Türel: Bir Şehre Ruhunu Sanatçılar Verir - Son Dakika
Güncel

Türel: Bir Şehre Ruhunu Sanatçılar Verir

Türel: Bir Şehre Ruhunu Sanatçılar Verir

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Uluslararası Antalya Film Festivali bünyesinde film ve belgesel çalışmalarına destek olmak amacıyla bu yıl 2'ncisi yapılan Antalya Film Formu'nun açılışında "Biz şehrin altyapısını, binalarını, yollarını yapıyoruz ama bir şehrin ruhunu ve estetiğini sanat ve sanatçılar verir" dedi.

02.12.2015 16:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Uluslararası Antalya Film Festivali bünyesinde film ve belgesel çalışmalarına destek olmak amacıyla bu yıl 2'ncisi yapılan Antalya Film Formu'nun açılışında "Biz şehrin altyapısını, binalarını, yollarını yapıyoruz ama bir şehrin ruhunu ve estetiğini sanat ve sanatçılar verir" dedi.

Bu yıl 52'ncisi düzenlenen Antalya Film Festivali'nde proje ve yapım sonrası aşamadaki film ve belgesel çalışmalarını destekleme amacıyla bu yıl 2'ncisi düzenlenen Antalya Film Forum, HotelSu'da düzenlenen törenle açıldı. Festival Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in katılımıyla gerçekleşen açılışta, yönetmen Ezel Akay, oyuncu Yusuf Sezgin gibi beyazperdenin deneyimli isimleriyle genç kuşak yönetmen ve oyuncular yer aldı.

Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Özbatur Atakan'ın sunumuyla başlayan açılışta Başkan Türel, küçük bir şakayla konuşmasına başladı. Antalya'da film platoları kurmak, sinema endüstrisini kente çekmek üzere geçen yıl dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'le Hollywood'da çeşitli temaslarda bulunduklarını aktaran Türel, bunun kendisini perdenin arkasına doğru çekmeye başladığını söyledi.

Antalya Film Festivali'nin açılışını yaparken 16'ncı Uluslararası Piyano Festivali'nin kapanışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Türel, "Bir tarihte piyano festivalinde sahneye çıkıp bir konçerto çalmaya çalışmıştım, amatör bir piyanist olarak. Böyle giderse belki de film festivalinde, Film Formu'nda neler yapabilirim bilmiyorum. Perde arkasına geçme niyetiyle. Artık oyunculuk mu, set görevliliğimi, senaryo yazarlığı mı bilemiyorum" diye konuştu.

Bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilen Film Formu'nun ilk yılında 10 uzun metrajlı film sunumu, 600 kişinin katıldığı söyleşiler, 50'si yabancı 130 civarında yerli konuğuyla gerçekleştiğini aktaran Türel, geçen yıl ödül kazanan yapımlardan 'Rüzgarın Hatıraları' ve 'Sarmaşık' filmlerinin birçok ödül aldığını söyledi.

Antalya'nın sinema alanında artık ulusal yarışmadan uluslararası yarışmaya, tüketici olmaktan üretici olmaya geçen bir dönemi yaşamaya başladığının altını çizen Türel, "Allah'ın Antalya'ya cömertçe verdiği güneş ışığı, inşallah, perde ve ekran ışığına dönüşecek. Bu yıl formdaki yenilik Antalya Destek Fonu ve Belgesel Pitching Platformu oldu. Antalya Destek Fonu'nda en az 3'te biri Antalya'da geçecek bir film projesini destekleyeceğiz. Böylece üreten bir şehir de olmak istiyoruz" diye konuştu. Türel, Antalya Film Forum'da farklı kategorilerde 6 ödülün verileceğini belirtti.

Bir şehirde, ülkede gelişimin sanat ve sanatçılarla çok daha güçlü bir şekilde olduğunu, olacağını belirterek konuşmasına devam eden Türel, şunları söyledi:

"Biz şehrin altyapısını, binalarını, yollarını yapıyoruz ama bir şehrin ruhunu ve estetiğini sanat ve sanatçılar verir. İşte kruvaziyer limanı gibi kalkınma hamleleri yapıyoruz, diğer taraftan kültür ve sanat, tarih ve arkeoloji alanlarında çok önemli aşamalar kaydediyoruz. Biz Antalya'da akıllı ve çevre dostu bir şehir olmak için gayret ediyoruz. İnşallah, birkaç sene içinde Antalya hızla ilerleyecek, sinema endüstrisinin merkezlerinden birisi yapacağız. Kendinizi misafir olarak görmeyin. Antalya'yı sahiplenin. Antalya'nın sinema merkezi olması için bizlere yardımcı olun. Sadece 1 hafta içinde Antalyalı değil sürekli Antalya'da neler yapabileceğiniz hususunda düşüncelerini zorlayın." - Antalya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türel: Bir Şehre Ruhunu Sanatçılar Verir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2024 Türkiye Offroad Şampiyonası Samsun'dan Start Alacak
  16:15 2024 Türkiye Offroad Şampiyonası Samsun'dan Start Alacak

  Vezirköprü ilçesinde düzenlenecek olan 2024 Türkiye Offroad Şampiyonası için hazırlık toplantısı Samsun Valisi Orhan Tavlı'nın başkanlığında gerçekleştirildi. Şampiyona, 7 yarıştan oluşacak ve ilk ayağı Vezirköprü'de düzenlenecek. Şampiyonaya 38 farklı ilden 2 bin kişilik bir grup katılacak. Şampiyona, 14'üncü kez Vezirköprü'de düzenlenerek binlerce sporseveri bir araya getirecek.

 • Afyonkarahisar Belediye Başkanı Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarına Katıldı
  16:15 Afyonkarahisar Belediye Başkanı Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarına Katıldı

  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, kentte düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarına katıldı. Başkan Köksal, fuarın şehir ekonomisine can suyu olmasını temenni etti.

 • Yozgat Valisi: Depremden etkilenen köylerde 8 cami, 147 ev ve 14 ahır hasar gördü
  16:14 Yozgat Valisi: Depremden etkilenen köylerde 8 cami, 147 ev ve 14 ahır hasar gördü

  Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Tokat'ın Sulusaray ilçesi merkezli dünkü depremden etkilenen Kadışehri, Çekerek, Aydıncık ve Akdağmadeni ilçelerine bağlı köylerde 8 cami, 147 ev ve 14 ahırın hasar gördüğünü söyledi. AFAD ekipleri, vatandaşlara çadır, battaniye ve yemek dağıttı. Vali Özkan, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunarak, altyapıda herhangi bir arıza olmadığını belirtti.

 • Malatya'da endemik bitki Beydağı Tabiat Parkı'na dikildi
  16:14 Malatya'da endemik bitki Beydağı Tabiat Parkı'na dikildi

  Malatya'nın Pütürge ilçesinde doğal alanı bulunan Peşmen Nevruzu endemik bitkisi, Beydağı Tabiat Parkı'na dikildi. Vali Ersin Yazıcı'nın eşi Hanife Yazıcı, Şehit Murat Doğru İlkokulu öğrencileriyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Etkinlik, çocukların doğa sevgisini ve çevre bilincini geliştirmeyi amaçlıyor.

 • Trabzon'da 'Alo 199' Çağrı Merkezi Kapatılma Kararına Tepki
  16:11 Trabzon'da 'Alo 199' Çağrı Merkezi Kapatılma Kararına Tepki

  Trabzon'da Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri bünyesinde faaliyet gösteren 'Alo 199' çağrı merkezinin kapatılma kararı, çalışanlar tarafından protesto edildi. Çalışanlar, kararın Trabzon'un ekonomisine zarar vereceğini ve 350 kişinin işsiz kalacağını belirterek tepki gösterdi.

 • Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari, Çin ile İşbirliği Kararlılığını Sürdürüyor
  16:10 Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari, Çin ile İşbirliği Kararlılığını Sürdürüyor

  Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari, ülkesinin barış, bağlanabilirlik, refah ve istikrarın korunması gibi müşterek hedefleri ilerletmek üzere Çin ile işbirliği yapma kararlılığını sürdürdüğünü belirtti. Zardari, zor zamanlarda çeşitli alanlarda Pakistan'a verdikleri sarsılmaz destekten ötürü Çin halkına ve liderliğine şükranlarını iletti. Ayrıca Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesini tamamlama kararlılığını bir kez daha dile getiren Zardari, düşman unsurların bu projeyi tehlikeye atmasına veya iki ulus arasındaki güçlü bağı zedelemesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

 • İnebolu Belediyesi, borçları gösteren afişi binaya astı
  16:10 İnebolu Belediyesi, borçları gösteren afişi binaya astı

  İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, belediyenin önceki döneminden kalan borçların listesini gösteren afişi belediye binası duvarına astırdı. Afişte 45 milyon 927 bin 762 TL borç olduğu belirtildi.

 • Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  16:10 Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi, mahalli idareler seçimleri sonrası yeni dönemdeki ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclis başkanlık divanı, encümen üyeliği ve diğer ihtisas komisyonlarının seçimleri yapıldı. Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum'un gelişiminden ve başarılarından bahsederek, yeni dönemde daha verimli projelerin hayata geçeceğini belirtti.

 • KTÜ Matematik Bölümü FEDEK tarafından akredite edildi
  16:09 KTÜ Matematik Bölümü FEDEK tarafından akredite edildi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Fen Fakültesi Matematik Bölümü Lisans Programı'nın, Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih, Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 3 yıl 5 ay süreyle akredite edildiğini bildirdi. Prof. Dr. Çuvalcı, Matematik Bölümünün FEDEK tarafından akredite edilmesinin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Akreditasyonla Matematik Bölümünün kalitesi ve başarısının onayladığının altını çizen Çuvalcı, akademisyenlere teşekkür ederek, akreditasyonların öğrencilere ve bölümlere hayırlı olmasını diledi. Çuvalcı, Matematik Bölümünün sadece akademik mükemmelliği değil, öğrencilerin bireysel gelişimini ve başarısını da hedeflediğini vurguladı ve bu akreditasyonun doğru yolda olduklarını gösterdiğini ifade etti.


Advertisement