TENTE FACİASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU KAZADA KASIT YOK ANCAK ÖNGÖRÜLEBİLİR VE ÖNLENEBİLİR NİTELİKTEDİR - Son Dakika
Güncel

TENTE FACİASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU KAZADA KASIT YOK ANCAK ÖNGÖRÜLEBİLİR VE ÖNLENEBİLİR NİTELİKTEDİR

ATAKÖY 5. Kısımda Ömer Duruk Cami'nde 2017 yılında 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 45 kişinin yaralandığı 'Tente faciasına' ilişkin 4 tutuksuz sanığın yargılandığı mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda kazanın oluşunda kasıt unsurunun bulunmadığı ancak kazanın öngörülebilir ve alınacak...

01.07.2021 11:31  Güncelleme: 15:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ATAKÖY 5. Kısımda Ömer Duruk Cami'nde 2017 yılında 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 45 kişinin yaralandığı 'Tente faciasına' ilişkin 4 tutuksuz sanığın yargılandığı mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda kazanın oluşunda kasıt unsurunun bulunmadığı ancak kazanın öngörülebilir ve alınacak önlemlerle önlenebilir nitelikte bir kaza olduğu belirtildi. Raporda, dönemin İBB imamları Mustafa Çiçek ve Mustafa Kavukluoğlu asli kusurlu, Ömer Duruk Cami imamı olan sanıklar Adem Karabey ve Faruk Yazar'ın da tali kusurlu olduğu ifade edildi.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Adem Karabey, Faruk Yazar, Mustafa Çiçek ve Mustafa Kavukluoğlu katılırken, taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkemeye bilirkişi raporu ulaştı. Raporda, kazanın oluşunda kasıt unsurunun bulunmadığı ancak kazanın öngörülebilir ve alınacak önlemlerle önlenebilir nitelikte bir kaza olduğu belirtildi. Sanıklardan dönemin İBB imamları Mustafa Çiçek ve Mustafa Kavukluoğlu asli kusurlu bulunurken, Ömer Duruk Cami imamı olan sanıklar Adem Karabey ve Faruk Yazar'ın tali kusurlu olduğu ifade edildi. Söz alan sanıklar rapordaki aleyhe olan hususları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının bilirkişi raporuna karşı savunma yapmaları için süre vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, kılınan cenaze namazının akabinde cemaatin altında bulunduğu tentenin çöktüğü belirtilerek, şüphelilerden Mustafa Kavukluoğlu ve Mustafa Çiçek'in anonslarla uyarılar yapılmasına ve etrafı çevrilmesine rağmen cemaati tentelerin altında topladığı iddia ediliyor. Şüpheliler Adem Karabey ve Faruk Yazar'ın ise Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönergesi'nden kaynaklanan yükümlülüklerine aykırı hareket ederek dikkat ve özen yükümlülüklerini ihlal ettikleri ve bu suretle tipik neticeye neden olduklarının değerlendirildiği ifade ediliyor. İddianamede, şüpheliler Adem Karabey (47), Faruk Yazar(35), Mustafa Çiçek (50) ve Mustafa Kavukoğlu (34) Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapsi talep ediliyor.

TENTE FACİASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU KAZADA KASIT YOK ANCAK ÖNGÖRÜLEBİLİR VE ÖNLENEBİLİR NİTELİKTEDİR
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel TENTE FACİASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU KAZADA KASIT YOK ANCAK ÖNGÖRÜLEBİLİR VE ÖNLENEBİLİR NİTELİKTEDİR - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri'de Tarihi Eser Operasyonu: 1 Şüpheli Gözaltına Alındı
  10:08 Kayseri'de Tarihi Eser Operasyonu: 1 Şüpheli Gözaltına Alındı

  Kayseri'de polis ekipleri tarafından düzenlenen tarihi eser operasyonunda 1 şüpheli gözaltına alınırken, evinde yapılan aramada haç motifli anahtar ve birçok tarihi eser ele geçirildi.

 • Depremzede kadın, iş yerinde 15 ev hanımına iş imkanı sağlıyor
  10:07 Depremzede kadın, iş yerinde 15 ev hanımına iş imkanı sağlıyor

  Kahramanmaraş'ta depremzede olan bir kadın, işletmesinde 15 ev hanımına iş imkanı sağlayarak hem kendi geçimini sağlıyor hem de memleketine katkıda bulunuyor. Deprem sonrası iş yerini kapatmayı düşünen kadın, işine devam etme kararı alarak el işi ürünler yapmaya başladı. İşini dört elle sarılan kadın, ev hanımlarına iş vererek onların da ailelerine katkıda bulunmalarını sağlıyor.

 • Kayserispor, son 5 maçta galibiyet alamadı
  10:07 Kayserispor, son 5 maçta galibiyet alamadı

  Kayserispor, Süper Lig'de oynadığı son 5 maçta galip gelemedi. Sarı-kırmızılılar, bu müsabakalarda 2 beraberlik, 3 mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren Kayserispor, son galibiyetini 24 Şubat 2024 tarihinde Ankaragücü karşısında almıştı.

 • 20 yıldır nalbantlık yapan usta, at ve katırların ayak bakımlarını yapıyor
  10:06 20 yıldır nalbantlık yapan usta, at ve katırların ayak bakımlarını yapıyor

  Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde yaşayan Resul Ecer, 20 yıldır at ve katırların ayak bakımlarını yaparak geçimini sağlıyor. İlçenin Oymakaya köyünde yaşayan Ecer, atların ve katırların ayaklarını temizleyerek nallama işlemini gerçekleştiriyor. Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinden birçok vatandaş, atlarını Ecer ustaya emanet ediyor. Ecer, zorlu ve tehlikeli bir iş yaptığını belirterek, bu işi yaparak geçimini sağladığını ifade etti.


Advertisement