Silvan - Baro Heyeti Silvan'da - Son Dakika
Güncel

Silvan - Baro Heyeti Silvan'da

Silvan - Baro Heyeti Silvan\'da

"Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı" haberine ek BARO HEYETİ SİLVAN'DA Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, HDP ve DBP'li yöneticiler, bir grup avukat ile bazı gazetecilerden oluşan yaklaşık 20 kişilik heyet, sokağa çıkma yasağı kaldırılmadan önce öğlen saatlerinde Silvan'a girdi.

05.10.2015 19:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

" Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı" haberine ek

BARO HEYETİ SİLVAN'DA

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, HDP ve DBP'li yöneticiler, bir grup avukat ile bazı gazetecilerden oluşan yaklaşık 20 kişilik heyet, sokağa çıkma yasağı kaldırılmadan önce öğlen saatlerinde Silvan'a girdi. Silvan Kaymakamı Murat Kütük ile görüşen Elçi ve beraberindekiler, daha sonra Mescit ve Tekel İlçeleri'nde inceleme yapmak istedi. Kaymakam Kütük'ün izin vermesi üzerine bu mahallelere gelmeye çalışan heyet, saat 15.00 sıralarında Mescit Mahallesi'nde operasyon yapan özel hareket timlerinin engeliyle karşılaştı. Uzun namlulu silahlarla havaya ateş açan özel harekat timleri, heyetin geri dönmesi uyarısında bulundu. Bu yüzden mahalleye giremeyen Baro Başkanı Elçi ve beraberindekiler, Silvan Belediye binasına döndü.

Burada gazetecilere konuşan Elçi, 100 bin nüfuslu ilçede, su, ekmek ve elektrik sıkıntısının sağlığı olumsuz etkilemeye başladığını belirterek, "Öncelikle şunu ifade etmek isterim 100 bin nüfusuyla Diyarbakır'ın en büyük ilçesinde, 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi, toplumu mağdur etmiş, günlük yaşamı, sosyal, ekonomik ve eğitim yaşamını çok ciddi bir şekilde etkilemiştir. Silvanlı arkadaşlardan ve avukat arkadaşlardan aldığımız bilgilere göre son 4 günde su, ekmek ve elektrik ihtiyacı önemli ölçüde karşılanamamış. Özellikle dün itibariyle ekmek, su ve elektrik ihtiyacı toplum sağlığını ciddi boyutta etkileyecek düzeylere ulaşmıştır. Biz bu uygulanın hukuka uygun olmadığını, gereksiz olduğunu yetikli makamlara ifade ettik. Bazı mahallelelerde, sorunlar olmakla birlikte ilçenin tamamında bu kadar uzun süre sokağa çıkma yasağının uygulanmasının gereksiz ve bir ihtiyaca binaen olmadığını, aşırı ve keyfi bir uygulamaya dönüştüğünü yetkili makamlara ilettik" dedi.

Özel harekat timlerinin, darp ve keyfi güç kullandıkları yönünde yakınmalar aldıklarını ifade eden Elçi, "Diyarbakır Baro yöneticileri olarak, parti yetkilileri ve belediye yöneticileriyle birlikte, özellikle olayların yaşandığı, tahribatların olduğu Tekel ve Mescit mahallelerinde incelemelerde bulunmak istedik. Bizzat ilçe kaymakamın tavsiyesi üzerine, yani o bölgeyi görmemizde fayda olacağı önerisi üzerine basın mensuplarıyla birlikte, bu mahallelerdeki olayları kayıt altına almak istedik. Bu 4 gün içerisinde ne yaşadıklarını anlamaya çalıştık. Ne yazık ki tam bu sırada özel harekat timlerinin darp ve keyfi güç kullandıkları biçimde yakınmalar aldık Silvanlı sivillerden. Bu uygulamanın olmaması gerektiği, suç oluşturan bu uygulamaya mülki amirlerin, yargı makamlarının gerekli hassasiyeti göstermelerini kendilerine illettik. Açıkçası Silvan halkı büyük bir mağduriyet yaşıyor. Halen mahallelerde ekmek, su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle yaşam etkileniyor. Bu uygulamanın derhal sona erdirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu akşam itibariyle hukuka aykırı olan bu uygulamanın sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu incelemelerimiz sonunda ihtiyaç olursa, ek bir ziyaret daha gerçekleştireceğiz ilçeye ve ilçedeki gerçek tabloyu anlamaya ve kayıt altına almaya ve bir rapor şekilnde kamuoyuna aktaracağız" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Silvan - Baro Heyeti Silvan'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • silvanli: Ee ee eee ne ne anladik senin icelemenden neyi halettiniz diliniz neden donmuyor neden herseyi mertce acikca ortaya koymuyorsunuz 1 0 Yanıtla
 • İnegöl'de motosiklet kazası: Sürücü hayatını kaybetti
  21:55 İnegöl'de motosiklet kazası: Sürücü hayatını kaybetti

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde otomobil ile çarpışan motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti. Kaza sonucu ağır yaralanan motosiklet sürücüsüne yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Jandarma ekipleri kazayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Bolu geçişinde akıcı yoğunluk devam ediyor
  21:51 Bolu geçişinde akıcı yoğunluk devam ediyor

  Ramazan Bayramı sebebiyle memleketlerine ve tatil bölgelerine giden tatilciler, TEM Otoyolu'nun ve D-100 Karayolu'nun Bolu geçişinde akıcı yoğunluk oluşturdu. Özellikle dinlenme tesisleri girişlerinde trafikte zaman aksamalar yaşanıyor. Tatilcilerin dönüş yolculuğu gün boyu devam ederken, gece saatlerinde otoyolun farklı noktalarında trafik zaman zaman durma noktasına geldi.


Advertisement