Taksilerde "Akıllı" Dönem Başlıyor - Son Dakika
Güncel

Taksilerde "Akıllı" Dönem Başlıyor

Taksilerde "Akıllı" Dönem Başlıyor

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin (UITP) Türkiye’de ilk kez düzenlediği “Taksi Taşımacılığı Yönteminin Temelleri Eğitimi” İzmir’de gerçekleştiriliyor.

03.09.2015 14:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nin (UITP) Türkiye'de ilk kez düzenlediği "Taksi Taşımacılığı Yönteminin Temelleri Eğitimi" İzmir'de gerçekleştiriliyor. Eğitim toplantılarına ev sahipliği yapan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celil Anık, "Akıllı telefonlarla program üzerinden taksi çağrılabilecek. Bu çalışmalar taksi şoförünün ve yolcunun güvenliği için önemli" dedi.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve UITP tarafından Kaya İzmir Termal ve Convention Otel'de "Taksi Taşımacılığı Yönteminin Temelleri Eğitimi" konulu bir program düzenlendi. Toplantıya İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili İbrahim Bayram, UITP Başkanı ve Cars Taxi Holding CEO'su Abdulla Sultan Al Sabbagh ile Aydın, Manisa, Gaziantep, Bursa, Ankara, Kocaeli ve Denizli'den gelen oda başkanları katıldı. Eğitim toplantısında Avrupa'da ve dünyada taksicilik alanındaki trendlerin konuşulacağını söyleyen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celil Anık, "Taksiciliğin daha iyi şartlarda yapılabilmesi ve ekonomik açıdan fayda sağlayabilmesi için neler yapılıyor, biz burada neler yapıyoruz? Toplantının ana amacı bu. Bir taksi şoförünün eğitimi, taksilerin daha verimli kullanılması, mobil aplikasyonlara geçiş, biz İzmir'de bu konuda çalışmalara 2013 yılında başladık. Akıllı telefonlarla program üzerinden taksi çağrılabilecek. Bu çalışmalar taksi şoförünün ve yolcunun güvenliği için önemli" dedi.

"Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok" diyen Anık, "Bizim çok fazla geride olmadığımız aşikar ama kendi kendimize bir özeleştiri yapmak gerekirse eksikliğimizin ana sebeplerinden biri eğitim. Taksi şoförlerimize daha iyi eğitim vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE ÖNEMLİ GELİŞMELER VAR"

Toplantının amacının kent içi ulaşımı geliştirmek olduğunu ifade eden UITP Eğitim Bölümü Başkanı Kaan Yıldızgöz ise, "Türkiye'de son dönemde taksi taşımacılığı alanında ciddi gelimeler var. Bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve destek olmak istiyoruz" dedi.

Eğitim toplantılarında taksicilik alanında yasal düzenlemelerden taksicilik teknolojilerine kadar çok farklı konulara değineceklerini kaydeden Yıldızgöz, "Bazı şehirlerdeki taksi derneklerini yurt dışına götürdük, call centerları ve şoför eğitim merkezlerini görmeleri amacıyla. Burada bazılarını uygulamaya başladılar ama bizim taksicilik alanında daha gidecek çok yolumuz var. Örneğin Londra'da bir taksi şoförü 4 yıllık bir eğitim alıyor. Çünkü o bir meslek. Başka ülkelerde çok daha ciddi süreçler var" şeklinde konuştu.

Dubadi'den örnekler veren Yıldızgöz, " Dubai'de taksiler bir call centera bağlı çalışırlar. Çünkü yolcular bindikleri taksinin takip edilmesini isterler. Bu toplantının da amacı bu uluslararası bilginin ve deneyimin Türkiye'ye getirilmesi" dedi.

"Taksi Taşımacılığı Yönteminin Temelleri Eğitimi" yarın yapılacak oturumların ardından son bulacak. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Taksilerde 'Akıllı' Dönem Başlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement