşımları ve pozitif bakışı dolayısıyla teşekkür etti ve yeni dönemde şehrin imarı ve gelişimi için çalışacaklarını vurguladı.

 • Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenecek Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışı'na 5 ülkeden 85 sporcu katılacak
  16:04 Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenecek Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışı'na 5 ülkeden 85 sporcu katılacak

  Tahtalı Dağı'nın karlı zirvesinde düzenlenecek yarışta sporcular, 34 kilometrelik parkuru plaja kurulacak rampadan denize atlayışla tamamlayacak. Türkiye, Rusya, Norveç, Romanya ve Gürcistan'dan sporcuların mücadele edeceği yarış, Kemer bölgesinin bisiklet turizmi altyapısını ve coğrafyasını ön plana çıkarmak amacıyla düzenleniyor.

 • Gebze'de Dilencilere Operasyon: Çocuklar İstismardan Kurtarıldı
  16:02 Gebze'de Dilencilere Operasyon: Çocuklar İstismardan Kurtarıldı

  Kocaeli'nin Gebze ilçesinde polis ve zabıta ekipleri, küçük yaştaki çocuklarını kullanarak vatandaşların duygularını istismar eden dilencilere yönelik operasyon başlattı. Dilendirilen çocuklar ailelerine teslim edildi.

 • Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri yol kontrolleri gerçekleştirdi
  16:01 Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri yol kontrolleri gerçekleştirdi

  Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve İlçe jandarma ekipleri tarafından hayvan hareketleri ve hayvansal ürünlerin denetimleri çerçevesinde yol kontrolleri gerçekleştirildi.

 • Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı ziyaret etti
  15:59 Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı ziyaret etti

  Malatya'da Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı makamında ziyaret etti. Kaymakam Aksoy, ziyarette İlçe Belediye Başkanlığına seçilen Özbay'a görevinde başarılar diledi. Özbay ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilçesin kentsel, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak her projeyi desteklemeye çalışacaklarını kaydetti. Özbay, hayırlı olsun temennisinde bulunan Aksoy'a teşekkür etti.

 • Elazığ'da Huzurlu Sokaklar İçin Asayiş ve Narkotik Uygulaması
  15:59 Elazığ'da Huzurlu Sokaklar İçin Asayiş ve Narkotik Uygulaması

  Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen asayiş ve narkotik uygulamasında 3 bin 692 kişi ve 1377 araç sorgulandı, 33 şüpheli yakalandı.

 • Osmaneli'de Yeni Muhtarlar İle Toplantı Düzenlendi
  15:58 Osmaneli'de Yeni Muhtarlar İle Toplantı Düzenlendi

  Bilecik'in Osmaneli ilçesinde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde görevlerine seçilerek işbaşı yapan mahalle ve köy muhtarlarının katılımıyla toplantı düzenlendi. Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, toplantıda yaptığı konuşmada, yeni muhtarları tebrik ederek görevlerinde başarılar diledi. Osmaneli Belediye Başkanı Bekir Torun ise muhtarların önemine vurgu yaparak, hizmetlerin daha nitelikli olması için muhtarlarla işbirliği içinde çalışacaklarını belirtti.


Advertisement