Teğmen Çelebi'nin Telefonuna "Sehven Yükleme" Davasında Karar - Son Dakika
Güncel

Teğmen Çelebi'nin Telefonuna "Sehven Yükleme" Davasında Karar

Teğmen Çelebi\'nin Telefonuna "Sehven Yükleme" Davasında Karar

Ergenekon Davası'nda 16,5 yıl hapisle cezalandırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin telefonuna "sehven yükleme" yapıldığı iddiasına ilişkin yargılanan polis memurunun beraatine karar verildi

28.11.2013 12:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ergenekon Davası'nda 16 yıl 6 ay hapis cezası alan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin cep telefonuna, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde "'sehven yükleme" yapıldığı iddiasına ilişkin yargılanan polis memurunun beraatine karar verildi.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına, müşteki Çelebi ile avukatları Serkan Günel ve Celal Ülgen katıldı. Sanık Hanifi Öpaydın'ın gelmediği duruşmada, avukatı Ali Çelik hazır bulundu. Duruşmaya Çelebi'nin Hasdal Cezaevi'nde evlendiği eşi Kezban Çelebi ile yakınları da katıldı.

Duruşmada söz alan müşteki Mehmet Ali Çelebi, kamuoyunda bilinen çeşitli davalarda Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik yürütülen digital komploların açığa çıkacağı bir duruşmada olduklarını iddia ederek, suçun sabit olduğunu ve sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Çelebi'nin avukatı Serkan Günel de sanığın mahkumiyeti halinde dahi maddi gerçeğin ortaya çıkmayacağı kanaatinde olduklarını belirterek, "Zira burada yargılanan sanık bu olayı tek başına gerçekleştirecek güçte değildir. Bu bir ekip işidir, olayın tüm yönleriyle ve failleriyle orataya çıkarılması açısından bugün yargılamaya son verilmeyip devam edilmesi ve soruşturmanın genişletilmesini istiyoruz" dedi.

Çelebi'nin avukatı Celal Ülgen ise dava konusu olayın, yargılanmakta olan sanığın tek başına yapabileceği bir iş olmadığını öne sürerek, "Bu olay emniyet içerisinde örgütlenmiş aşağılık bir çetenin gerçekleştirdiği bir olaydır. Yargılama sonucunda maddi gerçeğin ortaya çıkartılacağı kanaatinde değiliz ancak kamuoyu önünde bu çete zaten mahkum olmuştur" ifadelerini kullandı.

Sanık avukatı Ali Çelik ise "Müvekkilim, iddia edildiği gibi ekleme ya da çıkarma yapamaz. Program buna müsaade etmez. Sadece önüne gelen cep telefonunu bilgisayara takıyor ve çıkış alıyor. Telefonun 1 dakika 23 saniye açık kaldığı ve yüklemenin de bu sırada yapıldığı iddia ediliyor. Oysa müvekkilim, telefonun açık olduğu belirtilen bu süreden 4 saat sonra printerdan çıkış almıştır. Telefonun açık olduğu iddia edilen o zaman süresi içerisinde kimde olduğunu biz bilmiyoruz. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum" dedi.

Davayı karara bağlayan hakim, sanığın üzerine atılı "görevi kötüye kullanma" suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

-Adliye çıkışında açıklama

Duruşmayı izlemeye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP milletvekilleri Tufan Köse ve Emre Köprülü ile adliye çıkışında açıklama yaptı.

Bülent Tezcan, bilinen ve meçhul olmayan bir sonuçla karşılaştıklarını belirterek, "Nedir bu sonuç? Sanığın beraatiyle sonuçlandı. Yani dijital delillerin yüklemesi sahte delil üretmeyle ilgili bir dava berattle sonuçlandı. Mahkemenin beraat kararını vermiş olması bu suçun işlenmediği anlamına gelmiyor. Mahkemece bu kararın verilmiş olması bir çetenin olmadığı anlamına da gelmiyor" diye konuştu.

Çelebi'nin babası Muharrem Çelebi de "Bu dava sürecinde bildiğiniz gibi 6 savcı değişikliği yapıldı. Acaba neden? Bu dosya neden 6 savcı değiştirdi. Çünkü en hafif cezayı hangi savcı isteyecek o bulunmuş oldu" dedi.

-Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamesinde, başka suçtan gözaltına alınan Mahmut Oğuz Kazancı'ya ait sim karttaki 139 adet telefon numarasının, Çelebi'nin telefon hafızasına, "sehven" 20 Eylül 2008'de eklendiği ve bu eklemenin Çelebi'nin mağduriyetine sebebiyet verdiği kaydedilmiş, şüpheli polis memuru Hanifi Öpaydın'ın "görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Ergenekon Davası'ndan yargılanan Mehmet Ali Çelebi, davanın 5 Ağustos 2013 tarihli karar duruşmasında, "terör örgütüne üye olmak" ve "kişisel verileri kaydetmek, ele geçirmek" suçlarından toplam 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, hakkında da yakalama emri çıkarılmıştı. Çelebi, 14 Ağustos 2013'de çıkarıldığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, yakalama kararının yüzüne okunmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Çelebi, 30 Ekim'de Kezban Merey ile Hasdal Cezaevi'nde düzenlenen nikah töreninde evlenmişti. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Teğmen Çelebi'nin Telefonuna 'Sehven Yükleme' Davasında Karar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement